Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.2.2010, 19:37   #321
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
radiant kaže: Pregled poruke
mene samo zanima kako bi izgledala adresa određene stanice na ćiriličnom domenu?


Ovako?

хттп://њњњ..
water wizard je offline  
Stara 27.2.2010, 19:40   #322
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ја сам за то да нови србијански домен буде .љњ
NjegovaWisost je offline  
Stara 27.2.2010, 19:43   #323
Sun Tzu
Starosedelac
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: Temples of Syrinx
Poruke: 2.193
Zahvalnice: 417
Zahvaljeno 1.006 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
хттп://њњњ..
Prilično sam siguran da neće biti tako.
Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Ја сам за то да нови србијански домен буде .љњ
.љњшжчћ!
Sun Tzu je offline  
Stara 27.2.2010, 19:51   #324
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Šta god da bude, biće podjednako (ne)funkcionalno...
doctor je offline  
Stara 27.2.2010, 19:51   #325
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Ја сам за то да нови србијански домен буде .љњ
Bilo bi bolje da bude .срб ili .србија
miša topola je offline  
Stara 27.2.2010, 20:04   #326
anded zombi leš!
Banned
 
Član od: 9.1.2010.
Lokacija: Groblje... bilo koje!
Poruke: 212
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 132 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Jim Bravura kaže: Pregled poruke
...И зашто различити аршини када је наметање хришћанства у питању, а сасвим другачији када се ради о наметању латинице?...
Pa da se ja pitam i dalje bi bili pagani Ali, eto nametnuli su nam hrišćanstvo i to je to...

A da se mi lepo vratimo glagolici?

anded zombi leš! je offline  
Stara 27.2.2010, 20:20   #327
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Vreme je da se ova tema zaključa... Kao da uopšte ima svrhe raspravljati o ovome...
doctor je offline  
Stara 27.2.2010, 20:35   #328
Uros12
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.1.2008.
Lokacija: Zvezdara
Poruke: 3.979
Zahvalnice: 521
Zahvaljeno 812 puta na 556 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Otisli ste u daleki offtopic.Na zadnjih 7-8 strana samo rasprava cirilica vs latinica,sto uopste nije tema.Da ne pricam za pominjanje politike.
Da ne bude off,moj stav je da moze,a i ne mora.Bilo bi lepo ako bismo ga imali kad vec imamo svoj jezik,ali u sustini to (cirilicni domet) nam i nije preterano potrebno.Ipak,ja bih sacekao jos malo,da se sredi ovo sa .rs domenom,pa onda mozemo da razmisljamo i o uvodjenju cirilicnog domena.
Uros12 je offline  
Stara 27.2.2010, 20:50   #329
federer
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Lokacija: Rudo, Bosna i Ercegovina
Poruke: 825
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 51 puta na 42 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku federer Slanje poruke preko Skypea korisniku federer
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Paz budala isli do nastavnice istorije samo oko ovoga..Hhahahhaha debeo offtopic,debeo ko SK. Ajde da neko stavi kljuc na ovu temu.
federer je offline  
Stara 27.2.2010, 21:20   #330
Sale013
Kind Of A Big Deal
 
Avatar korisnika Sale013
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Levo od Pakla
Poruke: 2.214
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 450 puta na 265 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
1. Ha-ha-ha nemaš ti pojma.
2. Pa sa ljudima kao što si ti i tebi sličnim ćirilica možda i nestane.
3. Jedino što si rekao a što je tek parcijalno tačno.

Ne mogu da shvatim kako ljudi mogu da budu ovoliko plitki. Ništa lično, govorim o svima koji imaju ovakvo mišljenje. Skoro pa mi se gadite...
Prostudiraj sta znaci rec "plitki" pa pokusaj da se prepoznas u njoj.

Ne razumem zasto ljudi potezu za motikama i uzvicima "IZDAJNICIIIIII" ako neko drugacije misli od njih a nemaju valjane argumente da im se suprotstave (mada s obzirom na godine doticnog clana, nije ni moguce ocekivati nesto pametnije)
Sale013 je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Sale013 na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (27.2.2010), federer (28.2.2010), shrafko (4.3.2010)
Stara 27.2.2010, 21:21   #331
veverica
Član
 
Član od: 16.6.2007.
Lokacija: Backa Topola
Poruke: 160
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 71 puta na 42 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Da li srbiji treba cirilicni domen ?

Moj lichni odgovor jeste da mu netreba, ali vidim da na forumu ima ljudi koji imaju drugachije stavove nego ja... probacu da vam predochim moje skromne stavove vezane za novi domen i uopshte cirilicu kao pismo. Molim vas prochitajte ceo post pre nego shto 'spamujete' forum sa vashim protivljenjem.

