Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.10.2008, 21:39   #1
Konstantin91
Član
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Mladenovac
Poruke: 54
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Talking Wireless iz Mladenovca preko Mikrotika

Evo ovako:zivim u jednom selu blizu Mladenovca i treba mi net.Ovi iz telekoma nece da postave portove pa adsl otpada.Posto zivim u nekoj rupi nemam opticku vidljivost sa predajnikom.Par komsija i ja smo nasli resenje da postavimo mikro tik na neku vikendicu na nekom brdu ali za mikro tik mora antena od 5,8(znam da je 5 zarez nesto mozda sam pogresio vrednost),ta antena bi hvatala signal iz Mladenovca pa bi mi postavili usmerenu antenu sa mikro tika na moju kucu i odatle bi ostali "vukli" net.Da li je ovo izvodljivo i moze li neko da kaze koliko bi sve to kostalo:antena(mozda neko od vas drzi ovakvu antenu u garazi i pritom mu netreba),accespoint sa ruterom,usmerena antena a mikro tik smo vec obezbedili.THX!!!
Konstantin91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2008, 3:09   #2
D.Zivkovic
Član
 
Član od: 2.5.2007.
Lokacija: Niš
Poruke: 178
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 16 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Wireless!!!

5,8 ghz je frekvencija na kojoj radi wireless mreza, mada najzastupljenija je na 2,4 ghz. Zavisi koliko je od vas daleko predajnik preko kog bi se povezali?
Mada ja mislim da vam treba oprema koja radi na 2,4 ghz. U tom slucaju bi bilo bolje da zaboravite na mikrotik, jer vam treba racunar koji ce da obavlja rutiranje. Ja bih kupio antenu od 24db sa nekim ap-om, wirelless ruter i postavio omni direkcionu antenu sa koje cete svi da vucete internet.
D.Zivkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2008, 8:59   #3
sladjanm
Član
 
Član od: 12.8.2008.
Poruke: 31
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Wireless!!!

Citat:
D.Zivkovic kaže: Pregled poruke
5,8 ghz je frekvencija na kojoj radi wireless mreza, mada najzastupljenija je na 2,4 ghz. Zavisi koliko je od vas daleko predajnik preko kog bi se povezali?
Mada ja mislim da vam treba oprema koja radi na 2,4 ghz. U tom slucaju bi bilo bolje da zaboravite na mikrotik, jer vam treba racunar koji ce da obavlja rutiranje. Ja bih kupio antenu od 24db sa nekim ap-om, wirelless ruter i postavio omni direkcionu antenu sa koje cete svi da vucete internet.
Mikrotik, u stvari i jeste racunar koji obavlja rutiranje, odnosno OS, koji instaliran na neku Pentium I, II masinu obavlja rutiranje.
E, sad, oko dileme 2.4 ili 5.8 Ghz, uglavnom se slazemo. Wirelles na 5.8 Ghz jeste sigurniji, manja je verovatnoca pucanja paketa, ali su cene opreme puno vece nego opreme na 2.4Ghz.

@Konstantin91, moras biti malo odredjeniji. Per svega, udaljenost od AP-a u gradu, vidljivost, krosnje drveca, itd. Jer, npr. za neke pristojne udaljenosti usmerena antena ce da radi posao, za malo vece moracete da odradite neki feed. Dalje za vas AP moracete da napravite neku omnicu (Amos i sl.). Pa, onda, da li svi vide mesto na koji taj AP postavljate...

Pozdrav!
sladjanm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2008, 13:14   #4
bofi
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 151
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Wireless!!!

Nisi rekao najvazniju stvar, koliko se vikendica nalazi od Mladenovca. 2.4 GHz ide na manja rastojanja a 5.8 na veca. Ja sam na 2.4 najvise probao do sad na 4 km i to radi bez problema. Naravno dosta zavisi i od toga koliko wireless kartice nasviras, to jest sa kolikom snagom ce da rade. Ratel ogranicava do 100 mW za AP a za linkove mozes da stavis koliko hoces.
bofi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2008, 17:14   #5
Konstantin91
Član
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Mladenovac
Poruke: 54
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Angry Re: Wireless!!!

