Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Role-Play

Role-Play FRP, RPG...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.7.2021, 19:11   #7541
Pipboy
Starosedelac
 
Član od: 19.8.2007.
Poruke: 1.948
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 765 puta na 460 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Am I a joke to you?

Pipboy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.8.2021, 21:22   #7542
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Hoćemo li u Poljsku na obuku??
Witcher school
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2021, 13:11   #7543
Nicklord
Veteran
 
Član od: 8.4.2009.
Lokacija: Paraćin-Beograd
Poruke: 885
Zahvalnice: 324
Zahvaljeno 220 puta na 131 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nicklord
Određen forumom Re: The Witcher 3

Dobar dan gospodo. Ja sam krenuo da igram ovog Witchera po prvi put pre nekoliko dana. Uspevam svaki dan da igram par sati i za sad sam prešao Ciri in Velen deo i dosta Witcher's Contracts i par side questova koji su delovali zanimljivo

Nego, samo sam hteo da kažem. Stvarno je vrhunska igra, šteta što je indie pa će proći nezapaženo
Nicklord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2021, 15:10   #7544
Vladimirus86
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2012.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.888
Zahvalnice: 780
Zahvaljeno 681 puta na 431 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Šteta što se nisi strpio još par meseci za next-gen verziju. Ali i bez toga W3 je sjajno iskustvo, uživaj.
Vladimirus86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Vladimirus86 na korisnoj poruci:
Nicklord (3.9.2021), Shonkas (14.8.2021)
Stara 14.8.2021, 16:14   #7545
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: The Witcher 3

Citat:
Vladimirus86 kaže: Pregled poruke
Šteta što se nisi strpio još par meseci za next-gen verziju.
Čeka se, čeka
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2021, 17:49   #7546
Vladimirus86
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2012.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.888
Zahvalnice: 780
Zahvaljeno 681 puta na 431 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Citat:
Shonkas kaže: Pregled poruke
Čeka se, čeka
Isto.
Vladimirus86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2021, 12:51   #7547
Ludoviq_Diamantidis
Član
 
Član od: 26.11.2013.
Poruke: 35
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

https://www.psu.com/news/rumor-the-w...ier-than-2025/
Ludoviq_Diamantidis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2021, 13:40   #7548
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.264
Zahvalnice: 1.052
Zahvaljeno 1.665 puta na 1.058 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: The Witcher 3

Verovaću kada budem video E3 trailer... oh wait

Verovaću kad izađe igra... oh wait

Verovaću kad izađe Game of the Year edition... oh wait

Verovaću kad izađe Enhanced Edition, e tad može.
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2021, 0:32   #7549
Nicklord
Veteran
 
Član od: 8.4.2009.
Lokacija: Paraćin-Beograd
Poruke: 885
Zahvalnice: 324
Zahvaljeno 220 puta na 131 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nicklord
Određen forumom Re: The Witcher 3

Završih ovo upravo, kad to kažem mislim main story + 2 DLCa sam završio. Takođe sam uradio svaki witcher contract i uradio sam questove koji su mi delovali zanimljivo.


Najbolji deo igre mi je bio Blood & Wine main quest i Red Baron questline. Dosta stvari je dodao igri. Takođe sam uradio Manticore Gear questove. Zašto? Nemam pojma U mojoj igri je Ciri postala witcher, u suštini radio sam šta god da sam mogao da ne postane kraljica. Imam utisak da se priča oko Ciri malo raspadne u drugom i trećem delu ali sam kraj mi je bio više nego zadovoljavajući



Takođe Gwent mi je užasna igra bila
Nicklord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2021, 14:48   #7550
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: The Witcher 3

https://www.youtube.com/watch?v=lbLJUjpx-l0

Napravio sam video esej o igri. Pogledajte ako imate vremena. Svaki komentar je dobrodosao.
Auror je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Auror na korisnoj poruci:
Laskaris (7.10.2021)
Stara 7.10.2021, 17:42   #7551
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Vidi se da je video radio ljubitelj igre. Trud zaista za postovanje ali zar si morao da prepricavas detaljno svoj put kroz igru? Ima tu nekih lepih detalja koje ranije cak nisam bio primetio ali poprilicno dugo traje ceo esej bas zato sto si prepricavao svoj playthrough detaljno. Tvom eseju, kako ga zoves, nedostaje kriticki pristup a bez njega je ceo video prosto omaz igri od strane jednog ljubitelja. Ima zanimljivih razmisljanja o konceptu sudbine ali mislim da, posto izgleda nisi citao knjige, nisi upoznat sa konceptom Sudbine i Slucaja Sapkovskog. Sapkovski ne veruje u sudbinu a cak i ismeva slucaj.

