Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.10.2007, 12:30   #241
culer
Veteran
 
Član od: 28.1.2007.
Lokacija: nbgd
Poruke: 1.055
Zahvalnice: 896
Zahvaljeno 75 puta na 60 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku culer
Question Re: Temperatura kompa

Citat:
JovanK kaže: Pregled poruke
Možda ga trebaš podmazati. Koliko je već godina tome kuleru, jel bučan. Možda je vrijeme za novi.
2,5 godine (od kada sam kupio komp),stavljo sam mu novu pastu pre neki dan ....Ma zamenicu ga ionako treba da dodam jos kulera u kuciste ..NIJE PRETERANO BUCAN
E sada me interesuje sta i kako da napravim sistem hladjenja
znaci mogu da stavim 2 osmice napred ,i dve nazad ispod napajanja i sada kako da ih namestim (koje da izduvavaju vazduh , a koje da ga uduvavaju da dboijem najbolju kombinaciju i najbolje ohladim komp )- i koje osmice da uzmem (razmisljao sam o THERMAL KILLERU )al koji su vasi saveti.....
I koji kuler da uzmem za procesor INTEL CELERON D 320 2,4 GHZ
culer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2007, 12:45   #242
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Za Celerona bilo sta...
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku donator99 na korisnoj poruci:
culer (16.10.2007)
Stara 16.10.2007, 20:08   #243
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Pa najbolje ti ja da pozadi stavish osmice i da uduvavaju vazduh (svez vazduh bi "kacio" procesor, chipset i ostalu elektroniku) a napred dve osmice da izvlace vazduh iz kucista.
Ja bih uzeo Antec, mada neka bilo koji sto (nije ti potreban tajfun u kucistu ), tishine radi
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
culer (17.10.2007)
Stara 17.10.2007, 20:34   #244
culer
Veteran
 
Član od: 28.1.2007.
Lokacija: nbgd
Poruke: 1.055
Zahvalnice: 896
Zahvaljeno 75 puta na 60 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku culer
Question Re: Temperatura kompa

Citat:
beagle kaže: Pregled poruke
Pa najbolje ti ja da pozadi stavish osmice i da uduvavaju vazduh (svez vazduh bi "kacio" procesor, chipset i ostalu elektroniku) a napred dve osmice da izvlace vazduh iz kucista.
Ja bih uzeo Antec, mada neka bilo koji sto (nije ti potreban tajfun u kucistu ), tishine radi
Antec haldjenje ??? A i ne znam dali imam dovoljno konektora na ploci za 4 osmice >>>Model ploce je P4PE2-x Evo sad gledam i imam dva konektora (u jedan je utaknut kuler za proc.),a drugi slobodan ????
culer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2007, 20:44   #245
WhenDarknessFalls
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2006.
Lokacija: Požarevac
Poruke: 1.874
Zahvalnice: 559
Zahvaljeno 794 puta na 489 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Bez brige, imas osmice koje se kace na molex, a ne na plocu. Znaci direktno na napajanje. Jedina mana je sto ne mozes da im kontrolises broj obrtaja.
WhenDarknessFalls je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku WhenDarknessFalls na korisnoj poruci:
culer (18.10.2007)
Stara 19.10.2007, 13:52   #246
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Citat:
culer kaže: Pregled poruke
Antec haldjenje ??? A i ne znam dali imam dovoljno konektora na ploci za 4 osmice >>>Model ploce je P4PE2-x Evo sad gledam i imam dva konektora (u jedan je utaknut kuler za proc.),a drugi slobodan ????
Izvini mislio sam na http://www.advancetec.co.uk/acatalog/info_2322.html umor sta ces , idu na molex, lako mozes da ispresecas kablice i da ih povezes na jedan ili dva prikljucka.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
culer (9.11.2007)
Stara 24.10.2007, 0:43   #247
darko90
Član
 
