Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.2.2007, 3:01   #21
Grimm_SBL
Veteran
 
Član od: 24.3.2006.
Lokacija: Bristol
Poruke: 537
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 58 puta na 29 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Grimm_SBL
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Ne znam za koji EU (2 ili 3) se raspitujes... ali pokusacu ti objasniti za 2... jer 3 ne mogu da igram koliko mi koci ali sam primetio da je u osnovi isto:

Dosta faktora uticu na vojsku. Moral, udaljenost od glavnog grada, konfiguracija terena, tehnologija, general (ili vodja) vojske, vladar drzave, religija, tehnoloska grupacija, da li se vojska oslanja na kvantitet ili kvalitet, inflacija, bankrot, da li teritorija na kojoj ratujes pripada tvojoj etnickoj grupaciji ili ne, ranjivost na razlicite vrste oruzija, sastav vojske i jos mnogo...

U osnovi, moja preporuka je da dok god imas nizak Moral izbegavas borbu. Brojevi u ovoj igri ne znace mnogo... Znaci, neka ti vojska bude oslonjena na pesadiju, ali nikako nemoj da zaboravis konjicu...

Ako igras EU3 evo ti mali savet sta sam ja uspeo da uradim sa Srbijom za ono vremena koliko sam imao zivaca da gledam slide show...

Pocni kampanju sa Srbijom, ali ne pocetni datum nego dve godine posle, da izbegnets rat sa Turcima koji nema sanse da dobijes, zatim iznajmi jednu jedincu Muslimanske pesadije i objavi rat Zeti. Dobices ih lako. Posle toga uzmi pozajmicu od 200 zlatnika i sa tim parama iznajmi sve placenike sto mozes, spoji ih sa vojskom iz Zete i onda ih podeli na dve priblisno jednake vojske. Proveri sa kim je Bosna u savezu i ako je situacija povoljna napadni ih (konkretno u mom slucaju bili su u savezu sa Moldavijom, a Moldavija je daleko te nisam imao problema od njih...). Posalji jednu vojsku u Bosnu, a jednu u Hum... kad tvoja armija osvoji obe tvrdjave Ponudi im mir i zatrazi samo Hum (mozes i neke pare pri tom). Sacekaj da prodje dovoljno vremena te da ih opet mozes napasti bez nekih problema... napadni kombinacijom one dve armije i lako ces biti u mogucnosti da ih anektiras. Dalje ja nisam igrao zato sto mi koci... ali bi prestao sa ratovima u neko dogledno vreme i fokusirao bi se da zaradim onih 200 zlatnika da mogu da vratim pozajmicu bez problema i bez bankrota. Zatim bi ceprkao po budzetu i domestic politics...

Zasto sam napao Zetu i Bosnu?

Zato sto su obe Pravoslavne i zato sto su Srpske etnicke pripadnost, te to umanjuje rizik od pobune i povecava efikasnost ekonomije... A Srbija u pocetku ima samo jednu teritoriju...

Hmm.... primetio sam i jednu gresku (ako ja gresim, neka me istoricari isprave): Dubrovnik spada pod Hrvatsku etnicku grupu, sto ne bi trebalo da bude tako. Zar Dubrovnik u to vreme (kao i Istra i Dalmacija) nije bio naseljen uglavnom Italijanima?
Grimm_SBL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2007, 6:39   #22
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Ala je ovo zarazno, pa to je nevidjeno. Navukao sam se neverovatno.
Igram sa srbijom, drzim zetu i hum, a vazali su mi hrvatska i dubrovnik. Negde 1530 god. Ovo je mozda 8 partija koju sam krenuo. Igra je teska i to mi se svidja, mada je sigurno meni teza posto jos nisam sve provalio...

Grim probao sam tu tvoju strategiju. Jednom nije uspela jel su bosanci bili u savezu sa venecijom pa sam dobio po p..... , drugi put sam uspeo da osvojim i zetu i hum ali mi je toliko opala reputacija da su mi odmah posle objavili rati i madjari i cesi i satrli me, a treci put sam isto tako uspeo da osvojim i zetu i bosnu, i nije me jos niko napao ali je zbog male stabilnosti izbila pobuna koju nisam uspeo da suzbijem...

