Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.2.2010, 3:14   #261
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Не мења се .rs и не уводе се наша слова у интернационални латинични сет карактера који важи за .rs. За сада немој да бринеш. Да додам и ово - поставка твог проблема ме подсећа на оригиналне Puma и бувљачке Plima патике (Panasoanic, Loto и слично). Да ти помогнем у проблему - ниси увео .co.rs поддомен што чини још исто толико варијанти, а онда - можда постоје два Тихомира Станчевића, са истим именом? Пошто су лична имена ретка у имену сајта, да ли си размишљао колико би "Свет компјутера" као часопис требало да закупи домена да не би било злоупотреба? Размисли, ту негде лежи одговор.
Pa upravo u tome i leži problem... i ovako postoje načini za zloupotrebu, a sa ćiriličnim domenima (ili ne daj Bože junikodizacijom) će ih biti još više. Time se otvaraju nove mogućnosti za phising i druge internet prevare. Zamisli recimo neko registruje raural.som koji ispisan ćirilicom neodoljivo podseća na paypal i tome slično.

Dakle, ne kažem da taj ćirilični domen ne treba da se uvodi (već sam nekoliko puta rekao da mi je svejedno i da kome nešto znači da ima domen na ćirilici, neka mu). Samo kažem da to ne treba raditi kao muva bez glave, a da se prethodno ne razmotre mogući tehnički problemi, mogućnost zloupotrebe, mogućnost registrovanja više različitih domena koji kada se ukucaju izgledaju isto ili slično, pa bi dolazilo do krađa identiteta i raznih internet prevara. Pogotovo je problem što Srbija nema dovoljno stručnjaka koji bi te probleme na vreme rešavali, pa bi vrlo brzo nastao haos.
Marko_L je offline  
Stara 26.2.2010, 4:48   #262
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
Pa upravo u tome i leži problem... i ovako postoje načini za zloupotrebu, a sa ćiriličnim domenima (ili ne daj Bože junikodizacijom) će ih biti još više. Time se otvaraju nove mogućnosti za phising i druge internet prevare. Zamisli recimo neko registruje raural.som koji ispisan ćirilicom neodoljivo podseća na paypal i tome slično.