Član od: 4.1.2007.
Lokacija: Bijeljina RS
Poruke: 172
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 25 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku darko90
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Imam problem sa procesorom (Intel P4 3,0 Prescot 478) koji se nenormalno greje i do 85°C pa cak nekad koji stepen i vise, sta mi preporucujete?
darko90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.10.2007, 0:48   #248
WhenDarknessFalls
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2006.
Lokacija: Požarevac
Poruke: 1.874
Zahvalnice: 559
Zahvaljeno 794 puta na 489 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Skini kuler sa procesora, ocisti ga (pozeljno je da ga produvas kompresorom npr, al snadji se vec nekako), i nanesi termalnu pastu opet. Ako ti je procesor klokovan, vrati ga na default.
WhenDarknessFalls je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku WhenDarknessFalls na korisnoj poruci:
darko90 (24.10.2007)
Stara 24.10.2007, 0:50   #249
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Temperatura kompa

Citat:
darko90 kaže: Pregled poruke
Imam problem sa procesorom (Intel P4 3,0 Prescot 478) koji se nenormalno greje i do 85°C pa cak nekad koji stepen i vise, sta mi preporucujete?
Ako ti je Proc na Box-u , definitivno preporučujem neki kvalitetniji kuler jer je Prescot jezgro poznato po visokim temperaturama . Preporučujem CM HyperTX u Intel varijanti . Ako nemaš nekih 20 eura da uložiš u kuler onda barem očist postojeći kuler i promeni termalnu pastu . Takođe postavi i jedan kuler sa zadnje strane kućišta da izvlači topao vazduh .
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
darko90 (24.10.2007)
Stara 24.10.2007, 1:23   #250
darko90
Član
 
Član od: 4.1.2007.
Lokacija: Bijeljina RS
Poruke: 172
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 25 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku darko90
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Ako ti je Proc na Box-u , definitivno preporučujem neki kvalitetniji kuler jer je Prescot jezgro poznato po visokim temperaturama . Preporučujem CM HyperTX u Intel varijanti . Ako nemaš nekih 20 eura da uložiš u kuler onda barem očist postojeći kuler i promeni termalnu pastu . Takođe postavi i jedan kuler sa zadnje strane kućišta da izvlači topao vazduh .
Razmisljao sam o opciji da kupim nesto na vodu ali neznam da li postoji za ovaj socket i da li uopste ima veze sa socketom, posto ovaj kuler koji sada imam je ogroman i na poklopcu (od kucista) ima, kako da kazem, plasticna cev ili bolje receno tunel, i kada se poklopac zatvori ta cev bude iznad kulera tako da kuler uvlaci hladan vazduh pa mislim da nece nista pomoci obicni kuleri samo je voda spas, takodje vec imam 2 kulera koji izvlace topao vazduh. Pa sta kazete o vodi, kolika im je cena, koji je dobar...

@ WhenDarknessFalls
hmm to cu prvo uraditi sutra kad ustanem . BTW ta temperatura je kad je default clock, a pre 5-6 meseci sam ga overklokovao iz radoznalosti do 3,85 GHZ mada ne bi izdrzao vise od 20-ak minuta da temperatura ne dodje do 90°C.

Cak sumljam i na senzore jer kad upalim komp u biosu odma ocitava maticna 45°C i procesor koji stepen vise. A za 5 min procesor dostigne temperaturu oko 70°C i to je temperatura kada je komp u idle a posle 20minuta na cpu 100% temperatura skace do 85+°C

EDIT: @Freško, jel CM HyperTX na vodu ??
darko90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.10.2007, 1:42   #251
WhenDarknessFalls
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2006.
Lokacija: Požarevac
Poruke: 1.874
Zahvalnice: 559
Zahvaljeno 794 puta na 489 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Generalno, u sve to oko vode se ne razumem, mada je pitanje koliko se isplati to cimanje za single-core procesor, posto je ipak malcice skuplje od vazdusnih resenja?
Sto se tice dodatnih kulera, jel su ti oba pozadi, ili? Ako je jedan napred, njega stavi da uduvava, to je po meni najpozeljnija cirkulacija, u suprotnom je ok.
I vidi da postujes rezultate sutra nakon ciscenja, bas me zanima kolko ces stepeni da "smaknes"...
WhenDarknessFalls je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.10.2007, 2:08   #252
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Temperatura kompa