U knjigama Ciri na svom putovanju kroz prostor i vreme, i ne znajuci, prenese kugu (Katriona) iz naseg srednjeg veka u svoj svet. Katriona je tako i dosla u taj svet, preko svog spasioca! To je klasican primer Slucaja - slucaj koji je kriv za bezbrojne zrtve a da paradoks bude potpun uzrocnik je ona, "dete sudbine", koja je tako mnogo zrtvovala za spas tog sveta. Slicnim paradoksima se Sapkovski stalno poigrava jer zapravo ne postoji jasan odgovor na pitanje da li svetom dominantno upravlja sudbina ili slucaj. Posto odgovor ne postoji svaki slucajni pa i paradoksalni ishod je moguc. Ono sto je konstanta njegovog razmisljanja je da cak i iz najveceg zla kao posledica moze izaci nesto dobro ali da i iz najbolje namere moze doci do tragedije. "Put do pakla poplocan je dobrim namerama" je poslovica koja nigde u svetu nije nepoznata.

Sve izbore Sapkovski stavlja pod lupu jer se cak i teski zlocini mogu pravdati izborom manjeg zla. U igri spasis decu u mocvari ali zato osudis Krvavog Barona na ocaj i samoubistvo. Da li bi deca stradala u mocvari? Ne znamo. Da li je koncept biranja manjeg zla opravdan? Da li smo u igri uopste tako birali?

TW3 je dobra igra ali glavna prica se posle Krvavog Barona usporava (Novigrad) i pada joj kvalitet da bi postala prilicno besmislena posle nalazenja Ciri. Razumem sta se ljudima dopada u igri i sve je to tacno ali zar nije cudno da u igri ne postoji nikakav time limit za nalazenje Ciri a ona je navodno u smrtnoj opasnosti? Geralt je trazi ali usput moze da radi sta god hoce, da prokrstari svet uzduz i popreko, da ucestvuje u ubistvu kralja usput a glavna prica stoji i stoji..i stoji.. To je u sandbox igrama manje vise uvek tako ali, kad je vec tehnicki limit takav kakav je, ne treba pricati pricu tako da se stvara utisak hitnosti jer u igri ama bas nista nije hitno.
TW2 ima daleko manji svet ali fokusiraniju pricu koja, istina, nije tako licna kao ova u TW3 ali je zato bolje strukturirana iako zahteva dva prelaza za kompletno iskustvo. "Negativac" iz TW2 je mnogo, mnogo bolje predstavljen nego svi negativci u TW3 zajedno. On je licnost a negativci u trojci su, bez sale, samo gomila poligona.
Kec je u tehnickom smislu sada arhaicna igra ali i tu je prica bolje strukturirana od price u TW3. Detektivski rad u Vizimi je zaista zanimljiv a obrti su sjajno zamisljeni i odradjeni.
Meni su oba prethodna dela bolja od trojke i to ne malo vec oba stoje ceo stepenik iznad nje.

Poslednja ispravka: Laskaris (7.10.2021 u 23:46)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
Auror (7.10.2021)
Stara 7.10.2021, 22:48   #7552
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: The Witcher 3

Meni je Witcher 1 nekako sa pricom mozda i najbolji, dvojka mi nije bas legla.

A Witcher 3 ima odlicne nastavke. Prica o Olgierdu i Iris je bas dobro odradjena.
Dok Blood&Wine ima super atmosferu.

