Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.3.2018, 21:26   #1
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire

Uvod:

Očaj. Drugačije ne mogu opisati svoju kupovinu, baš kao ni trenutno stanje tržišta. Kad mi se bira, radije bih uzeo kakav Sapphire, al kad si očajan nema baš mnogo biranja... Od birača nema... igrača...? Tako se valjda kaže. Uz to i izvještaji koji govore kako će cijene nastaviti da rastu i ove godine, sigurno da mi se žuri. Srećom da sam bio na odmoru, pa sam mogao i više vremena provoditi u osvježivanju stranica domaće ponude. Baš se potrefilo da sam nabasao na ovu karticu koja je bila postavljena prije nepunih 5 minuta. Slijedeće osvježivanje pokazalo je da stranica već ima 30-ak pregleda... Nisam puno okljevao, kontaktirao sam prodavca i odmah mu dao adresu kad je rekao da može biti kod mene za dva dana. Posle reče da je nakon mene odmah pitalo još ljudi, al je rekao da je prodata, s obzirom da sam je već naručio. Referentne kartice su davno pometene, a u očaju sam se čak i raspitivao na par mijesta za iste. Moj uobičajeni dobavljač je čak išao i do Mađarske da ih potraži, al uzalud. Pravo je čudo da se i ova pojavila, još veće da je upala u moje ruke. Bi onako kako je i obećano, kartica stiže za dva dana, još je samo valjalo stisnuti zube i pored 860€ iskeširati dodatnih 15€ za nekakvo osiguranje robe čija cijena prelazi 750€ (hvala inflaciji...). E pa, da vidimo kakvo smo čudo dobili za svo ovo cekanje.

Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
makiem (2.4.2018), yahhoo (13.7.2018)
Stara 31.3.2018, 21:28   #2
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire

Pakovanje i sadržaj:

Paket je stigao pristojno osiguran, i to sa Asusovim pečatom, pa sam pretpostavljao da je ovo standardno pakovanje, mada mi je prvi put da vidim ovako nešto. Obično kad bih kupio karticu dobio bih goli paket. Sadržaj nije ništa posebno. Pored same kartice tu su uputstvo, disk sa drajverima i dodatnim programima za podešavanje kartice/LED osvjetljenja, kablo za napajanje, kao i Asus logo poveske za menadžment kablova.





Što je i očekivati za kartu sa tri ventilatora, pogolema je, teška i djeluje kvalitetno izrađeno. Prvi put mi je da posjedujem ovako nešto, do sada sam uglavnom kupovao mid-range karte sa max 2 ventilatora. Backplate ima usjek na mjestu gdje je inače kod nV kartica konektor za SLI... Pomalo nejasno zbog čega, možda ušteda u redizajniranju...? Kuler je identičan onom sa 1080/Ti kartica, samo 40% deblji, da oduva konkurenciju kako navode u Asus-u, mada je jasno da je zbog samog čipa koji se zna ugrijati, da ne spominjem da ima memoriju tik uz sebe. Ono što mi bode oči, i bila mi je glavna zamjerka/razlog da ne kupim Asus, jeste prisustvo DVI porta, koji meni lično ne predstavlja ništa drugo nego bespotrebnu izraslinu koja smeta nečemu što su mogli biti dodatni otvori za ventilaciju. Kad su ostali partneri izbjegli ubacivanje istog (ni referentne kartice ih nemaju) nije mi jasno šta su se u Asusu našli praviti pametnim, al šta je - tu je. I Gigabyte je takođe ubacio video izlaze na gornju polovinu, al u pitanju su oni novijeg kova. Kartica zauzima bar dva slota na ploči, i širine je 5cm, i ostavlja prostora za ugradnju druge kartice. Čitajući strane recenzije, nedosanjana Sapphire je široka 5,5cm, tako da bi i u tom slučaju mogle se ugraditi dvije, ali se gornja svakako neće usrećiti srkanjem topline sa donje kartice, i nulom prostora za ventilaciju. Ni ovako nije baš idealno.


