Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.12.2009, 23:45   #101
daliborr
Član
 
Član od: 6.7.2008.
Poruke: 54
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Obzirom da ucim JS iz raznih tutorijala a uporedo ucim i rad u dreamweaver MX2004. da ne bih izgubio volju za napretkom skinem i poneku js skriptu sa neta. Tu se javlja sledeci problem:
ako odaberem da radim HTML u Dreamweaver i ubacim JS skriptu nista se ne menja,tj. kao da skripta i ne postoji. Kad odaberem da radim u JS onda skripta ima uticaj, medjutim snima se strana u toj ekstenziji i ne mogu to da pokrenem u web browser da bih proverio kako to izgleda. Da li neko zna sta da odaberem prilikom startovanja dreamweaver-a pa da mogu da mesam js u html. Kad sam pisao html u notpadu ubacivao sam iste te skripte i radilo je sa ekstenzijom html.
daliborr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2009, 3:57   #102
srka
Član
 
Član od: 11.8.2007.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Kada u HTML fajl dodaješ skriptu onda je potrebno to da ubaciš u "script tag" na sledeći način:

HTML kod:
<html>
 <head>
  <title>JavaScript Primer</title>
  <script language="javascript" type="text/javascript">
    alert('Hello World');
  </script>
  </head>

 <body>
 </body>
</html>
Ovo je jednostavan primer koji pri otvaranju strane poziva standardnu JS funkciju koja ispisuje "Hello World" u pop-up prozoru. Kod koji uneseš direktno izvršiće se kada se strana otvori. U koliko imaš funkcije koje želiš da pozeveš u određenom trenutku bez potrebe da se automatski pozivaju kada otvoriš stranu, moraš da napošeš funkciju i sam da je pozoveš kada je to potrebno. Pogledaj sledeći primer u kome se pritiskom na link poziva funkcija koja ispisuje "Hallo World".

HTML kod:
<html>
 <head>
  <title>JavaScript Primer</title>
  <script language="javascript" type="text/javascript">
  	function hallo(){
		alert('Hello World');
	}
  </script>
 </head>

 <body>
 	<a href="javascript:hallo();">Hallo</a>
 </body>
</html>
Ovde postoji i drugi način upotrebe koji može da se primeni na bilo koji element, ne samo na link. Gotovo svi HTML elementi (DIV, SPAN, ...) imaju onClick, onBlur, onFocus, ... (ako koristiš Dreamweaver možeš da vidiš i kompletnu listu, jer on radi auto-complete) event-e koje možeš da koristiš za pozivanje JS funkcija. To možeš da uradiš tako što ćeš umesto linka iz prethodnog primera da koristiš DIV.

HTML kod:
<html>
 <head>
  <title>JavaScript Primer</title>
  <script language="javascript" type="text/javascript">
  	function hallo(){
		alert('Hello World');
	}
  </script>
 </head>

 <body>
 	<div onClick="hallo();">Hello</div>
 </body>
</html>
Inače ako želiš da koristiš eksterne JS fajlove (što ti toplo preporučujem, a isto važi i za CSS) onda jednostavno u "header" delu, umesto cele skripte, dodaj sledeće:

HTML kod:
<html>
 <head>
  <title>JavaScript Primer</title>
  <script language="javascript" type="text/javascript" src="neki_js_fajl.js"></script>
 </head>

 <body>
 	<div onClick="hallo();">Hello</div>
 </body>
</html>
... a zation napravi "neki_js_fajl.js" (nazovi ga kako hoćeš) i u njega prebaci skriptu.

Kod:
function hello(){
	alert('Hello World');
}
Nadam se da će ti ovo biti od koristi.
srka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku srka na korisnoj poruci:
daliborr (9.1.2010)
Stara 23.6.2010, 11:06   #103
HiddEn
Veteran
 
Član od: 13.1.2009.
Poruke: 750
Zahvalnice: 228
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Kad ukucam bilo koji od ovih ispod javascript kodova nece u browser da mi se pokaze samo u dreamweaver, live view?

Kad postavim sajt na host i onda nesto izmijenim dodam nesto novo...itd kako da da updatujem da hosting da ne brishem sve sa njega pa ponovo upload?

