Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.2.2007, 3:39   #41
Geronimo
Veteran
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Banjica
Poruke: 636
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 79 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Ne znam meni nikad nije bilo zanimljivo da igram sa vanevropskim drzavama, zato sto oni imaju nekakav hendikep na razvoj, smanjena im je brzina kojom razvijaju tehnologije. Jer neko uspeo da ucini nesto vise sa Srbijom? Zauzeo sam Dalmaciju, Hum, Bosnu, Albaniju (prvo ), Raguzu, Crnu Goru, i Mantovu (ogrebao sam se o rat Venecije i Austrije). Ali onda sam se nasao u nekakvoj pat poziciji, drzava mi je siromasna i nerazvijena, a ne mogu da ratujem jer su me Austrija i Turska okruzile.
Geronimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2007, 6:09   #42
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Uspeo sam ja. Osvojio ceo Balkan i jos po koju teritoriju i pokorio turke. Ali to negde vec pred kraj 18. veka. Znaci napatio sam se kao Isus. Kretao sam 20 puta dok nisam konacno provalio kako se otprilike razvija situacija na balkanu.

Otisao sam na onaj sajt koji si dao i video da pod "Country guides" nema Srbije. Neke Engleske, Rusije i Turske...

Sad je to ispravljeno . Napisao sam vodic za srbiju: http://www.europa-universalis.org/wi...erbia_strategy

Voleo bih da cujem misljenje kakav je. Sve primedbe, predlozi i ispravke (posebno ispravke) su dobrodosli, posto sam ipak jos neiskusan igrac u EU...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2007, 14:21   #43
Marko
Član
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Ecka
Poruke: 337
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 61 puta na 43 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Ajde da vas i ja pitam nesto:
-da li neko moze da mi objasni one 'slidere' :diplomacy, production i ostalo?
Igrao sam hoi2 i sve skontao ali ovde ne razumem. Sta radi taj production?
Zasto ima crvene i zelene boje na tim sliderima, sta je to? Inflacija-kako se smanjuje?
Trazio sam malo na netu i na wikipediji ali nisam nasao odgovore. Zna li neko neki sajt ili ako ga ne mrzi da napise nesto.

Hvala
Marko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2007, 17:46   #44
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Ista priča je i sa mnom. Tražio po netu i nisam našao ništa osim cheatova. I mene zanima šta je proizvodnja, a ostali slajderi su mi jasni. Ponoviću predhodno pitanje: zna li iko kako se anektira nacija? Koji uslovi treba da se ispune?
Da dodam: kako se armije prevoze preko mora????

Poslednja ispravka: Corwin (15.2.2007 u 19:43)
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2007, 19:47   #45
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Nacije se aneksira mirnim putem pod sledecim uslovima: 1) Mora biti tvoj vazal najmanje 10 godina, 2) Moras imati odnose preko 190. Ako ispunis ta dva uslova mozes ponuditi naciji da je aneksiras, ali to ne znaci da ce ona prihvatiti. Da li ce prihvatiti zavisi od tvog prestiza. Ako ti je Prestige oko nule, bice maybe. Sto ti je visi prestiz, bice veca sansa... Naravno i obrnuto.

Imas 3 glavna slidera. Jedan za religije, jedan za politiku i jedan za istrazivanje.

Slider za religije oznacava koliko tolerises odredjene religije. Sto je veca tolerancija manja je sansa za pobunom ukoliko neka tvoja provincija ima tu religiju. U principu stavis na maksimum jos jednu ili dve religije koje su u tvom okruzenju pored tvoje drzavne.

Policy slider oznacava politiku tvoje zemlje. Njega mozes pomerati samo jednom na odredjeni broj godinu (koliko godina zavisi od oblika vladavine). Kako ih namestiti zavisi od toga kako zelis da igras... Ako ostavis kursor misa na nekom od slidera pojavi se prozor gde pise na sta on konkretno utice. Kada pomeris bilo koji od slidera, opada ti stabilnost za 1 poen.

Research slider oznacava koliko para iz tvog budzeta ide na razlicita istrazivanja.

1) Goverment - omogucuje nove oblike vladavine, nove gradjevine i dodatne nacionalne ideje (jako vazno). Nacionalne ideje su grubo slicne svetskim cudima iz Civilizationa. Znaci daju prilicno velike bonuse.

2) Production - omogucuje nove gradjevine koje se bave proizvodnjom i povecava efikasnost proizvodnje. Na istom ekranu gde su Research slideri sa leve strane u gornjem uglu pise koliko zaradjujete od poreza (Taxes), proizvodnje (Production) i trgovine (Trade). Pored njih u zagradi pise neki procenat. Taj procenat predstavlja efikasnost. Sto je veca efikasnost, vise ces zaradjivati od proizvodnje ili trgovine ili poreza.

