Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.11.2015, 21:59   #1
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Baze podataka

Interesuje me vase misljenje o ucenju programiranja baza podataka. Koji program koristiti, koji kurs i/ili tutorijale, kakve su perspektive za zaposljavanje?
Sa SQL-om sam imao iskustva samo kroz MS Access.

Mozda sam neprecizan malo, ali sam pocetnik u ovoj oblasti.
Hvala unapred.
Miki1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2015, 9:48   #2
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Baze podataka

Citat:
Koji program koristiti
Zavisi od SQL dijalekta. Za MySQL se obicno koristi MySQL Workbench, za PostgreSQL PGAdmin itd.

Citat:
koji kurs i/ili tutorijale
Imas na Codeacademy kurs za SQL. Ja sam ga ucio na faksu i mogu reci da je jedna od boljih stvari koja se moze nauciti na nasim fakultetima.

Citat:
kakve su perspektive za zaposljavanje
Iskreno, ne poznajem puno ljudi ciji je posao da striktno rade s bazama podataka. Stavise, samo jednog. Ali, kada je u pitanju programiranje generalno, realno malo toga sta mozes uraditi bez znanja baza podataka. Dakle, baze su "must know".
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku brano88 na korisnoj poruci:
Miki1987 (6.11.2015)
Stara 6.11.2015, 11:15   #3
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: Baze podataka

Da ne otvaram novu temu... Treba da pravim bazu podataka, radim igricu u Unity-u, a radim na nekoj Quiz igri. Planirao sam da radim u JSONu pa da vidim kako sa MondoDBom da ispovezujem stvari ali vidim po netu da Unity nema bas neku podrsku za MondoDB... Posto nikad rnaije nisam imao iskustva sa bazama (malo sa ADO.NET na nekom C# kursu), pa da li imate preporuku za ucenje neke baze koja radi dobro sa unity-em? Kolega mi je preporucio http://parse.com . Sta vi kazete?
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2015, 23:55   #4
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Baze podataka

Pa zar ne možeš da skriptuješ u Unity-ju u javaskriptu? Tu bi trebalo da se MongoDB uklapa savršeno...
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2015, 13:15   #5
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: Baze podataka

JS nemam pojma, C# mi dobro ide, a nesto mi se ne prebacuje na JS.
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2015, 14:34   #6
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Baze podataka

Svakako nije ideja da ceo projekat kodiraš u .js xD Ako si u mogućnosti da kombinuješ .cs i .js skripte, da napraviš sloj u .jsu koji će samo da izvlači i spušta podatke.

A što se tiče cs-a MS SQL bi trebao da se slaže odlično, čak je i LINQovan Elem, ne znam koliko je zahtevna baza koja ti treba ali koliko se sećam imaš one virtualne baze (.mdf fajlovi, ili tako nešto) koji prilično fino imitiraju bazu.
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2015, 17:13   #7
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Baze podataka

Citat:
Da ne otvaram novu temu... Treba da pravim bazu podataka, radim igricu u Unity-u, a radim na nekoj Quiz igri. Planirao sam da radim u JSONu pa da vidim kako sa MondoDBom da ispovezujem stvari ali vidim po netu da Unity nema bas neku podrsku za MondoDB... Posto nikad rnaije nisam imao iskustva sa bazama (malo sa ADO.NET na nekom C# kursu), pa da li imate preporuku za ucenje neke baze koja radi dobro sa unity-em? Kolega mi je preporucio http://parse.com . Sta vi kazete?
Licno, ne bih koristio bazu kao servis za igru koja je desktop aplikacija jer zahtijeva dodatni "setup". Za igre mozes da koristis neki tip "embedded" baze kao SQLite. Mozda postoji i neki tip "embedded" NoSQL baze koji koristi MongoDB dijalekt. Proguglaj. Ali realno, sam JSON nije losa stvar jer imas mnostvo alata koji lako serijalizuju i deserijalizuju C# objekte u JSON.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2015, 12:33   #8
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: Baze podataka

Igra je planirana za web i za mobilne platforme (iPhone/iPad i android telefoni/tableti kao i za facebook). Ne znam koliko to menja stvari
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2015, 15:42   #9
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Baze podataka

Citat:
NIx Car kaže: Pregled poruke
Igra je planirana za web i za mobilne platforme (iPhone/iPad i android telefoni/tableti kao i za facebook). Ne znam koliko to menja stvari

Drasticno. Definitivno zaboravi na MongoDB na klijent strani aplikacije. Mozes koristiti npr. SQLite sto se tice Androida i iOS-a. Medjutim, postoji i jos jedno, za tebe mozda malo neortodoksno rjesenje. RESTful web servis koji lako "konzumira" i "proizvodi" JSON. Dakle, imao bi poseban tip web aplikacije koja stoji izmedju svih tvojih aplikacija i baze podataka. Sto se tice baze podataka, mozes koristiti bilo sta.
Imas npr. iOS aplikaciju koja proizvodi JSON kada hoces nesto da sacuvas. Opalis HTTP POST zahtjev prema web servisu i posaljes mu JSON u "body-u". On "konzumira" JSON i cuva sve u bazu. Kada hoces da citas podatke iz baze, opalis HTTP GET zahtjev i dobijes JSON koji kasnije konvertujes u objekat unutar svoje aplikacije (npr. Java objekat kada je u pitanju Android verzija).

Prednosti: Jedna baza za sve vrste aplikacija i konzistentnost podataka. Korisnik moze da se lako prebacuje izmedju razlicitih tipova aplikacije bez nekog dodatnog "sync-ovanja" baza jer se sve cuva u jednoj bazi.

Mane: Igra nece moci da cuva podatke ako su korisnici "offline".
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
SQL baze podataka fasty Programiranje 90 22.12.2016 20:53
Baze podataka - literatura zukov Serverske aplikacije i baze podataka 1 8.3.2013 1:29
Side menu i povlacenje podataka iz baze vladakg Serverske aplikacije i baze podataka 1 25.4.2011 18:12
Kako da importujem/exportujem formu iz Accessove baze podataka preko VB6? zWest Programiranje 0 9.7.2008 0:08
Kako probiti sifru Access baze podataka Vlado78 Aplikativni softver 1 4.2.2006 11:16


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com