Citat:
darko90 kaže: Pregled poruke
Cak sumljam i na senzore jer kad upalim komp u biosu odma ocitava maticna 45°C i procesor koji stepen vise. A za 5 min procesor dostigne temperaturu oko 70°C i to je temperatura kada je komp u idle a posle 20minuta na cpu 100% temperatura skace do 85+°C
Ako sumnjaš na senzor najlakši način da proveriš dali te "laže" je taj da sačekaš neko vreme da računar podigne temperaturu . A zatim da probaš da dodirneš hladnjak na procesoru da vidiš dal se zagrejao . Ako odokativnom metodom ustanoviš da hladnak na procesoru previše topao (da ne možeš da držiš ruku više od nekoliko trenutaka na njemu) onda će to značiti da te ploča ne "laže" i da ti se CPU zaista pregreva . Ako je pak hladnjak mlak to će značiti da senzor na ploči ne pokazuje stvarnu temperaturu procesora .

Citat:
darko90 kaže: Pregled poruke
EDIT: @Freško, jel CM HyperTX na vodu ??
Ne CM HyperTX nije vodeni hladnjak to ti je ovo

Ako si zainteresovan za vodu , o tome sam već pisao na forumu a da ti pravo kažem mrzi me da se ponavljam pogledaj temu Liquid cooling laicki start i pitanja... . U navedenoj temi imasš par predloga kako možeš da sastaviš vodeno hlađenje za CPU .
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2007, 13:48   #253
Dusan_BG
Veteran
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 178
Zahvaljeno 33 puta na 24 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Dusan_BG
Određen forumom Temperatura Intel Pentium E2160

