Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.12.2005, 16:04   #1
cetnik
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 63
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Question Istorija Igrica

Tu temu sam dobio na faksu, za jedan deo kolokvijuma (smer sam multimedije) Dakle krenem ja da pricam Atari..bla bla godina ta... idobijem nulu kod profe! Posle ja skapiram da nisam trebao da pricam istorijski, vec da uzmem par naj boljih igrica iz skore i dalje istorij i da pricam sta sta su one znacile, i kako su uticale na ljudsku populaciju...znaci da pziholoski obradim tu temu...Dake,znacilo bi mi da iznesete vase misljene, o pongu...pa do sad. i jos ako imate neke interesantne pojedinosti...tnx u napred
cetnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2005, 16:15   #2
SuperG
Veteran
 
Član od: 16.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.057
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 20 puta na 16 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku SuperG
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Citat:
cetnik kaže:
Tu temu sam dobio na faksu, za jedan deo kolokvijuma (smer sam multimedije) Dakle krenem ja da pricam Atari..bla bla godina ta... idobijem nulu kod profe! Posle ja skapiram da nisam trebao da pricam istorijski, vec da uzmem par naj boljih igrica iz skore i dalje istorij i da pricam sta sta su one znacile, i kako su uticale na ljudsku populaciju...znaci da pziholoski obradim tu temu...Dake,znacilo bi mi da iznesete vase misljene, o pongu...pa do sad. i jos ako imate neke interesantne pojedinosti...tnx u napred
Sve je pocelo od Ponga!
SuperG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2005, 16:23   #3
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Nije tačno, prva igra je Adventure (Collosal Cave).
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2005, 16:31   #4
cetnik
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 63
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Istorija Igrica

ma dajte mi svoje licno misljenje..o nekoj igrici.. i recite zato vam se svidja...tipa volim medal of honor, jer je dinamican i zato sto ima odlicne skripte, koje stvaraju utisak da ste u filmu...bla bla...tako nesto... da bih ja mogao da napisem text, koji cu pola sata da predajem
cetnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2005, 16:38   #5
SuperG
Veteran
 
Član od: 16.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.057
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 20 puta na 16 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku SuperG
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Citat:
Voodoo_NBGD kaže:
Nije tačno, prva igra je Adventure (Collosal Cave).
E nisi u pravu!
Prvu igru je napravio Willy Higinbotham davne 1958. slicnu tenisu, koja se igrala na osciloskopu! Sledeca je Spacewar koja se "igrala" na PDP-1 mainframe kompjuteru, grafika je se sastojala ASCII karaktera....A prva "prava" igra je Pong, pojavio se 1971/1972 BY Atari!
SuperG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2005, 18:02   #6
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Pisao sam jedan tekst na tu temu pre nekog vremena, pa evo možda ti i pomogne
http://www.freewebs.com/maverickstudio/vghistory.htm
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 0:25   #7
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Ma pusti prošlost, pričaj o sadašnjosti i budućnosti! Ovo sad što ima, NFS: Most Wanted, Call of Duty 2 i druge, i nema da brineš, bre...
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 0:41   #8
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Kako može da priča o sadašnjosti i budućnosti ako je tema "Istorija video igara" ?
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 2:42   #9
cetnik
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 63
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Istorija Igrica

he he, u pravu si Marko. da li je neko igrao phong, tako nesto...sta se tad pricalo u medijima o igricama...Onda igice kod nas...Dajete neke podatke od kojih mogu da napisem satav...tj.predavalje koje ce biti interesantno, pa da dobijem 10
cetnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 2:54   #10
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Citat:
da li je neko igrao phong, tako nesto...sta se tad pricalo u medijima o igricama...
Ja sam igrao Pong i to više verzija.Šta znam, zanimljiva igra, imaš loptu i dva reketa (dve linije actually) kojima pičiš po lopti, a cilj je, da izvinete, proterati lopticu onom drugom Inače, tada se u medijima i nije pričalo o igricama, igru si mogao da vidiš eventualno na nekom sajmu naučne fantastike, a kasnije i bolje opremljenom luna parku.Pojavom kućnih kompjutera se to promenilo.
Citat:
Dajete neke podatke od kojih mogu da napisem satav...
Dosta podataka si već dobio, a ako te interesuje nešto konkretno, onda postavi konkretno pitanje.Ovo o čemu pričamo je jako široka oblast.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 3:00   #11
cetnik
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 63
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Istorija Igrica

