Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Stare igre

Stare igre Spectrum, Commodore 64, Amiga, PC DOS, M.A.M.E...

Pregled rezultata glasanja: Jesu li stare igre bile zabavnije
Da 581 80,92%
Ne 137 19,08%
Glasova: 718. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.5.2007, 14:08   #1
Sasa92
Banned
 
Član od: 5.5.2007.
Poruke: 12
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Question Da li su stare igre bile zabavnije?

Jesu li stare igre bile zabavnije?
Sasa92 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sasa92 na korisnoj poruci:
2233 (19.3.2010)
Stara 9.5.2007, 15:47   #2
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Iako sam glasao za da, mislim da ne postoji univerzalni odgovor. Ima starih igara koje su neprevazidjene, ali opet nema starih igara kao sto je recimo 18 wos haulin.

Jos jedna nezgodna stvar je to sto su dobre ideje vec ispucane, danas je tesko doci do neke originalne stvari. Sama izrada igara je danas neuporedivo tezi posao i samim tim je potreno uloziti mnogo vise para i vremena u razvoj.

Po meni glavni nedostatak novih igara je to sto je vecina njih previse komercijalizovana i neki zanrovi su skoro potpuno zanemareni.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku nighthawk na korisnoj poruci:
2233 (19.3.2010), Filip89x (24.5.2018), Nighty (6.7.2011), Tim Duncan (16.6.2010)
Stara 9.5.2007, 17:12   #3
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Glasao za "Da".
Nisam nasao ni jednu igru posle 2002 koja me je zabavila (((Osim mozda Neighbours from Hell )
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku donator99 na korisnoj poruci:
LASKE (22.5.2011), Nighty (6.7.2011), Tim Duncan (16.6.2010)
Stara 9.5.2007, 17:25   #4
madsrdjan
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Poruke: 386
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno 25 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Definitivno stare. Razlog: Pa danasnje igre prije svega teze da budu sto realisticnije i prije svega da imaju nabudzenu grafiku dok im je prica slabija strana a mene prica a ne grafika drzi uz igru. Cini se da je doslo i do zasicenja tema. Jednostavno tesko je vise napraviti nesto a da to ne lici na neku drugu igru po temi i prici. Mislim pogledajte recenzije u sk. Skoro svaka pocinje sa " ...i jos jedna igra koja se bavi tom i tom temom".
madsrdjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku madsrdjan na korisnoj poruci:
Akumu (24.5.2018), Tim Duncan (16.6.2010)
Stara 9.5.2007, 17:38   #5
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Nije problem u idejama i u temama, problem je u tome sto se danas u igre ulaze mnogo vise para. Kad neko ulozi X miliona dolara u nesto onda ocekuje da zaradi X+Y miliona. Najsigurniji put ka zaradi je prezvakati proverenu igru, nasminkati grafiku, i jakim marketingom prodati je kao nesto nesvakidasnje.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2007, 17:55   #6
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Nisu, nego smo mi bili mlađi.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2007, 18:00   #7
Ocelot
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Ocelot
 
Član od: 3.4.2006.
Poruke: 3.151
Zahvalnice: 373
Zahvaljeno 991 puta na 533 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ocelot Slanje poruke preko Skypea korisniku Ocelot
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Što ti je nostalgija čudo. I tada su, kao i danas, postojale gomile igara koje su bile čisto smeće. Ali, kao što voodoo reče, bili smo mlađi pa nam je to vreme ostalo u lepom sećanju a loše stvari smo potisnuli.
Ocelot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2023, 21:15   #8
Acanen
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2007.
Poruke: 2.259
Zahvalnice: 242
Zahvaljeno 1.135 puta na 846 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Citat:
I do nas je.
Nije samo do nas.
Pogledaj filmove Star Wars iz 1970ih, The Untouchables, Spasavanje redova Rajana, Kum, Blade Runner, Planet o Apes pa se vrati da napises kako su ti filmovi istog kvaliteta kao novi koji osvajaju nagrade prethodnih godina.
Postoje stripovi koji su poceli da izlaze pre 60ak godina kao sto je Asterix ali godine ne uticu na njihovu popularnost i posle toliko vremena su i dalje medju najprodavaniji stripovima.
Vecina najpopularnijih igara prethodnih godina su osvezene verzije/rimejkovi najpoznatijih gaming serijala npr. Nintendov Mario, Segin Sonic ili najnovije igre iz serijala koji su pocele da izlaze tokom 90ih godina proslog veka npr. GTA.
Mnogo mi se svideo The Super Mario Bros movie iako nikada nisam bio fan Nintendovih igrica a tokom gledanja tog crtanjca sam primetio da je skoro ceo soudtrack sastavljen od pesama iz proslog veka.
Lako se primeti kreativni bankrot filmske i gaming industrije i stancovanje jednog te istog zbog lake zarade.
Mogu da vam se svidjaju novi filmovi i igrice ali morate priznati da ne naletite cesto na nesto originalno sto ce vam duze ostati u secanju.

