Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.12.2005, 1:27   #1
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Question "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
Nash Knight kaže:
Prvo, Kuzmina kolumna je klasik medju kompjuterskim kolumnama

Drugo, nemoj da cenis klasike po reputaciji, nego ih procitaj. Ja sam prestao da koristim takve fraze od kad sam se nacitao Tolstoja. Kako taj covek smaaaaaara... Dostojevskog jos nisam citao, ali imam los predosecaj
Mene Tolstoj ne smara nimalo ali Kuzmanović to itekako čini.Pročitaj Tolstoja još jednom,trebaće vremena ali se isplati a mani se "kompjuterskih klasika" tipa Kuzme koji iz "malog mozga" hoće da učine kompjuterske igre i kompjutere važnijim nego što zaista jesu.Kao kompjuteri i igrice su nešto najvažnije a kroz njih se prelamaju sve društvene nepravde i problemi. Te "šarene laže" može Kuzma da prodaje osnovcima ali iz nižih razreda ili možda nekoj deci iz vrtića.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2005, 2:06   #2
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Kuzma

"Kako nekog ubediti da sa vama odsedi 20 i vise sati da bi shvatio da je Planescape: Torment cist i nepatvoren ART?" - You know who

Ana Karenjina je za Planescape jedno ogromna gomila stajskog djubreta. Secam se da je neko tu knjigu definisao kao spoj latinoamericke serije i telefonskog imenika. Nemoj da se drzis predrasuda, i nemoj da pricas napamet. 90% svega na svetu je kaka, i to vazi i za sve medije, od knjiga do video-igara. Ali takodje imas i cista umetnicka dela. Kad npr. predjes ceo Baldur's Gate dodji ponovo na ovaj forum i kazi ponovo ono sto si rekao. Cikam te.
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2005, 14:36   #3
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: Kuzma

Citat:
Nash Knight kaže:
Prvo, Kuzmina kolumna je klasik medju kompjuterskim kolumnama

Drugo, nemoj da cenis klasike po reputaciji, nego ih procitaj. Ja sam prestao da koristim takve fraze od kad sam se nacitao Tolstoja. Kako taj covek smaaaaaara... Dostojevskog jos nisam citao, ali imam los predosecaj
Oprosti,ali šta fali Tolstoju?I koliko god cenio Kuzmu,ne mogu da shvatim da neko misli da je bolji od Tolstoja=
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2005, 14:41   #4
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: Kuzma

Citat:
Nash Knight kaže:
"Kako nekog ubediti da sa vama odsedi 20 i vise sati da bi shvatio da je Planescape: Torment cist i nepatvoren ART?" - You know who

Ana Karenjina je za Planescape jedno ogromna gomila stajskog djubreta. Secam se da je neko tu knjigu definisao kao spoj latinoamericke serije i telefonskog imenika. Nemoj da se drzis predrasuda, i nemoj da pricas napamet. 90% svega na svetu je kaka, i to vazi i za sve medije, od knjiga do video-igara. Ali takodje imas i cista umetnicka dela. Kad npr. predjes ceo Baldur's Gate dodji ponovo na ovaj forum i kazi ponovo ono sto si rekao. Cikam te.
Iako je ovo off topic,ne mogu da prećutim ovo.

Slažem se da su delovi knjige sa Anom Karenjinom kao sapunica,ali sto puta bolja od sadašnjih latinoameričkih sapunica.
Ali obrati malo pažnju na "sporedne" likove koje je Tolstoj tako majstorski ubacio.Pogledaj samo Ljevina,i videćeš da je,kad se sagleda cela knjiga,on glavni junak,i da je to priča o preobraćaju jednog čoveka u veru.
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2005, 18:32   #5
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kuzma

Citat:
Nash Knight kaže:
"Kako nekog ubediti da sa vama odsedi 20 i vise sati da bi shvatio da je Planescape: Torment cist i nepatvoren ART?" - You know who