Nisam siguran da je to bas dobra ideja. Pogotovo zato sto na bosnu pikira odmah i venecija i madjarska, pa ne valja da im se nadjes na putu. Zetu u principu lako mozes aneksirati mirnim putem posle nekih 10-15 godina...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2007, 21:22   #23
TenMon
Novi član
 
Član od: 2.2.2007.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Ljudi, gde na netu ima da se skine Europa Universalis 2 preko torenta?
TenMon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2007, 13:38   #24
Geronimo
Veteran
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Banjica
Poruke: 636
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 79 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

E kako se aneksira mirnim putem? Ono Claim Throne ti samo da casus beli
Geronimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2007, 15:53   #25
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Prvo ti moraju postati vazali. Zemlja moze da ti postane vazal ili ratom, ili diplomatski. Diplomatski ako imas i royal marriage i military alliance i odnose 190+. Kada su ti vazali 10+ godina, i imas 190+ odnose, mozes ih aneksirati mirnim putem...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2007, 16:41   #26
Aleksandar1987
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.1.2007.
Poruke: 4.086
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 462 puta na 304 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Aleksandar1987 Slanje poruke preko Skypea korisniku Aleksandar1987
Question Re: Europa Universalis 3

Jel Europa Universalis III izasla na obicnom disku ili DVD-ju?
Aleksandar1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2007, 23:30   #27
Nikola Lavrnja
Član
 
Član od: 19.1.2007.
Poruke: 382
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 86 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: Pomoć

Citat:
Sarmatian kaže:
1. Hvala
2. Kako se to radi, nesto mi nije uspevalo...
3. Rad sam je cuti, pa makar u kratkim crtama
4. Gde se nalaze ti trgovci? Samo sam video da ih imam nekoliko, a nemam pojma kako da dodjem do njih?
5. Cak ni u ratu?
6. Hvala
2. prevuces misem preko tih armija i kliknes na opciju merge.
3."promote bailliff" opcija pre svega stalno guras trgovce...mnogo je bolje odradjena ekonomija u HOI
4. broj u levom uglu( Merchants) kliknes na ikonicu trade center i imas opciju place merchant. Stavljaj merchante samo kada imas 6, to je max, tako bolje osvajas to trziste
5. Cak ni u ratu
P.S. Istrazuj sam sto vise mozes igrica ce ti biti zanimljivija, a veruj mi nista nece explodirati. Ja kada pogledam svoje stare partije dodje mi dfa se ubijem, a sada peske dodjem od leona do kosova. Dok sam slusao druge mnogo sam bio losiji nego sada
Nikola Lavrnja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2007, 23:34   #28
Nikola Lavrnja
Član
 
Član od: 19.1.2007.
Poruke: 382
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 86 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
Grimm_SBL kaže:
Evo i nastavka NAJBOLJE STRATEGIJE SVIH VREMENA.

Ovo je link : http://www.paradoxplaza.com/eu3.asp

http://pc.ign.com/objects/015/015820.html

Ovaj drugi i nije bas oficijalna strana ali posluzice. Ja sad odo' a vi piste sta hocete o EU 1, 2, 3, a ako zelite moze i o HOI (znam da vec ima...)

A sad moji komentari (kao da je nekog briga za moje komentare):

Mapa mi se nesvidja, ikone su velike (ni decija ruka ih nemoze promasiti), autor u intervjuu kaze da prave igru koja ce biti manje kompleksna od EU 1&2... Meni ova izjava, a i screenshootvi ne zvuce,a i ne izgledaju dobro. Videcemo sta ce biti, mada ja sam veciti pesimista...

Evo, otisao sam...
Mrzim manje kompleksno u strategijama
Nikola Lavrnja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2007, 5:41   #29
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Pomoć

Citat:
Nikola Lavrnja kaže:
2. prevuces misem preko tih armija i kliknes na opciju merge.
3."promote bailliff" opcija pre svega stalno guras trgovce...mnogo je bolje odradjena ekonomija u HOI
4. broj u levom uglu( Merchants) kliknes na ikonicu trade center i imas opciju place merchant. Stavljaj merchante samo kada imas 6, to je max, tako bolje osvajas to trziste
5. Cak ni u ratu
P.S. Istrazuj sam sto vise mozes igrica ce ti biti zanimljivija, a veruj mi nista nece explodirati. Ja kada pogledam svoje stare partije dodje mi dfa se ubijem, a sada peske dodjem od leona do kosova. Dok sam slusao druge mnogo sam bio losiji nego sada
Hvala, ali dosta sam vec ukapirao u medjuvremenu. Sa srbijom sam se prosirio na zetu, hum, bosnu, dubrovnik, hrvatsku, dalmaciju, transilvaniju i banat + nekoliko kolonija u juznoj americi. Jedino mi se ne svidja sto posle 100-150 godina postaje haoticno... Svi imaju rastrkane teritorija po mapi. Retko ko je grupisan... Austrijancima je recimo polovina teritorija nepovezana...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2007, 19:42   #30
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Аустрија