Poslednja ispravka: HiddEn (23.6.2010 u 23:29) Razlog: edit
HiddEn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2010, 23:51   #104
dušica
Član
 
Član od: 23.10.2010.
Lokacija: Bgd
Poruke: 31
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 21 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Potrebna mi je preporuka za literaturu (nešto što bi moglo da se nadje u domaćim knjižarama) koja pokriva sledeće oblasti: HTML, CSS, JS, XML.
dušica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2010, 0:12   #105
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Citat:
dušica kaže: Pregled poruke
Potrebna mi je preporuka za literaturu (nešto što bi moglo da se nadje u domaćim knjižarama) koja pokriva sledeće oblasti: HTML, CSS, JS, XML.
Za osnove HTMLa, vidi moj satri sajt: http://mws.zoniweb.com
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku ZoNi na korisnoj poruci:
Dekip (6.12.2010), jozvan_Kg (7.12.2010)
Stara 28.11.2010, 0:30   #106
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Citat:
dušica kaže: Pregled poruke
Potrebna mi je preporuka za literaturu (nešto što bi moglo da se nadje u domaćim knjižarama) koja pokriva sledeće oblasti: HTML, CSS, JS, XML.
w3schools.com je postao domaća knjiga
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2010, 0:55   #107
dušica
Član
 
Član od: 23.10.2010.
Lokacija: Bgd
Poruke: 31
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 21 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Za osnove HTMLa, vidi moj satri sajt: http://mws.zoniweb.com
Kaako je slaadak

Ali meni treba nešto ozbiljnije, za faks... Nešto što bi se moglo opisati kao "sveobuhvatan priručnik", "knjiga sa dobrim objašnjenjima i primerima" ili slično.

@miša topola
znam, znam al' hoću nešto štampano.
dušica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2010, 1:32   #108
vuk75
Novi član
 
Član od: 21.11.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Programi za web

Citat:
diablo_ kaže: Pregled poruke
Sta mislite o programu "Quanta +"?Vredi li nauciti html?
Neznam ništa o navedenom programu, ali ti preporučujem da naučiš HTML ako planiraš da se upuštaš u bilo kakvu priču sa sajtovima. HTML je obavezan.

Poslednja ispravka: VojaM (29.11.2010 u 2:35) Razlog: reklamiranje nije dozvoljeno na ovom forumu
vuk75 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2010, 2:30   #109
RUSuper
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Moskva
Poruke: 4.760
Zahvalnice: 2.120
Zahvaljeno 786 puta na 496 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RUSuper Slanje poruke preko Skypea korisniku RUSuper
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Znaci poceo sam da ucim HTML,onako deluje prelako(kodovi su prilicno prosti,odnosno laki za pamcenje,i jednostavno deluje lako xD ).Naravno bice teze kad dodjem do tezih delova,ali nije sad to ni bitno.Hteo sam pitati,koliko je to sada zaista potrebno za nekoga ko zeli da nauci o pravljenju sajtova.Uz sve ove sada programe koji ti sami odrade sav posao da li je to bitno toliko.Odmah da kazem da ja planiram da idem na fakultet koji ce imati veze sa programiranjem i uopste zelim da budem programer tako da mislim da bi ovo trebalo poceti uciti sto pre.Naravno html i nema puno veze sa programskim jezicima,ali mislim da programeri ipak treba da znaju i kako praviti dobre sajtove.E sad je li lakse uciti tako sto cu roknuti program i gledati kako to funkcionise,ili da nastavim da se mucim u notepadu(jedino mucenje je sto ne vidis ono sto radis).
RUSuper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2010, 3:58   #110
Geralt
Član
 
Član od: 5.5.2010.
Poruke: 371
Zahvalnice: 168
Zahvaljeno 191 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Pošto je HTML lak za učenje, savetujem ti da ga naučiš, jer on čini osnovu svakog sajta.Jednostavne sajtove možeš da praviš preko WYSIWYG programa, ali za komplikovanije sajtove, HTML je obavezan.Kad njega naučiš, baciš se na CSS i Java Script, jer teško da ćeš moći napraviti dobar sajt samo uz HTML.I bolje koristi neki program poput Dreamweavera za pisanje HTML-a, nego Notepad.
Geralt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2010, 9:44   #111
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

@Зони

Можда је сајт штреберијада, али си ме дао жишку. Ужасно је упрошћено.

Ја почетком деведесетих на ТИМ 011 нисам имао хтмл, и у школи нисам имао где да научим. Додуше нисам се ни интересовао све ове године.

