Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.7.2011, 22:38   #1
Pucko
Veteran
 
Član od: 15.5.2010.
Lokacija: Velika Bresnica/Pozarevac
Poruke: 1.071
Zahvalnice: 243
Zahvaljeno 63 puta na 48 poruka
Određen forumom Imam problem oko instaliranja Ubuntu 9.04

neznam da li ova tema postoji ali sam malo bio trzio i nisam nasao odgovor. imam instaliran win7 imam 2 particije i jedna je potpuno (skoro) slobodna - ima nekih 3 giga ..nesto bzvz zauzima... e sad ja kada sam isao da instaliram, imam ono da biram kako, da li cu na istu particiju uz windows (ako sam dobro razumeo a mozda i nisam) ...bla bla...ja sam isao da sam izaberem koju ja zelim particiju, e tu sam se upetljao, da li cu i dalje ako instaliram na tu drugu particiju, na taj nacin.....moci da startujem i windows i ubuntu???
Pucko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2011, 23:46   #2
Dare01
Veteran
 
Član od: 18.6.2010.
Lokacija: Sremska Mitrovica, Srbija
Poruke: 522
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 121 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: imam problem oko instaliranja ubuntu 9.04

Prvo, zašto ne skineš novi Ubuntu 11.04, taj 9.04 je od pre 4 godine, a možda mu je i već istekla podrška. Odaberi tu drugu opciju da ti sam odabereš particiju gde ćeš ga instalirati. Imaćeš da biraš koji sistem želiš da pokreneš pri startovanju računara.
Dare01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dare01 na korisnoj poruci:
Pucko (18.7.2011)
Stara 18.7.2011, 6:41   #3
Pucko
Veteran
 
Član od: 15.5.2010.
Lokacija: Velika Bresnica/Pozarevac
Poruke: 1.071
Zahvalnice: 243
Zahvaljeno 63 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: imam problem oko instaliranja ubuntu 9.04

pa vidis imam jedo 10 pakovanja ubuntua sa originalnog cd-a odnosno 10 originalnih cd-a . zanm da je besplatan. pa mislio sam da instaliram al, ajde sacu da skinem i taj noviji, , samo me zanima onda, jel treba da ga narezem na cd ili kako?
Pucko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2011, 6:45   #4
Pucko
Veteran
 
Član od: 15.5.2010.
Lokacija: Velika Bresnica/Pozarevac
Poruke: 1.071
Zahvalnice: 243
Zahvaljeno 63 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: imam problem oko instaliranja ubuntu 9.04

ustvari ne treba nista vise, sve sam nasao na sajtu, hvala puno za sve ...
Pucko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2011, 0:14   #5
Biljush
Član
 
Član od: 23.7.2011.
Poruke: 37
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: imam problem oko instaliranja ubuntu 9.04

Treba mi pomoć. Na maleckom DELL netbuku imam Windows 7, ali kilavo radi (o čemu sam pisala na forumu). Mislim nešto... da ja ipak stavim Linux Ubuntu? (bio intaliran kad sam kupila mašinicu, ali pukao drugog dana, pa stavila Windows 7).

E sad, ako mi odgovorite potvrdno, pomozite mi oko uputstva kako to da uradim. Dajte neki link i skrenite pažnju o čemu da vodim računa. Hoću potpuno da pregazim Windows 7.
Biljush je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2011, 10:17   #6
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Imam problem oko instaliranja Ubuntu 9.04

Radice mnogo bolje nego sedmica. Procesljaj malo teme ovde, objasnjeno je makar 10-ak puta. Jedina stvar na koju treba da obratis paznju je na koju ces particiju instlairati, ali sve je vec objasnjeno vec par puta kao sto rekoh.
Mada, s obzirom da si pocetnik, mozda je bolje da stavis Linux Mint (on je nesto kao Ubuntu sa dodacima), posto Ubuntu trenutno malo eksperimentise sa izgledom, sto ume da zbuni i prosecne korisnike, a kamoli pocetnike, dok je Mint veoma jednostavan i pregledan.
http://www.linuxmint.com/edition.php?id=81


Poslednja ispravka: blast beat (27.7.2011 u 10:24) Razlog: preporuka Minta
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2011, 13:26   #7
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Imam problem oko instaliranja Ubuntu 9.04

^ Ubuntu ima opciju vraćanja na stari GNOME desktop sa novog Unity izgleda (koji je IMHO totalan promašaj).
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
Nergal (27.7.2011)
Stara 27.7.2011, 23:54   #8
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: imam problem oko instaliranja ubuntu 9.04

Citat:
Biljush kaže: Pregled poruke
Treba mi pomoć. Na maleckom DELL netbuku imam Windows 7, ali kilavo radi (o čemu sam pisala na forumu). Mislim nešto... da ja ipak stavim Linux Ubuntu? (bio intaliran kad sam kupila mašinicu, ali pukao drugog dana, pa stavila Windows 7).

