Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.6.2015, 19:41   #681
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Znači bilo nešto kao meni sa Archom... Samo udri.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2015, 22:17   #682
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Pitanja početnika

А што је лош тај системд? Што је лошији у односу на овај што се до сад користио и још увек користи? Не знам ништа о томе, па ако неко може укратко да каже.

Питао сам ове из Лубунту подршке, и кажу да је Лубунту тј. Убунту од верзије 15.04 прешао на системд. И кад сам им рекао да се прича да је системд лош, они кажу да није лош. (:

Ако је тај системд стварно лош, ја ћу остати на Лубунту 14.04 и кад му истекне подршка. Ионако оно што ми треба ту имам. А још скоро две године треба да има подршку. А Кубунту 14.04 и Минт 17 су исто без системд, а још скоро четири године треба да имају подршку.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2015, 22:24   #683
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
A dal su ga "uznemiravali" wallpaperi na Netrunneru? Kapiraš, kad je sudija pristrasan, daje crveni karton ako nekog takneš, a pušta prednost i kad njegova ekipa nekome slomi nogu.
Vidi se da nisi upućen u njegov sajt i opise, kao što rekoh, jedino se primeti da voli KDE, ostala okruženja baš i ne miriše, ali je recimo hvalio XFCE i davao visoke ocene nekim XFCE distroima. Ako je tako kako kažeš, kako onda da nikada nije dao ocenu veću od 8,5 za neku Netrunner verziju?
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2015, 22:27   #684
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

^Zato što je zatvorenog koda i niko sem developera nema uvid šta je unutra.

Ali kad je bezbednost u pitanju, nadzorna agencija se obraćala i samom Linusa da pusti da umetnu malo nekog koda u kernel, što je ovaj odbio... ili nije
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2015, 22:34   #685
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Pitanja početnika

Да ли је то сигурно да је затвореног кода? На оном форуму фосс.рс неко рече да је отвореног кода.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2015, 22:42   #686
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Vidi se da nisi upućen u njegov sajt i opise, kao što rekoh, jedino se primeti da voli KDE, ostala okruženja baš i ne miriše, ali je recimo hvalio XFCE i davao visoke ocene nekim XFCE distroima. Ako je tako kako kažeš, kako onda da nikada nije dao ocenu veću od 8,5 za neku Netrunner verziju?
Ne znam da li je 8,5 objektivna ocena za jednog neoptimizovano tromog debeljka(1,3Giga RAM) kojem štampanje ne radi kao ni obaveštenja o sistem updejtima i još šta je video.

Makuluu nije valjao samo instaler u advanced modu i to jeste bila mana, a sve druge zamerke tipa ima previše tema za emerald, šta će tuđa deca na wallpaperu, što to nije nešto jednobojno(ranije je kukao na Kubuntu da je bland sa onim sivim "zrakom") su, da izvineš *******vanje za srednju ocenu 4/10. A 6-tica dobi 3. Tamna tema zamara oči? Kad se sve sabere i oduzme, navija...
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2015, 22:44   #687
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Да ли је то сигурно да је затвореног кода? На оном форуму фосс.рс неко рече да је отвореног кода.
Ne, otuda sva frka ispala. Neće da ga otvore.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2015, 22:47   #688
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Pitanja početnika

Сад питах неког у подршци за ксубунту, и каже да је системд отвореног кода.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2015, 22:53   #689
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Izvini Bole, sad sam i ja malo pogledao da se prisetim šta beše nije valjalo, pa, u stvari ovo "nije u redu":

Citat:
The design of systemd generated significant controversy within the free software community, leading the critics to argue that systemd's architecture violates the Unix philosophy and that it will eventually form a system of interlocking dependencies.[7] However, as of 2015 most major Linux distributions have adopted it as their default init system.
izvor

Edit: Generalno, sistem administratorima servera je teže da drže sve pod kontrolom. Nisam siguran da kuknjava ima bilo kakvog smisla za desktop.

