Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.2.2013, 1:54   #361
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Irrlicht moze da se koristi sa SDL-om, ali Irrlicht ima svoje API-je i nije baziran na SDL-u.

Poslednja ispravka: Andross (5.2.2013 u 2:26)
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2013, 11:50   #362
chaami
Član
 
Član od: 15.12.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 120
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 39 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

@Geomaster ... da ... irrlicht ima svoj api ... biće da sam pobrkao. Ogre je taj uz koji se često koristi SDL, čak i toplo preporučuje na zvaničnom sajtu. Nema tu mnogo filozofije. SDL nije za rendering, ali je odličan za rukovanje prozorima, rezolucijama, inputom i fontovima (SDL ttf). Moj savet je da se izbegava i SDL_mixer (za zvuk) jer je OpenAL mnogo bolje rešenje.
Nemam nameru da bilo kom početniku namećem neke svoje stavove, ali želim da koliko toliko dobije realnu sliku. Što se OpenGLa tiče ja sam lično pristalica ovog rendering rešenja. Čini mi se da je OpenGL u ovom trenutku i najkorišćeniji API zahvaljujući mobilnim platformama a i najavljenim konzolama (ouya,steam box). Međutim, treba imati u vidu da blizu 10% korisnika windowsa 7 ima problema sa OpenGL igrama (ili ne umeju ili ne žele da instaliraju drajvere). Sa windowsom 8 situacija je mnogo gora, mada i tu postoje rešenja (GL2DX recimo)
Sve u svemu meni se čini da OpenGL ima daleko veće potencijale od DirectX-a (windows desktop platforma odavno više nije zlatna koka za indie developere). SDL je definitivno dobar, brz i što je najbitnije portabilan ali kome se ne sviđa postoje i druga rešenja.

@Ivan-94 i mene jako zanima finalna verzija polycode ... (na githubu ima alpha verzija, ali ja baš i nemam vremena da se igram sa nezavršenim projektima).
chaami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2013, 20:43   #363
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Uh... ja tako nemam pojma gde se nalazim sada .
Držaću se za sad XNA kad sam već malo uplivao u njega, čisto dok se uhodam sa svim što me čeka i što postoji. Mislim, nije kao i da koristim paskal, a opet mi je bio bog i batina što se tiče učenja proceduralnog programiranja. Kapiram da nije problem kasnije prebaciti se na DirectX, OpenGL ili nešto više...
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2013, 22:12   #364
Ivan-94
Veteran
 
Član od: 15.3.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 654
Zahvalnice: 240
Zahvaljeno 63 puta na 43 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan-94 Slanje poruke preko Skypea korisniku Ivan-94
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

@chaami
Polycode kao framework je prilicno gotov projekat, ali sada moj imenjak pravi IDE za njega koji je napravljen u samom framework-u.
Ivan-94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2013, 15:15   #365
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2013, 18:29   #366
Sun Tzu
Starosedelac
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: Temples of Syrinx
Poruke: 2.193
Zahvalnice: 417
Zahvaljeno 1.006 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

To me podseti na

Sun Tzu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2013, 18:43   #367
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Citat:
Ivan-94 kaže: Pregled poruke
Polycode kao framework je prilicno gotov projekat, ali sada moj imenjak pravi IDE za njega koji je napravljen u samom framework-u.
Poruka je stara ali svejedno bih da napomenem da ovo i nije baš tako — Polycode je trenutno još u nekim prvim verzijama i ima gomilu stvari koje nisu dovršene. I ja čekam da vidim Polycode kao kompletan, mada, ono što sam video listajući sors kôd me je toliko obeshrabrilo da je moj ogroman entuzijazam i veru u taj projekat efektivno ubilo i od tada tražim dobar slobodan game, ili bar rendering engine, ali svakom kao da nešto fali.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2013, 22:53   #368
Ivan-94
Veteran
 
Član od: 15.3.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 654
Zahvalnice: 240
Zahvaljeno 63 puta na 43 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan-94 Slanje poruke preko Skypea korisniku Ivan-94
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke
Poruka je stara ali svejedno bih da napomenem da ovo i nije baš tako —...
Sad sam video http://www.libsdl.org/tmp/download-2.0.php
Ivan-94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2013, 0:41   #369
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Potrebni su mi tutoriali za 3D max za game dev programere. Prešao sam sa 2D programiranja na 3D, pa mi treba da naučim kako da napravim sebi neke demo modele dok testiram. Radio sam neko vreme 3D max pre nekoliko godina, ali sam se uglavnom bavio rendernom, teksturama, osvetljenjem i sl. ali ne animacijom. Potrebno mi je da mogu sebi npr. da napravim čiča glišu sa loptom i valjkovima (to naravno znam već) i da ga "oživim" sa par animacija poput hodanja, skakanja i sl. To nikad nisam radio, pa mi je potrebna pomoć. Nešto sam guglao, ali ne baš uspešno.
Ako neko može da me uputi tim tutorijalima, bio bih mu jako zahvalan .
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2013, 2:24   #370
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Nikad nisam radio game dev, ali čini mi se da ne možeš da isprogramiraš da u 3d maxu da ti čiča gliša reaguje na dugme... To mi više liči na grafiku (OpenGL i sl).. A da 3ds služi za kreiranje modela koje će tvoj program kasnije da pokreće...
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2013, 12:38   #371
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