Poslednja ispravka: Renner (31.3.2018 u 21:43)
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
makiem (2.4.2018), shrafko (1.4.2018)
Stara 31.3.2018, 21:30   #3
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire



Za napajanje su nophodna 2 osmopinska konektora, što je standard za ovu arhitekturu, osim za, opet, Sapphire Nitro+ koji traži čak 3. Asus preporučuje napajanje od minimum 750W. Po defaultu LED osvetljenje pulsira crveno, i može se sinhronizovati s ostatkom sistema uspomoć posebnog konektora na kartici. Pored navedenog konektora ima još jedan, koji omogućuje da se spoji napajanje za kuler od kucišta, koji bi se sinhronizovao sa karticom i ubrzavao po potrebi.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
makiem (2.4.2018)
Stara 31.3.2018, 21:31   #4
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire

Drajver saga:

Lično bih bio među prvima koji bi odmahnuli rukom kad čujem za probleme sa AMD drajverima, i to je svakako bila istina do ovog momenta (ne računajući sitnije probleme tipa da je lista instaliranih igara bila nepotupna u profajleru), al kad sam dobio Vegu trebao je koji dan (a možda i mjesec...) da se ukroti. Prvobitno iskustvo nije bilo nimalo prijatno. Prvo što sam uradio jeste da sam pokrenuo NiceHash miner benč (koji je neophodan da se odradi da bi se otpočelo rudarenje, al o tome opširnije kasnije), i na šestom od 16 testova počeo je cvilež zavojnica kakav u životu čuo nisam. Kao da nekom buše zube. "Ja nikad s tim nisam imao problema", veli izvjesni Džošua iz Kanade, poznanik sa Discorda. Džošua posjeduje referentnu Vega 64-ku. I zaista, kad su radili rastavljanja, recenzenti bi znali pohvaliti kvalitet komponenti sa referentnih ploča, kao i da bi partneri imali težak posao da ih nadmaše, s toga neki, poput Asusa ovdje, se očito nisu ni trudili, pomislih. Što bi bilo presmiješno s obzirom da se Asus posvuda hvali sa automatizovanom proizvodnjom i premium kvalitetom koji proizilazi iz iste... Nije me puno tješilo ni "Ma, batice, ne brini. To je sve normalno, moja 1080Ti cvili k'o luda u menijima od igara gdje imam 1000+ frejmova", reče drugi. Sve dok nisam došao u priliku da probam i referentušu i uvjerio se da isto važi i za nju. Džošua, očito, nije probao da rudari sa Decred algoritmom...

Novi užas uslijedio je odmah u narednom miner testu, gdje je počelo teško gličevanje, do mjere da nisam mogao da vidim ništa na desktopu od silnog sivila. Ulazak u task manager i gašenje rudara je bilo lijek. Inače, u pitanju je bila Beta Blockchain drajvera iz Avgusta. Navedena je radila bez ikakvih problema na RX480-ci prethodno, a instalirao sam je baš da bih provjerio koliko se hash snage može iscijediti. Završetak WoT Encore testa rezultirao bi glič+krahom sistema. Pošto sam Vegu bocnuo bez prethodno obrisanog drajvera, počistio sam isti par puta DDU-om, pa i nanovo skinuo, ali ništa nije pomoglo. Već sam počeo da pregovaram o reklamaciji, i došlo mi je da skočim s prozora. Jedva, ali JEDVA, sam došao do kartice i sad je moram vratiti, a 480-ka je već našla mušteriju lokalno. Sve što mogu da dobijem nazad, sa sveopštim manjkom kartica, jesu moje pare. Al isto veče sam odlučio da isprobam novije Adrenalin drajvere, i sa 17.12.2 verzijom su navedeni problemi nestali. Istina, cvilež je i dalje bio prisutan u prethodno navedenom testu, al van njega ga nisam čuo, osim možda blago na sekundu kad se pokreće DoW3 i imam tonu frejmova (ili bilo koju drugu igru gdje u meniju imam četvorocifreni broj frejmova).

