Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj > Klijentske aplikacije

Klijentske aplikacije (X)HTML, CSS, JavaScript, AJAX...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.11.2007, 11:01   #21
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Nema svrhe stavljati širinu i visinu BODY-ja. Prikaz traka za pomeranje se regulišu overflow atributom. Dakle, jedno kutija { overwlof: hidden; } rešava problem. za vertikalni i horizontalni scrollbar.

Kada staviš širinu i visinu kutije na 100%, i onda postaviš i okvir od 1px, onda kutija ima dimenzije 100% + 2px u stranu i u visinu. Zato se pojavljuje scroller.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku urke na korisnoj poruci:
Jenkiduduldu (17.11.2007)
Stara 19.11.2007, 17:20   #22
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Prva stranica je gotova. Malo sam eksperimentisao za drugu i došao do ovoga:

HTML kod:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />
<title>Milan Cvetković - Glavna Strana (Home Page)</title>

<style>

body { background-color:#000000;}

#kontejner{background-color:#FF9900;}

#zaglavlje{background-color:#FFFF00; height: 10%; top: 0px; left: 5%; width: 90%; position: absolute;}

#navigacija{background-color:#0000FF; width: 15%; top: 10%; left:5%; height: 90%; position: absolute;}

#sadrzaj{background-color:#00FFFF; width: 75%; left: 20%; top: 10%; height: 85%; position: absolute;}

#podnozje{background-color:#FF00FF; height: 5%; top: 95%; left:20%;width: 75%; position: absolute;}

</style>

</head>

<body>


<div id="kontejner">
<div id="zaglavlje"> zaglavlje</div>
<div id="navigacija">navigacija</div>
<div id="sadrzaj">sadrzaj</div>
<div id="podnozje">podnozje</div>
</div>



</body>
</html>
Probavao sam na razne načine da napravim ovakvu organizaciju ali sam jedino na ovaj način to uspeo da odradim. Interesuje me da li je ovo dobro, tj, da li sam isti efekat mogao da postignem na neki drugi (bolji) način?

Nisam baš najbolje razumeo ovo pozicioniranje DIV-ova u ovim engleskim turotijalima, da li bi neko mogao da mi prepriča na srpskom uz vizuelne primere?

Hvala. Idemo dalje
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2007, 4:11   #23
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Probao sam da ubacim tekstualni sadržaj u jedan od DIV-ova (sadržaj) koji je dosta duži nego širina samog DIV-a. Nakon toga program mi je pojavio donji scrollbar i mogućnost scrollovanja u desno do beskonačnosti, a sadržaj koji je prelazio granice DIV-a nije se video. U čemu je problem? Šta je potrebno da se uradi da bi program prebacivao sadržaj u novi red svog DIV-a?
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2007, 16:43   #24
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Exclamation Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Citat:
Jenkiduduldu kaže: Pregled poruke
Probao sam da ubacim tekstualni sadržaj u jedan od DIV-ova (sadržaj) koji je dosta duži nego širina samog DIV-a. Nakon toga program mi je pojavio donji scrollbar i mogućnost scrollovanja u desno do beskonačnosti, a sadržaj koji je prelazio granice DIV-a nije se video. U čemu je problem? Šta je potrebno da se uradi da bi program prebacivao sadržaj u novi red svog DIV-a?
Problem sam rešio tako što sam unutar DIV-a Sadržaj ubacio još jedan DIV i definisao njegovu levu, gornju i desnu marginu. Overflow DIV-a sadržaj je podešen na Auto.

Poslednja ispravka: Jenkiduduldu (22.11.2007 u 16:44) Razlog: Došao do rešenja
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2007, 17:41   #25
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Ok. Napravio sam prvu stranicu i upload-ovao na net. Sve se lepo vidi u Mozili u Operi 9.50 ima malih nepravilnosti, a u Exploreru je totalni haos. Znam zašto je to tako, ali ne znam kako to da propravim i oko to ga mi je potrebna pomoć.
Evo linka stranice: http://milancvetkovic.50webs.com/index.html

Pomozite mi, ili konkretnim kodom ili što boljim tutorijalima. Hvala

Poslednja ispravka: Jenkiduduldu (27.11.2007 u 22:44)
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2007, 17:49   #26
iMa_NeKo_PljUgU
Veteran
 
Član od: 18.4.2006.
Lokacija: $question = ( to() ) ? be() : !be();
Poruke: 858
Zahvalnice: 922
Zahvaljeno 620 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku iMa_NeKo_PljUgU Slanje poruke preko Skypea korisniku iMa_NeKo_PljUgU
Određen forumom Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Za sad samo da napišem ispravan link do tvog sajta...
http://milancvetkovic.50webs.com/index1.html
iMa_NeKo_PljUgU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2007, 18:01   #27
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Evo ti spisak stvari koje Tidy prijavljuje.