Srbi kao nacija imaju dovoljno problema shto se tiche organizacije drzave. Jedan od glavnih problema jeste nacijin pogleg na same sabe. Umesto da podrzavaju jedinstvo, ljubav, dobrotu, ispomaganje jedni drugima, medjusobnu zashtitu od nasilja i opshteg zla koje nas moze 'strefiti' tokom nasheg zivota oni podrzavaju svoju tradiciju i stavljaju tradiciju ispred svih gore navedenih stavova. Prosechan Srbin je sposoban da opljuje, ismeva, pa chak i ubije drugog choveka zarad tkz. drevne tradicije.

Pa da vidimo zapravo shta je tradicija. To je nishta drugo nego isposhtovanje starih navika nasheg naroda. Vera, jezik i pismo to su tri osnovna stava tradicije, tradicije koja je dobra, samo je mi koristimo na mesto gde ne bismo smeli. Ubijamo radi vere, kada ona jasno kaze u jednom od svojih 10 zapovesti : "NE UBIJ", tu nema izuzetka ( tipa dozvoljeno je ubiti ako on ne pishe tvojim pismom, ili ne pricha tvoj jezik ). Vera nam govori da volimo sve ljude ( ne samo one koji su iste krvi kao mi , vec sve ). Naprotiv toga nash narod voli da ide svima u suprot, ljudi su pocheli da se globalizuju ( pomocu interneta uglavnom ) i sad nash narod hoce da ostavi svoju mrlju i izdvoji jedan deo interneta da bude samo njegov, zeli da se izdvoji kad svako zeli da se ujedini. Ima drugih mesta na svetu gde mozemo ljudima da bodemo nos nashom razlichitoshcu internet jednostavno nije mesto za to.

Razlichitost je dobra i treba pokazati da si razlichiti ako za to ima ikakvog smisla ili ako to nekog interesuje. Homoseksualna parada koja je trebala biti odrzana u Beogradu je slichan potez homoseksualaca kao i nash pokushaj da preobrazujemo nash domen na cirilichni. ( Ne nikako nisam protiv homoseksualaca, ali isto tako ih niti podrzavam. Dajem im pravo da rade shta rade, sve dok me ne teraju da posmatram neshto shto nezelim, a goli mushkarci koji paradiraju mojim glavnim gradom je svakako neshto shto ne zelim ). Isto takvi su i ostali ljudi koji uzivaju lepote interneta, ni oni nezele da im mi nabijamo nashu razlichitost pod nos, niti zele da im mi upropastimo globalizaciju za koji su oni toliko puno truda ulozili.

Mesta za cirilicu ima dosta i shto se toga tiche ima joj mesta i na internetu, ali ne na mestu domena. Nachin pisanja i davanja domena je do sad bio poprilichno standardizovan ( nisam siguran ali mozda i postoji neki oficijalan standard o dozvoljenim karakterima, ako postoji molim vas uputite me do njega )

Cirilica kao pismo nije savrshenija od latinice( budite poshteni i priznajte to sebi ) niti je gora u bilo kom pogledu od nje, jednostavno su jednaki. U nashem ustavu se nalazi diskriminacija u odnosu na pripadnike srpskog zivlja koji vole i aktivno koriste latinicu. Latinica , isto kao i cirilica je nashe nacionalno korishteno pismo i smatram da joj treba dati mesta u ustavu.

Tako da ljudi, molim vas poshtujte i nashe drugo pismo, i ono je lepo i ima svoje mesto u nashem zivotu. Nemojte diskriminisati SRBE koji nevole cirilicu ( mene ) i ja sam Srbin isto kao i vi, jedino shto nas odvaja nash pogled na naciju. JA smatram da se zivalj unutar nacije treba voleti i poshtovati i to je ono shto nas pravi jednim, a neki znaci na papiru!

hvala na paznji
veverica je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku veverica na korisnoj poruci:
Game fever (27.2.2010)
Stara 27.2.2010, 21:42   #332
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.099 puta na 2.674 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Cela ova prica oko cirilice bi mogla da se hipoteticki preslika u pricu o srpskoj latinici i kako nam ista ne treba za domene, i da nas eto odvaja od sveta, jer eto englez nece moci da ukuca kvrcice.

Tako da nema razloga napadati cirilicu zbog toga. I druge zamlje ulaze u prcu o unicode domenima, i nista mi tu nismo u prednosti sa ova dva nasa pisma, pa da nam to kao ne treba, jer oba, i jos jednom oba pisma su razlicita od engleske latinice, tako da bilo sta da napisemo na nasem jeziku moze da ne isadne kako treba. Na primer, sajt za prodaju pića, ako bi imao domen pica.rs ima totalno drugacije znacenje nego hipoteticki domen pića.srbija ili pak пића.србија.