Ana Karenjina je za Planescape jedno ogromna gomila stajskog djubreta. Secam se da je neko tu knjigu definisao kao spoj latinoamericke serije i telefonskog imenika.
Počeli smo sa Kuzmom a završavamo sa Tolstojem.Malo preozbiljno shvataš igre čim možeš da ih porediš sa kapitalnim delima svetske literature.PC-igre i knjige ne treba porediti reč je o dvema različitim pojavama,s tim da knjige postoje nekoliko hiljada godina a pc-igre par decenija.Po meni ni najbolja igra se ne može meriti sa nekom prosečnom knjigom,igre su samo za dobru zabavu i ništa više.
Citat:
Nash Knight kaže:
"
Nemoj da se drzis predrasuda, i nemoj da pricas napamet. 90% svega na svetu je kaka, i to vazi i za sve medije, od knjiga do video-igara. Ali takodje imas i cista umetnicka dela. Kad npr. predjes ceo Baldur's Gate dodji ponovo na ovaj forum i kazi ponovo ono sto si rekao. Cikam te.
Niti pričam napamet niti se držim predrasuda ja sam čitao Tolstoja pa i Anu Karenjinu-to mi je bila obavezna literatura u srednjoj školi.Rado bih prelazio Baldurovu Kapiju ali nemam vremena zbog posla
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2005, 18:52   #6
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Kuzma

Citat:
iurisvulgaris kaže:
igre su samo za dobru zabavu i ništa više.
Gresis, ovaj gresis silno, sine

98% igara to rade ali ostaje onih 2% umetnosti...
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2005, 19:41   #7
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Re: Kuzma

Govorite o igrama i uporedjujete ih sa umetnoscu.I jos se govori da je Ana Karenjina lose stivo(Nash Knight).Pa onda nema sta da se govori.Ni ja ne volim da citam te dubokoumne knjige,ali ljudi:to jeste umetnost!Igre ne mogu i nikada nece biti umetnost jer se reklamiraju kao izvor zabave:GAMES.Bar ne u toj razmeri u kojoj je Mona Liza umetnost.Igre su specificne,i ne moze svako da shvati draz u Myst-u.
Kada se govori o Kuzmi najvise mi smeta kada govore da je car,kralj,superman...Zna li ga neko ovde licno(osim moderatora..)?Mislim da ne.Njegovi tekstovi mogu da budu odlicni,superiorni,a kakav je on covek licno,to moze da se vidi samo iz njegovih postupaka(uopsteno receno).Verovatno je extra lik,ali ovde treba raspravljati o njegovim tekstovima.Meni se,da kazem,najmanje svideo onaj sa AMD-om i Intel-om.Vise volim Intel,ali mislim da nije bas teskt primeren jer za vecinu srpske populacije iznosi porazavajuce cinjenice.I to je moje misljenje.O njegovom tekstu.Tim tekstom je sigurno dobio na medijskoj popularnosti,ali je opet to napisao bazirajuci ga na svojim iskustvima.Radio je kao diler(ne narko).
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2005, 21:01   #8
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Kuzma

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
Govorite o igrama i uporedjujete ih sa umetnoscu.I jos se govori da je Ana Karenjina lose stivo(Nash Knight).Pa onda nema sta da se govori.
Igre jesu UMETNOST. Samo je pitanje kada ce ih i zvanicno priznati. Ni stripovi nisu bili umetnost pa su priznati. E sad sto je tu 99% kicha, to je druga stvar. Ni ja ne bih priznao knjige Isidore Bjelice za umetnost. Znas li sta je jedan "Max Payne" za bilo koju knjigu doticne? ****** ART!

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
Ni ja ne volim da citam te dubokoumne knjige,ali ljudi:to jeste umetnost!
A kako mozes to da kazes kad ih ne citas? Neko ti rekao? Pa dobroooo...

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
Igre ne mogu i nikada nece biti umetnost jer se reklamiraju kao izvor zabave:GAMES.
A sta su knjige nego izvor zabave? Sigurno necu uzeti knjigu kad imam pune ruke posla...

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
Bar ne u toj razmeri u kojoj je Mona Liza umetnost.
U toj razmeri ne moze sigurno, jer je Mona Liza naslikana pre pola milenijuma a sama umetnost postoji od kad je ljudskog roda, ali na nivo jedne filmske umetnosti sigurno moze doci...

