Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.8.2019, 15:40   #1
catik
Novi član
 
Član od: 28.8.2019.
Poruke: 4
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Question Софтвер за прављење библиографске базе

Извињавам се уколико већ постоји оваква тема, али нисам нашла ништа слично. Такође се извињавам и уколико сам омашила подфорум, али моје знање о технологији је скромно. Желим да направим своју библиографску базу, па сам скоро скинула Zotero, али сада имам три питања која су специфична за српски језик, тако да ћу их поставити овде, с надом да ће ми неко одговорити.

1. Када наводим чланак у часопису, име чланка се налази под наводницима, али су ти наводници написани „“ уместо „”. Да ли постоји начин да то променим? Успут, да ли постоји начин да се промени то „правило” да Word типографске наводнике у српском језику пише погрешно?

2. Неке књиге су куцане на латиници, а неке на ћирилици, тако да се приликом прављења библиографије прво наводе све књиге на латиници, па тек онда све на ћирилици. Тај проблем сам мислила да решим тако што ћу све називе куцати на латиници, па у загради искуцати назив на ћирилици уколико је књига тако објављена, али ми се то не допада јер ми је основни текст куцан на ћирилици. С друге стране, не могу све називе да искуцам на ћирилици, јер су неке књиге написане на страним језицима. Волела бих да уједно имам списак свих објављених радова по ауторима, тако да ме занима да ли може да се направи да ми се све поређа по азбуци, па и оно куцано на латиници?

3. Код историчара постоји правило да се литература наводи одвојено од извора, стога ме занима да ли постоји софтвер који омогућава прављење две библиографије у истом документу, пошто код Zotera то (колико сам видела) није могуће?

Као додатно питање, који је најбољи и најпрактичнији програм за прављење библиографске базе?
catik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2019, 12:04   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Софтвер за прављење библиографске базе

Sad sam proverio kod mene u Wordu 2016, ako je jezik bloka teksta (dole levo) podešen na Serbian (Latin, Serbia), tada ubacuje ispravne navodnike („”). U svakom slučaju, za postojeći tekst tu je uvek Ctrl+H pa masovna zamena “ u ”.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2019, 17:11   #3
catik
Novi član
 
Član od: 28.8.2019.
Poruke: 4
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Софтвер за прављење библиографске базе

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Sad sam proverio kod mene u Wordu 2016, ako je jezik bloka teksta (dole levo) podešen na Serbian (Latin, Serbia), tada ubacuje ispravne navodnike („”). U svakom slučaju, za postojeći tekst tu je uvek Ctrl+H pa masovna zamena “ u ”.
Да ли сте некада мењали нешто? Погледајте како је код мене:

https://imgur.com/a/ljlhoS7

Не може да се замењује нешто што је већ замењено, а већ је подешено да се обични наводници аутоматски замењају типографским. Чак и када искључим ту опцију, могу да ставим да се " аутоматски исправља или у „ или у ”, што уопште не решава мој проблем.
Хвала на одговору!
catik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Најбољи 23,6"/24" 1080p монитор за филмове за око 15.000 ди& ПротивГлобал ŠDK - Grafika 40 5.1.2013 22:46
Машина за 250 евра :) Rockstar ŠDK - Osnovne komponente 1 11.10.2012 21:51
Конкурс за банер СК форума [гласање] urke 2D radovi 209 17.2.2011 19:39
Druga licenca za fiksnu telefoniju? gagi_ns Internet usluge 149 11.6.2010 7:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com