U krajnjoj liniji, google ce se prvi prilagoditi tome (ne zbog nas, nego zbog svetskog trenda uvoda unicode domena). I ne bi me cudilo da isti bude najjednostavniji nacin da se pristupi novim domenima sa uredjaja koji ne podrzavaju unicode set karatkera za unos. Lepo uneses priblizno u search i on nadje sto treba.

Poslednja ispravka: player1 (27.2.2010 u 22:07)
player1 je offline  
Stara 27.2.2010, 22:02   #333
joximovic
Veteran
 
Član od: 23.3.2009.
Lokacija: Bijeljina, Beograd
Poruke: 558
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 62 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku joximovic
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

@SFRJ Forever[CG] i ComputerBoy
Na par postova sam vidio kako govorite da ce doci do povecanja nacionalizma, kako je to lose, itd.
Da li vi uopste znate pravu definiciju nacionalizma? Koja je to u stvari losa karakteristika nacionalizma? Rekli vam na CNN-u da je to neka losa pojava, pa vi vjerujete u to?

Sto se tice pitanja... Ja sam za da se uvede srpski domen, ALI da ostane mogucnost da se isti ne mora koristiti, upravo zbog vec pomenutih stvari kao sto su logovanje sa mobilnog, koristenje cyber caffe racunara i sl.
Jer koliko god i ja ili bilo ko drugi volio i postovao cirilicu, mora se priznati da moze doci do komplikacija u nekim situacijama koriscenjem iste.

Evo i ja moram da priznam da bar 10x puta sporije kucam sa cirilicnom, i jedno 9x sa pravom latinicom, moja greska sto ne ucim, usavrsavam, ali sta da se radi.
Sve u svemu, volio bi da vidim cirilicu cesce i na netu, ali sa pravljenjem sto je moguce manje komplikacija.
joximovic je offline  
Stara 27.2.2010, 22:10   #334
anded zombi leš!
Banned
 
Član od: 9.1.2010.
Lokacija: Groblje... bilo koje!
Poruke: 212
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 132 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Na tom domenu će biti samo sajtovi državnih ustanova i nacionalističkih, desničarskih, nacističkih organizacija...
anded zombi leš! je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku anded zombi leš! na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (27.2.2010)
Stara 27.2.2010, 22:18   #335
petar blagojevic
Član
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 154
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 36 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
anded zombi leš! kaže: Pregled poruke
Na tom domenu će biti samo sajtovi državnih ustanova i nacionalističkih, desničarskih, nacističkih organizacija...
Ne znam što bi bilo tako, to bi bio domen kao i ovaj sadašnji , otvoren za sve subjekte, sem onih kojima je zakonom zabranjeno delovanje, kao što nacisti iz Srbije ne mogu da koriste rs domen.

Čudno je da toliki otpor uvođenju ćiriličnog domena postoji ovde na jednom forumu iz Srbije, kao da će sve dosadašnje rs adrese morati da pređu na срб ili србија domen.

Tačno je da šira upotreba ćirilice(pa i kao ćiriličnog domena) može pojačati šovinizam i netrpeljivost prema drugim nacijama kod pojedinaca, ali to mogu još više učiniti i upotreba zastave, himne, grba, naziva Srbija itd..pa niko normalan ne osporava upotrebu ovih znamenja ali je sporan ćirilični domen.

Citat:
veverica kaže: Pregled poruke
Isto takvi su i ostali ljudi koji uzivaju lepote interneta, ni oni nezele da im mi nabijamo nashu razlichitost pod nos, niti zele da im mi upropastimo globalizaciju za koji su oni toliko puno truda ulozili.
Internet i jeste mesto gde treba da postoji mnoštvo različitosti ne mora sve da bude jednoobrazno .

Citat:
veverica kaže: Pregled poruke
U nashem ustavu se nalazi diskriminacija u odnosu na pripadnike srpskog zivlja koji vole i aktivno koriste latinicu.
Nije to diskriminacija, nego standardizacija jezika.Ovaj književni jezik koji sada koristimo je na neki način nametnut kao zvanični iako mnogi Srbi tako ne govore, za osnovu je uzet šumadijsko-vojvođanski i istočnohercegovački govor kojima se ne govori u velikom delu Srbije.
Tako je i sa pismom kao standard je uzeta ćirilica iako neki pišu latinicom.
Tako je i sa drugim jezicima u svetu, uvek ima elemenata jezika koji su ostali van standarda.
Citat:
veverica kaže: Pregled poruke
Latinica , isto kao i cirilica je nashe nacionalno korishteno pismo
Latinica, ova "naša" verzija("Gajevica") je pismo srpskohrvatskog jezika, jezika koji više ne postoji.
Citat:
veverica kaže: Pregled poruke
smatram da joj treba dati mesta u ustavu.
I ja smatram da meni treba dati mesto u ustavu(kao strogom ali pravednom vladaru) ali šta će biti u ustavu ne odlučujemo ni ja ni ti nego većina građana preko svojih predstavnika ili na referendumu.