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
Igre su specificne,i ne moze svako da shvati draz u Myst-u.
Slazem se. Isto kao sto ne moze svako da shvati "Rat i mir", recimo...
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2005, 11:06   #9
alexwolf
Novi član
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Kuzma

Citat:
Nash Knight kaže:
"Kako nekog ubediti da sa vama odsedi 20 i vise sati da bi shvatio da je Planescape: Torment cist i nepatvoren ART?" - You know who

Ana Karenjina je za Planescape jedno ogromna gomila stajskog djubreta. Secam se da je neko tu knjigu definisao kao spoj latinoamericke serije i telefonskog imenika. Nemoj da se drzis predrasuda, i nemoj da pricas napamet. 90% svega na svetu je kaka, i to vazi i za sve medije, od knjiga do video-igara. Ali takodje imas i cista umetnicka dela. Kad npr. predjes ceo Baldur's Gate dodji ponovo na ovaj forum i kazi ponovo ono sto si rekao. Cikam te.
Momcino, shvati: nije bitno sta ti mislis o Ani Karenjin ili o Tolstoju. Bitno je sta mi mislimo o tvom misljenju. Uostalom misljenje je kao du pe, svako ga ima...
Prestani da se ispaljujes izjavama nezrelog deteta iz osnovne skole.

Profesor knjizevnosti
alexwolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku alexwolf na korisnoj poruci:
Anceloti`85 (7.2.2010), Guardian (23.12.2008), nrajacic (25.12.2009)
Stara 30.12.2005, 11:33   #10
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Kuzma

Citat:
snoop kaže:
Tell em Reloader! Vishe mi je pun Q*ac tih sto prichaju
kao "Igre su samo za zabavu"... PA LJUDI JEL STE VI OBRNULI MAFIU ILI MAX PAYNE 2 ??!! A da ne pominjem da je RETKO koja knjiga bolja i znacajnija od dobre igre. Zivi bili pa docekali dan kada igre budu glavna vest u Dnevniku, bitnija cak i od je*enog sportskog izveshtaja...
Mafia i Max Payne 2 nisu baš najbolji primeri ako hoćeš nekom da objasniš kako su igre umetnost
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2005, 13:02   #11
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Igre nisu umetnost, igre su nauka!
Postoji oblast primenjene matematike koja se zove Teorija Igara, a o čemi se radi vidite na
http://mathworld.wolfram.com/topics/GameTheory.html

Sa druge strane, da li su video igre umetnost?
99.99% nije. I situacija će biti samo još gora, jer , ljudi moji ,
1) u igrama se vrti OGROMAN novac,
2) retko ko shvata igre ozbiljno ( dizajneri igara , danas , najmanje )
3) većina igrača radije kupi đubre nego dobru igru ( Quake4 prodat u milion primeraka , BattleZone i MDK u 10000 ), pa proizvođači nisu ni zainteresovani da se dubioznije posvete dizajnu igara, svi idu na sigurnu zaradu, jer od umetnosti nema hleba. Pa Troika (Vampire The Masquerade: Bloodlines) se skoro raspala , ljudi moji.

Da ne spominjem Looking Glass (SShock 1 i 2, Thief 1 i 2) , koji se raspao,
Sierru i Lucas Arts kojima više ni na kraj pameti ne pada da se bakću "tamo nekim avanturama", i sl.

Jedina nada su nezavisni timovi sastavljeni od ljudi koji su tu iz čiste ljubavi prema igrama.
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2005, 13:53   #12
sirNemanjapro
Član
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Trnava, Čačak
Poruke: 206
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 18 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku sirNemanjapro
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Sierra je valjda izdavac, a ne developer?

U svakom slucaju, Lucas Arts je napravio nastavak na najbolju igru 2004 godine KOTOR, KOTOR SL. I kada igru odigrate, kao ja sto sam je odigrao, ostane sludjeni, al totalno? Onde fali ja mislim oko 30% igre!!! Jasno se vidi da je igra smuljana s brda s dola. I kada su videli da se blizi kraj deadlineu, odmah napravili da ide fight sa babom i tu je kraj. Stupid.

Jedino nesto vredno pomena jeste Call of Duty 2 koji ima nesto malo ali vrlo malo od umetnosti, u skorije vreme mu se nista nije priblizilo. Mozda ISS 5, ali njega nisam probao.

