Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Konzole

Konzole Konzole i softver za njih...

Odgovor

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.6.2020, 19:31   #361
mare037
Deo inventara foruma

Član od: 16.11.2011.
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 2.416 puta na 2.044 poruka
Određen forumom Playstation 5

Tu tvrdnju treba sačekati jer Sony nije rekao sve što se tiče igara. Nikada nije bila jedna 1st party ekskluziva na izlasku konzole, pa neće ni sada.

Citat:
Exia kaže: Pregled poruke
Kako god da se okrene imaju vise igara kao first party eskluzive nego Xbox a to je ocigledno presudno u tom "ratu konzola" posto Zeleni nece imati tu "tesku artiljeriju" jos par godina tako da iskreno mislim da ce PS5 imati dosta bolji start, jer koja je poenta mega giga konzole ako nemas dovoljno igara za nju (pogotovu eskluziva)

Ps Plus treba uzeti u obzira da sve Xbox (buduce) igre izlaze i za Win 10 tako da i tu xbox serija x gubi malo.
Nema više tog rata, jer je Microsoft već par godina u ovoj generaciji izašao iz njega i sadašnja strategija im je prodaja servisa. Žele da igraš njihove igre gde god (osim na PlayStation-u). Od Xbox One VCR edicije iz 2013-e, pa sve do Xbox SX iz ove, mobilnih telefona/tableta, PC-a. Pa čak žele da dovedu Game Pass i na Nintendo Switch.

Sa jedne strane je ekstra što će imati najjaču konzolu na tržištu, ali sa druge strane koliko će njih od 45 miliona preći na jači model u skorije vreme, s obzirom da će igre cele naredne godine uporedo izlaziti i za prethodni Xbox, i da će pravi next-gen doći tek 2022-e u najboljem slučaju. Naročito vlasnici XB1 X modela koji su pre 3 godine već dali 500$ za kutiju.
mare037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2020, 19:17   #362
Dovahkiin
Starosedelac

Član od: 23.6.2012.
Zahvalnice: 627
Zahvaljeno 341 puta na 228 poruka
Određen forumom Re: Playstation 5

Može li neko da mi objasni šta je to kod ssd-a "kompresovana" brzina (koja je u novim konzolama duplo brža od osnovne brzine)? Šta to konkretno znači?
Dovahkiin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2020, 20:55   #363
DeCoy
Intel Inside

Član od: 1.11.2005.
Zahvalnice: 1.407
Zahvaljeno 9.124 puta na 5.787 poruka

Nije to kompresovana brzina nego brzina kojom se čitaju kompresovani podaci u fajl sistemu, ali za razliku od "raw" podataka kompresovani dodatno opterećuju CPU koji treba da ih dekompresuje prilikom transfera u memoriju.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Dovahkiin (16.6.2020)
Stara 16.6.2020, 21:09   #364
Dovahkiin
Starosedelac

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Nije to kompresovana brzina nego brzina kojom se čitaju kompresovani podaci u fajl sistemu, ali za razliku od "raw" podataka kompresovani dodatno opterećuju CPU koji treba da ih dekompresuje prilikom transfera u memoriju.
U kom smislu se to može odraziti na igre?
Da nije u pitanju loading ako igrača u igri ubiju pa resetuje sejv, ili nešto tako?

Drugo. Zar nije malo bez veze za nekog ko je kupio i9 9900 (K) ili nešto iz 9-te generacije da mu zbog ploće (koja nema PCIe 4.0 te ne može podržati SSD veći od 3.5 GB brzine koliko sam ja upućen) ne budu mogle normalno raditi igre?

Hvaljane AMD b450 bi isto otpala ovde jer nema PCIe 4.0.

Ne znam da li će ovo biti dovoljno za Next-Gen igre: https://www.samsung.com/uk/memory-st...d/MZ-V7S500BW/
Brzina mu je 3.5 GB (XSX ima tek 2.4 GB) ali ja ovom ne znam kompresiju.
Stara 16.6.2020, 21:43   #365
DeCoy
Intel Inside

Sve ti je to, manje-više, običan PR...