Dakle, ne kažem da taj ćirilični domen ne treba da se uvodi (već sam nekoliko puta rekao da mi je svejedno i da kome nešto znači da ima domen na ćirilici, neka mu). Samo kažem da to ne treba raditi kao muva bez glave, a da se prethodno ne razmotre mogući tehnički problemi, mogućnost zloupotrebe, mogućnost registrovanja više različitih domena koji kada se ukucaju izgledaju isto ili slično, pa bi dolazilo do krađa identiteta i raznih internet prevara. Pogotovo je problem što Srbija nema dovoljno stručnjaka koji bi te probleme na vreme rešavali, pa bi vrlo brzo nastao haos.
Meni je odavno jasno da postoji problem koji si naveo. Međutim, ja sam te naveo da zaključiš da i ovako ima problema, i to vrlo velikih.
E sada - "junikodizacija" je nešto što se dešava, o tome su odlučili u svetu, svesni svih tih problema. Nisam za džabe još na prvoj strani rasprave napomenuo da i Rusija uvodi ćirilični domen. Verovatno će to uraditi i ostale zemlje oko nas, pre ili kasnije. Dakle, problem sa raural.srbija jednak je problemu raural.rf (ali ne može raural.som kako si naveo). Da malo pojednostavim i pitam: Tvoje stanovište je da se svakim novim karakterom u setu znakova (pod pretpostavkom sličnosti sa bilo kojim iz skupa već prihvaćenih znakova) koje korisnik ima na raspolaganju na Internetu (domen, e-mail adresa i slično) dolazi do povećanja verovatnoće zloupotrebe i rešenje je ne prihvatati nove znakove?
Tvoj problem je inače rešen u startu, rešio ga je Tihomir rečima da se on zove bez "ćelave latinice" Tihomir Stančević. Svako ko pokuša da se "predstavi" na načine na koje si naveo jeste prevara poput Panasoanica - neko padne na to, neko ne. Neko bude ozbiljno prevaren i može da tuži/optuži/zove policiju, što sve otvara novi (zakonski) aspekt rasprave i problem stručnjaka koji bi te probleme rešavali, kao što reče...
Dukes je offline  
Stara 26.2.2010, 5:37   #263
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
E sada - "junikodizacija" je nešto što se dešava, o tome su odlučili u svetu, svesni svih tih problema. Nisam za džabe još na prvoj strani rasprave napomenuo da i Rusija uvodi ćirilični domen. Verovatno će to uraditi i ostale zemlje oko nas, pre ili kasnije.
Dobro, a zašto mi onda moramo da uvedemo pre, radije nego kasnije ? Možda u svetu jesu svesni svih tih problema, ali ovde nisu. Upravo zbog toga se postavlja pitanje koliko je Srbiji potrebno da se sada petlja u tako nešto kada je činjenica da nemamo dovoljno stručnjaka koji bi rešavali tekuće probleme tehničke prirode, nemamo iskustva u toj oblasti, zakonski je oblast interneta i uopšte visokotehnološkog kriminala slabo ili nikako regulisana, u našem jeziku se zvanično koriste dva pisma koja imaju dosta zajedničkih znakova, ali različitog značenja, narod generalno nepismen (mnogi i danas mešaju latinicu i ćirilicu kada pišu), a o IT nepismenosti i da ne pričamo... ne znam, nekako mi deluje da će sve ovo napraviti kompletan haos. Drugo je Rusija, i ne vidim kako mi možemo da se poredimo sa njima uopšte. Prvo, oni nemaju dva pisma u svom jeziku, a sa druge strane imaju oko 200.000.000 stanovnika, pa nacionalni domen svakako ima smisla. A kod nas, te ćirilične domene ne znam dal bi koristilo par hiljada ljudi, pa se treba zapitati da li zbog 1% stanovništva treba navlačiti sve te probleme od kojih su neki potencijalno veoma opasni. Da ponovim, ne kažem da ih sada nema, ali ovako će se učetvostručiti.
Citat:
Da malo pojednostavim i pitam: Tvoje stanovište je da se svakim novim karakterom u setu znakova (pod pretpostavkom sličnosti sa bilo kojim iz skupa već prihvaćenih znakova) koje korisnik ima na raspolaganju na Internetu (domen, e-mail adresa i slično) dolazi do povećanja verovatnoće zloupotrebe i rešenje je ne prihvatati nove znakove?
Pa ja da znam šta je rešenje, ja bih to predložio. Ne znam tačno ni koji su svi potencijalni problemi. Tako da, može se reći da je odgovor na tvoje pitanje DA, ne treba prihvatati nove znakove dok se ne utvrde potencijalni problemi i obezbedi rešenje za njih. Ne bih voleo da to saznamo na teži način.
Marko_L je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Marko_L na korisnoj poruci:
Dukes (26.2.2010)
Stara 26.2.2010, 6:00   #264
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Mislim da niko ne kuca u adress bar ćirilicu, što znači da ne bi imali posetioce takvi sajtovi, što dovodi do manjka posetioca, to nije добро за бизнис...
на пример напишете неком да се сајт зове ск.рс и да мора да га укуца ћирилицом, а и преводи су смешни оно њњњ.ск.рс - не ради ...

Ако вам је толико стало до одржања ћирилице, пишите ћирилицом и то је то.

Једино ако је 10 динара по домену, па као ајд да имам и то због 5 посетилаца којима би то нешто значило, с тим да би то био само редирект на домен са латиничним називом

Od ove naše države ništa pametno nismo ni mogli da očekujemo, umesto da vide zašto nam internet sporo radi danima, oni gledaju kako da još više otežaju korisnicima rad i pristup informacijama, jer ako je državni sajt na ćirilici, znači samo ljudi koji su dovoljno stručni da znaju da nameste i kucaju ćirilicu mogu da pristupe takvom sajtu, epic fail

I još mi niko nije dao dobar savet kako da pristupim Vijetnamskom sajtu kada uvedu domen na vijetnamskom, ili na kineskom, i sa ruskim slovima se ne snalazim baš najbolje, morao bih da probam svako slovo gde je... umesto da bude lakše, biće teže

我认为无论在地址栏房屋的西里尔字母,这意味着,游客不会,这些网站而导致缺乏的游客,它不是 商业好...

