Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Konfiguracije

ŠDK - Konfiguracije Saveti u vezi sa kupovinom konfiguracija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.2.2015, 23:03   #1
Boban_Surogat
Novi član
 
Član od: 10.12.2014.
Poruke: 6
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Red face Konfiguracija za audio - DAW build

Ovako, sklapam manje-više budžetsku mašinu za muzičku produkciju, miks, mastering, generalno rad sa DAW softverom. Dakle, bitno je da ploča ima četiri slota za memoriju, ne mora da podržava 64GB, da ima barem četiri(šest idealno) sata3 porta i barem dva-tri usb 3.0 porta. Grafička karta mi verovatno nikada neće trebati. Smislio sam ovako nešto:

ASRock Z97 Anniversary
i5-4460, a možda i i5-4670K u zavisnosti od finansija
CORSAIR Vengeance DDR3 1600MHz 8GB, verovatno samo jedan štap, pošto će prvom prilikom uleteti još jedan od osam giga
Western Digital Blue 1TB
Transcend ili Samsung EVO ssd od 120GB

Sad, Z97 ploča, mašina bi trebalo duži period da me služi, tako da bih voleo da u jednom momentu može da uleti neki otključani i7, pa čisto da može da se klokne - interesuje me kolko su ove jeftinije Z97 ploče pogodne za to.
Takođe, mogu li ovo iznad da guram s nekim LC Power kučištem do 4-5 hiljada sa ugrađenim napajanjem i nakon nekog omanjeg overkloka?!

I još me interesuje postoje li jeftinije Z97 ploče u mATX formatu vredne pomena, a da imaju specifikacije iz prvog pasusa? Za slučaj da pronađem kršteno mATX kućište sa 5-6 3.5" ležišta.

Slabo pratim tržište i novine u svetu komponenti, pa je svaka pomoć dobrodošla.
Boban_Surogat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2015, 15:29   #2
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.760
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 210 puta na 178 poruka
Određen forumom Re: Konfiguracija za audio - DAW build

па ако си сигуран да ти графичка неће требати онда ће ти и послужити ти кршеви са кућиштем што дођу.
само најбоље би било да тачно знаш колико то напајање струје испоручује,с обзиром да би клоковао процесор.
pacsle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku pacsle na korisnoj poruci:
Boban_Surogat (21.2.2015)
Stara 21.2.2015, 15:40   #3
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Konfiguracija za audio - DAW build

Mislim da je bolje uzeti jeftiniju B85/H97 plocu i zakljucan i5/i7, a razliku u ceni preusmeriti na dobro napajanje i bar neko osrednje kuciste. Klokovanje i jeftina kucista sa napajanjem ne idu zajedno.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Lex987 na korisnoj poruci:
Boban_Surogat (21.2.2015)
Stara 21.2.2015, 15:53   #4
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: Konfiguracija za audio - DAW build

kada je u pitanju daw sistem onda ti otkljucan procesor nista ne znaci jer brzina nije toliko bitna koliko je sirova snaga samog procesora (6,8 ili 12 jezgra) i kolicina ram memorije (sto vise to bolje ).
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku tomas na korisnoj poruci:
Boban_Surogat (21.2.2015)
Stara 21.2.2015, 16:59   #5
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Konfiguracija za audio - DAW build

Pogledaj kod mene na profilu desktop koji koristim kao DAW, relativno niskobudžetno rješenje
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Boban_Surogat (21.2.2015)
Stara 21.2.2015, 21:11   #6
Boban_Surogat
Novi član
 
Član od: 10.12.2014.
Poruke: 6
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Konfiguracija za audio - DAW build

Citat:
tomas kaže: Pregled poruke
kada je u pitanju daw sistem onda ti otkljucan procesor nista ne znaci jer brzina nije toliko bitna koliko je sirova snaga samog procesora (6,8 ili 12 jezgra) i kolicina ram memorije (sto vise to bolje ).
U suštini je to to, plus obavezni audio interfejs. Mislim, da imam dovoljno para, ne bih mnogo razglabao na ovu temu, samo bih ispazario neku dual xeon aždaju na "kulturnom" taktu.

Doduše, ne treba potcenjivati visoke frekvencije, pogotovu u budžetskim sistemima. U projektima sa malo više sintisajzera(dakle, gde samo matematika u procesoru formira zvuk) i brda efekata na pojedinačnim trakama(simulacije pojačala, delay, reverb) zna solidno da pomogne visok klok. Čak sam na jednoj c2d spravi koja je služila kao "izvor zvuka" za digitalni klavir skratio latencu tri puta tokom sviranja kroz TruePianos sintetički klavir tako što sam ga digao sa 2 na 2.6Ghz. Matora sprava da bi bilo merodavno, al eto.

Verujte mi da sam od sinoć razmišljao i o sklapanju neke AMD FX mašine, al uvek me odvrati ono ustaljeno "ne ide amd za zvuk", zatim nedostatak integrisane grafike, grejanje i potrošnja(s druge strane pričam i o klokovanju intela, ughh, kapiram da i ne bi bilo neke razlike u potrošnji) i budućnost am3+ soketa(al kapiram da mi kupovinom haj-end AMD-a i ne bi trebao neki značajan apgrejd). Najveći mi je problem što nemam gde da probam više konfiguracija i da utvrdim koja mi radi posao za najmanje para.