Al ni ta sreća nije dugo potrajala. Nasumično bi mi po izlasku iz određenih igara na ekranu pokrenulo novo gličevanje, koje je prvo prestalo samo, pa bih morao da restartujem komp naredna dva puta. Izlgedalo je ovako:

https://www.youtube.com/watch?v=ISrQ...ature=youtu.be

Moglo je biti do drajvera, al i do memorije, što su mi neki sugerisali. Dokopao sam se i jedne zanimljive stvarčice zvane restart64 exe, koja bi sa drajverom i uradila šta joj ime sugeriše, i problem bi ispario. Zatim sam u potrazi za svičem između compute i grahics zadataka u drajveru instalirao stariju 17.10.2 verziju. Taj svič nisam pronašao (jer iz AMD-a kažu da Vegi nije neophodan jer je ionako optimizovana za compute, ili neko slično baljezganje), ali sam našao rješenje svojih problema.

Sve DOK... nisam primjetio da po izlasku iz 3D aplikacija, ili prestanka rudarenja, kartica je ostajala na 100% opterećenja i maks klokovima. Ali je vukla svega 90W, i ne bih ni primjetio da mi nije bio upaljen GPU-Z senzor, jer se pri navedenoj potrošnji kartica nije dovoljno grijala da se upale ventilatori. Tek kad sam nedavno instalirao Betu 18.1.1 drajvera (nevezano za Alfu koja je izašla na sam početak godine, koju su izbacili nabrzaka da riješe probleme sa dx9 igrama) konačno je sve došlo u red. Posle sam saznao za postojanje malwarea koji je rudario za tuđi račun Electroneum (bez znanja korisnika, naravno), tako da u ovom momentu ne bih sa sigurnošću mogao tvrditi šta je bio problem.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
makiem (2.4.2018), shrafko (1.4.2018)
Stara 31.3.2018, 21:34   #5
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire

Igranje:

Nažalost, pored laganog godinu i kusur igranja nisam baš mnogo zabilješki o performansu 480-ke (koju sam prethodno koristio) ostavio za poređenje, osim par skrinova iz DX Mankind Divided i RoTTR. A i bez toga sam ostao nakon užurbane reinstalacije sistema, gdje sam zaboravio da bekapujem Steam user files... Kupovina Vege i prodaja Polarisa završila se bukvalno preko noci. Zavisno od naslova, performanse se krecu od 50-60% boljih (kao npr. u brojcanim skorovima za Superposition i WoT Encore bencove), pa do 100%, kao u Dawn of War 3 npr. Gdje sam na 480-ci imao "sinematicnih" 25fps u 4k tu sa Vegom je lagano 50. Posle kad se zakuva sa vecim brojem jedinica tu vec CPU postaje usko grlo. Zanimljivo je i da je performans u samom WoT-u duplo bolji, umjesto 30-ak imam 50-60fps, ili više, pa mi je pomalo cudno na koji nacin se skoruje sam benc, al eto. DOOM, takode, ide bar duplo brže na identicnim podešavanjima. U DX MD koliko daje 480-ka u 1440p otprilike daje Vega u 2160p.


HBCC...



...stoji za High Bandiwith Cache Controller, i lično nalazim za najzanimljiviju stvarčicu iz ove arhitekture. Pored drugih arhitektualnih specifičnosti kao što je Rapid Packed Math (korišćen u novoj Far Cry igri) ovo je nešto na šta sam korisnik može da utiče. U suštini omogućava da imate neograničenu grafičku memoriju, ili bar koliko Vam dostupan RAM dopušta da hranite karticu. Moje sreće da nakon godinu dana sam vidio da se kupovina 32GB napokon isplatila... Kad se potroši dostupna memorija sa same kartice onda se poseže za vašom sistemskom memorijom, i radi k'o Bog. Po defaultu imate dostupno 12 i kusur GB ukupno da se koristi kao grafička memorija, a slajderom u drajveru možete po želji dodijeliti i više, mada još nisam došao u takvu situaciju. Moram reći da sam se pomalo iznenadio nekim igrama da su se pokazale žderačicama, tu bi spadao i meni vrlo drag Titanfall 2. To je igra koja je i na 480-ci klizila k'o podmazana na max podešavanjima u 4k. Al kad joj se dopusti onda bez problema ide i preko 8GB upotrebe. Još kad sam čačkajući po opcijama skontao da su po defaultu uključene i neke kočnice, tipa dinamična rezolucija koja u letu smanjuje rezoluciju da održi ciljani frejmrejt. Jednom kad to uklonite (plus Insane texture streaming), ako HBCC nije uključen, dolazi bol. Jer kad se memorija iscrpi sleduje ne baš tako glatko igranje. Na moju veliku žalost, unazad nekoliko drajvera, igra je vrlo crash_happy sa HBCC. Dok radi ide glat samo tako, jer niste ograničeni sa memorijom, ali vrlo učestalo zamrzne sistem. Tako da sam u ovom momentu prinuđen igrati sa podrazumjevanim podešavanjima dok se stvar ne riješi.