例如,写一个网站名为sk.rs,并在西里尔的类型和翻译是有趣的事情njnjnj.sk.r s - 不...



如果你那么在乎保持西里尔字母,Cyrillic和写入。



仅当它是10个域第纳尔,以便有ajd和评语5这将意味着什么,但它只是redirekt与拉 丁文名称域



从我们这个国家是什么聪明或我们可以预期,而不是明白为什么我们几天互联网速度较慢,他们观看的用户和获取 信息的工作更加困难,因为如果在西里尔,政府网站,这意味着只有那些有足够的专业谁知道,家具和打字西里尔 可以访问这些网站,史诗失败



没有人给了我如何访问该网站时介绍了越南越南或中国与俄罗斯的信件,不能很好地处理域很好的意见,我愿尽一 切盘符...而是更容易,这将是困难的 </SPAN>

Ég held að enginn í the heimilisfang bar hús á Kýrillískt, sem þýðir að gestir myndu ekki hafa slíkar síður, sem leiðir til þess að skortur á gestum, það er ekki gott fyrir fyrirtæki ...

td að skrifa vefsvæði gestur sk.rs og hefur að slá í Cyrillic og þýðingar eru fyndin atriði njnjnj.sk.rs - ekki ...



Ef þú aðgát svo mikið að halda Kýrillískt letur, letrið og skrifa hana.



Aðeins ef það er 10 dínarar á ríki, svo sem að hafa ajd og 5 til að rifja upp það myndi þýða eitthvað, en það var bara redirekt lén með Latneskt heiti



Frá þessu landi okkar er ekkert snjöll eða getum við vænst þess í stað til að sjá hvers vegna við hægur fyrir daga, horfa á þau erfiðari vinnu notendur og aðgang að upplýsingum, því ef stjórnvöld staður í Cyrillic, sem þýðir að aðeins fólk sem hefur nægilega faglega að vita að húsgögn og slá Cyrillic aðgang að slíkum síðum, Epic mistakast



Og enginn gaf mér góð ráð um hvernig hægt er að nálgast síðuna þegar Víetnam kynna léni víetnamska eða kínversku, með rússneska stafi ekki séð mjög vel, ég vildi eins og til að reyna hvert bréf þar sem ... í stað þess að auðveldara verður það erfitt
</SPAN>

Poslednja ispravka: water wizard (26.2.2010 u 6:29)
water wizard je offline  
Stara 26.2.2010, 8:56   #265
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

:O

Prvo, ostaju stari domeni tako da ćeš moći ići.

Drugo, zašto bi i išao na vijetnamski ili kineski sajt ako ne znaš jezik? =)
NjegovaWisost je offline  
Stara 26.2.2010, 10:53   #266
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.722
Zahvalnice: 4.562
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

A zašto ne bi išao ako je taj sajt optimizovan na UK?
todos je offline  
Stara 26.2.2010, 11:53   #267
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
:O

Prvo, ostaju stari domeni tako da ćeš moći ići.

Drugo, zašto bi i išao na vijetnamski ili kineski sajt ako ne znaš jezik? =)
Nemojte molim vas da mi dajete odgovore a zašto, jer je odgovor a zašto da ne, već je problem u tome da ja ne mogu da ukucam ta slova u adress bar jer ne znam da pišem i nemam odgovarajuću tastaturu

Znači. Samo ograničava pristup, ne znaš jezik, nemaš tastaturu, pa ništa, idi na engleske sajtove , a najgore će biti ovi državni sajtovi koji će da postati izvor ćirilice i kojima će samo retki moći da pristupe
water wizard je offline  
Stara 26.2.2010, 12:22   #268
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