Recimo da se kod igara teško može primetiti razlika između PCI-e Gen4, SATA3 SSDa i NVME

Linus
Stara 16.6.2020, 21:52   #366
Bryan Fury
Deo inventara foruma

Član od: 2.12.2005.
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 1.450 puta na 998 poruka

Citat:

Recimo da se kod igara teško može primetiti razlika između PCI-e Gen4, SATA3 SSDa i NVME
Videćemo, ovde se sve igre prave za identičan sistem, dok kod PC-a se ni ne može praviti nešto specijalno za nvme ako se zna da masa igrača i dalje koristi "običan" ssd ili čak hdd.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2020, 22:06   #367
DeCoy
Intel Inside

Verujem da će biti benefita u eksploataciji, ali teško da će biti epohalni...
Stara 16.6.2020, 23:03   #368
Dovahkiin
Starosedelac

Citat:

Linus
Trenutno ne postoji multiplatform igra koja je rađena sa ssd-om na umu. Mene kao što sam rekao najviše brine taj data streaming jer je razlika 120 MB i skoro 2-ipo GB (XSX) prilično velika. Tako nešto hdd neće moći podneti.
Samo da i ovi bez PCIe 4.0 mogu to ugraditi.
Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Videćemo, ovde se sve igre prave za identičan sistem, dok kod PC-a se ni ne može praviti nešto specijalno za nvme ako se zna da masa igrača i dalje koristi "običan" ssd ili čak hdd.
Sada ne, eto objasnih moje viđenje gore, ali svi će morati preći. Jedino da onda ostanu da prave igre na isti način kao do sada ali to ne bi uz ovako brz ssd imalo smisla.
Trubi se o ssd-u na sve strane i meni je najuzbudljiviji dodatak definitivno.
Stara 17.6.2020, 0:10   #369
nameless1
Deo inventara foruma

Član od: 19.8.2009.
Zahvalnice: 2.941
Zahvaljeno 4.839 puta na 2.245 poruka

Citat:
Dovahkiin kaže: Pregled poruke
Samo da i ovi bez PCIe 4.0 mogu to ugraditi
Bukvalno sada da kupiš bilo koji solidan NVMe i bićeš miran kroz celu generaciju konzola, a za to ti ne treba ploča sa PCIe 4.
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2020, 1:25   #370
Aibo
Deo inventara foruma

Član od: 30.6.2008.
Zahvalnice: 937
Zahvaljeno 3.363 puta na 2.064 poruka

Apropo kompresije, u PS5 koriste posvećen čip za dekompresiju pa se time ne opterećuje CPU. A poređenje uticaja brzine SSD-ova na igre na PC-u sa pričom iz PS5 je klasična "babe i žabe" varijanta. Ne testira se mogući uticaj tako brzih SSD-ova na igre pomoću već postojećih igara koje taj potencijal uopšte ne koriste. Svako ko to radi samo pokazuje fundamentalno nerazumevanje cele ove priče. Linus se inače i zvanično izvinio Sweeny Tod-u zato što je lajao na njegovo hvaljenje tih brzina a nije razumeo materiju, barem zna da prizna grešku:

Čak i najbrži SSD se u PC-u trenutno koristi kao klasičan HDD, samo što radi mnogo brže. Ali svaka igra pretpostavlja da sve što moraš da imaš uskoro na raspolaganju mora da bude u RAM-u koji je ograničen. Shodno tome se planiraju kompletni nivoi i količina podataka - kao da je SSD/HDD spor i da sve što će možda zatrebati na ekranu uskoro mora da bude preventivno učitano u RAM.

Da bi se shvatilo zašto je situacija na PS5 različita, mislim da je najpraktičnije da se SSD u njemu uopšte ne posmatra kao klasičan HDD/SSD već kao vrlo velika količina malo sporije RAM memorije. Njegova brzina nije baš na nivou moderne RAM memorije ali je uporediva sa DDR2~DDR3, i svaki programer zna da svaka PS5 konzola ima 825 GB memorije koja je na nivou sporijeg RAM-a. To stvarno otvara neke nove mogućnosti i već u R&C mogu da se vide prvi rezultati kad preleću iz sveta u svet bez ikakvog učitavanja čisto da demonstriraju silu učitavanja kompletno novog sveta i svih detalja u njemu bez zastoja. Na PC-u to tehnički verovatno može da se izvede sa Gen4 diskovima ili prosto sa ogromnom količinom RAM-a (npr 128 GB) u koji učitaš celu igru i ćao. Ali pošto većina kompova nema ni toliko RAM-a a ni Gen4 SSD, niti će to da postane široko rasprostranjeni standard uskoro, igre se prosto neće programirati na taj način još neko vreme i gotovo.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Bryan Fury (17.6.2020), MasterChief2 (17.6.2020), nameless1 (17.6.2020)
Stara 17.6.2020, 7:30   #371
rendzer25
Veteran

Član od: 1.1.2006.
Zahvalnice: 111
Zahvaljeno 197 puta na 121 poruka

Ne treba padati na ove ssd-ram marktinške trikove, voleo bi da se pojavi igra koja će da zatraži 64-128gb memorije, ali većina naslova jedva i 16 koristi, RDR2 mislim da ne koristi vise od 8gb, dobro je da hardver napreduje, ali koliko imamo softvera koji to može da iskoristi.
rendzer25 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2020, 7:50   #372
DBrave
Starosedelac

Član od: 7.5.2006.
Zahvalnice: 339
Zahvaljeno 331 puta na 222 poruka

Ne razumes sta covek pise.
Poenta je da kada se tako nesto hardverski omoguci (da brzi SSD glumi ram, prosto receno) onda ce i igre poceti da prave tako da to koriste.
Za sada nema takvih igara.

