Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.10.2012, 11:07   #1
Novica89
Član
 
Član od: 25.9.2011.
Lokacija: From Sombor, living in NS
Poruke: 296
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 50 puta na 40 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Novica89
Post Sijaset znanja jednog web developera

Posto me zanima koji su to jezici koji se traze za jednog prosecnog / boljeg web developera, mogu li oni koji se time bave, ili su upuceniji od mene u ovu oblast da mi napisu koji se jezici podrazumevaju sem ovih koje sam naveo i za cega se uglavnom koriste ?
Podrazumevaju se HTML,CSS,jQuery,PHP i MySQL, ali, posto se polako priblizavam savladavanju poslednja dva jezika, sta bi trebalo da sledece ucim?
Novica89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2012, 14:03   #2
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Sijaset znanja jednog web developera

jQuery nije jezik, JavaScript je jezik dok je jQuery biblioteka za isti.
Mislim da je mnogo bitniji kvalitet nego kvantitet, tj. da ti možeš da budeš jako dobar samo s tim jezicima ako ih dovoljno dobro znaš, dok ako si ih kojim slučajem učio površno i/ili "od primera do primera" ne možeš dobro obavljati taj posao pa sve da znaš i duplo više.
Ako želiš da naučiš još, toplo ti preporučujem da se baciš na neke druge skript jezike (vidim da se dosta koristi Ruby sa Ruby On Rails platformom, zatim Perl možda?). Ne bi bilo loše da umeš da radiš SEO (Search Engine Optimization), ne naravno da budeš od onih likova koji idu okolo i viču "SEO SEO SEO" kao da je religija, ali svakako je plus znati. Programima koji se koriste za dizajn (GIMP/Photoshop/nešto treće) bi isto trebalo da vladaš ako planiraš da radiš i web design. Imati pozadinu u pentestingu web aplikacija je takođe plus s obzirom da ćeš tako naučiti da pišeš bezbednije PHP/Ruby/Perl/... skripte, MySQL upite i sl. Nadam se da, pošto si spomenuo jQuery, dobro vladaš korišćenjem AJAX-a. Dalje, upoznavanje sa novim standardom HTML-a, HTML peticom, je dobra stvar jer vidim da se munjevito brzo popularizuje na Web-u. Poznavanje malo "nižih" stvari, kao što je rad MySQL-a ili HTTP protokol može da ti pomogne da bolje optimizuješ aplikacije koje pišeš. Upoznavanje sa nekim od onih PHP frameworkova ti može pomoći mada se ja u to ne razumem preterano jer ih nikad nisam koristio.

Pozdrav i sve najbolje. Sigurno sam nešto izostavio ali naći će se već neko ko će "popuniti" ovaj moj odgovor.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
JohnnyNT (6.10.2012), Novica89 (6.10.2012), zvucnjak (6.10.2012)
Stara 6.10.2012, 15:23   #3
Novica89
Član
 
Član od: 25.9.2011.
Lokacija: From Sombor, living in NS
Poruke: 296
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 50 puta na 40 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Novica89
Određen forumom Re: Sijaset znanja jednog web developera

Mhm, znam da je Jquery biblioteka, to je jasno, nisam pocetnik
HTML znam ,a tu podrazumevam HTML 4.01, XHTML, HTML 5 i ajde ... XML (iako nije html, ali ja to svrstavam u istu fasciklu)
Javascript sam ucio na bazicnom / srednjem nivou, a jQuery mnogo vise i upoznat sam, naravno sa AJAX-om koji i koristim za forme i povratne informacije kada radim web forme, validacije i ostalo.
Znaci kvalitet,jel? Onda ok, savladacu maksimalno PHP i MySQL pa mozda pogledam neku PHP biblioteku, ako ne to, onda cu da Perl ili mozda i Ruby.
A SEO znam ponesto, to cu jos morati da unapredim malo.
Radim cesto PSD to HTML + CSS tako da mi pravilna konstrukcija sajta radi SEO nije strana, kao ni razni jQuery plugini i kodiranje u jQuery-u raznoraznih slajdera i ostalog.

Hvala
Novica89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2012, 15:43   #4
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Sijaset znanja jednog web developera

OK, moji saveti stoje JavaScript ne bi bilo loše da malo bolje izučiš, jako je "lagan" za učenje a može da čini čuda u web developmentu. Imaš i dosta dokumenata po netu o dobroj praksi u pisanju sajtova (od server-side skriptinga, preko baza podataka pa sve do client-side scriptinga, SEO-a i ostalog), pa pogledaj neki od njih, posebno vezanih za MySQL i PHP (dakle serverske strane) za performanse odnosno HTML, CSS, JS (klijentsku stranu) za poboljšanje sâmog sajta. Pamtim da mi je, kada sam saznao za njega, pravilno organizovanje indeksa u MySQL tabelama vidno poboljšalo brzinu učitavanj sajta (ovo je samo primer) tako da svi ti mali how-to postovi uopšte nisu za bacanje.
Dakle, uzmi sve to što si rekao i samo cepaj!
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
ComTrade fabrika znanja Lich_king2 Dešavanja i događaji 0 11.5.2009 18:03
otvaranje jednog dela arhiviranog video fajla McNAIR Aplikativni softver 18 29.1.2008 18:25


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com