ok...nesto konkretno..Sta mislite o nasilju u igricama? trebaju mi vasa licna misljenja... Kako je profa odvalio, ja treba da obradim tu temu sa istorijskog i psiholoskog gledista...
cetnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 3:14   #12
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Lepo pitanje.Evo ovako.Nasilje u video igrama nije oduvek predstavljalo problem, jer ipak prve igre koje su pravljene i nisu bile toliko nasilne.Mislim, ok napucavali su se na primer "mali zeleni" (na pr. Space Invaders), ali sve je to urađeno na takav način da je izgledalo bezazleno, pa čak i simpatično.Prema informacijama koje posedujem, prva problematična igra koja je izbačena na tržište, problematična u smislu da je nasilje podigla na viši nivo, prikazivanjem krvi ranjenog neprijatelja jeste Moonstone na Amigi.Od tada se pojavilo više igara koje brutalnost predstavljaju na taj način (Brutal Sports Football, Mortal Kombat, Shadow Fighter...).Međutim, sve to nije shvatano previše ozbiljno, jer ipak grafika tog vremena nije mogla u potpunosti da dočara brutalnost u pravom svetlu, međutim danas to već nije slučaj, te i naselje zahvaljujući velikim grafičkim mogućnostima može realnije da se prikaže.Tipični primeri su Max Payne, GTA III, Manhunt...E sad, koliko je to dobro ili nije dobro, to je pitanje za psihologe.Meni lično gode nasilne igre, pogotovo kada me neko iznervira, jer se u njima nekako istresem, pa sam prijatniji za okolinu, dok opet kod nekih drugih ljudi izaziva potpuno suprotan efekat.Bilo je recimo slučajeva u USA kada su klinci "imitirali" zločine viđene u video igrama.Zbog takvih stvari je uopšte i uveden rejting svake video igre...Više o rejtinzima možeš saznati ovde
http://www.esrb.org/esrbratings_guide.asp
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 3:35   #13
cetnik
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 63
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Istorija Igrica

tnx dood. Ako dobijem 10-ku, kupicu ti milku cokoladu
cetnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 20:18   #14
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Politikin Zabavnik br.2811 od 23.12.2005.
"Ko je izmislio prvu igricu?
Bila je to 1958. godina kada je Amerikanac Vili Higinbotam iz Labaratorije Brukheven s jednim svojim kolegom izmislio neku vrstu elektronskog tenisa.Zvao se tenis za dvoje i zasnivao se na jednom osciloskopu i loptici koja je mogla da se pokreće pomoću neke vrste prapretka džojstika.Trebalo je sačekati 1961. da se rodi "Rat u svemiru";borba između dva svemirska broda koja može da se nazove prvom pravom video-igricom.Smislili su je studenzi čuvenog Univerziteta MIT u Bostonu,ali je ostala samo zabava u fakultetskim krugivima.Prva masovna igrica bila je "Pong";neka vrsta jednostavnog tenisa,i napravljena je 1972.godine.Proizvođač je bio "Atari"
S.D"
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 20:49   #15
TheDude
Član
 
Član od: 9.12.2005.
Poruke: 53
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Nasilje u igricama predstavlja problem samo amerima.
Nedovoljno razvijena desna hemisfera dovodi u pitanje sta je real a sta nije, zahvaljujuci nasilnoj proslosti ( otimacine, ubijanje indijanaca, Clint Eastwood...) lakse se opredeljuju za realnost poput postal-a dvojke ( sa visine uriniraju na prolaznike odnosno na nas i sve ostale ). Igre poput countera, GTA i slicnh "nasilnih igrica" bude u njima vampirsku glad, jer im pruza home-feeling. Nakon puberteta, brdo morbidnih emocija pumpaju adrenalin svakom mladom ameru, znajuci da caletova wincesterka visi na zidu a municija bleji u otkljucanom ormaru, kanibalisticki geni ih vuku ka orozu. Kasnije taj mladi covek sazreva u ambicioznog serijskog killer-a koji ce pratiti utabanu stazu svojih predaka nebi li ih dostigao i upisao sa na most-wanted listu. FBI,CIA, White house and shit, napumpavaju celu stvar do jajca, tako da nakon dugogodisnjeg rada sada vec iskusan serijski killer dobija zasluzenu paznju i zavidan broj fanova mladjeg narastaja, spremnih da uskoce u njegove cipele ili nike patike, svejedno. "Destiny awaits him" U polumraku vec poznate sobe, nikad-dovoljno ambiciozni stariji americki drzavljani nestrpljivo cekaju pogubljenje nekada im poznatog deteta. Citanje molitve u znaku HIGH-VOLTAGE, predstavlja finalni udar konfuznih emocija, ljudi koji sede iza stakla i pomno prate predstavu. Kada zavlada mrak i kada je svemu kraj, ubrzano zure na veceru. Ceo proces nastajanja serijskih killer-a slican je procesu padavina.