Едит:
А ти би Летицију?
"И тата би сине..."

Poslednja ispravka: Dekip (6.12.2010 u 10:51)
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2010, 12:39   #112
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
А ти би Летицију?
A ko ne bi?
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2010, 17:17   #113
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Citat:
RUSuper kaže: Pregled poruke
Znaci poceo sam da ucim HTML,onako deluje prelako(kodovi su prilicno prosti,odnosno laki za pamcenje,i jednostavno deluje lako xD ).Naravno bice teze kad dodjem do tezih delova,ali nije sad to ni bitno.Hteo sam pitati,koliko je to sada zaista potrebno za nekoga ko zeli da nauci o pravljenju sajtova.Uz sve ove sada programe koji ti sami odrade sav posao da li je to bitno toliko.Odmah da kazem da ja planiram da idem na fakultet koji ce imati veze sa programiranjem i uopste zelim da budem programer tako da mislim da bi ovo trebalo poceti uciti sto pre.Naravno html i nema puno veze sa programskim jezicima,ali mislim da programeri ipak treba da znaju i kako praviti dobre sajtove.E sad je li lakse uciti tako sto cu roknuti program i gledati kako to funkcionise,ili da nastavim da se mucim u notepadu(jedino mucenje je sto ne vidis ono sto radis).
Kao što reče #Geralt, HTML ti treba za složenije sajtove. Dobro je znati HTML jer će ti trebati kada budeš radio neki sajt. Ne zaboravi i CSS i JS da naučiš jer je sajt napravljen samo u HTML jeziku prava rugoba
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2010, 23:23   #114
RUSuper
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Moskva
Poruke: 4.760
Zahvalnice: 2.120
Zahvaljeno 786 puta na 496 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RUSuper Slanje poruke preko Skypea korisniku RUSuper
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Samo me taj Java script plasi,nakon sto sam radio u Turbo C(C++) ti programski jezici su poceli da me zabrinjavaju.Nisu nesto preterano teski,ali kad pogresis nesto ubijes se ispravljajuci,e sad kako je kod pravljenja sajtova sa javom ja pojma nemam.
RUSuper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2010, 10:55   #115
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Java i JavaScript su dve potpuno različite stvari.
Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2010, 14:53   #116
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Citat:
RUSuper kaže: Pregled poruke
Samo me taj Java script plasi,nakon sto sam radio u Turbo C(C++) ti programski jezici su poceli da me zabrinjavaju.Nisu nesto preterano teski,ali kad pogresis nesto ubijes se ispravljajuci,e sad kako je kod pravljenja sajtova sa javom ja pojma nemam.
Pogledaj ovde osnove JS-a, posle kada to savladaš nabavi neku eBook o JS-u.
Java i JS nisu isto.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2010, 16:22   #117
RUSuper
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Moskva
Poruke: 4.760
Zahvalnice: 2.120
Zahvaljeno 786 puta na 496 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RUSuper Slanje poruke preko Skypea korisniku RUSuper
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Oh,sta je strasnije od ta 2 cuda?
Btw ovo cudo sto pise,this is my first java script.....Ne vidim poentu toga,samo je ispisao text na tezi nacin O.o isto bi postigao i da sam samo ispisao text ili ima neka fora koju ja ne kontam xD
RUSuper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2010, 16:45   #118
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Meni za sada nijedan od ta dva jezika nije strašan jer još nisam počeo da ih učim, znam neke osnove (osnove=prve lekcije).

Pa to su ti basic lekcije, nema tu nekih razlika između JS i HTML.
Pogledaj ovo i pokreni Try it yourself. To je jedan od prvih pravih JS kodova
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku miša topola na korisnoj poruci:
RUSuper (7.12.2010)
Stara 7.12.2010, 16:48   #119
RUSuper
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Moskva
Poruke: 4.760
Zahvalnice: 2.120
Zahvaljeno 786 puta na 496 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RUSuper Slanje poruke preko Skypea korisniku RUSuper
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Ovo me podseca na C++ u potpunosti,tako da mi deluje lako,nazalost ovo i jeste lako za ono sta sve ima da se uci
RUSuper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2010, 16:57   #120
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Jeste lako kada naučiš ovo sa sajta. Posle moraš da kombinuješ kodove iz JS-a sa HTML-om i sa ostalim WEB jezicima.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
izrada sajta, napraviti sajt

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com