U sustini to i jeste generacijski skok.
Jaci CPU i GPU dolaze sa svakom novom konzolom.
Prelazak sa HDD na ovakav SSD bi trebao da promeni nacin razmisljanja pri dizajniranju igre

Poslednja ispravka: DBrave (17.6.2020 u 8:05)
DBrave je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2020, 9:27   #373
rendzer25
Veteran

Član od: 1.1.2006.
Zahvalnice: 111
Zahvaljeno 197 puta na 121 poruka

Hdd, ssd ne mogu da povećaju performanse u smislu količine detalja koje će grafička i procesor da obrade, učitavanja će biti brža manji pop in, ali ako dovedete previše podataka do cpu oni će jednostavno čekati obradu, zato danas nemamo DDR5 radnu memoriju.
rendzer25 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2020, 10:29   #374
Mandragora
Član

Član od: 31.12.2005.
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 56 puta na 35 poruka
Određen forumom Playstation 5

SSD u PS5 će dati mogućnost svima da prave igre bez potrebe za trikovima koridora ili liftova iza kojih se učitava lagano nivo. To učitavanje će sada da bude neprimetno i svi studiji koji budu želeli će moći da naprave do sad neviđene predele bez ograničavanja koje nameću spori HDD-ovi. To će naravno da iskoriste, bar u početku, Sony first party studiji jer će svi ostali praviti igre da mogu da rade i na Xbox i na PC sa sporijim SSD i HDD-ovima (masa PC korisnka ima SSD ali većina igara zbog ogromne veličine ide na HDD i to developeri dobro znaju). Zbog ovoga očekujem revolucionarne igre od Sonija i još veću razliku u kvalitetu igara u odnosu na konkurenciju.

Inače, na kratko se na Amazonu pojavila cena 499 eura za blu-ray verziju i 399 za digitalnu...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Mandragora je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2020, 12:41   #375
nameless1
Deo inventara foruma

A koju je to revolucionarnu igru Sony izdao za PS4? I šta si video tokom cele one PS5 prezentacije a da si pomislio "Ovo je revolucionarno!"

Sony uglavnom igra na siguricu, tj. razvija akcione avanture, koje su uistinu dosta kvalietnije od konkurencije. PS5 ekskluzive će verovatno koristiti prednosti tog ssd-a, ali rezultati neće biti nešto preterano spektakularni, jer i dalje postoji ograničenje u vidu grafe i procesora. Sony poniji bi trebali malo da olade, jer su isuviše podlegli hajpu oko tog ssd-a. Ako ćemo iskreno, onaj zrikavi štreber ih stalno hajpuje kao majmune kad god najavljuje novu generaciju PS-a, a oni se pale ko penzosi na Crveni Mesec..
Stara 17.6.2020, 13:11   #376
pmale
Veteran

Član od: 7.3.2008.
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 69 puta na 64 poruka

Citat:
Mandragora kaže: Pregled poruke
SSD u PS5 će dati mogućnost svima da prave igre bez potrebe za trikovima koridora ili liftova iza kojih se učitava lagano nivo. To učitavanje će sada da bude neprimetno i svi studiji koji budu želeli će moći da naprave do sad neviđene predele bez ograničavanja koje nameću spori HDD-ovi. To će naravno da iskoriste, bar u početku, Sony first party studiji jer će svi ostali praviti igre da mogu da rade i na Xbox i na PC sa sporijim SSD i HDD-ovima (masa PC korisnka ima SSD ali većina igara zbog ogromne veličine ide na HDD i to developeri dobro znaju). Zbog ovoga očekujem revolucionarne igre od Sonija i još veću razliku u kvalitetu igara u odnosu na konkurenciju.

To si copy/paste sa SONY stranice ? Slicnu pricu je pricala i gospoda iz Xbox tabora, revolucionarne brzine citnja blalalal.....da ne bude na kraju pojeo vuk magarca, a mi dobijemo klasicne SSD diskove.
pmale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2020, 13:16   #377
Dovahkiin
Starosedelac

Mene iskreno najviše zanima multiplatform, jer nove konzole i to određuju. A igre će morati raditi i na slabijem ssd-u (XSX).
Što se tiče revolucije, brate novi Ratchet & Clank odlično demonstrira šta bi next gen trebao biti.