GrimFandango rulz.
sirNemanjapro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2005, 14:28   #13
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: Kuzma

Citat:
Reloader kaže:
Igre jesu UMETNOST. Samo je pitanje kada ce ih i zvanicno priznati. Ni stripovi nisu bili umetnost pa su priznati. E sad sto je tu 99% kicha, to je druga stvar. Ni ja ne bih priznao knjige Isidore Bjelice za umetnost. Znas li sta je jedan "Max Payne" za bilo koju knjigu doticne? ****** ART!
Ti čitaš Gameplay,očito.Kakva te umetnost spopala?Kako možeš upoređivati remek delo Tolstoja sa igrama?Igre su zabava bez pouke i smisla,a knjige su već nešto drugo.



Citat:
Reloader kaže:
A sta su knjige nego izvor zabave? Sigurno necu uzeti knjigu kad imam pune ruke posla...
Knige su umetnost,u kojoj svakako ima zabave,ali daleko više poruka i realnosti(ajd ti nađi u knjigama 1.000.000.000. mrtvih negativaca koji ubije glavni lik).A gledaj razne naučne knjige,one nisu zabava,ali spadaju u umetnost(što i jesu)


Citat:
Reloader kaže:
U toj razmeri ne moze sigurno, jer je Mona Liza naslikana pre pola milenijuma a sama umetnost postoji od kad je ljudskog roda, ali na nivo jedne filmske umetnosti sigurno moze doci...

Ne može.Nikako.GTA,WoW,HL umetnost? Ha,ha,ha.Budalaštine.


Citat:
Reloader kaže:
Slazem se. Isto kao sto ne moze svako da shvati "Rat i mir", recimo...
Opet ponavljam:ne stavljaj u isti koš umetnost i remek dela sa zabavnim shitom.
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2005, 14:30   #14
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
sirNemanjapro kaže:


Jedino nesto vredno pomena jeste Call of Duty 2 koji ima nesto malo ali vrlo malo od umetnosti, u skorije vreme mu se nista nije priblizilo. Mozda ISS 5, ali njega nisam probao.