Citat:
Sarmatian kaže:
Svi imaju rastrkane teritorija po mapi. Retko ko je grupisan... Austrijancima je recimo polovina teritorija nepovezana...
Тако је и било у историји, поготово са Аустријом.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2007, 19:51   #31
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Аустрија

Citat:
DukeofSerbia kaže:
Тако је и било у историји, поготово са Аустријом.
Tako nije bilo nikad. Jednu u italiji, jednu na siciliji, jednu u rusiji, jednu u poljskoj, jednu u zapadnoj evropi, jedno 6-7 u centralnoj evropi (koje nisu sve povezane i nekoliko u novom svetu.
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2007, 19:04   #32
dramle
Član
 
Član od: 23.4.2006.
Poruke: 34
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

jel ima mozda neki patch da igra radi sa 64mb memorije. Ja imam GF4 Ti sa samo 64 mb.
dramle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2007, 23:28   #33
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Jedno pitanje - Da li se ikako moze preci iz neke Tribal varijante (federation, despotism...) u neki ozbiljniju formu vladavine, tipa neku monarhiju ili republiku?

Ja igram sa Mamlucima koji su od pocetka u Tribal Despotismu, i ne mogu da predjem ni u jednu drugu vladavine, osim drugih Tribal varijanti. Imam goverment technology 3 nivo, znaci trebao bih da mogu da predjem u Noble Republic, Feudal Monarchy, Despotic Monarchy i Merchant Republic ali su mi te opcije oznacene sivom bojom i ne mogu da kliknem na njih. Pise da ne mogu da predjem u njih iz mog sadasnjeg oblika vladavine. Nije valjda da sam osudjen da do kraja igram kao Tribal Despotism?
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 16:35   #34
huligan
Starosedelac
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Panama City,Panama
Poruke: 1.294
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 42 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku huligan
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Najbolji europa universalis do sada!Obavezno probati!
huligan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 19:38   #35
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Da pitam nešto, je l ovo neki novovjekovni HoI? Zvuči tako po vašoj priči. Nabavio sam je, i ako ikad uspijem da je instaliram javljam utiske.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 21:02   #36
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Bio sam u pravu, ovo zaista liči na HoI. I već imam jedno pitanje: kako se anektira država? Igram sa Francuskom i zauzeo sam sve teritorije Bretanje, ali nemam opciju da je anektiram niti da joj tražim provincije iako imam skor od 100%.

Poslednja ispravka: Corwin (15.2.2007 u 2:26)
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 21:29   #37
masteri
Veteran
 
Član od: 17.1.2007.
Lokacija: Beograd, Mirijevo
Poruke: 1.044
Zahvalnice: 1.014
Zahvaljeno 231 puta na 107 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku masteri
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Jel ova igra slicna M2TW
masteri je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 21:58   #38
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.378
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.006 puta na 7.048 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
masteri kaže:
Jel ova igra slicna M2TW
Mozda malo na takticki deo TW serijala...

I naravno da lici na HoI, pa i jednu i drugu igru je pravio Paradox Entertainment
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
masteri (25.12.2007)
Stara 15.2.2007, 1:38   #39
Geronimo
Veteran
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Banjica
Poruke: 636
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 79 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
Sarmatian kaže:
Jedno pitanje - Da li se ikako moze preci iz neke Tribal varijante (federation, despotism...) u neki ozbiljniju formu vladavine, tipa neku monarhiju ili republiku?

Ja igram sa Mamlucima koji su od pocetka u Tribal Despotismu, i ne mogu da predjem ni u jednu drugu vladavine, osim drugih Tribal varijanti. Imam goverment technology 3 nivo, znaci trebao bih da mogu da predjem u Noble Republic, Feudal Monarchy, Despotic Monarchy i Merchant Republic ali su mi te opcije oznacene sivom bojom i ne mogu da kliknem na njih. Pise da ne mogu da predjem u njih iz mog sadasnjeg oblika vladavine. Nije valjda da sam osudjen da do kraja igram kao Tribal Despotism?
tako ti je brate kad igras sa tim talibanima, ne moze da ima nista osim tribal oblika vladavine
Inace pogledajte ovaj sajt http://www.europa-universalis.org/wi...itle=Main_Page ima objasnjenja nekih stvari u igri.
Geronimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2007, 3:07   #40
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
Geronimo kaže:
tako ti je brate kad igras sa tim talibanima, ne moze da ima nista osim tribal oblika vladavine
Inace pogledajte ovaj sajt http://www.europa-universalis.org/wi...itle=Main_Page ima objasnjenja nekih stvari u igri.
Pa tesko da su mamluci talibani... Ima boranije ali mamluci su bili jako dobro organizovani.
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
europa universalis, evropa, hoi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com