Kod:
Result: 6 errors / 0 warnings
 
line 12 column 19 - Error: document type does not allow element "div" here; assuming missing "body" start-tag
line 13 column 46 - Error: required attribute "alt" not specified
line 14 column 48 - Error: required attribute "alt" not specified
line 15 column 48 - Error: required attribute "alt" not specified
line 16 column 46 - Error: required attribute "alt" not specified
line 18 column 54 - Error: required attribute "alt" not specified
Znači ovo sa alt tagovima nije kritično ali je važno ako si već definisao XHTML v1.0 Transitional DTD.
Veći problem je to što nemaš nigde početni <body> tag

Skini "Web developer" i "HTML validator" pluginove za Firefox i tu proveravaj svoj sajt.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2007, 20:17   #28
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Exclamation Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Citat:
iMa_NeKo_PljUgU je kazao:
Za sad samo da napišem ispravan link do tvog sajta...
http://milancvetkovic.50webs.com/index1.html
Zapravo prva stranica mog sajta je /index.html , hvala na primedbi u svakom slučaju. (Ne znam šta mi bi da stavim @)

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Evo ti spisak stvari koje Tidy prijavljuje.

Kod:
Result: 6 errors / 0 warnings
 
line 12 column 19 - Error: document type does not allow element "div" here; assuming missing "body" start-tag
line 13 column 46 - Error: required attribute "alt" not specified
line 14 column 48 - Error: required attribute "alt" not specified
line 15 column 48 - Error: required attribute "alt" not specified
line 16 column 46 - Error: required attribute "alt" not specified
line 18 column 54 - Error: required attribute "alt" not specified
Znači ovo sa alt tagovima nije kritično ali je važno ako si već definisao XHTML v1.0 Transitional DTD.
Veći problem je to što nemaš nigde početni <body> tag

Skini "Web developer" i "HTML validator" pluginove za Firefox i tu proveravaj svoj sajt.
Prilikom ispravljanja svoje prvobitne stranice, copy-paste je učinio svoje, zato ga nema body, a inače je tu.

Sajtove proveravam na sledećim adresama: http://www.w3schools.com/site/site_validate.asp i http://www.w3.org/.
Posle ispravke dobar je i XHTML i CSS.

Hvala za preporuku za plugin-ove, ali ipak mi niste odgovorili na pitanje. Kontam da je ovo što ja želim da uradim sa stranicom možda zaguljenije od učenja HTML-a i CSS-a ali jednostavno to je korak do koga sam stigao i želim i to da naučim.

Prema tome...tutoriale na sunce i objašnjenje . ''Quirks mode, renderovanje, objašnjenje box modela u IE, kako da napravim poseban CSS koji će se čitati kada naiđe strana na IE browser. Hoću sve! ''

Šalim se naravo. Oduvek sam želeo da glumim . Svaka pomoć oko ovoga je dobrodošla.

P.S. - Pogledajte stranicu sada, prepravio sam je i kažite mi šta mislite, da li je sve na mestu (mislim kod i to)? Takođe, objasnite mi gde mogu naći Tidy-a i da li da stavim UTF-8 ili da ostane ISO-2? Hvala veliko.

Poslednja ispravka: Jenkiduduldu (27.11.2007 u 18:18)
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2007, 15:53   #29
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Exclamation Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Kontam da ne čekate samo mene da postavim pitanje pa da odgovorite, ali za poslednje koje sam postavio ja čekam odgovor više od dva dana, a posao trpi. Neću ni da pominjem da se u međuvremenu pojavilo još pitanja. To je stvarno outrageous!

Anyobdy?

================================================== ========
Pogledajte prethodni thread i:

Da li mogu za prikaz strane na različitom jeziku koristiti XML i kako? Znam kako da ga napravim (otprilike sam to uspeo), ali nisam uspeo da ga vizuelno formatiram (da napravim prikaz kroz redove sa razmacima).