O tome i pričam. Nije meni problem programerski deo, ali potrebno mi je da znam da napravim model sam. Neki jednostavan, najbazičniji, samo da testiram funkcionalnost koda.
Konkretno, radim u XNA (ako je to relevantno iz bilo kog razloga).
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2013, 21:14   #372
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Evo ti kljucne reci za pretragu: 3ds max character rigging skin physique modifier

A mozes da nadjes i nesto free modela za testiranje, ili nadji plugin-ove od nekih igara, tako da mozes da ih uvezes u 3ds max i posle exportujes u format koji ti odgovara za XNA.
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Belphegor na korisnoj poruci:
Lucic Nemanja (9.9.2013)
Stara 30.9.2013, 0:18   #373
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Pomahajte, izludeh... Guglam na sve strane, ali nikako da nađem rešenje problema. Skinuo sam neke modele u .blend formatu. Kad ih otvorim u blenderu, imaju npr. walk, idle i attack animacije, ali kad ih eksportujem u .fbx kako bih ih koristio u igri koju pišem samo jedna animacija postoji. Može li mi neko pomoći oko ovog problema? Radim u xna, ako je to uopšte relevantno pošto, koliko vidim, problem je u procesu eksportovanja.
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2013, 8:15   #374
peacegiverman
Novi član
 
Član od: 18.7.2012.
Poruke: 15
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 14 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Verovatno ti je export ok, samo proveri jesi li čekirao export animacija u Blenderu za FBX.

Jesu li sve animacije (walk, idle, attack) deo jedne veće animacije ili su u Blenderu sačuvane kao posebne? Ako su deo jedne animacije onda samo treba da obratiš pažnju i da naglasiš XNA-u od kog do kog frejma ti je koja animacija (ne bih znao kako tačno, nisam koristio XNA).

Uploaduj ili mi pošalji na PM .blend i .fbx za jedan model, pa ću baciti pogled.
peacegiverman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku peacegiverman na korisnoj poruci:
Lucic Nemanja (30.9.2013)
Stara 30.9.2013, 16:28   #375
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Citat:
peacegiverman kaže: Pregled poruke
Verovatno ti je export ok, samo proveri jesi li čekirao export animacija u Blenderu za FBX.

Jesu li sve animacije (walk, idle, attack) deo jedne veće animacije ili su u Blenderu sačuvane kao posebne? Ako su deo jedne animacije onda samo treba da obratiš pažnju i da naglasiš XNA-u od kog do kog frejma ti je koja animacija (ne bih znao kako tačno, nisam koristio XNA).

Uploaduj ili mi pošalji na PM .blend i .fbx za jedan model, pa ću baciti pogled.
Uspeo sam da nađem neko proširenje XNA Content pipeline-a, koji više .fbx modela sa različitim animacijama spaja u jedno. Čitajući nešto po internetu, naišao sam na informaciju da sam .fbx format može u sebi da sadrži samo jednu animacju, pa ljudi pribegavaju često spajanjem sve u jednu sa pamćenjem keyframe-ova. Da li je to istina, ili se ta osoba samo nalupetala na svom blogu. Elem, to je neko šturo rešenje mog problema, a imam i još neke.
Konkretan model koji sam skinuo ima tri action-a: walk, attack i idle. Kad sam odlučio da exportujem tri zasebna .fbx fajla svaki sa po jednom animacijom naišao sam na problem da nikako nisam mogao da skapiram kako da eksportujem animaciju po želji. Šta god da sam radio uvek mi je exportovao "Attack". Na kraju sam morao da unlinkujem po dve akcije isključivanjem onog "F" i da ugasim i upalim scenu kako bi nestale i time bih exportovao jedinu animaciju koja je ostala i ceo taj proces ponovio još dva puta.
Elem, prvo pitanje mi je kako da biram u blenderu koju animaciju ću da exportujem u .fbx. Drugo, da li je zaista tačno da .fbx ne može sadržati više od jedne animacije.
Čekirao sam da exportuje animacije.
Trenutno nisam kod kuće, ali poslaću ti model kad stignem.
Hvala
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2013, 17:32   #376
peacegiverman
Novi član
 
Član od: 18.7.2012.
Poruke: 15
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 14 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Ja sad exportovao i otvorio FBX sa dve animacije, tako da to radi :P

Kad eksportuješ iz blendera bitno je da ti ove dve stavke na slici budu čekirane.

Onda će ti sve akcije biti eksportovanje i pitanje je samo kako da ti kažeš XNA-u koju akciju/animaciju da animira.

Edit: Izgleda da podrška za više animacija u jednom fajlu postoji samo u XNA 4.0 Refresh (vidi ovde: http://xboxforums.create.msdn.com/fo...13.aspx#628813).

Poslednja ispravka: peacegiverman (30.9.2013 u 17:51)
peacegiverman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku peacegiverman na korisnoj poruci:
Lucic Nemanja (30.9.2013)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
programiranje, tutoriali

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com