Za kraj, statistika pokazuje da samo 35% serijskih killer-a zavrsava na el. stolicama, ostatak se angazuje u politicke svrhe ( predsednici, guverneri, mirovnici, pajseri, itd. ), izuzev steroid-man-a Arnolda kojem je ceo zivot kao na filmu.

Ne znam da li ce ti posluziti, ali meni jeste... odo sad na Knights Online...pozz.
TheDude je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 10:53   #16
SuperG
Veteran
 
Član od: 16.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.057
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 20 puta na 16 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku SuperG
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Citat:
Carl Jonson CJ kaže:
Politikin Zabavnik br.2811 od 23.12.2005.
"Ko je izmislio prvu igricu?
Bila je to 1958. godina kada je Amerikanac Vili Higinbotam iz Labaratorije Brukheven s jednim svojim kolegom izmislio neku vrstu elektronskog tenisa.Zvao se tenis za dvoje i zasnivao se na jednom osciloskopu i loptici koja je mogla da se pokreće pomoću neke vrste prapretka džojstika.Trebalo je sačekati 1961. da se rodi "Rat u svemiru";borba između dva svemirska broda koja može da se nazove prvom pravom video-igricom.Smislili su je studenzi čuvenog Univerziteta MIT u Bostonu,ali je ostala samo zabava u fakultetskim krugivima.Prva masovna igrica bila je "Pong";neka vrsta jednostavnog tenisa,i napravljena je 1972.godine.Proizvođač je bio "Atari"
S.D"
Hvala sto si ponovio sve sto sam ja vec rek'o!
SuperG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 12:11   #17
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Citat:
SuperG kaže:
Hvala sto si ponovio sve sto sam ja vec rek'o!
Vas dvojica jos uvek citate "Politikin Zabavnik"?
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 12:28   #18
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Inace meni je fascinantno kako se igracka industrija razvijala na pojedinim platformama. ALI, mislim samo na one platforme koje nisu nesto extra prosirive i ne mogu se dodatno nabudziti (C64, Atari, Amiga 500). Mislim pogledajte samo prve igre za ove racunare i igre koje su uradjene '93, '94 godine... nebo i zemlja!

Ko bi rekao pocetkom '80 da ce kompjuter kakav je C64 moci da tera nesto u fazonu Wolfenstein 3D. Btw, ova igra naravno ne postoji za "debeljka", ali sam skoro u jednom demou video taj engine kako radi glatko (cak su zidovi imali animirane texture). A kad vidim demoe za C64 koji su radjeni posle 2000. najezim se zasta je jos sposobna ta masina koja radi na samo 0.9MHz
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 12:41   #19
SuperG
Veteran
 
Član od: 16.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.057
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 20 puta na 16 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku SuperG
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Citat:
patton kaže:
Vas dvojica jos uvek citate "Politikin Zabavnik"?
Ko kaze da sam ja ovo procitao u Politikinom Zabavniku?
SuperG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 17:14   #20
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: Istorija Igrica

Citat:
patton kaže:
Vas dvojica jos uvek citate "Politikin Zabavnik"?
Da,i ako misliš da je to dečiji časopis,Zabavnik uopšte to nije.Dobro,stripovi su za mlađe čitaoce,ali ima nekih dobrih.I šta je tu loše

Citat:
SuperG kaže:
Hvala sto si ponovio sve sto sam ja vec rek'o!
Nisam pročitao.Izvini
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nova igrica ili je jos jedna moja glupost Igorak Pravljenje igara 9 19.12.2005 16:53
Muzika sa igrica hacker_aca Zanimljive Web lokacije 2 11.12.2005 23:56
Testovi igrica na internetu Elementarna Nepogoda O igrama uopšte 17 24.11.2005 5:16


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com