@Marko_L
Veoma poštujem mišljenje koje si izreko. Ima tu dosta istine, ali i predrasuda, koje se kod tebe nisu džabe nataložile. Rešenje za postavljeni problem svi u svetu traže od "sajber policije", pa i mi danas, a kod nas je taj deo tek u razvoju. Slažem se da je zakonska regulativa u Srbiji još uvek slaba, mada je celokupna situacija puno bolja od trenutka pisanja ovog teksta http://www.sk.rs/2007/10/skak01.html. Činjenica jeste da smo malo društvo koje ima dosta nepismenih ljudi (ne samo onih koji mešaju ćirilicu i latinicu, već i onih koji ne umeju ni da pišu), ali ne smatram da smo u tome gori od Kine, na primer, čak naprotiv - ako se uzimaju procenti. Smatram da mi imamo ozbiljan problem u IT obrazovanju mladih naraštaja, koji nisi pomenuo, a koji će tek stvoriti probleme u budućnosti, bez obzira na domen.
Stoga, shvatam tvoju opreznost što se ovoga tiče, shvatam da postoje potencijalni problemi ali se ne slažem u potpunosti da će biti mnogo (puta) veći od ovih današnjih. Dakle, ukoliko smatraš da će taj domen koristiti 1% stanovništva, problem jednostavno NE MOŽE da bude toliko puta veći. Generalno - postavljam ti pitanje AKO iz razloga koje sam naveo u prošlim postovima (hint: problem sa Bugarskom, ceo Internet prelazi na UNICODE itd.), ne krenemo odmah u RAZVOJ (da, to smatram razvojem) - KADA misliš da će se od toliko nepismenih i IT nepismenih, polupismenih i sličnih, izroditi stručnjaci da nas obuče i pripreme za tu Internet budućnost. Podsećam i na problem obrazovanja. Po mojoj proceni nikad, i ostaćemo u "srednjem Internet veku". Dođoški razmišljano, bolje je preći što pre kada ima malo korisnika Interneta, nego kasnije kad imamo gomilu koja će se susretati jednako sa tim problemima koje navodiš.
Dalje, moram priznati i da se ne slažem u potpunosti sa ocenom da nemamo dovoljno stručnih lica. Mi nismo imali do sada institucije i država nije davala 5 para na Internet, što je stvorilo te predrasude. Međutim, u poslednje dve godine se posao na Internetu mnogostruko razvio i država je, htela to ona ili ne, ipak morala da se organizuje i da stvori svoja tela koja će organizovati, češljati i sve ostalo, naš Internet prostor. Rekoh, neka od tih tela su u povoju, neka od tih su odavno razvijena, neka se trebaju menjati, ali - ako nečega ima, ima stručnih lica, kojih po mojoj proceni ima sasvim dovoljno za 1% stanovništva koliko si ti procenio korisnika ćiriličnog domena i toliko veći web prostor.
Da, vidim da si me malko pogrešno shvatio - ne poredim nas i Rusiju, slažem se sa tobom u poređenju, ali Rusiju sam ti naveo da ti ilustrujem da će ćirilični domen biti kod njih i moći će da se koristi za prevare i sve ono što si naveo. Ne samo u Rusiji. Inače, tebi za informaciju - upravo ruski stručnjaci tesno sarađuju sa našim oko tog ćiriličnog domena, prenose nam sva svoja iskustva, a susreti se organizuju na mesečnom nivou.
Ponavljam još jednom i ono, što je ta odluka Vlade bila iznenađujuće brza nakon Seula, te smo svi mi pomalo zatečeni, ali ta odluka je doneta tako jer ćirilični domen ne možemo da očekujemo pre kraja 2011. godine. Procedura je veoma duga, i ostavlja dovoljno vremena da se pripremimo za rešavanje problema. A usput, upravo i ova rasprava je deo tih rešavanja.
Dukes je offline  
Stara 26.2.2010, 12:24   #269
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
едино ако је 10 динара по домену, па као ајд да имам и то због 5 посетилаца којима би то нешто значило, с тим да би то био само редирект на домен са латиничним називом
Ma šta bre 10 dinara, to treba da bude za džabe
Šalu na stranu, mislim da bi bilo fer da kad neko registruje ovaj normalan latinični domen, dobije kao bonus da registruje i ekvivalentan ćirilični domen besplatno. Ko hoće samo ćirilični, onda plaća punu cenu domena. Naravno, ovo se neće desiti, ali to bi jedino bilo pošteno.
Citat:
a najgore će biti ovi državni sajtovi koji će da postati izvor ćirilice i kojima će samo retki moći da pristupe
Državni sajtovi bi morali da postoje i na ćirilici i na latinici, pogotovo kada se radi o domenima, jer u Srbiji žive i ljudi koji znaju samo latinicu.
Marko_L je offline  
Stara 26.2.2010, 12:26   #270
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Треба ли Србији ћирилични интернет домен