Nasvirana igra sa isključenim HBCC:

https://www.youtube.com/watch?v=0gzi...ature=youtu.be

Sa HBCC (dok ne krahira):

https://www.youtube.com/watch?v=orflmTU_ZiE

Zapravo imam i bolji primjer, od poznanika sa Discorda, Kristijana elektroinženjera iz Brazila koji ima jednu vazdušno hladenu i jednu vodeno hladenu Frontier Edition karticu, i ova opcija mu je vrlo korisna u renderingu i 3D modeliranju. Čak i 16GB HBM2 završi pojedeno u nekim slučajevima, a ove je i sam Raja Koduri spomenuo na svom Twitter profilu, iako sada radi za Intel:

Off

https://www.youtube.com/watch?v=OOvm...ature=youtu.be

On

https://www.youtube.com/watch?v=QFax...ature=youtu.be

Nisam siguran ni šta da mislim o testiranju ove tehnologije od strane pojedinih YouTube kanala, poput Tech YES City, koji je nasvirao DX MD do mjere da je imao neigrivih 5 frejmova... I nije ništa dobio sa HBCC te je tako dolazio do zaključka o njenoj beskorisnosti. Mislim da su zbog zbunjujućeg AMD marketinga mnogi dobili pogrešnu sliku i očekivali obećanih 50% boljeg performansa, i 100% boljih najnižih frejmova, jer su prikazivali testove sa Vegom ograničenom na 4GB memorije. Ako Vaš performans nije problematičan zbog memorije već drugih stvari tu HBCC neće pomoći.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
makiem (2.4.2018)
Stara 31.3.2018, 21:37   #6
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire

Crossfire:

Prvi susret sa Crossfire je bio u vidu pozajmljene referentne XFX 64-ke, i nije ostavio baš najbolji utisak, ponajviše zbog zapostavljenosti iste u većini današnjih igara. Čak iako je kartica u svakom pogledu, osim fizičkom (kraća, niža štampana ploča, te uži kuler), identična sa custom modelom (isti klokovi i board power) nije bilo samo dovoljno bocnuti je u sistem i da sve radi kako treba. Prvo paljenje sistema je rezultovalo krahiranjem drajvera i error porukom o nepoznatom hardveru. Brisanje drajvera i reinstalacija je bila lijek za ovaj problem.



U DX-u CF nije radio, a bio sam siguran da treba, dok je u RoTTR rezultovao sa najviše 50% skaliranjem (64fps u benču, u poređenju sa 43fps sa jednom karticom, 4k sa FXAA).