XML kod:
HTML kod:
<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1"?>

<glavni>

<red id="1">
Dobrodošli na moju ličnu web prezentaciju. Ovde ću sa vama podeliti svoja razmišljanja i ideje i omogućiću svim zainteresovanima da me bolje upoznaju. Ponudiću pomoć svima, kojima je ista potrebna, iz oblasti koje su meni poznate.
</red>

<red id="2">
Ova web prezentacija još uvek nije završena, zato vas molim nemojte se smejati. Još uvek sam u procesu učenja, a i dizajn ću sam raditi.
</red>
    
<red id="3">
Toliko za sada. Javiću se ponovo sa novim informacijama. Pozdrav.
</red>
Kako da napravim da se u određenom DIV-u (Sadržaj) XML vidi kao što se vide <p> Tagovi sa tekstom unutar njih? Kada sam ja to uradio na moj na;in video se tekst iz XML ali ceo u jednom redu bez novih redova.

Nadam se da 'e neko odgvoroiti. I ne zaboravite prethodno pitanje: Kako da ispravim prikaz u IE (mnogo) i u Opera (malo)?

Ja imam IE 6.0.2900.2180xpsp.051011-1528. Može li mi neko reći kako se moja stranica vidi na nekoj novijoj verziji IE-a?

Poslednja ispravka: Jenkiduduldu (29.11.2007 u 17:04)
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2007, 12:03   #30
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

ako nekoga zanima, ima ovde moj* HTML tutorial na srpskom:
www.zoniweb.com

malo je staro, ali za početno učenje mislim da je odlično i dalje

__________________
* original je bio na engleskom, ja sam preveo i doradio
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ZoNi na korisnoj poruci:
aerochivija (1.12.2007)
Stara 30.11.2007, 21:14   #31
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Hteo bih da svim svojim prethodnim neodgovorenim pitanjima dodam i ovo:

Kada svoju stranicu transformišem u Strict mod prikaza (trenutno je u transitional) onda se ona vidi sa istim malim defektom koji je uzrok lošeg prikazivanja u Operi. Interesuje me zašto je ovo tako i kako da popravim, i da li ovo znači da kod u nekom delu nije dobar?

P.S. - Ne zaboravite da pogledate prethodna pitanja.
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2008, 15:32   #32
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question [HTML] Početak pravljenja stranice - Napredne stvari

Tokom svog krstaškog pohoda na koji sam krenuo pre par meseci, mnoge stvari su mi bivale nejasne pa su kasnije bile razjašnjene. Tako je i ovaj put. Neću otvarati novu temu već ću pitanja i dalje postavljati ovde. Nadam se dobrim i korisnim odgovorima i unapred se svima zahvaljujem.

Posle nekog vremena učenja koda našao sam neke video tutorijale i počeo da radim u Photoshop-u CS2, Dreamweaver-u 8, i Fireworks-u 8. Napravio sam kompoziciju sajta koja izgleda ovako:



Sve je super dok ne uđe malo više sadržaja po horizontali i vertikali u deo tabele koji je predviđen za to. Kada se to dogodi onda sve izgleda ružno:



Pitanje koje želim da postavim je dosta važno za dalji tok razvoja sajt(ova)a i glasi:

Da li je ovo sa tabelama uvek ovako, odnosno da li unapred moram znati veličinu sadržaja koji će ući na stranicu da bih izbegao ovo uništenje kompozicije ili postoji način da se ovo sredi bez obzira na to koliki sadržaj bio?

Drugo pitanje glasi:

Ako je to tako da li onda da razmišljam o upotrebi sledećeg: Da svoj sajt podelim na tri celine (ovo ću raditi u Dreamweaver-u uz pomoć Tracert Image-a). Gornja i leva navigacija da budu DIV layeri koji će sadržati tabele sa dugmićima (ovo sam gledao u tutorijalu). Da deo za sadržaj takođe budu layer koji će imati unutar sebe podešene margine da se sadržaj ne bi kretao desno u beskonačnost već samo na dole, i imati podešen scroll bar u slučaju da sadržaj bude dosta dug?

Ovaj drugi slučaj sam uspeo da napravim dok sam radio u kodu, ali mi se baš i nije toliko svideo pa zato tražim druga rešenja. Najidealnije bi bilo kada bi se proširivao samo deo za sadržaj a da sve ostalo ostane na svom mestu, kako najbolje da postignem ovaj efekat? Tabele, layeri ili oba? Hvala.
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2008, 15:38   #33
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Prvo pitanje: za ćeliju koja ti sadrži navigacione elemente sa leve strane (siva površina) stavi da ti vertical alignment bude tipa "top".