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Pogledaj kod mene na profilu desktop koji koristim kao DAW, relativno niskobudžetno rješenje
Solidna sprava, znaš li možda kako se taj procesor bori sa projektima ovog tipa:

1)
-desetak parova gitarskih traka(simulacija pojačala, kompresor, eq na svaki par, plus 2-3 reverb send kanala), desetak vokalnih traka(barem eq i kompresija po kanalu), VSTi bubanj sa 8-9 traka, opet na svaki kanal pojedinačno eq i kompresija plus neka mađija od plagina, i 2-3 reverb send kanala,
-3-4 sinta(Massive, Sylenth1, Reaktor ili nešto slično),
-2-5 Kontakt biblioteka, red veličine od 100MB do gigabajt
ili jednostavno
2)
-naguranih 10-15 Kontakt biblioteka, standardan polusimfonijski projekat, gudači, trubači, klaviri, perkusije, ambijentalni paketi itd.


Ma, nema druge, ispada ssd iz priče, uleće normalno napajanje i kućište, nek ostane Z97 ploča i 4460, pa bože zdravlje, kad se odlučim na apgrejd, imaću lufta da uzmem ozbiljan procesor, pa i da ga kloknem.

Zahvaljujem svima.
Boban_Surogat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2015, 3:03   #7
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Konfiguracija za audio - DAW build

SSD obavezno ili eksterni hdd sa semplovima, ja recimo imam projekat u Cubase/Nuendo sa preko 50 traka i plugina, Kontakt, Massive, Sytrus, Korg Pro, Wavestation, 4 miksera, gitare akust/elektr, preamp, rig i postprodukcijski efekti, sve je teško par gigabajta a reprodukcija zvuka pod ASIO ide u realnom vremenu, zauzeće ram memorije ne prelazi 4 gb tako da mi za ostale Windows aplikacije ostane i više nego dovoljnih 8 gb rama. Procesor ne prelazi 50-60% opterećenja i ne postoji overkill, latencija ni kočenje tokom rada
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Boban_Surogat (25.2.2015)
Stara 25.2.2015, 16:54   #8
Boban_Surogat
Novi član
 
Član od: 10.12.2014.
Poruke: 6
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Konfiguracija za audio - DAW build

Jasno sve, i trenutno snimam na jedan disk, s drugog vučem semplove.
Hvala ti za ovaj info, ako stisne kinta, uzeću i3 definitivno, nisam znao da može tako uspešno da se bori u ovom okruženju.
Boban_Surogat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2015, 18:59   #9
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Konfiguracija za audio - DAW build

Javi šta si nabavio
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2015, 19:14   #10
Boban_Surogat
Novi član
 
Član od: 10.12.2014.
Poruke: 6
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Konfiguracija za audio - DAW build

Evo, da se javim, sklopio sam mašinu. Otprilike je ista kao ova iz uvodnog posta, s par manje bitnih izmena:

i5-4460
ASRock Z97M Pro4
8GB Kingston HyperX Fury CL10
WD Blue 1TB
Spakovano u Cooler Master N200
LC Power sajlent nešto-nešto 550W

Na ovo je vezan još jedan samsungov disk za semplove, a očekujem još jedan štap rama uskoro i SSD.

Radi kao što sam i zamislio. Odradio sam ghetto benčmark na staroj i na ovoj mašini: pokrenuo identičan preset u Spire-u, pa ga kopirao dok procesor ne krene da se zaglupljuje. Skočio sam sa 12 na 45 takvih traka na najnižoj latenci koju mi kartica nudi(doduše, upoređivao sam ga s matorim c2q). Palio sam desetak Kontakata sa po dve-tri biblioteke u svakom, pošto mi toliko i maksimalno treba po projektu i nemam nikakvih problema. Opet kažem, najniža latenca je u pitanju, kapiram da kad budem krenuo da miksam, pa dignem bafer i krenem da frizujem trake, biće lufta za još 30% traka.

Eto, kompaktno kućište, ali sa dovoljno slotova za diskove, šteljiv procesor, ploča sposobna za potencijalni apgrejd sa K procesorom i dodatnih 16 giga rama. Iako za neke "svetske standarde" deluje kao obična kućna mašina za net i filmove, radiće posao vezan za produkciju dobrom delu entuzijasta. Mislim, ako niste Hans Cimer ili tako neka glavica, pa snimate šezdeset instrumenata simultano, a miksate ih dvesta.
Boban_Surogat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
audio, daw, muzika, workstation, zvuk

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
GTA 4 za PC! JJ92 Akcione igre 8690 9.5.2023 18:36
Precizni Audio Extractor... ozzytheking Audio softver 4 9.6.2012 11:21
Problem sa zvukom. radulence84 Kvarovi 0 5.10.2011 10:36
virtual audio device brancko Audio softver 1 7.4.2011 23:06
MPEG2 video audio sinhronizacija holodoc Video/TV softver 11 20.4.2006 16:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com