off topic
Uskoro ce da izadje 700 broj Zagora iz redovne serije a u septembru se na kioscima u Italiji pojavio 755 broj Tex Willera na njegov 75 rodjendan
Acanen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 13:34   #9
Sasa92
Banned
 
Član od: 5.5.2007.
Poruke: 12
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Kada sam mislio na stare igre mislio sam na igre za segu,PC DOS,nintendo 64 itd.Sad vas pitam sta je sa super Marijom DOOM kec, civilization 1, double dragon...Da li su te igre zabavne kao sada ako ne racunamo sid majera i sims.Jese neko seca pomenutih igara?
Sasa92 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 15:01   #10
tab503
Član
 
Član od: 4.9.2006.
Poruke: 340
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 25 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

pazi te vec spadaju u nove igre.
Igre se mogu podeliti u eru pre PC-a i posle.
Sve igre za PC kako idu godine su bolje od prethodnih.
NAravno. Naprave se kiksevi pa nastavak bude ocajan, neigriv i slicno ali ako generalizujes a ti to pokusavas onda u svakom slucaju su novija ostvarenja bolja od starih ali kao sto sam rekao uvek postoje delovi koji su losiji od prethodnika i uvek ce takvih nastavaka biti.
tab503 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2009, 23:39   #11
car99
Novi član
 
Član od: 17.11.2009.
Poruke: 5
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Citat:
donator99 kaže: Pregled poruke
Glasao za "Da".
Nisam nasao ni jednu igru posle 2002 koja me je zabavila (((Osim mozda Neighbours from Hell )

Odigraj i 1. i 2. deo komshija tj Neibhours from hell

super je
car99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2009, 11:21   #12
zvicko
Veteran
 
Član od: 3.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 46 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Ja nisam glasao ni za jedno ni za drugo.
Zato sto kao 1.od kako postoje igracke konzole i racunari uvek su postojale lose i dobre igre.
Stare igre su bile uglavnom pod drugim smislom lose(nerazvijena prica,ne logicnost,los game play.... POGLEDAJTE AVGN) dok nove igre zbog monotonog game playa(svaka druga igra ima usporavanje vremena,"matriks" mod...) i slabog Al kako protivnika tako i ne prijatelja.
2.Grafika je relativna stvar jer dok su stare ige bile nove one su uglavnom imale dobru grafiku za svoje vreme, sto vazi i za danasnje igre
Kada bi morao da se opredelim ja bih rekao da su sadasnje bolje.
Po mom misljenju najbolje igre su:sve Call of Duty igre sem 3;POP:Sand of Time,Warrior Wihting(ako sam dobro napisao),Two thrones;Dark Messiah;God of War II(I nisam igrao a najverovatnije necu ni III);Heroes 5 i sve eksanzije;i mnoge druge
zvicko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2009, 12:51   #13
GagiPappa
Član
 
Član od: 17.12.2007.
Poruke: 316
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 37 puta na 28 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Giana Sisters, Fast break, Slicks, Creatures, Lemmings, Alex Kid, Psycho Fox, Prince of Persia, itd... ludilo, sati i sati igranja. Secam se kum i ja bas klinci a nocima nismo spavali, drugari nas gledali kao ludake,ccc. Od nabavke prvog PC jedino sam dugo igrao Civ2, USM 98, CM, FM, NBA Live serijal i Deus Ex. Uglavnom je bilo instal, deinstal pa vracanje na pomenute igre. Mada, to sve ide sa godinama.