Drugo pitanje: rekoh ti već da zaboraviš layere a ostatak i nisam baš razumeo.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2008, 17:15   #34
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question [HTML] Početak pravljenja stranice - Advanced

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Prvo pitanje: za ćeliju koja ti sadrži navigacione elemente sa leve strane (siva površina) stavi da ti vertical alignment bude tipa "top".
Sajt je isečen u Fireworks-u. Za svaku ćeliju koja se pomera na dole već sam bio podesio vertical align na top, i pored toga i dalje se sve pomera na dole sa sadržajem). Šta dalje da radim?

Citat:
Drugo pitanje: rekoh ti već da zaboraviš layere a ostatak i nisam baš razumeo.
Evo šta sam imao na umu:


Možda će ti sad drugo pitanje biti jasnije.

=========================================

Pronašao sam odgovor za prvo pitanje:

Pošto su mi tri navigaciona dugmeta bila u posebnim redovima tabele, bilo je neophodno da se sva tri stave u jednu ćeliju tabele i onda funkcioniše vertical top, bez obzira koliko je veliki sadržaj. Ovo mi je predočilo neke nove probleme ali ovog puta vezane za horizontalno prostiranje sadržaja. Svako ko ima nešto korisno na ovu temu još da doda dorodošao je.

Poslednja ispravka: Jenkiduduldu (7.1.2008 u 2:33) Razlog: Došao do odgovora
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2008, 13:48   #35
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Citat:
Jenkiduduldu kaže: Pregled poruke
... kako da napravim poseban CSS koji će se čitati kada naiđe strana na IE browser...
Kod:
<head>

...

<style type="text/css">@import url("ime.css");</style>

	<!--[if lte IE 6]>
	<style type="text/css">@import url("ime_ie.css");</style>
	<![endif]-->

...

</head>
Deo koda oznacen zelenim ce ostali browseri videti kao komentar (sto i jeste), a IE ce to tumaciti kao: Ako si Internet Explorer 6 ili manje, koristi ime_ie.css fajl. Bitno je da se ovaj komentar nadje posle elemanta style, inace ce i IE koristiti ime.css. Naravno, fajl ime_ie.css ne mora da sadrzi ceo ime.css fajl, nego samo one delove koji su razliciti u slucaju IE. Moze da se koristi i samo [if IE], ne moras da se ogranicavas do neke verzije, ali je u IE 7 dosta bug-ova popravljeno.

Sto se tice pitanja o tabelama, ja sam ucio - html za sadrzaj, css za izgled. Tabele ne bi trebalo koristiti za izgled , a za navigaciju se koriste liste.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Remedy na korisnoj poruci:
Jenkiduduldu (8.5.2008)
Stara 24.9.2008, 12:43   #36
Alan
Član
 
Član od: 10.11.2007.
Poruke: 62
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Zdravo,

Imam dva problema:

1. Doctype deklaracija je instrukcija web browseru koja prepoznaje vrstu markup jezika u kojem je stranica napisana. Sajt pišem u Notepadu (znači, doctype treba da dodam ručno) pomoću HTML-a i CSS-a. Kad ne postavim doctype, prilikom učitavanja stranice sa hard diska (ne sa web servera), sve je uredu. Kad postavim ovaj doctype:
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
browser prikazuje samo ono što je napisano u HTML-u. Koji doctype da postavim? Da li sajt može da se učita (sa nekog web servera na Internetu) i bez doctype-a?

2. Kako da na istoj strani budu riječi iz dva ili više pisama, npr. ćirilica i latinica? Za latinicu se koristi:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1250">,

a za ćirilicu:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1251">.

Ovi tagovi se stavljaju između <head> i </head>. Ali kad stavim prvo tag za ćirilicu, a posle njega tag za latinicu, čitava stranica bude ispisana ćirilicom. Obrnuto se događa kad je prvi tag za latinicu. Šta da radim?

Poslednja ispravka: Alan (24.9.2008 u 13:56)
Alan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2008, 17:14   #37
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Citat:
Alan kaže: Pregled poruke
Zdravo,

Imam dva problema:

1. Doctype deklaracija je instrukcija web browseru koja prepoznaje vrstu markup jezika u kojem je stranica napisana. Sajt pišem u Notepadu (znači, doctype treba da dodam ručno) pomoću HTML-a i CSS-a. Kad ne postavim doctype, prilikom učitavanja stranice sa hard diska (ne sa web servera), sve je uredu. Kad postavim ovaj doctype:
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
browser prikazuje samo ono što je napisano u HTML-u. Koji doctype da postavim? Da li sajt može da se učita (sa nekog web servera na Internetu) i bez doctype-a?