Poslednja ispravka: ColdBoot (9.6.2015 u 23:04)
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2015, 22:55   #690
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Може ли неко да појасни то како се системд не уклапа у јуникс? Не разумем.

Да ли системд троши више ресурса и да ли повећава хардверску захтевност дистроа?

Poslednja ispravka: Боле (9.6.2015 u 23:05)
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2015, 23:07   #691
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Nemoj da se zamaraš s tim.

Fora je u tome što init sve teže izlazi na kraj sa novim hardverom a niko neće da zasuče rukave i napravi nešto što bi svima bilo potaman. Ali zato svi *****ju.

Edit: Ne. Samo na drugi (efikasniji) način aktivira potrebne servise.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2015, 23:10   #692
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Pitanja početnika

Значи обични корисници нема потребе да се оптерећују са тиме?
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2015, 23:15   #693
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Stvar je (mahom) filozofske prirode. systemd jeste otvorenog koda, ali je njegov razvoj praćen velikom dozom kritika na koje razvojni tim (takođe mahom) ne obraća dovoljno pažnje.

Ukratko, kritičari se plaše arhitekture systemd i tvrde da je sklona preteranoj kompleksnosti i da postaje bloat. systemd (pomalo) odskače od tradicionalne unix filozofije koja kaže da "softver treba da radi jednu stvar, ali da je radi dobro". Nasuprot tome, systemd i njegovi tvorci implementiraju rešenja koja su inače van domena init sistema. Bilo kako bilo, systemd radi dobro (za sad), kritike ne treba automatski odbacivati ni prihvatati, a svako ko želi može da forkuje projekat i napravi ga onako kako misli da treba (što nas vodi u staru boljku FLOSS-a)
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Боле (9.6.2015)
Stara 10.6.2015, 12:06   #694
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Pitanja početnika

Горане, а шта је стара бољка ФЛОСС-а?
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2015, 12:29   #695
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Preterano forkovanje (odvajanje) projekata.

Neko pokrene projekat, drugome se ne svidi kako to radi pa pokrene svoj projekat na osnovu istog koda, na kraju dobijemo dva proizvoda koja rade istu stvar na sličan način. Nešto slično možeš da vidiš kod Androida koji razvija Google, ali većina proizvođača obavlja izmene shodno svojim potrebama i željama.

Sloboda koju softver otvorenog koda daje može da bude i kontraproduktivna ponekad...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
dekilio (11.6.2015)
Stara 11.6.2015, 7:47   #696
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Ne znam da li je 8,5 objektivna ocena za jednog neoptimizovano tromog debeljka(1,3Giga RAM) kojem štampanje ne radi kao ni obaveštenja o sistem updejtima i još šta je video.

Makuluu nije valjao samo instaler u advanced modu i to jeste bila mana, a sve druge zamerke tipa ima previše tema za emerald, šta će tuđa deca na wallpaperu, što to nije nešto jednobojno(ranije je kukao na Kubuntu da je bland sa onim sivim "zrakom") su, da izvineš *******vanje za srednju ocenu 4/10. A 6-tica dobi 3. Tamna tema zamara oči? Kad se sve sabere i oduzme, navija...
Zavisi koliko je ukupno bilo RAM-a na sistemu gde on troši toliko. Znaš i sam da se okruženje prostre koliko mu memorije daš, da bi bilo efikasnije. Koliko se sećam, kod mene nije trošio nešto preterano više od KDE proseka, možda 100, 200 MB. I bio je skroz ok i brz, samo meni ne godi ta njihova estetika koja im je glavni adut.
A u Makulu-u se koliko sećam nije radila samba i još neke stvari. A da je ružnjikav i njegov dizajn to i ja kažem, probao ga jednom i odmah promenio boje, ubi ona braon
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2015, 16:50   #697
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Zavisi koliko je ukupno bilo RAM-a na sistemu gde on troši toliko. Znaš i sam da se okruženje prostre koliko mu memorije daš, da bi bilo efikasnije. Koliko se sećam, kod mene nije trošio nešto preterano više od KDE proseka, možda 100, 200 MB. I bio je skroz ok i brz, samo meni ne godi ta njihova estetika koja im je glavni adut.
A u Makulu-u se koliko sećam nije radila samba i još neke stvari. A da je ružnjikav i njegov dizajn to i ja kažem, probao ga jednom i odmah promenio boje, ubi ona braon
Ne, blast, cifra je korektna(1,3Gb). I Netrunner team savetuje toliko, čak i više a pošto on ima i3 procesor u test mašini, još bi neko mogao da pomisli kako o KDE-u ne treba ni da sanja bez nekog i5. Neoptimizovan bloat skroz...
Spoiler za ono o čemu pričam:




A u Makulu 6 mu je radila i štampa i Samba. Opet, nije valjao samo advanced installer što nije mala greška, ali recimo Kubuntu 15.04 je imao isto nezgodan instalacioni bug pa njemu ipak 6/10 i neka preporuka. Onda, šta je pisao o Lubuntu i LXLE-u, da nisam probao, ne bih znao koliko njegove impresije navode na potpuno pogrešan zaključak zbog kojeg ih verovatno ne bih ni probao.

Da ne nabrajam dalje, Dedini opisi mi,već neko vreme, nisu iole pouzdan izvor informacija ili reper kad su distroi u pitanju.

Edit: da ne pričamo sad o estetici, najviše mi se dopada ono što Voyager protura, ali ovo je afrički distro kome je Hippopotamus equus maskota, pa su braonkasti tonovi spaljene savane i wallpaperi divljine Ok i na mestu.

Poslednja ispravka: ColdBoot (11.6.2015 u 17:11)
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2015, 18:29   #698
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Ne, blast, cifra je korektna(1,3Gb)...
Evo može neko sa strane da se javi da potvrdi, ali distro i okruženje će vam zauzeti po paljenju RAM memorije onoliko koliko imaju na raspolaganju. Mogu to i iz iskustva da potvrdim, a ako mi ne veruješ možeš proguglati.
I normalno da će toliko preoručivati, ipak je to KDE distro. Bolje da preporuče optimalnu količinu a ne kao Ubuntu da stavljaju neke smešne cifre za minimalu zahtevnost, a ti sa tom količinom RAM-a možeš samo pokrenuti sistem.
Što se ostatka tiče, ja se uglavno slažem sa njim, to su sve distribucije koje sam probao i ne pričam napamet. Ne gledaju ni svi na iste stvari kada gledaju kvalitet distribucije, to je subjetivan osećaj često.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2015, 18:40   #699
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

^Mislim da je cifra baš ta minimalno potrebna. Tek da se prozuji kroz sistem. A ozbiljniji surf u FF naumitno vodi do puna 2. Više nema govora da neko ko koristi novi KDE ima bilo kakvu prednost u smislu resursa a u odnosu na windblows.

Ok, ako misliš da je korisno i uvek nepristrasno ono što piše, nemam protiv...
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2015, 20:06   #700
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Prostreš se koliko si širok. Ne može i fensi izgled i providnost na 756 MB RAM-a. U svakom slučaju KDE i sa sve efektima trši manje resursa nego win, ali nije ni pravljen da bude štedljiv, i ne treba.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Forumotion - pomoć, saveti, pitanja miša topola Web razvoj 7 15.12.2011 11:01
Pređoh na SuSE - trebaju mi odgovori na nekoliko pitanja Bokile Slobodni softver 1 21.6.2009 21:40
Editovanje pitanja u Milioneru stefanACM Male igre 12 12.5.2008 22:04
Spisak pogođenih pitanja - Muzički kviz [Imzadi] Kvizovi 5 4.4.2008 21:06
Spisak pogođenih pitanja - Filmski kviz [Imzadi] Kvizovi 2 30.10.2007 20:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com