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
a najgore će biti ovi državni sajtovi koji će da postati izvor ćirilice i kojima će samo retki moći da pristupe
Pa, oni "manje retki" time će dobiti podsticaj da nauče, zar ne?
VojaM je offline  
Stara 26.2.2010, 12:51   #271
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

@Dukes
Da, u pravu si za mnoge stvari, ali ono oko čega ne mogu da se složim jeste da se deca uče plivanju tako što ih baciš u vodu sa krokodilima, pa koje preživi, ima da pliva k'o Tarzan posle toga. Ili u prevodu, mislim da bi prvo trebalo poraditi na edukaciji stanovništva u kontrolisanim uslovima, pa tek onda uvoditi novotarije. Takođe se ne slažem da Srbija ima dovoljno stručnjaka koji bi se bavili time. Jeste situacija bolja nego pre n godina, ali je i dalje katastrofalna. Pa pobogu, nedavno smo imali slučaj da je difejsovan sajt ministarstva odbrane. Gde su bili ti silni stručnjaci da urade zaštitu takvih sajtova ? Takođe, ne znam da li si skoro imao posla u MUP-u (ne, ne mislim dal su te 'apsili, nego da vadiš pasoš ili ličnu kartu), ali ja jesam i to nedavno... ono je ludilo kakav se softver koristi... slikali me 5 puta da bi program prihvatio sliku, a pre toga mu je trebalo jedno pola sata da se digne, da prostiš I to su verovatno radili neki stručnjaci. I sad neko treba da me ubedi da će imati ko da rešava tekuće probleme tipa neki servisi ne rade na ćiriličnom domenu, download menadžeri ne mogu da resolvuju adresu, phising šeme korišćenjem lažnih domena koji su identični kao pravi i tome slično.

U svakom slučaju, uvažam tvoje mišljenje i argumentacija ti je sasvim na mestu, ali ja i dalje mislim da u ovakve stvari Srbija ne treba da uleti kao muva bez glave. Zašto uvek moramo da budemo sporaći kada se radi o nekim normalnim i proverenim stvarima za koje znamo da rade (recimo na ADSL su ljudi čekali godinama, ukidanje yu domena i prelazak na rs se takođe čekalo godinama, biometrijske pasoše koji su bili uslov za bezvizni se isto tako čekalo godinama, zakon o saobraćaju u kome bi se zabranilo korišćenje mobilnih telefona se čekalo godinama, iako mobilni telefoni postoje već više od 10 godina i dokazano doprinose nebezbednosti, itd., da ne nabrajam dalje), ali smo zato super brzi kada treba uvesti nešto što je potencijalno opasno, nemamo ideju o mogućim tehničkim problemima, nemamo dovoljno ljudi koji bi to rešavali, a jedinu korist od toga bi imala šačica ljudi koji ne mogu da dočekaju da vide domen na ćirilici (iako već sada postoje sajtovi kompletno na ćirilici kojima mogu da pristupe, ako im je baš stalo da pišu na ćirilici).