Imam processor intel Pentium E2160 hladjen intelovim box kulerom. Ploca je gigabyte 945p-ds3 rev 3.3 ima trostepenu filtraciju napona, medjutim ima takodje i F2 verziju biosa a na gigabyteovom sajtu pise da je E2160 podrzan tek od revizije F4. I pored toga processor radi na njoj s tim sto ne mogu da obaram mnozilac mada cpuz kaze da mi EIST radi. Kuciste je Cooler Master Elite, ima pozadi 12cm ventilator koji izbacuje vazduh, a prednja strana je sva rupicasta tako da je ventilacija koliko toliko pristojna. Napajanje je ThermalMaster od 350w tj originalno napajanje koje stize uz elite kucista. Problem je u tome sto su mi temperature vise nego sto ja mislim da bi trebale da budu. Temperaturu cpu-a sam merio CoreTemp-om 0.94beta. U idle se krece oko 30ak stepeni (cesto pogledam cim ga upalim i temperatura je oko 25 nekada cak i niza i onda se postepeno podize do tih 30ak. Temperatura u sobi je oko 24-25 stepeni. Kada pokrenem Orthos Prime temperatura naglo skoci na 47-48 i polako raste…I nakon 20 min bude 64-65 stepeni! Kada prekinem test pokaze mi da nije bilo nikakvih gresaka niti upozorenja. I inace kompjuter nije pokazivao nikakve znake nestabilnosti. Napominjem da processor nisam klokovao a CpuZ mi pokazuje da mi je tokom maximalnog opterecenja procesora (OrthosPrime) napon 1.280v. Inace te temperature koje mi pokazuje CoreTemp 0.94beta su dosta nize od temperatura koje citam iz ostalih izvora. Bios i TAT mi pokazuju oko 45-50 u idle a ne smem ni da pogledam sta bi pokazali u load. A gledam CoreTemp jer svi kazu da je najtacniji. Kod druga koji ima isti processor, memoriju, graficku sa razlikom u maticnoj ploci (DFI 965-s dark) i napajanju codegen 400w temperature se krecu u idle manje vise isto kao kod mene dok u load iznose oko 50 stepeni (cpuz pokazuje 1.312 u load). Kad on klokuje na 2.4ghz temperature su skoro iste a ja kad klokujem na 2.4ghz u idle mi skoci na 47-48. Inace zbog biosa ne mogu ni mhz preko 266 tj vec na 267 nece da se upali. Sad pitam vas da li znate sta bi mogao biti uzrok ovolikim temperaturama
1) da li do biosa koji ne podrzava moj procesor, pa mi pokazuje netacne vrednosti
2) da li je moguce da je extra los primerak procesora pa su zato temperature ogromne
3) da nisam mozda nekim slucajem lose montirao cooler (mada mi deluje da su sve cetiri zabice usle kako treba), mozda treba da se centrira bolje (prvi put sam montirao cooler na lga 775 pa ne znam). Stavio sam takodje drugu pastu, neku titanovu od 100 din mada mislim da ona ne utice toliko.
4) Mozda neki drugi razlog…Molim vas pomagajte
Dusan_BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2007, 14:48   #254
WhenDarknessFalls
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2006.
Lokacija: Požarevac
Poruke: 1.874
Zahvalnice: 559
Zahvaljeno 794 puta na 489 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Vrlo je moguce da te BIOS "laze", ali sacekaj da ti na to odgovori neko strucniji.
Temperature koje procesor dostize u Orthosu su maximalne, i u igrama ce dostizati mnogo nize.
Cisto poredjenja radi, trenutno mi proc ima 31c. Najbolje da uzmes neku zahtevniju igru, pa da nakon pola sata igranja proveris temperaturu, da vidis realan maksimum u radu.
Intelov box kuler jeste malo zeznut za kacenje, mada nista strasno. Samo uhvati kuler rukom i vidi da li ti se cini stabilno.
Sve u svemu, meni se cine tvoje temperature skroz OK, jedino to oko biosa ne znam sta je.
WhenDarknessFalls je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2007, 19:19   #255
ZoranM
Starosedelac
 
Član od: 29.4.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.214
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 243 puta na 227 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ZoranM
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Moze biti sve od toga, a da bi sistemom eliminacije video eventualni problem prvo uradi update biosa.
ZoranM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2007, 22:31   #256
darko90
Član
 
Član od: 4.1.2007.
Lokacija: Bijeljina RS
Poruke: 172
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 25 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku darko90
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Citat:
WhenDarknessFalls kaže: Pregled poruke
Generalno, u sve to oko vode se ne razumem, mada je pitanje koliko se isplati to cimanje za single-core procesor, posto je ipak malcice skuplje od vazdusnih resenja?
Sto se tice dodatnih kulera, jel su ti oba pozadi, ili? Ako je jedan napred, njega stavi da uduvava, to je po meni najpozeljnija cirkulacija, u suprotnom je ok.
I vidi da postujes rezultate sutra nakon ciscenja, bas me zanima kolko ces stepeni da "smaknes"...
eh posle cistenja saznao sam jednu stvar.
Program koji sam koristio za prikazivanje temperature je lagao tj prikazivao je 10C manje nego sto je trebalo, sto znaci da je temperatura bila veca tacno za 10C, e sad se pitam koliko stepeni procesor moze najvise da izdrzi.