E sad, ako mi odgovorite potvrdno, pomozite mi oko uputstva kako to da uradim. Dajte neki link i skrenite pažnju o čemu da vodim računa. Hoću potpuno da pregazim Windows 7.

Упутство за инсталирање Убунту 11.04: http://www.ubuntu-rs.org/uputstvo-za-instalaciju/

Што се тиче Јунит радног окружења не треба да те брине, пошто и онако ниси нешто упозната са ГНУ/Линукс раним окружењима ово ће само да ти буде занимљивије...
Што се тиче употребљивости ни то не треба да те брине јер уопште није тако лоше (више је у питању навика оних који већ имају неко омиљено радно окружење те не желе да се упуштају у нешто друго ...).

Све у свему, ако прво добро прочиташ упутство те га у току саме инсталације будеш констатовала нећеш имати никаквих проблема са самосталом инсталацијом.

Јеави како је прошло

ПС
Само ми није јасно како ти је тачно пукао претходни Убунту (и која је била верзија)?
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2011, 8:14   #9
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Imam problem oko instaliranja Ubuntu 9.04

Ako si u mogućnosti, odštampaj uputstvo, nemoj da bude "a, znam ja to!" pa na kraju trt
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2011, 11:30   #10
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: imam problem oko instaliranja ubuntu 9.04

Citat:
drzare kaže: Pregled poruke
Упутство за инсталирање Убунту 11.04: http://www.ubuntu-rs.org/uputstvo-za-instalaciju/
Што се тиче Јунит радног окружења не треба да те брине, пошто и онако ниси нешто упозната са ГНУ/Линукс раним окружењима ово ће само да ти буде занимљивије...
Stari Gnome i KDE (a i XFCE, LXDE i dr.) su daleko bliži radnom iskustvu prosečnog korisnika Windows-a. Kao što smo u drugoj temi razglabali, Unity je moderno, šareno, jednostavno za shvatanje radno okruženje i objektivno (nema veze sa navikama) manje efikasno za produktivan rad od gorepomenutih. Kao najveće probleme (ima ih dosta) bih istakao odsustvo govoto bilo kakve kastomizacije i loš rešen rad sa više otvorenih prozora (kao da je namera bila da se istovremeno koristi samo jedna aplikacija). Slična kritika se može uputiti i Gnome-u 3.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Geomaster (28.7.2011)
Stara 28.7.2011, 12:48   #11
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Imam problem oko instaliranja Ubuntu 9.04

Upravo tako. Nisam imao problema sa GNOME interfejsom, ali kada sam instalirao Natty, Unity se "nametnuo". Nije problem bio u tome što sam bio nenaviknut, jednostavno nisam uspeo da nađem programe (ni gnome-terminal), onaj sidebar nikako nisam mogao da sklonim, meni programa se pojavljivao na nekom trećem mestu... Prebacio sam se na stari GNOME (aka Ubuntu Classic) ali cenim da će tu podršku ukloniti iz Ubuntu-a u korist Unityja. Mada koliko sam video po netu ima mnogo ljudi koji se bune protiv Unityja i njegovog interfejsa tako da možda mogu nekako da utiču na Ubuntu tim da ostavi mogućnost starog GNOME-a ako ništa drugo.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2011, 21:39   #12
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Imam problem oko instaliranja Ubuntu 9.04

Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke
Upravo tako. Nisam imao problema sa GNOME interfejsom, ali kada sam instalirao Natty, Unity se "nametnuo". Nije problem bio u tome što sam bio nenaviknut, jednostavno nisam uspeo da nađem programe (ni gnome-terminal), onaj sidebar nikako nisam mogao da sklonim, meni programa se pojavljivao na nekom trećem mestu... Prebacio sam se na stari GNOME (aka Ubuntu Classic) ali cenim da će tu podršku ukloniti iz Ubuntu-a u korist Unityja. Mada koliko sam video po netu ima mnogo ljudi koji se bune protiv Unityja i njegovog interfejsa tako da možda mogu nekako da utiču na Ubuntu tim da ostavi mogućnost starog GNOME-a ako ništa drugo.
Користио сам и гноме и КДе а сад и Јунит и кад се све скоцка, осим немогућности да се оно што чини Јунит прилагоди сопственим замислима (осим неких ситних преко тема) нисам имао пуно проблема да се навикнем. Чак ни моја супруга која је корисник рачунара "знам само за Виндовс" се нешто није претерано бунила.
Ко зна, вероватно ми је у транзицији помогла чињеница да ни претходни Гном нисам користио у основном стању тако да сам све што сам користио раније наставио да користим и сада (Cario Dock, Gnome-do,у последње време Synapse)....