U međuvremenu sam posle dva mjeseca i plus 200€ više došao i do druge custom Asus kartice (ova je došla kao gola kutija umotana u celofan, pa sada pretpostavljam da je prethodni paket imao nešto sa plaćenim osiguranjem), i nadogradnja nije prošla baš glat, opet... Dolazilo je do nasumičnih crnih ekrana na desktopu, propraćenih za neodzivnim sistemom.... Samo je restart pomagao. Odlučim da promjenim mjesto karticama, tj. samo sam vratio prvu tamo gdje je nekad i bila (htjeo sam da nova malo srče toplotu od druge, a ne samo jednu da mučim), a to je podrazumijevalo čitav ritual... Prvo je trebalo iščupati zvučnu karticu da bih napravio dovoljno prostora da uklonim ventilator sa CPU kulera, da bih onda imao dovoljno prostora da ubacim ruku i stisnem PCI-E lock i oslobodim prvu karticu, da bih mogao isto učiniti sa drugom... Pa kad sam ih vratio i shvatio da sam zabrljao redoslijed i ubacio zvučnu nazad prije CPU kulera... UGH. Onda sistem nije htjeo da se boota, samo bi crni ekran bio. Reset CMOS-a doveo bi me do Windows očitavanja, koje bi se zamrznulo. Probaj safe mod al veli da je boot device nedostupan.... Moralo se ići na reinstalacju sistema prvi put u dvije godine. Problemi su, uglavnom, bili riješeni. Istina, zatekao sam sistem jednom u lock stanju kad sam se vratio s posla, al to je bio samo taj jedan put, za razliku od nekoliko puta dnevno prije reinstalacije. Rekao bih da je 99,9% popravljeno, al imam osjećaj da cu se još malo boriti sa drajverima, pogotovo što ovaj problem izgleda kao vrlo poznat i učestao, bar sudeći po AMD support forumu.

I tako, malo sam se igrao sa nekim starijim naslovima. Ako ništa drugo Crysis je uvijek bio tu da služi kao testna alatka, tačnije nastavak koji ravno duple performanse daje sa CF u poređenju sa jednom karticom:

Jen'

https://youtu.be/Wa4X0-ZmKt0

Dva

https://www.youtube.com/watch?v=hMp5beFhktE

CF i SLI nikad nisu funkcionisali u Essence pokretaču, koji je zadužen za igre kao što je Company of Heroes 2, i korišćenje tih tehnologija u navedenoj igri rezultuje artefaktima, i pješadijom kojoj je sve nevidljivo osim šaka i glave... Mada je šteta s obzirom koliko sam se naigrao te igre, realno čak i za 480-ku ta igra je bila šaša, i šta vrijede dvije Vege tu kad je CPU ionako usko grlo jer igra svakako samo 3 treda koristi.

Još jedna stvar kod CF jeste da kada ga koristite ne možete istovremeno koristiti i HBCC, koji postaje nedostupan u tom slučaju. Što mi je bilo pomalo neprijatno iznenađenje. Šteta je što ne mogu da imam i jedno i drugo jer, koliko mi je poznato, CF i SLI koriste memoriju sa samo jedne kartice te mi snaga dvije neće puno pomoći ako sam ograničen sa memorijom. A opet, ako imam svu memoriju svijeta šta mi vrijedi ako jedna kartica ne može da se izbori sa ostalim. Ne mogu i jare i pare, šta ćeš.

Poslednja ispravka: Renner (31.3.2018 u 21:45)
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
makiem (2.4.2018)
Stara 31.3.2018, 21:39   #7
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire

Rudarenje:

Da se ne lažemo, nisam pljusnuo ovolike pare da bih se hvalio unaokolo sa performansama u igrama, pogotovo kad je upotreba više kartica ionako upitna. Ideja se javila kad sam planirao da kupim sekundarni monitor, pa pomislih možda bi bilo bolje umjesto toga uskočiti u rudarske vode dok se još kako može, a monitor može i da sačeka... Danas nije ni teško, pogotovo sa klijentima popout NiceHasha koji mi je bio prvi upliv u te vode. Sa navedenim ne rudarite ništa sebi direktno, vec prodajete hash snagu svog hardvera i rudarite alt-coine drugim ljudima, koji Vas zauzvrat placaju u BTC. Koliko ste plaćeni i koliko vrijedi ono što ste nakupili direktno zavisi od vrijednosti samog Bitcoina, tako da je vrijednost izrudarenog uvijek relativna. Pocetkom Januara je bio raj, tad je BTC još uvijek bio oko 17000$, i zarada je stvarno bila solidna. Vega plus pola tredova sa mog procesora su pljuckali oko 12 dolara dnevno. Šta tek reci za gore spomenutog Kristijana, koji se, blago reci, pogubio kad je uposlio svoje radne stanice čisto iz zezanja, i skontao da mjesecno može da rudari platu svog šefa... tako da ne bi trebala ni da čudi tolika pomama.