I na kraju mislim da je cak i dobro sto igre ne prate vjerno knjige i sto mogu da budu zasebna prica. Tako se resava problem pejsinga koji si spomenuo.
Auror je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2021, 11:25   #7553
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
U knjigama Ciri na svom putovanju kroz prostor i vreme, i ne znajuci, prenese kugu (Katriona) iz naseg srednjeg veka u svoj svet. Katriona je tako i dosla u taj svet, preko svog spasioca! To je klasican primer Slucaja - slucaj koji je kriv za bezbrojne zrtve a da paradoks bude potpun uzrocnik je ona, "dete sudbine", koja je tako mnogo zrtvovala za spas tog sveta. Slicnim paradoksima se Sapkovski stalno poigrava jer zapravo ne postoji jasan odgovor na pitanje da li svetom dominantno upravlja sudbina ili slucaj. Posto odgovor ne postoji svaki slucajni pa i paradoksalni ishod je moguc. Ono sto je konstanta njegovog razmisljanja je da cak i iz najveceg zla kao posledica moze izaci nesto dobro ali da i iz najbolje namere moze doci do tragedije. "Put do pakla poplocan je dobrim namerama" je poslovica koja nigde u svetu nije nepoznata.
Previše filozofije tražiš tamo gde je uopšte nema. Buve sa kugom su se sasvim slučajno zakačila dok je Ciri bežala kroz portale - ništa više, ništa manje.

Na stranu to što "Dete Sudbine" zapravo nije ništa "žrtvovala za spas sveta" jer je Bela studen koncept kojeg se knjige nisu ni pošteno dotakle već su se igre, posebno prvi i treći deo, fokusirale na taj element da bi imali nešto što će pokretati celu priču.

Naziv "Dete Sudbine", bar što se knjiga tiče, i dalje isključivo cilja na činjenicu da je Ciri "pripala" Geraltu kroz akt koju mnogi u tom svetu video kao akt Sudbine, iako se najverovatnije radi o čistom sujeverju.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2021, 16:11   #7554
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Cirin zivot je okrenut naopacke i zrtvovala je itekako mnogo, puno toga i ne svojom voljom a dobrano se namucila. Svet jeste osudjen na Belu studen ali to ne znaci da ona nije podnela zrtve zbog svog porekla iako ga nije spasila.
U Witcher knjigama ima mnogo vise filozofije nego sto ti mislis. Ali ti to ili ne vidis jer slabo poznajes materiju, ili te ne interesuje da to vidis, ili prosto povrsno citas taj "sloj" knjige. To sto ti nesto ne vidis ne znaci da toga i nema.
Koncept Sudbine i Slucaja i ispitivanje mogucnosti izbora kao i moralnih implikacija koje svaki izbor nosi sa sobom su filozofski lajtmotiv romana i sva radnja je u funkciji pokusaja davanja odgovora na ta pitanja.
Buvu sa kugom je Sapkovski sasvim namerno zakacio za Ciri da je ona slucajno prenese u svoj svet, a njegov motiv objasnjen je gore u tekstu. Mislis da mu se olovka omakla dok je pisao?
Witcher knjige mozes pazljivo da procitas i kao "12-godisnjak" (kako si ih ti ocigledno i citao) ali mnogo toga propustas u tom slucaju. Roman nije mega remek delo ali ima tu i sasvim solidnih filozofskih razmisljanja Sapkovskog.

Poslednja ispravka: Laskaris (8.10.2021 u 18:22)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2021, 16:54   #7555
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Ništa ja tebe ne razumem šta pišeš jer su ti rečenice zbrda-zdola.
Citat:
Svet jeste osudjen na Belu studen ali to ne znaci da ona nije podnela zrtve zbog svog porekla.
Šta ovo uopšte znači? Kao da si napisao "sir je danas poskupeo na pijaci ali kiša je svakako mokra"...

Da je "manje zlo" jedna od tema Witcher knjiga to stoji ali isto tako stoji i da razni teoretičari zavere po Reddit-u trpaju Sapkovskom u usta reči koje nikada nije izustio ili stavio na papir a onda se drugi nađu da kao papagaji šire te gluposti.

Ako ćeš baš nešto da pripišeš Sapkovskom kada je u pitanju Katriona to je da je hteo na senzacionalistički način da poveže istorijski fakat (Kugu) i dešavanje u njegovom epsko-fantastičnom romanu. Kraj priče. Nikakve filozofije tu nema niti materijala da ljudi kao preživari od najobičnijih par paragrafa naprave nekakav religijski manifest.