GrimFandango rulz.
Ne može,jer koliko god je igra dobra,ne može da bude ni približno pravoj umetnosti.
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2005, 14:47   #15
seymourc64
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Sombor
Poruke: 245
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
Igre nisu umetnost, igre su nauka!Postoji oblast primenjene matematike koja se zove Teorija Igara, a o čemi se radi vidite na
Teorija igara nije neposredno povezana sa video igrama,vec pokusava da na egzaktan nacin da model koji se moze upotrebiti za odredjivanje optimalne strategije u igri(bilo kakavoj,moze i monopolu,bitno je da je tacno definisan skup pravila) izmedju dva ili vise igraca...
Nego,nije mi jasno,sto se pojedinci toliko primaju,kada im neko kaze za video igre da nisu umetnost.Kao,ako ih ja igram,mora da su umetnost...Koliko vi imate godina?!?!?U ostalom ko da je bitno da li su igre umetnost ili ne;ko misli da je jesu,neka ih tretira tako,a ko ne drugacije .
Inace volim kuzmine kolumne jer je stvarno prepaljen lik i puno s..e,sto mi je stvarno simpaticno... Naravno ne uzimam ga 100% ozbiljno,mada me stvarno intrigira zamisao da i sam tako "lupam gluposti" na cega ce se gomila klinaca prepaliti Mada me pomalo nervira ta njegova evalvacija racunara i komponenti(konkretno procesora) sa stanovista dilera i zaludjenika,a ne sa stanovista inzinjera...Neke stvari se mogu sagledati,samo uz dovoljnu kolicinu znanja;pritom mislim na poznavanje arhitekturu procesora,analognu i digitalnu elektorniku itd...
seymourc64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2005, 14:53   #16
sirNemanjapro
Član
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Trnava, Čačak
Poruke: 206
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 18 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku sirNemanjapro
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Nemaju onoliko godina koliko treba.
sirNemanjapro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2005, 20:56   #17
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Pc-igre su daleko od bilo kakve umetnosti jer su bazirane po prepoznatljivom šablonu.Pre svega one nameću (mladom) čoveku jedan i jedini pogled na svet iz perspektive jednog društvenog sistema,najčešće američkog i zapadnog.Ima izuzetaka ali oni su samo beznačajna odstupanja od opšteg trenda.Time se mlađoj populaciji inače podložnoj manipulaciji,nameće jedan stav koji je poželjan.Na primer,već 10-tak godina u Americi traje kampanja da služenje vojnog roka bude ponovo obavezno za sve,a baš u ovom periodu imamo ekspanziju FPS igara koje treba da pokažu klincima da bavljenje oružjem i pucanjem nije nešto smarajuće već i da može biti cool i zanimljivo.
Drugo ,u igrama je najčešće sve crno ili belo jasno je ko je glavni junak koji spašava svet a ko su negativci koje treba potamaniti,time se kod korisnika stvara pojednostavljen način razmišljanja,čime se olakšava medijima da mu u nekoj kasnijoj situaciji serviraju pojednostavljeni prikaz stvari o nekom značajnom pitanju.
Treće,igre se sve više oslanjaju samo na dobru grafiku i time postaju jedan šareni bućkuriš koji treba da predstavlja neki glamur.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2005, 22:14   #18
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Slazem se u velikoj vecini.Ali Myst 1 je postao fenomen a nije se bavio tim problemima kao sto si naveo.On je povezo knjige,umetnost i utkao ih na ekran.Zna li neko sta je uopste umetnost?Igra koja je umetnicka mora da ima svoju prepoznativost,dubinu,smek koju ne moze svako da izvali vec vrlo mali broj ljudi.Upravo je to Myst.Ako milioni ljudi igraju jednu igricu i provalili su je totalno to nije umetnost.To je komercijala.Pogadjanje onog sto ljudjski um zeli.Ja jesam citao Anu Karenjinu i nisam iz prve mogao da svhatim sta je poenta knjige.Ali zato je tu profesorka koja nam je objasnila dubinu tih slova koja mi citamo.Knjiga odise vrlo specificnim feelingom.I to nije onaj feeling kada igras COD2 i peglas Krautse tj Jerry-e.Upravo zato mislim da postoji umetnost u kucanju programskog koda igrica.Ko to postige on ce biti ovekovecen slavom.Svi su culi za to,ali retko ko razume.To je umetnost.Sad kao svi ovde razumeju sustinu Mona Lizinog osmeha??A svi smo culi za doticnu gospodju.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2005, 22:44   #19
seymourc64
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Sombor
Poruke: 245
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
Ako milioni ljudi igraju jednu igricu i provalili su je totalno to nije umetnost.To je komercijala.
Znaci po tebi nesto sto je prihvatljivo ili zanimljivo vecini ljudi ne moze biti umetnost...Pazi ja sam tako razmisljao dok sam u 8 razredu os slusao anarho-punk(sto ce reci pre nekih 10 godina) i mrzeo sve sto vole mladi...A sebe i dan danas smatram detetom,ali sam neke stvari shvatio...
Uostalom duboko verujem(mozda sam idealista) da se nesto,ako ga radis(i uradis) iz srca i sa dusom,jednostavno mora svideti velikom broju ljudi...
Ispada da ako neko voli da igra call of duty,odmah apriori proglasava istu umetnoscu,a ako neko ne voli (takodje)istu proglasava kicom.Sto ce reci utisak o vrednosti(proceni)umetnosti je (u najvecem broju slucajeva)cisto subjektivan.Eto za mene je umetnost Seymour goes to Hollywood sa c64 zato sto mi ima to ...nesto...A koliko se ljudi slaze sa mnom?3-4!?!? Mozda niko,mozda 5,000,000;bas me briga!!!Inace,opet kazem,ne trebaju se mesati knjige i igre u ovoj diskusiji,jer,ako izuzmemo neku globalnu observaciju(nesto na velikom nivou apstrakcije),predstavljaju drasticno razlicite pojave...
seymourc64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2005, 1:43   #20
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Ne treba mešati babe i žabe. Da li su NEKE igre umetnost: Da. Da li su sve igre umetnost? Daleko od toga. Umetnost je nešto što prolazi test vremena zato što ima neku određenu vrednost, značenje, smisao ljudima; što u njima pobuđuje neka osećanja. To je osnovni princip, nema veze da li je delo bilo komercijalno u vreme svog nastanka (na pr. da li ga je stvorio nekakav dvorski slikar, ili čovek koji je živeo i umro u bedi tj. komercijala ili ne).
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
igre, umetnost

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ultimate Fight igara - prva sezona Patton O igrama uopšte 102 9.5.2009 0:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com