Sve u svemu, dok god postoji internacionalni domen, koji po svoj logici neće biti junikodovan, dobro je i ja ću to koristiti, jer takav domen može da ukuca bilo ko na svetu, od Srbije do Japana. A ovi junikodovani i ćirilizovani, nije loše da postoje kao lokalna varijanta, ali tek onda kada se reše brojni tekući problemi za koje znamo, a pogotovo oni za koje još ne znamo. Mene to ne pogađa previše kao korisnika, jer jednostavno to neću koristiti, ali me pogađa kao developera, jer sutra može da mi dođe klijent koji ima ćirilični domen ili hoće sajt na ćiriličnom domenu, pa onda ja hteo, ne hteo bivam uvučen u grupu ljudi koje će te probleme da rešavaju, bilo tako što će morati da objašnjavaju klijentu zašto ne mogu da ukucaju adresu sopstvenog sajta (a nisu ni podesili kodni raspored na kompu), zašto ih ljudi svako malo zovu jer ne mogu da pristupe stranici, zašto ljudi ne mogu da downloaduju sadržaj, bilo tako što bih u aplikacijama koje se oslanjaju na taj sajt morao da radim kompletnu ćiriličnu lokalizaciju, a već sada sam iskusio koliko zeznuto može da bude kada aplikacija radi sa folderima u čijim nazivima postoje unicode ili ćirilični karakteri. Jednostavno nemam vremena za takve stvari.
Marko_L je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Marko_L na korisnoj poruci:
Dukes (26.2.2010), Marshall George (26.2.2010), water wizard (26.2.2010)
Stara 26.2.2010, 13:01   #272
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Po meni, web hosting i domeni su u Srbiji na jako niskom nivou, cene su po 20 puta skuplje nego u svetu, i ovo je je još jedan vid punjenja budžeta i ništa više. Te pare koje su namenjene tome bi bilo bolje uložiti u telekomunikacije i internet infrastrukturu (kao Rumuni) i u donošenje jasnih i transparentnih zakona o intenetu, pa kad naše društvo sazri treba videti koliko korisnika koristi ćirilicu, koliko latinicu i koliko njih koriste englesku latinicu bez ćđšč..

dot com rulez
water wizard je offline  
Stara 26.2.2010, 13:14   #273
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

@Marko_L
Deca se naravno ne uče plivanju tako što ih baciš u vodu i vičeš "maši" ručicama, ali postoji period u razvoju deteta kada koliko god se ti trudio kao roditelj, brinuo i pokušavao - moraš da popustiš "dizgine" i ostaviš ga da krene "samo na more i pliva bez tvog nadzora". Roditelj sam, znam šta pričam
A kao što si i sam rekao - dug je proces da od neplivača napraviš plivača, ali džabe da ga učiš a da niste zagazili u vodu.
Niko i ne kaže da će se u to uleteti glavom bez obzira. Rekoh ti, ima dovoljno vremena. Ali - tvoje rešenje da se to (mislim na karakter-set i ono što sam te pitao prvi put) eventualno ne prihvata mi je jednako rešenju da se protiv piraterije borimo tako što nećemo prodavati DVD rezače.
Ono što tebe očekuje kao onoga ko pravi sajt na ćirilici, jeste obuka koju smo svi mi koji se iole razumemo u kompove na ovaj ili onaj način prošli - ko je radio/bio prodavac računara i radio sa krajnjim korisnicima, imao je svakodnevno upravo to iskustvo, ili ko je radio u školi računara pa morao nakon svakog časa ponovo da instalira Win, ko je imao znatiželjne komšije/drugove/prijatelje... Verovatno kod tebe ima i umora u tome, jer nije lako raditi sa krajnjim korisnicima. Ali - izgleda da ti je suđeno, hteo - ne hteo, da budeš jedan od onih koji će pojašnjavati IT nepismenim i polupismenim šta je ćirilični domen, zbog tvog posla. A zar nije život divan kad upoznaješ raznolike ljude?
p.s. - nisam tvrdio da ima ogroman broj stručnjaka, već dovoljan broj. Naravno da se difejsovanje sajtova dešava, da ti ne pričam za Pink, ali gledajući šta se dešava u svetu - mislim da niko nema toliki broj da bi se od takvih stvari odbranio. Moj postulat: što jedan čovek napravi, drugi će u to upasti/iskopirati/provaliti... Ne postoji 100% siguran sistem osim ne prihvatanja novih tehnologija - tako sigurno niko neće upasti na sajt, jer sajta i nema.