P.S. Komplet Witcher knjige sam do sada pročitao desetak puta na četiri različita jezika tako da bez uvrede ali nemoj da se hvataš za tu glupu slamku.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2021, 17:38   #7556
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Ciri svet nije spasila jer je osudjen a da se namucila, jeste. I tu ne mozemo da se ne slozimo. Editovao sam poruku gore da bila jos jasnija iako je bila dovoljno jasna.
Ne hvatam se ja ni za kakve slamke niti me zanima da te u bilo sta ubedim, imam dovoljno godina da znam da je ubedjivanje uzaludan posao. Pisem da bih preneo nekome ko ce procitati ove redove svoje vidjenje jos jednog aspekta ili ravni romana. To bi mozda pomoglo da Witcher vide i iz jos jednog ugla, koji mozda nisu videli.
Deset puta je tebi, na nacin na koji citas, ocigledno malo cim najbitnije motive Sapkovskog nisi primetio. Pritom je broj citanja nikakav argument. Jezik je tu takodje prilicno nebitan. Stavise, srpski prevod je bolji i od engleskog i od nemackog iako nije sjajan.
Sapkovski pise da bi, pre svega, izrazio svoja filozofska ubedjenja i preneo korisnu i pozitivnu poruku citaocu a ne da bi, pre svega, zabavio citaoca. I to je uspeo ali zabava mu je bitna da citaocu drzi paznju dok mu prenosi poruku. Po korisnosti i pozitivnosti poruka Witcher daleko nadmasuje izvikanu papazjaniju zvanu "Pesma leda i vatre".
Citati po pomalo infantilnom sistemu "ovaj je dosao onaj otisao" (u prevodu: prateci samo cinjenice sto je takodje bitno ali tako moze da cita i dete od 12 godina) je ok kada je knjiga dovoljno zanimljiva a Witcher to jeste. Ali prosto se propusta mnogo od poente tako citajuci. Moze se citati i pazljivo i vise puta pa propustiti motiv ako se nije obratila paznja na taj aspekt ili je motiv nekako izasao iz fokusa. To je prosto do citaoca.
Nisam bio ni na jednom forumu koji se bavi delima Sapkovskog niti nameravam da ih posecujem.

Poslednja ispravka: Laskaris (8.10.2021 u 18:27)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2021, 17:48   #7557
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Po korisnosti i pozitivnosti poruka Witcher daleko nadmasuje izvikanu papazjaniju zvanu "Pesma leda i vatre".
Bolje obriši ovu glupost dok se ne pojavi još neko da te presliša.

Witcher knjige jesu dobre ali porediti ih sa Martinovim opusom je u najmanju ruku smešno.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2021, 17:59   #7558
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Martin je debeli plagijator nesposoban da se iskobelja iz gluposti u koje se sam zapetljao. Stil i okruzenje su bolji od Witchera ali poruka celog dela je zasad besmislena a svi su izgledi da ce tako i ostati. Ubedjivanje i preslisavanje me ne zanimaju a i necu da pisem o Martinu u ovoj temi.

Poslednja ispravka: Laskaris (8.10.2021 u 18:58)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2021, 20:25   #7559
mesomebody
Veteran
 
Član od: 31.3.2011.
Poruke: 560
Zahvalnice: 169
Zahvaljeno 488 puta na 217 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
U knjigama Ciri na svom putovanju kroz prostor i vreme, i ne znajuci, prenese kugu (Katriona) iz naseg srednjeg veka u svoj svet. Katriona je tako i dosla u taj svet, preko svog spasioca! To je klasican primer Slucaja - slucaj koji je kriv za bezbrojne zrtve a da paradoks bude potpun uzrocnik je ona, "dete sudbine", koja je tako mnogo zrtvovala za spas tog sveta. Slicnim paradoksima se Sapkovski stalno poigrava jer zapravo ne postoji jasan odgovor na pitanje da li svetom dominantno upravlja sudbina ili slucaj. Posto odgovor ne postoji svaki slucajni pa i paradoksalni ishod je moguc. Ono sto je konstanta njegovog razmisljanja je da cak i iz najveceg zla kao posledica moze izaci nesto dobro ali da i iz najbolje namere moze doci do tragedije. "Put do pakla poplocan je dobrim namerama" je poslovica koja nigde u svetu nije nepoznata.