Иначе већ од верзије 11.10 основу ће да чини Гном 3 на коју ће ићи Јунит, тако да оно што је сад Убунту класик биће и даље али као Гноме 3 окружење...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2011, 12:45   #13
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Imam problem oko instaliranja Ubuntu 9.04

Pričali smo o tome u odgovarajućoj temi: http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=69282. Nema tu bog-zna-kakvog navikavanja jer se ceo interfejs vrlo prost. No, u svojoj uprošćenosti on je i prilično rigidan i nezgodan za produktivan rad.

Citat:
drzare kaže: Pregled poruke
Иначе већ од верзије 11.10 основу ће да чини Гном 3 на коју ће ићи Јунит, тако да оно што је сад Убунту класик биће и даље али као Гноме 3 окружење...
"Promeniće interfejs, pa ima da ga koristiš i kad ti se ne dopada, utata!!!" Sreća, što ovo nije ni Windows ni OS X pa korisnici imaju mogućnost izbora. Između Gnome 3 i Unity-a (koji su, inače, vrlo slične filozofije) biram KDE (od pre nekoliko meseci sam na Kubuntu).
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2011, 9:45   #14
singularity
Veteran
 
Član od: 20.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 775
Zahvalnice: 78
Zahvaljeno 104 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Imam problem oko instaliranja Ubuntu 9.04

Prvo unity nije sidebar. On se uklanja veoma lako, s tim sto ce sistem da prestane da ti radi. Unity je celo okruzenje unutar gnome. Odnosno unity je jos jedan dodatak compizu, preko koga ceo sistem radi. Uklanjanjem unity moze, veoma je jednostavno ali ne preporucujem jer onda ti nista ne radi. Pod nista ama bas nista. Mozes samo da pokrenes ikone sa desktopa i to je sve.
Ako vec hoces bez unity ili predji na stariji ubuntu ili se izloguj, pa udji pod classic gnome session.
Inace unity se uklanja tako sto se udje u compiz i tamo se odstiklira unity launcher pored ikone.
Medjutim to uzrokuje nestabilnost sistema i nemogucnost rada uopste.
Ako se desi da ti unity ne radi, ili si ga nekako uklonio vracas ga veoma prosto.
Alt F2 da izadje meni, tu kucas gnome-terminal da mozes da radis, jer nista drugo ne radi.
u terminalu pokreces compiz komandom ccsm i onda ponovo stikliras unity.
Takodje treba probati i copiz --replace opciju, koja resetuje ceo compiz tako da bi trebalo da vam automatski vrati unity.
Ovo je dosta korisno da ne rusite sistem, jer je veoma tesko raditi kad uklonite unity.
singularity je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2011, 13:47   #15
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Imam problem oko instaliranja Ubuntu 9.04

Citat:
singularity kaže: Pregled poruke
Prvo unity nije sidebar. On se uklanja veoma lako, s tim sto ce sistem da prestane da ti radi. Unity je celo okruzenje unutar gnome. Odnosno unity je jos jedan dodatak compizu, preko koga ceo sistem radi. Uklanjanjem unity moze, veoma je jednostavno ali ne preporucujem jer onda ti nista ne radi. Pod nista ama bas nista. Mozes samo da pokrenes ikone sa desktopa i to je sve.
Ako vec hoces bez unity ili predji na stariji ubuntu ili se izloguj, pa udji pod classic gnome session.
Inace unity se uklanja tako sto se udje u compiz i tamo se odstiklira unity launcher pored ikone.
Medjutim to uzrokuje nestabilnost sistema i nemogucnost rada uopste.
Ako se desi da ti unity ne radi, ili si ga nekako uklonio vracas ga veoma prosto.
Alt F2 da izadje meni, tu kucas gnome-terminal da mozes da radis, jer nista drugo ne radi.
u terminalu pokreces compiz komandom ccsm i onda ponovo stikliras unity.
Takodje treba probati i copiz --replace opciju, koja resetuje ceo compiz tako da bi trebalo da vam automatski vrati unity.
Ovo je dosta korisno da ne rusite sistem, jer je veoma tesko raditi kad uklonite unity.
Ne mora uopšte Alt + F2 pa gnome-terminal, može jednostavno da se prebaci na neki od ttyjeva. (Alt + Ctrl + Fx).
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa monitorom Ubuntu 10.10 Miljan_kg Slobodni softver 5 18.3.2011 21:20
ubuntu 10.04 problem sa tastaturom Fantastic Slobodni softver 4 2.6.2010 19:37
imam problem sa eSATA spajanjem hdd-a sa kompom bojanh Nosači podataka 18 24.3.2010 11:59
ubuntu 6.06 i monitor (problem) HacKing Slobodni softver 14 14.7.2006 23:46
Upomoc imam problem (Rome total war) groefdracula O igrama uopšte 14 7.7.2006 0:49


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com