Poslednja ispravka: Dukes (26.2.2010 u 13:44) Razlog: p.s.
Dukes je offline  
Stara 26.2.2010, 13:21   #274
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ako bismo napravili anketu koliko ljudi imenuje foldere i fajlove ćirilicom sve bi nam bilo jasno
water wizard je offline  
Stara 26.2.2010, 13:45   #275
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.722
Zahvalnice: 4.562
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

@ Dukes
Ipak si pomenuo da košta. Pa zar je moguće da naši organizuju susrete sa ruskim stručnjacima. Ne mogu da verujem.. Pa znate li vi koliko to košta, mislim ti susreti, večere, dnevnice... koje verovatno naša strana plaća, jer šta bi mi pomogli njima?! I to sve organizuju da bi konstatovali u vezi nečeg koje je već unapred otpisano.
todos je offline  
Stara 26.2.2010, 14:27   #276
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Ipak si pomenuo da košta. Pa zar je moguće da naši organizuju susrete sa ruskim stručnjacima. Ne mogu da verujem.. Pa znate li vi koliko to košta, mislim ti susreti, večere, dnevnice... koje verovatno naša strana plaća, jer šta bi mi pomogli njima?! I to sve organizuju da bi konstatovali u vezi nečeg koje je već unapred otpisano.
Pa naravno da košta, zar nisi pročitao u postovima i datom PDF-u? Mi se ni oko prve instance plaćanja nismo sporazumeli, jer ti imaš mišljenje da to u startu ne treba, a i ako treba nekima, da ne treba da se bacaju pare. Na drugu instancu plaćanja niko nije ni reagovao, a ona lepo stoji u PDF-u, jasno i glasno napisana.
Da li očekuješ da se sporazumemo oko toga da su nam potrebna iskustva drugih država u tom poslu, kako ne bi uludo bacali pare u lutanje?
Dakle, shvatio sam tvoje mišljenje, ti smatraš da je to nepotrebno, da se bacaju pare, da je sve to nepotreban trošak jer si zadovoljan ovim što imaš. Ja ne delim tvoje mišljenje. Ne želim da te ubeđujem u suprotno (tebe je vrlo teško ubediti ), rekoh - meni je to što ti pričaš dnevno-politička retorika. Gledaš preširoko, pa bi onda u celu ovu priču trebalo uvući sve bogate ljude koji su stekli bogatstvo na krajnje sumnjiv način, pa da uvedemo pronevere i prevare političara, pa prevare u raznim procesima, da ne nabrajam probleme... I onda da i to probamo u raspravi da rešimo, jer ima prevarenih ljudi i siromaha u tom procesu bogaćenja/krađi/šta god... Ovo ti nije ta ravan, pogotovu što smatram da nam je to opravdan trošak. I onda ogorčeno odreaguješ što sam napisao da je 26000 dolara malo za državu - malo je za mnoge firme, a kamoli za državu. Je l' sam sad jasan?

Poslednja ispravka: VojaM (26.2.2010 u 14:30) Razlog: ubačeni tagovi za citat
Dukes je offline  
Stara 26.2.2010, 14:34   #277
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

па да почнемо да користимо ћирилицу за почетак? Да вежбамо мало, ајде бар ви што је толико браните би сте могли да почнете и да је користите
water wizard je offline  
Stara 26.2.2010, 14:42   #278
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
па да почнемо да користимо ћирилицу за почетак? Да вежбамо мало, ајде бар ви што је толико браните би сте могли да почнете и да је користите
Izvini, a jel mi dozvoljavaš da je branim, a da je ne koristim?
Dukes je offline  
Stara 26.2.2010, 14:54   #279
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
dukes kaže: Pregled poruke
izvini, a jel mi dozvoljavaš da je branim, a da je ne koristim?
Извини јел ми дозвољаваш да се не слажем са трошењем 27'к долара за некоришћење

Појави ми се понека грешкица, немојте да ме одмах испраљате

Poslednja ispravka: water wizard (26.2.2010 u 15:04) Razlog: поставио сам љ :)
water wizard je offline  
Stara 26.2.2010, 15:02   #280
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Извини јел ми дозволјаваш да се не слажем са трошењем 27'к долара за некоришћење
I tebi i Todosu i drugima koji tako misle, naravno. Treba da se svi naučimo da poštujemo drugačija mišljenja i da poštujemo ljude koji tako misle. Ali tebi zabranjujem da koristiš ćirilicu sve dok ne naučiš gde se nalazi slovo Љ
edit: e sad ti dozvoljavam
Dukes je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com