Sve izbore Sapkovski stavlja pod lupu jer se cak i teski zlocini mogu pravdati izborom manjeg zla.
I ja sam isto tako shvatila knjige. Isto, nisam bila ni na kakvim forumima tako da ne znam kakva su mišljenja generalno. Mislim da je Sapkovski solidan pisac.

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Sapkovski pise da bi, pre svega, izrazio svoja filozofska ubedjenja i preneo korisnu i pozitivnu poruku citaocu a ne da bi, pre svega, zabavio citaoca. I to je uspeo ali zabava mu je bitna da citaocu drzi paznju dok mu prenosi poruku. Po korisnosti i pozitivnosti poruka Witcher daleko nadmasuje izvikanu papazjaniju zvanu "Pesma leda i vatre".
Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Martin je debeli plagijator nesposoban da se iskobelja iz gluposti u koje se sam zapetljao. Stil i okruzenje su bolji od Witchera ali poruka celog dela je zasad besmislena a svi su izgledi da ce tako i ostati.
Kao što rekoh, mislim da je Sapkovski sasvim solidan pisac. Ali mislim da je Martin jedan od najboljih pisaca koje sam ikada čitala. Pri tom, nije mi čak ni omilljeni pisac epske fantastike, više mi se sviđaju i Erikson i Džordan, tako da nisam "zaljubljena" u njega.

Ne mislim da je plagijator, jer je okruženje tu samo da bi likovi imali svet da u njemu žive. Ako je on plagijator onda su i svi drugi jer svi umetnici uzimaju jedni od drugih i iz istorije. Niti su, po mom mišljenju, njegove knjige bilo kakva papazjanija, zapravo možeš vrlo lako da pratiš likove, kako se menjaju i napreduju a nekad i nazaduju. Stil je stvar ukusa mada i po meni Martin piše lepše, a svet kod njega nije toliko ni bitan.

Bitni su likovi, svaki od glavnih likova je živ i stvaran koliko smo ti i ja. Njegovi likovi i njihovi životni putevi, kako se menjaju, razvijaju i utiču jedni na druge i na svet su napisani na višem nivou nego što ćeš naći kod većine pisaca i to ne samo fantastike. A poenta Martina je da ti pokaže kakvi su ljudi i koliko je svako od nas i dobar i loš i jak i slab i sposoban da utiče na druge i da promeni svet i ujedno da zbog svoje gluposti ili vaspitanja srlja u propast.

I ne mislim da je izvikan, već da nije ni blizu cenjen koliko zaslužuje. Serija je daleko popularnija od knjiga.
mesomebody je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mesomebody na korisnoj poruci:
Laskaris (8.10.2021)
Stara 8.10.2021, 21:27   #7560
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Napisacu ponesto o Pesmi leda i vatre iako sam mislio da ne idem u offtopic jer ti je post dobronameran, argumentovan i kvalitetan. Na prethodni uopste nisam hteo da odgovaram duze jer to ne zasluzuje.

Dobro, slazem se da su svi pisci fantastike, pa i ne samo nje, manje vise plagijatori, jer pozajmljuju iz istorijskih ili mitoloskih izvora. U sustini mi to i ne smeta, vise mi smeta kada neko lose obrazovan ili lose obavesten to proglasi originalnoscu. Ni kod Martina ni kod Sapkovskog nema mnogo originalnosti u gradjenju okvira za pricu.
Kod Martina sam mislio na poruku a ne na kvalitet pisanja ili okruzenje jer to je korektno. Poruka je, do sada (serija uglavnom na stranu, uopste mi se nije dopala):

1. Ozeni se iz ljubavi i umri. (Rob Stark)
2. Budi veran svojim uverenjima i umri (Ned Stark)
3. Uspeh ima cenu ali cak i ako je platis ne znaci da ces i uspeti. (Cersei)
4. Odricanje od moci ne znaci srecu i nije nagradjeno (Jon Stark)
5. Vrsenje duznosti (me slugeranjstvo) se nagradjuje patnjom ili smrcu (skoro svi casni i posteni likovi koji su vrsili svoju duznost u romanu su propatili ili izgubili zivot zbog toga)

Martin je previse negativan, cak je i sadista prema svojim likovima i njegova literatura osim sto je donekle zabavna ne moze da me natera na plemenitu misao o bilo cemu. Radnja je vec toliko zamrsena sa milion slepih koloseka i bice mu jako tesko da se iskobelja iz toga na neki kvalitetan nacin. Iskreno, mislim da on romane nikada nece zavrsiti.

