Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.5.2009, 13:53   #1
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Smile Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Pala mi je napamet ova tema... Mozda bi bilo zanimljivo da podelimo uskustva o privim kontaktima sa Linux-om. Gde ste prvi put culi za taj OS, koji ste distro prvo probali, kada... Moze biti korisno onima koji planiraju da probaju, a mozda bude samo zanimljivo i nista vise. Evo ja prvi:

2004-ta godina...
Delio sam hard Partition Magric-om, i video sam da podrzava i neke ljubicaste i braon particije... pise ext. Sta li je to, pitam se ja. I odem kod drugara (jer tad nisam imao ni dial-up) i izguglam, da je to particija za nekakav Linux. Onda se setim da sam kupio neki casopis uz koji dolazi DVD, i tamo medju prilozenim programima i Knoppix u .iso formatu. Pominju da ima neke veze sa linux-om. Mislim da je casopis bio Mikro. Narezem ja to na CD, restarujem komp... ono ludilo. Pa ovo radi yebote!! I ima gomilu programa!! I lici na Windoz a nije Windoz. A nisam ga ni instalirao...

Onda ja pozelim da ga instaliram na HDD, da radi brze, ali kako? Opet kod drugara. Guglaj. Nadjem komndau sudo knoppix-installer IGNORE_CHECK=1 ukucam to i instaliram polako. Ali nece da se bootuje. E onda vidim da on ne mirise ext, nego oce reiser. Stavim mu ja reiser i ono radi. Onda nece vindoz programi da se instaliraju... ali to mi i nije bilo toliko bitno jer mi je Knoppix sluzio vise za zafrkanciju i za paljenje drugara koji dodju kod mene, nego za pravo koriscenje. Posle sam nasao SuSe Profesional 9.7 ili 9.1, ne secam se. I njega sam koristio vrlo uspesno, cak sam i malo zabatalio vindoz, a jedan komsija streber mi je instalirao programe. Onda su izasle neke lepe igre za vindoz koje sam hteo da igram, pa sam kupio Radeon 1600 Pro... i bio primoran da batalim linux jer nije teo da sljaka vise kako treba. Onda oko godinu i po dana nisam koristio Linux. 2008-me, instalirah ponovo linux, mislim da bese OpenSuSe. Odbio me je iz momenta. Gomila bug-ova i raznih, gluposti odradih odma format i secure erase 7 puta da se nikad vise ne vrati. Nije to onaj SuSe koji sam znao i voleo. Onda nadjoh PCLOS 2007. PCLOS je malko bolje mirisao Radeona. Onda promenih masinu, i nije vise hteo da mi radi ni PCLOS, a nije hteo ni da se reinstalira zboh jMicron IDE kontrolera ka koje je vezan DVD RW. Win modem nije nikad ni radio. Instalirah OS X, batalih linux na neko vreme... onda mi je doso ADSL, i rekoh linux ce sad da bude glavni OS. Probah Ubuntu, svideo mi se, onda probah i Debian, a on nesto zezao. Pa se vratih na Ubuntu i evo koristim ga nekih 6 meseci. Prvo se mrzeo sa Radeon HD4670, a sad se lepo slaze sa GeForce 8800GT.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
 

Bookmarks sajtovi

Tagovi
kontakt, linux, počeci, početak, prva distribucija, prvi distro, prvi kontakt, prvi linux

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza
Pregled sa stablom odgovora Pregled sa stablom odgovora

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Linux alternative za Windows Jack In The Box Slobodni softver 309 21.7.2018 7:20
Prvi april! GoranSTX Cvet kompjutera 19 3.4.2009 12:14
Linux mobilni telefon McNAIR Programi za mobilne telefone 6 5.8.2008 1:37
Koji bi bio odgovarajući Linux za moj PC? Melody Slobodni softver 13 2.5.2008 12:07
linux i windows kole racunic Slobodni softver 27 6.3.2006 16:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com