Zamisli da u Witcher 4 Ciri putuje svetovima u raznim vremenskim intervalima. To neće biti sigurno ali bi bila baš luda fora koja je sad itekako moguća.

Biće verovatno novih multiplejer battle royala u kojima će se igrači juriti iz jednog terena u drugi i sl. To su sve lude fore.
Stara 17.6.2020, 13:43   #378
DeCoy
Intel Inside

Generacijski skok - nema više vožnje u liftovima... najobičnije dodvoravanje retardima (čitaj prosečnom igraču).

Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
filpan (18.6.2020), MitraljezaC (17.6.2020), Mocko (17.6.2020), nameless1 (17.6.2020), Porsche (17.6.2020)
Stara 17.6.2020, 13:44   #379
Mandragora
Član

Član od: 31.12.2005.
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 56 puta na 35 poruka

Citat:
nameless1 kaže: Pregled poruke
A koju je to revolucionarnu igru Sony izdao za PS4? I šta si video tokom cele one PS5 prezentacije a da si pomislio "Ovo je revolucionarno!"

Sony uglavnom igra na siguricu, tj. razvija akcione avanture, koje su uistinu dosta kvalietnije od konkurencije. PS5 ekskluzive će verovatno koristiti prednosti tog ssd-a, ali rezultati neće biti nešto preterano spektakularni, jer i dalje postoji ograničenje u vidu grafe i procesora. Sony poniji bi trebali malo da olade, jer su isuviše podlegli hajpu oko tog ssd-a. Ako ćemo iskreno, onaj zrikavi štreber ih stalno hajpuje kao majmune kad god najavljuje novu generaciju PS-a, a oni se pale ko penzosi na Crveni Mesec..
Grafa i procesor su napokon i više nego savremeni. PS4 radi na ******* jaguaru pa izvlače maksimum. Ništa revolucionarno nije bilo na PS4 jer je hardver vrlo ograničen. Govorim o kvalitetu igara za PS4: Uncharted 4, God of War, HZD, Last of US 2, Days Gone, videćemo uskoro i Ghost of Tsushima. Da razjasnim, očekujem i dalje visok kvalitet Sony ekskuziva a sada praćen vrhunskim hardverom koji će developeri do maksimuma iskoristiti. Ako ekvivalent Ryzen 7 3700x, RX 5700 xt i custom Nvme SSD nisu spektakl za 500-tinjak evra koliko se očekuje prodajna cena ja ne znam šta je...

Mandragora je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2020, 13:45   #380
nameless1
Deo inventara foruma

Citat:
Dovahkiin kaže: Pregled poruke
Što se tiče revolucije, brate novi Ratchet & Clank odlično demonstrira šta bi next gen trebao biti.
I prve prezentacije Watch Dogs-a su demonstrirale neki next gen, pa smo dobili patku. Ajde da sačekamo da izađe igra, pa ćemo videti. Inače, ja već odavno ne koristim hdd-ove, jer su mi bučni i još kad krene kućište da vibrira zbog njih. Ova dva Samsung 850 Evo-a koji su mi u kućištu su prave bombonice, a uskoro ću dodati 1TB 970 EVO Plus NVMe (to sam planirao nevezano za nove konzole). Da se razumemo, pozitivna je stvar to što će nove konzole imati brze ssd-ove (od toga će svi imati koristi), ali nije to nikakav bauk za PC igrače kao što se predstavlja.

Citat:
Mandragora kaže: Pregled poruke
Ako ekvivalent Ryzen 7 3700x, RX 5700 xt i custom Nvme SSD nisu spektakl za 500-tinjak evra koliko se očekuje prodajna cena ja ne znam šta je...
Ma, super deluje PS5.. uzeću ga za godinu-dve. Ali me nervira narativ, tj. preterivanje oko nekih stvari.
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
PlayStation Now stize na PC dex3108 O igrama uopšte 95 7.4.2020 18:03
PlayStation 4 Pro Emix Konzole 378 18.11.2019 0:10
Kako igrati Sony PlayStation 1 na kompjuteru [tutorial] dr. Christian Troy Stare igre 0 20.11.2016 9:00
Sony PlayStation 4 Љуша Konzole 2 25.2.2012 11:30
Xbox 360 vs. Playstation 3 vs. Nitendo Wii (Sta vam vise odgovara) PeTkO Konzole 978 7.5.2008 12:53

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:38.