Evo jednog zanimljivog klipa, komodor za samo 350 evrića i reakcije ljudi na igre, ne skidaju osmeh sa lica
http://www.youtube.com/watch?v=UKyUn...p_fresh+div-HM

Poslednja ispravka: GagiPappa (20.11.2009 u 13:31)
GagiPappa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GagiPappa na korisnoj poruci:
Oggy (23.11.2009)
Stara 1.6.2008, 21:18   #14
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Unhappy Sikveli i prikljucenija...

poslednjih dana me je uvatila neka nostalgija, pa sam obrnuo po ko zna koji put HoMM2,TES:Arenu,Neuromancera, evo sad obrcem GTA2... sav sam se raspilavio ko curica... i evo danas, procitam sta je stariji kolega Qzmanovic napisao o GTA4, i pocnem da razmisljam... sve mi se nekako cini da igre vise nemaju isti onaj smek, isti uticaj na ljude, koji su imale pre, recimo, deset godina... kao da prolaze kroz proces backwards evolucije...sto me polako dovodi do pitanja sequela... kao i kod filmova, mislim da vecina sequela u svetu igara nije dostojna imena koje nosi...GTA3,Vice City,HoMM5,HL2,Seven Kindoms: Conquest,Dreamfall, sve sami promasaji...ali to je moje licno misljenje... sta vi mislite? da li kvalitet igara ide silaznom putanjom? kako kazu na jednom od sajtova posvecenis DOS igrama: "way more FPS than Counter Strike"...
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2008, 22:19   #15
Lazar95
Veteran
 
Član od: 26.8.2008.
Poruke: 1.136
Zahvalnice: 402
Zahvaljeno 47 puta na 40 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lazar95
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Pa po meni ipak su modernije igrice nekako bolje!
Jer nisam ni probao neke stare igrice.....
Lazar95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2008, 1:02   #16
Monk Psycho
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 269
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 22 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

A da li ste primetili jednu stvar : Sve stare igrice koje su bile ekstra zarazne (automati, sega, pc mozda i sony ne secam se) radio je blizzard. Mislim da je to jedina kompanija koja je zadrzala tu staru "zlatnu" formlu pravljenja igara. Moji favoriti su uglavnom vezani za pc platformu, posto sa amigom i comdom nisam imao dodira (na zalost)
Ako ima ljudi koji jos uvek pikaju mk3 i ako neko moze da mi kaze kako mogu da ga poteram preko neta (bez dosbox-a) eto meni opet zabave
Jel ima nesto slicno Oniju a da je izaslo posle njega i barem donekle bilo kvalitetno? (Volim max payne u fighting stilu )
Monk Psycho je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2010, 17:16   #17
Jonhy
Novi član
 
Član od: 12.12.2010.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Smatram da nam se chini da su stare igre zabavnije, jer oduvek je bilo vishe tresha od onih kvalitetnih naslova. Pitanje je samo vremena i jednom tje i igre danashnjice postati "one stare dobre", jer svako toliko se pojavi neka legendica.
Pogotovo poslednjih godina izdaju se zarazne kreacije u velikom broju, od kada ljudi mogu sami kod kutje da razvijaju softver bez suvishne muke i prde na velike korporacije koje se ne 'igraju' sa novim i zabavnim konceptima.
Jonhy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2010, 20:25   #18
max888
Veteran
 