Pa ta vikendica se po mojoj proceni nalazi vazdusnim putem od predajnika u mladenovcu oko 6-10km,neznam tacno.Najveca fora je sto jedan covek iz mog mesta ima direktan link jer radi kod tog provajdera iz mladenovca(on se nalazi na drugom kraju sela i ima op. vidljivost),udaljenost mene od njega vazdusnom linijom je oko 2km mozda i manje ali ja nemam opticku vidljivost sa njim(tako blizu a tako daleko).Postoji i opcija(ova opcija nije proverena po pitanju tehnicke izvodljivosti i ne verujem da je moguca) da se mi povezemo sa njim preko wimaxa ako uspemo da nadjemo wimax predajnik i prijemnik e sad da li je to skuplja varijanta ja neznam,ali koliko je to legalno jer bismo uzeli frekvenciju koju je telekom rezervisao za sebe
Konstantin91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2008, 20:15   #6
bofi
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 151
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Wireless!!!

Nije legalno zato sto ti po zakonu koliko ja znam mozes da koristis dve slobodne frekvencije 2.4 i 5.8 GHz a mislim da sa jacim karticama i antenama od 24 dbm ne bi imali problema na recimo 7 do 8 km na 2.4GHz. Zasto ne iscimas komsiju da dodje lepo na mesto gde ste planirali da postavite link i izmeri jacinu signala.

Poslednja ispravka: VojaM (16.10.2008 u 11:56) Razlog: frekfencije --> frekvencije
bofi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bofi na korisnoj poruci:
Konstantin91 (15.10.2008)
Stara 18.10.2008, 2:53   #7
D.Zivkovic
Član
 
Član od: 2.5.2007.
Lokacija: Niš
Poruke: 178
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 16 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Wireless!!!

Citat:
bofi kaže: Pregled poruke
Nije legalno zato sto ti po zakonu koliko ja znam mozes da koristis dve slobodne frekvencije 2.4 i 5.8 GHz a mislim da sa jacim karticama i antenama od 24 dbm ne bi imali problema na recimo 7 do 8 km na 2.4GHz. Zasto ne iscimas komsiju da dodje lepo na mesto gde ste planirali da postavite link i izmeri jacinu signala.
Teoretski ce mozda raditi, a i da uspe da uhvati signal na toj daljini pitanje je kako ce sve to da radi u praksi. A uzmimo u obzir cinjenicu da sve to treba da deli na vise korisnika.. hm... Mada, trebali su prvo da izmere signal pre bilo kakvog upustanja u to.
D.Zivkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2008, 19:20   #8
Konstantin91
Član
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Mladenovac
Poruke: 54
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Thumbs up Re: Wireless iz Mladenovca preko Mikrotika

Problem je resen,nasli smo provajdera koji ce da ulozi u opremu i postavi je na najbolje mesto samo trazi 10 stalnih korisnika a mi imamo i vise od 10 ljudi.Hvala svima na pomoci!!!
Konstantin91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2008, 20:18   #9
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Wireless iz Mladenovca preko Mikrotika

Samo da dodam da wireless konekcija na 2,4GHz može i na 10km. Lično koristim jednu takvu. Oprema je šabački grid od 24dB, 1m CFD200 kabla i PII sa TrendNET wlan adapterom.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Konstantin91 (19.10.2008)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pomoc oko povezivanja asus wireless rutera na adsl ruter bojjanm Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 26.11.2007 23:49
Wireless ADSL router Freeman88 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 15 12.7.2007 10:40
Video sadrzaj iz kamere preko usb-a? FLASH Video/TV softver 3 18.7.2006 21:36
Internet i wireless mreža, jedan AP, moguće? Lord Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 27.5.2006 23:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com