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Ako sumnjaš na senzor najlakši način da proveriš dali te "laže" je taj da sačekaš neko vreme da računar podigne temperaturu . A zatim da probaš da dodirneš hladnjak na procesoru da vidiš dal se zagrejao . Ako odokativnom metodom ustanoviš da hladnak na procesoru previše topao (da ne možeš da držiš ruku više od nekoliko trenutaka na njemu) onda će to značiti da te ploča ne "laže" i da ti se CPU zaista pregreva . Ako je pak hladnjak mlak to će značiti da senzor na ploči ne pokazuje stvarnu temperaturu procesora .
Senzori sigurno ne lazu jer sam upalio kompjuter bez coolera na procesoru posle paljenja samo sto sam cuo onaj zvuk prilikom paljenja (3-4sekunde) kompjuter se odma ugasio. Tad sam stavio prst na procesor i OPRZIO sam se.



Jedva sam ocistio kuler od prasine. Sve one supljine u aluminijumskom pasivnom delu su bile ispunjene prasinom od polovine pa do gornjeg dela gde se nalazi ventilator. i kada sam zavrsio sa ciscenjem sve sam fino sklopio, nisam stavio termalnu pastu, udjem u bios kad ono 45C, u idle tokom rada temperatura ne prelazi 52C a max temperatura koju sam dostigao sa pola sata na 100% load-a je bila 65C.

E sad hvala svima.

Za problem sam slucajno saznao jer se u linuxu kompjuter ne gasi kada procesor dostigne kriticnu temperaturu, pa sam za problem saznao kada mi se komp nije hteo upaliti posle restarta jedno 10 minuta - vjerovatno dok se procesor ne ohladi dovoljno.

PS> imali kakve veze sto nisam stavio termalnu pastu?
darko90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2007, 23:26   #257
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Vazno je staviti termalnu pastu. Ako se rastavlajo culer mozda se primetio da sa culer i sam procesor(znaci samo jezgro)ne dodiruju, e pa termalna pasta sluzi da se hladnjak i procesor budu u kontaktu da bi se sto vise toplote predalo hladnjaku.
Game fever je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2007, 23:37   #258
WhenDarknessFalls
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2006.
Lokacija: Požarevac
Poruke: 1.874
Zahvalnice: 559
Zahvaljeno 794 puta na 489 poruka
Određen forumom Re: Temperatura kompa

Citat:
Game fever kaže: Pregled poruke
Vazno je staviti termalnu pastu. Ako se rastavlajo culer mozda se primetio da sa culer i sam procesor(znaci samo jezgro)ne dodiruju, e pa termalna pasta sluzi da se hladnjak i procesor budu u kontaktu da bi se sto vise toplote predalo hladnjaku.
Dodiruju se, samo nisu obe povrsine 100% ravne, a pasta sluzi da se "popune" te supljine... U sustini, to je to sto si rekao :>

@darko90: Stavi obavezno... Imas paste za 400-500 djunti, a ohladices procesor poprilicno...
WhenDarknessFalls je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2007, 23:51   #259
Otherside
Veteran
 
Član od: 6.10.2007.
Poruke: 545
Zahvalnice: 194
Zahvaljeno 14 puta na 11 poruka
Određen forumom Temparatura - normala ?

Pozdrav zanima me da li je normalno da je temparatura AMD Athlona X2 6000+ 3 GHz u idleu 37 do 40 a kad igram neku od igara ne baš zahtevni ( Hitman Blod Money sve na HIGH) 44 C i grafičke karte Nvidia GF 8600 GT u idleu 48 a pod gore navedenom igrom 56 C ???
Otherside je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2007, 2:19   #260
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Temparatura - normala ?

Rekao bih da su to potpuno OK temperature.

Meni je na lap topu Turion64 X2 1.6GHz na idl oko 35C-40C a kad nesto radim 50C-55C...
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
temperatura

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kritična temperatura procesora Predrag Stankovic Osnovne komponente 102 4.7.2010 0:44
Access permission između 2 kompa djlabat Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 18.10.2008 3:48
Temperatura - Sapphire 3870 Alek Grafika 26 18.9.2008 13:23
6200 temperatura? Repa88 Grafika 5 26.3.2007 9:26
dva kompa na tft Rockford Rock Grafika 2 7.7.2006 9:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com