Član od: 20.3.2009.
Lokacija: Хипербореја
Poruke: 775
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 167 puta na 138 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Да, дефинитвно су старије забавније јер сам био млађи...
max888 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2010, 0:01   #19
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Nego jedno pitanje za sve, ima li neke inovacije u polju igara u današnje vreme? Tipa Diablo je postavio standard za sve hack n slash igre. Need for speed je postavo standard za vožnju itd... A da li se tako nešto desilo u skorije vreme, pa baš i nemogu da kažem, ima toga naravno, evo igrao sam Borderlands koji je neka hibridna vrsta RPG-FPS-a, I igrao sam je satima, zaista dobra igra današnjice, nema šta. Pa tu je HAWX, pa Street Fighter 4... Ali više nema onoliko inovacija kao što je nekada bilo. To treba svetu igara, nešto novo. Svi se žale na nove igre zato što veoma liče na svoje prethodinke. Tipa najnoviji call of duty, posle pola sata igranja sam je obrisao jer me deja vu efekat dobro prodrmao (igram call of duty od prvog dela igre). Prvi deo igre je bio zaista uzbudljiv jer je bio nešto novo tada, jeste tu bio Medal Of Honor ali je Call Of Duty tada doneo taj dašak osveženja. Imao si osećaj da hiljade ljudi idu zajedno sa tobom sa jednim ciljem, pa scene iz snimaka iz Drugog svetskog rata, pa odlične misije, pa je tu bila odlična muzika, odličan kraj za jednu igru iz Drugog svetskog rata... Isto to sve i za Need for Speed. A sad pogledajte danas Call of Duty, jeste dobar, to ne poričem, grafika je lepa, igrivost je kao i uvek... E baš to kao i uvek, nije izašao iz senke svojih prethodnika po meni. Takođe je neko spomenuo priče starijih igara kako su jednostavne, a danjašnje su kompleksne. E pa meni se čini da su previše kompleksne, Nekad i toliko da više neznaš zašta se u igri boriš i zbog čega si tu gde si sada, ni kako je počelo, ma ništa neznaš. Šta je onda falilo onim starim igrama, ovo je zloća, ti si dobar lik i potamani sve na putu. To je video igra, i treba da bude zabavna i jednostavna i da ti bude lepo dok je igraš, a ne da lupaš glavu kako i zašto se nešto desilo i da kad završiš igru ostane praznina. To mi se npr. desilo kod Borderland-a. Iako je dobra što se tiče mehanike kada sam je završio nekako mi je osećaj da je nisam završio, kraj je neuverljiv. Ne samo kod nje nego i kod većine igara. Eto jednog primera od pre tri godine koji se može smatrati novijom igrom kako tako. Need For Speed Carbon. Sva ona pitanja koja sam naveo važe i za ovu igru.

Dok kod starih igara, evo najjednostavnijeg primera. Sonic. Kada pređeš prvi deo sve zloćine mašine se raspadaju, pobedio si svo zlo, u pozadini muzika koja simbolizuje pobedu i sreću i onda ide credit. Evo i nekog malo novijeg primera kojeg će se svi rado setiti. Prince Of Persia The Sands Of Time. Ta igra je blago rečeno umetničko delo. Tada je to bilo nešto novo, ta igra je bila inovator u svom žanru, i imala je sve elemente. Fantastična grafika za to vreme, jedinstvena priča i takođe nije slična ni jednoj drugoj, likovi nama poznati iz bajki koje smo već znali ali opet na neki svoj način različiti. Igrivost... Da li je potrebno da ovde komentarišem. Na drugoj strani šta je novi tj. šta su dva nova princa imala da nam ponude. Bledunjave kopije prvog dela, ništa više. Jesu igre zabavne ali nije to taj osećaj.

Jednu sam igru ipak zaboravio da pomenem koja je zaista bila inovator u svojoj klasi. To je The Witcher. Igra je zaista dobra na svim poljima, iako nama poznata formula, ona u sebi ima neku dozu inovacije, npr. da li ste negde videli različitija čudovišta, pa onako lepe predele, pa dobro sažetu priču i što je najvažnije, borba ne zavisi samo od poena koje je igrač sakupio tokom svog igranja nego i od refleksa i brzog razmišljanja igrača, gde kada i kako da udari. A ne kao kod nekih igara da budzi maksimalnu štetu tako što 500 000 puta ubija jedno te isto čudoviše i onda postaje uber vojnik i niko mu nemože ništa.

Eto na to pomislim kada vidim starije igre, naravno ima tu i loših igara ali dobrih igara je imalo puno više nego danas. Bar je to moje individualno mišljenje. Eto sad će izaći novi Dragon Age a ja već u glavi znam, ah pa to je kao witcher, ili sad će izaći novi Bad Company, ee, još jedan call of duty.

Sve u svemu koga mrzi da čita ovo sve gore mislim da više nema one originalnosti kao nekada. Svi kopiraju nekoga.
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2010, 0:17   #20
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.414
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Ako cemo tako, jedino nesto "stvarno originalno" u poslednjih deset godina je serijal Space Rangers. Takav hibrid zanrova, i upste igra koja ne moze da se klasifikuje u ijedan drugi zanr nigde drugde ne postoji.


P.S.
Ajd preterujem, i Simsi su izasli u poslednjih 10 godina i stvarno su nesto originalno bili onda kad su izasli. Naravno, sad je u pitanju krava muzara, al dobro.

P.P.S.
Evo sad se setih i Mirror Edge-a. FPS platforma.
Pa zatim cudo nevidjeno zvano World of Goo.
Pa Portal...
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:12.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com