Poslednja ispravka: petar blagojevic (27.2.2010 u 22:58)
petar blagojevic je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku petar blagojevic na korisnoj poruci:
Jim Bravura (27.2.2010)
Stara 27.2.2010, 22:21   #336
anded zombi leš!
Banned
 
Član od: 9.1.2010.
Lokacija: Groblje... bilo koje!
Poruke: 212
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 132 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
petar blagojevic kaže: Pregled poruke
Ne znam što bi bilo tako, to bi bio domen kao i ovaj sadašnji , otvoren za sve subjekte, sem onih kojima je zakonom zabranjeno delovanje, kao što nacisti iz Srbije ne mogu da koriste rs domen.
Niko sem njih neće hteti da ga koristi!

Šta SK će da pojuri da se prebaci na ćirilicu? Pa oni i časopis štampaju na latinici!

EDIT:
Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
Da, bukvalno ce po tome moci da se vidi kakva je neka organizacija. Naravno, svi ce se vaditi uz "Zar je nacionalizam voleti svoje pismo?"... Predictable...
Pazi, nije loše 'voleti' ćirilicu (jedno od naša DVA pisma, da ponovim). Ja, evo, ovih dana malko obnavljam 'znanje' ruskog, i skroz mi je to kul. Malo pre sam postovao Glagolicu i nju poznajem, volim i ponosan sam na nju!
Ali, vidiš i sam: lik koji brani ćirilicu, ne piše na njom... to dovoljno govori samo za sebe.

Nije ovde tema ćirilica vs. latinica (bar to nije moja tema). Neka naprave taj domen, meni neće smetati - pismen sam, koristim oba pisma. Ali to neće ćirilicu učiniti popularnijom...

Poslednja ispravka: anded zombi leš! (27.2.2010 u 22:34)
anded zombi leš! je offline  
Stara 27.2.2010, 22:41   #337
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Бaш би било занимљиво читати стране називе игара, мада сам ја за превођење на српски , позив на дужност 2 модерно ратовање, човек-слепи миш, жеља за брзином, симуланти, велики крадљивац аутомобила Сан Андреас...
Виндовс - Прозор, Интернет експлорер Интернет истраживач, јаху, ЏиФорс...
Могао би ск да убаци ћирилицу
water wizard je offline  
Stara 27.2.2010, 22:55   #338
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Kažete, ustav diskriminiše ljude koji vole latinicu. Po toj logici, onda i internet diskriminiše ljude koji pišu ćirilicu.
NjegovaWisost je offline  
Stara 27.2.2010, 23:01   #339
anded zombi leš!
Banned
 
Član od: 9.1.2010.
Lokacija: Groblje... bilo koje!
Poruke: 212
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 132 puta na 89 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
...велики крадљивац аутомобила Сан Андреас...
relativno retko koristim onaj rofl, jer me takve animacije smaraju, ali sad prosto moram:


Ali u nekim slučajevima prevodi zvuče prilično kul: Veštac, Vitezovi Stare Republike...
anded zombi leš! je offline  
Stara 27.2.2010, 23:07   #340
petar blagojevic
Član
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 154
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 36 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
anded zombi leš! kaže: Pregled poruke
Niko sem njih neće hteti da ga koristi!

Šta SK će da pojuri da se prebaci na ćirilicu? Pa oni i časopis štampaju na latinici!
To još ne znamo vreme će pokazati, na primer među štampanim medijima nisu svi koji koriste ćirilicu neki tvrdokorni nacionalisti, na primer "Playboy" koristi ćirilicu, a neki časopisi koji zagovaraju "tvrđu" nacionalnu politiku koriste latinicu.
Citat:
anded zombi leš! kaže: Pregled poruke
relativno retko koristim onaj rofl, jer me takve animacije smaraju, ali sad prosto moram:


Ali u nekim slučajevima prevodi zvuče prilično kul: Veštac, Vitezovi Stare Republike...
Možda nama deluje smešno ali veći deo Evrope tako radi.Pogledaj malo strane tv-kanale i videćeš da je sve nadsihronizovano na jezik te države, a sigurno prevode i nazive igara kada je to moguće i primereno.
petar blagojevic je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com