Da bi se otopčelo kopanje u NiceHashu neophodno je prvo odvrtiti interni benč, da odredi koliki je hashrate na dostupnom hardveru, i predloži one najisplativije algoritme za svaki. Pored nekoliko preinstaliranih imate opciju na sajtu da skinete pakovanje 3rd party algoritama (u novijim verzijama klijenta on ih skida sam), al oni sa sobom donose i dev-fee, da ne spominjem anti-virus koji trza pjenu od istih, te ih je neophodno svaki dodavati u izuzetke, uh...

Spomenuo sam kod igranja sa drajverima cvilež kalema. U međuvremenu sam skontao koji su mi algoritmi problematični. Cvilenje se dešava kod Decred algoritma, a zamrzavanja sistema kod Equicash i jednog od Dagger/Pascal algoritama, tako da ove ne označim svaki put kad nanovo vrtim benč. Najbolji profit ostvarujem kad koristim Skunk algoritam, koji rudari Signatum novčiće, ali grafičke ispuštaju nekakav ne tako glasan ali upadljiv zvuk, koji se otprilike može opisati kao da neko struže viljuškom po tanjiru. I isto tako struže po živcima kad uveče pokušavate da zaspite... Par dana Skunk rudarenja nije proizvelo nikakve probleme, međutim ostavio sam se toga jer sam se unervozio. Bez obzira na profit stvarno mi se nije dalo da rizikujem hardver do kojeg sam ionako jedva došao. Tako da sam se usmjerio na Cryptonight koji prosto leti na ovoj arhitekturi iz nekog razloga, iako je prvobitno bio namijenjen za CPU rudarenje.

Čak i kod nekoliko prvih testnih dana, kad sam za rudarenje koristio 480-ku, kod postavljanja CPU-Z skrinšotova vrijednosti na Discordu bih obično čuo slijedeće: "Ur clocks are too high, ur voltages are too high, ur mem is too low. U need to lower your voltages and increase frequencies to lower power consumption and maximise your profits." I zaista, kad je u pitanju krckanje algoritama baš ništa ne zavisi od frekvencije samog čipa, već memorije. Mogu da spustim klokove i na 1100MHz to ništa uticati neće, a kad sam prilikom čačkanja frekvencija jednom greškom zaključao memoriju na 800MHz umjesto podrazumijevanih 945 razlika se svakako osjetila. I da napomenem da iako se, po svemu sudeći, memorija bez većih problema može nasvirati na 1100MHz nisam radio nikakav overklok. Opet ne želim da rizikujem hardver, niti sam toliko alav i pohlepan pa gledam da iscjedim što više po svaku cijenu. Za potrebe ovog, da ga nazovemo, hobi rudarenja u kućnoj upotrebi bolje mi i ne treba. S obzirom da ovih dana se i ne ubijam od igranja, kad već većinu vremena provodim čituckajući i slušajući muziku, kad već hardver prdi besposlen nek bar rudari. Za ove potrebe koristio sam OverdriveN alatku, jednostavnija mi je za upotrebu od Wattmana. Lijevo su podrazumjevane, a desno undervoltovane i underklokovane vrijednosti:


Poslednja ispravka: Renner (31.3.2018 u 21:48)
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
makiem (2.4.2018)
Stara 31.3.2018, 21:40   #8
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire

Ova podešavanja rade stabilno kako sa prvom custom karticom, tako i referentušom i drugom custom karticom. Ne znam da li baš 100% stabilno, istina je da povremeno se dogodi neko zamrzavanje i drajver vrati podrazumjevane vrijednosti. Ali s obzirom da nekad i dan i noć rudare sa ovim podešavanjima bez problema mogao bih to smatrati i slučajnošću. Po defaultu kartica vuče 220W. Tako prijavljuju i GPU-Z, i MSI Afterburner, HW Info i to je sve s čim imam da radim jer nemam hardverski mjerač. Jeste da GPU-Z navodi da je to GPU Only, no iako je isti prikazivao drugačije komponente pored samog jezgra za 480-ku prethodno to je rezultiralo sa 115W potrošnje za tu karticu, tj. isto koliko su svi ostali programi za nju navodili, tako da je 220W sve od čega imam poći za Vegu. Poređenja radi, za prijateljevu custom Asus 480-ku MSI AB navodi 130W.