Jedna jedina misao mi se zaista dopala u svim nastavcima Pesme leda i vatre do sada: "I kukavica moze biti hrabar ako nema cega da se plasi." To je zaista tacno.

Kod Martina nedostaju pozitivne i upotrebljive poruke kakve Witcher ima:

1. Svaki izbor je beocug u dugom lancu nekada cak i naizgled nepovezanih dogadjaja i moze doneti i dobro i zlo pa biraj mudro. Izbor "manjeg zla" ne znaci da bezuslovno biras bolji ishod (to se vidi i u knjigama i u igrama)
2. Ljubav i zrtvovanje imaju smisla
3. Vrsenje duznosti ima smisla
4. Sudbina i slucaj kao apsoluti ne postoje. Kovac si svoje srece ali tvoj slobodan izbor ogranicen je slobodom izbora drugih. Koncepti apsolutne Sudbine i apsolutnog Slucaja koji "upravljaju" svetom nisu novi (to su i Red i Haos kao analozi kod Murkoka npr). Ako Sudbina ili Slucaj upravljaju nasim zivotima onda mi mozemo da delujemo liseni bilo kakve odgovornosti. Zasto bi se trudili ako nam je sve unapred sudbinski odredjeno, zasto bi se ponasali razumno ako nasim zivotima upravlja slucaj? Sapkovski upravo sugerise da je covek razumno, slobodno bice odgovorno za svoje postupke i pre svega izbore i sasvim odbacuje sudbinu i slucaj namerno praveci paradoksalne ali teorijski moguce obrte.
5. Moc kvari coveka.
6. Ljubav pokrece svet (bolje od novca ili zelje za moci)

Sapkovski je veoma dobar pisac apsolutno se slazem. Narativni okvir nije sjajan a jos manje originalan ali promisljanja su mu kvalitetna.
Martnov narativni okvir je bolji ali sta radi on sa njim? Nista. Salje uglavnom negativne poruke citaocu.

Razvoj likova kod Martina postoji, slazem se. Ipak, Arya-na transformacija nije bas uverljiva, Sansa odrasta u odmerenu zenu, kroz patnju i strahote rata naravno. Kako ce se jos razvijati likovi Arye i Sanse videcemo ako Martin ikada zavrsi knjige. Denerys je nesto izmedju Roze Luksemburg, Lenjina i Fridriha Drugog. Ona je verovatno najlosije razvijen lik do sada. Jon...razvoj tog lika je skoro pa nepostojeci iako imam simpatije za njega. Osim sto je "postao musko" jer je "drzao s*se" nesto ne vidim kako se on to razvija. Cak je i njegova romansa nekako plitka. Tyrion - osim sto ga pisac kao svoj alter ego baca po romanu tamo i ovamo on se ne razvija uopste jer on je pisac licno pa i nema potrebe. Takav je kakav je, u sustini je simpatican i ima osecaj za pravdu ali i delatan, praktican um koji mu pomaze da opstane u jednom surovom svetu uprkos svom fizickom hendikepu.
Jedino je Sem do sada izneo nesto pozitivne energije pisca u romanu. Nisi jak, nisi ratnik ali imas mozga i to pravi razliku - to je pozitivna poruka svakom sramezljivom debeljku koji je citao knjige. Takodje je tudje dete prihvatio kao svoje, sto je plemenit cin vredan postovanja. Bran je klasicni primer klisea "zrtvovanja tela zarad uzdizanja duha" Nema noge ali eto ima druge sposobnosti sada.. To mu do sada nije donelo nista - ni srecu ni sigurnost. Neki lazni spokoj mozda.

Poslednja ispravka: Laskaris (8.10.2021 u 23:29)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
mesomebody (9.10.2021)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
fantasy, rpg, witcher

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
The Witcher 2 - Assassins of Kings Psycho13 Role-Play 4767 21.7.2020 14:23
The Witcher The mighty Boo Role-Play 3333 6.5.2018 23:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com