2. Kako da na istoj strani budu riječi iz dva ili više pisama, npr. ćirilica i latinica? Za latinicu se koristi:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1250">,

a za ćirilicu:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1251">.

Ovi tagovi se stavljaju između <head> i </head>. Ali kad stavim prvo tag za ćirilicu, a posle njega tag za latinicu, čitava stranica bude ispisana ćirilicom. Obrnuto se događa kad je prvi tag za latinicu. Šta da radim?
1.) Nisam baš razumeo šta je ovde problem. Ova dekleracija za taj doctype je dobra, ali ne razumem šta ti se to ne vidi?

2.) Koristi ovaj tag za jezik koji se najviše koristi a podržava i ćirilicu i latinicu:

Kod:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Jenkiduduldu na korisnoj poruci:
Alan (24.9.2008)
Stara 24.9.2008, 18:12   #38
Alan
Član
 
Član od: 10.11.2007.
Poruke: 62
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Problem br. 2 je rešen. Hvala Jenkiduduldu.

Citat:
Jenkiduduldu kaže: Pregled poruke
1.) Nisam baš razumeo šta je ovde problem. Ova dekleracija za taj doctype je dobra, ali ne razumem šta ti se to ne vidi?
Vidi se samo ono što sam napisao u HTML-u, a ono što sam napisao u CSS-u se ne vidi. Znači, umjesto izgleda teksta (font, veličina, boja, itd.) kojeg sam definisao u CSS-u, browser prikazuje samo podrazumijevani HTML izgled teksta, a lejere prikazuje nabacane na gomolu bez ikakvog rasporeda. Ovo mi se događa i sa Firefoxom.

Moj OS je Windows ME, imam instaliran IE 6 i Firefox 1.0.4. Ima li to neke veze?
Alan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2008, 18:36   #39
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Arrow Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Citat:
Alan kaže: Pregled poruke
Problem br. 2 je rešen. Hvala Jenkiduduldu.



Vidi se samo ono što sam napisao u HTML-u, a ono što sam napisao u CSS-u se ne vidi. Znači, umjesto izgleda teksta (font, veličina, boja, itd.) kojeg sam definisao u CSS-u, browser prikazuje samo podrazumijevani HTML izgled teksta, a lejere prikazuje nabacane na gomolu bez ikakvog rasporeda. Ovo mi se događa i sa Firefoxom.

Moj OS je Windows ME, imam instaliran IE 6 i Firefox 1.0.4. Ima li to neke veze?
Za početak proveri da li si lepo linkovao svoj CSS fajl u HTML-u, nemoguće je da ubacivanje DTD-a isključuje prikaz CSS-a.
Probaj da nabaciš najnovije verzije browser-a, i IE-a (7) i Firefox-a (2.0.0.17 ili 3.0).
P.S. - Meni se dešavalao da li se leyeri koje formatira CSS ne vide dobro u IE-u 6, ali su se u Firefoxu (bila je verzija 2 tada) vide ok.

Moj ti je savet da instaliraš najnoviji Firefox, pa ako ti se i tu stranica ne vidi kako treba onda je problem u samom HTML-u ili CSS-u a ako se tada bude u Firefoxu videlo onako kako si ga isprogramirao, onda se jednostavno susrećeš sa slučajem nekompatibilnosti samih Browsera sa najnovijim W3C standardima što je posebna tema za razgovor.

Zašto koristiš Windows ME kada je XP proveren, ja sam čuo, mada ne znam koliko je to osnovano, da je Win ME mnogo loš kao OS.

P.S. - Nabavi DW- pa u njemu kucaj kod, biće ti lakše zbog nekih njegovih opcija koje podržava.
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Jenkiduduldu na korisnoj poruci:
Alan (25.9.2008)
Stara 25.9.2008, 1:40   #40
PDarko
Veteran
 
Član od: 11.7.2006.
Lokacija: /dev/random
Poruke: 1.011
Zahvalnice: 163
Zahvaljeno 182 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: [HTML] Početak pravljenja stranice - Osnove

Постави код овде па ћемо ти указати на грешке које си направио.
PDarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku PDarko na korisnoj poruci:
Alan (25.9.2008)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com