Za napajanje koristim odvojene 8-pinove za svaku karticu (dakle, ukupno 4 osmopinska kabla idu iz Seasonic Gold Prime 1000W napajanja), i na to sam se odlučio nakon preporuke da se koriste odvojeni kablovi za high-end kartice koje vuku preko 225W. Neko negdje reče da je Jayz2cents ovako dobio oko 5% bolji performans na istom ovom ali 56 modelu, ali ne bih mogao sa sigurnošću tvrditi. Sam procesor sa polovinom svojih tredova, dakle 8 od 16, pljucka oko 450H/s u Cryptonightu, 480-ka sa blockchain optimizovanim drajverom oko 600, dok je Vega kombinovano sa procesorom davala jedva preko 1000... U Ethereumu to je bilo oko 31-33MH/s, ne daleko od priajteljevih flešovanih 580-ki koje su išle 29MH/s... Jasno je da nisam bio baš zadovoljan, bez obzira na dotrajalost NiceHash Legacy verzije i algoritama očekivao sam bar duple performanse, al nisam mogao ni da cijedim sa blockchain drajverom zbog ranije navedenih razloga. Slušajući Kristijana, HBM2, izgleda, ima tri režima za latencije. Najbolje su do 45 stepeni, što je teško održavati ako nemate vodeno hlađenje, ili možda pak Morpheus II kulerčinu koju neki likovi stavljaju na Vegu i čak oduva i vodeno hlađenje... Drugi režim je na oko 60 stepeni, a najgora situacija je kad ode preko 80.

Da krenem od referentne kartice, po defaultu se nećete usrećiti sa njenim ubogim kulerom za koji mi nije jasno ni šta traži na Vegi. Mada su temperature solidne za sam core, oko 75C, tu je HBM2 koji se zna dobro zagrijati, i preko 90C, dok hotspot ide i preko 100, do 107C u jednom momentu... NiceHash zna da pokrene i dual miner, tj. po dva algoritma istovremeno sjednu na memoriju i tada lagano doseže 95C, skidanje jednog skreše bar 10 stepeni. Većina algoritama opterete karticu do mjere da vuče podrazumijevanih 220W, sa memorijom oko 85C. Vrištavko Skunk oko 200W, sa memorijom i hotspotom na svega 71C, mada malo toplijim core. I opet, Cryptonight je ovdje šampion, spada na 180W po defaultu. Jednom kad undervoltujete referentnu Cryptonight za nju postaje živa šprdnja. Nikad je nisam vidio da je prešla 90W, a kuler je radio na svega 1100 obrtaja u minuti i uopšte nije bio loš, iako referentan.

Default i undervolt:

Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
makiem (2.4.2018)
Stara 31.3.2018, 21:41   #9
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire

Custom kartica je išla sve od 80 pa do 120W. Međutim, kada ima drugu karticu ispod sebe i usisava topli vazduh, pomalo se muči da održi ciljanih 70-75C, pa i kad malo ubrzam kuler i dopustim do 2500 obrtaja ide na konstantnih 120W. U međuvremenu sam uglavnom napustio NiceHash i počeo sebi da rudarim ETN (Electroneum, onaj koji je malware rudario drugom...), i s obzirom da se rudari Cryptonightom i da mu je kod baziran na Moneru (koji takođe jako voli Radeon arhitekture), te još da je valuta jako mlada, jedva 5 mjeseci, prosto leti u ovom momentu dok je još mala težina. Po defaultu rudar je išao na nekih 1230H/s, kad se undervoltuje na 1170H/s. Međutim, prije nekoliko dana AMD je izbacio 18.3.4 drajver, i u popravkama je spomenut neobično nizak performans u blockchain operacijama... O, batice... 1500H/s, lol. Preko 3000H/s sa obe kartice, odnosno oko 1460H/s po kartici kad se undervoltuje. A tih 50-ak je i te kako vrijedna žrtva, uzimajući u obzir 70-80W uštede po kartici, i dosta niže temperature. Gdje mi je sa jednom karticom trebalo 4 dana da dosegnem 100 ETN novčića, sad mi ovako treba samo dan sa dvije. Plus tu je i CPU miner app, a da ne spominjem da se ova valuta može rudariti i sa Android telefonom preko njihovog app-a. To nije klasično rudarenje, u smislu da Vaš telefon opterećuje poput PC hardvera. Kako navode to je svojevrsno emuliranje, te Vas nagrađuju novčićima zbog održavanja sistema. Galaxy S5 daje oko 5H/s... S6 sve od 20-40, zavisi kako-kad. Uglavnom, treba koji dan da se dosegne 10 novčića za isplatu na Vaš kryptonovčanik.

I opet, donja kartica se ne muči nešto sa 60 i kusur stepeni za core, i slično za memoriju, dok gornja mora da živi sa 77C, i memorijom/hotspotom za 80 ili više, 110-130W po kartici. U igrama sa ovim podešavanjima ide od 180 do 200W. Halo Forge, u DX12 zaključan na 60fps, oko 150W

Vjerovatno ste svjesni da u ovom momentu tržište prolazi kroz još jednu korekciju, te je ETN spao od vrhunca od 27 centi, do svega 2 centa u ovom momentu kad je BTC sve sa sobom povukao, blizu inicijalne ponude... Dođe smiješno od 10$ dnevno nekad sa jednom karticom do 2$ sa dvije... Međutim, uvijek živi nada, mogu da zamislim da je i kod dobrog dijela ljudi isto ovako nakon svih godina i krahiranja Bitcoina prethodno. Sad je razlika što imate daleko više valuta i uvijek možete preći na neku drugu kad postane neisplativa, ili preteška za kopanje. Poznanik sa flešovanim 580-kama je napustio Ethereum i prešao na Ethereum Classic. Mada je teško biti prorok u ovakvim stvarima, moja filozofija se ogledala u tome da čak iako sve ode dođavola bar će mi ostati hardver. A imam utisak da će mi i te kako dobro doći za nove Metro i TR igre, pod uslovom da AMD izbaci odgovarajući CF profil, tj. Bar nisam prodao multimilionsku vilu, i uložio dok je BTC bio na 20k, pa izgubio navedene milione... Neka cijedi, možda od ovog nešto i bude sutra. Jedna kartica mi dodaje oko 10€ mjesečno na račun za struju, što i nije pretjerano.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
makiem (2.4.2018)
Stara 31.3.2018, 21:42   #10
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire

Zaključak:

Vega je čudna zvjerka. Dugo čekana, dugo hajpovana, zna biti mušičava al jednom kad je ukrotite prede kao mače. Lično sam zadovoljan, iako se nadam dodatnom peglanju drajvera, a možda i sa još optimizovanih igara. Prije nekoliko dana sam vidio da je lik na jednom forumu postavio sliku replike iz Asusa, gdje mu zahvaljuju za zainteresovanost za karticu ali da su je diskontinuirali... Ako je to tačno, i Asus se priključio GPP-u, vrlo je vjerovatno da sam ulovio i poslednjeg Strixikanca...



Sve u svemu, načičkao sam nešto testova na svom YT kanalu, možete ih gledati po volji, a dodavaću još koliko mi vrijeme dopusti.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
barajevatz (8.4.2018), makiem (2.4.2018), real022 (1.4.2018), shrafko (1.4.2018)
Stara 1.4.2018, 11:09   #11
real022
Veteran
 
Član od: 26.7.2007.
Poruke: 927
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 171 puta na 117 poruka
Određen forumom Re: Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire

Zanimljiva i korisna priča
real022 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
ASUS G551VW-FW278D vs ASUS N551JW-DM172T Zmajodkaraburme Prenosni računari 6 25.5.2016 23:17
Sappgire R9 270 2gb i Asus R9 270 2gb crossfire Maric Grafika 13 27.7.2015 14:18
[Grafička kartica] Asus 210 sl tc1gd3 l Dekip Opisi, recenzije i testovi 2 8.1.2015 12:48
Može li crossfire na ASUS p5kpl/1600? maestrobg Osnovne komponente 8 12.10.2009 20:57
Asus v9180se marcos Grafika 27 28.4.2006 14:42


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com