3) Trade - omogucuje nove gradjevine vezane za trgovinu i povecava efikasnost trgovine.

4) Land - kopnena vojska. Povecava moral vojske, omogucuje vojne gradjevine i nove jedinice.

5) Naval - Isto kao Land samo za mornaricu.

6) Stability - sto je vece ulaganje, brze ce skakati stabilnost.

7) Treasury - koliko para svakog meseca se uplacuje u drzavnu blagajnu iz budzeta. Ovde je kljuc za suzbijanje inflacije. Ako trpas gomilu para iz budzeta u kasu, inflacija ce skociti a la Sloba '93. Treba da balansiras izmedju ulaganja u ovih 6 stavki i Treasury-a. Ako ostavis kursor da stoji na treasury slideru videces kolika ce inflacija biti svaki godine. Idealno je 0 ili neki minus ako vec imas inflaciju

Inflaciju moze suzbiti i izborom National Bank kao nacionalne ideje. To ti smanjuje inflaciju 0.10 svake godine ali bolje budi pazljiv od pocetka pa neces morati da trosis nacionalnu ideju na tako nesto...

Nadam se da sam pomogao
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sarmatian na korisnoj poruci:
ProdavacKupusa (11.12.2011)
Stara 15.2.2007, 21:02   #46
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Pa najbolje bi bilo da nisi, posle kucanja cijele strane... Evo ti reputacija za trud!
Znači, od proizvodnje nema neke vajde, osim što donosi pare? Nisam bio provalio ni ovo za inflaciju.
Međutim, mene zanima kako anektirati naciju u ratu. Primjera radi, igram sa Francuzima i Burgundima osvojim sve teritorije, pobijem sve vojske, a nemam opciju da ih anektiram. Kastilja im je saveznik, ali ovo ne bi trebalo da ima uticaja.
Drugo, na koju foru da utovarim vojsku i pošaljem u prekomorsku koloniju? Klikam i klikam na brod, ali ništa se ne dešava.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2007, 23:47   #47
Geronimo
Veteran
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Banjica
Poruke: 636
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 79 puta na 50 poruka
Određen forumom Европа Универзалис 3

Moras da svedes naciju na 1 teritoriju mirovnim ugovorom, i onda ih ponovo napadnes da bi ih osvojio. Ali to je poveci udar na tvoju stabilnost. To me najvise nerviralo u dvojci pa i sad.

E dobra ti je strategija, ja sam otprilike isto radio osim sto je austrija preterano ojacala pa im nisam mogao nista, vec sam ih smorio da udjemo u savez. Ali glavni problem mi je ekonomija, koju prakticno nemam.

Poslednja ispravka: DukeofSerbia (16.2.2007 u 20:02) Razlog: две везане поруке у року од 10 минут&a
Geronimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2007, 4:06   #48
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
Corwin kaže:
Pa najbolje bi bilo da nisi, posle kucanja cijele strane... Evo ti reputacija za trud!
Znači, od proizvodnje nema neke vajde, osim što donosi pare? Nisam bio provalio ni ovo za inflaciju.
Međutim, mene zanima kako anektirati naciju u ratu. Primjera radi, igram sa Francuzima i Burgundima osvojim sve teritorije, pobijem sve vojske, a nemam opciju da ih anektiram. Kastilja im je saveznik, ali ovo ne bi trebalo da ima uticaja.
Drugo, na koju foru da utovarim vojsku i pošaljem u prekomorsku koloniju? Klikam i klikam na brod, ali ništa se ne dešava.
Ima, kako nema. Tu negde na sedmom nivou svake od oblasti dobijas mogucnost da gradis manufactories. Osim sto donose gomilu para, one ujedno ulaze dodatan novac svaki mesec u research. Na sedmom nivou Production-a mozes da gradis Textile Manufactory koji donosi 6 dukata svake godine, duplo ako je u provinciji resurs vuna ili tkanine (vecina na balkanu su takve) i dodaje 5 dukata u Production Research svaki mesec.

Isto tako za Weapon Manufactory, samo sto se onih 6 dukata duplira ako u provinciji imas gvozdje ili bakar i onih 5 dukata svaki mesec ide u Land research.

Manufactories su najvaznije gradjevine u igri. Donose pare i ubrzavaju istrazivanje. A svakim novim nivoom u Production-u, sve vise i vise para donose....

Vojsku mozes tovariti samo u tovarne brodove. Znaci ne moze u karavele, karake, frigate itd... koji su vojni brodovi. Obicno u opisu broda (opet drzis kursor) pise da se koristio za transport. Napamet sto mogu da se setim mislim da mozes da tovaris u Flyte, Merchantman, East Indiaman itd... Svaki brod moze da nosi samo jednu jedinicu. Znaci ako hoces da prebacis armiju od 20 regimenti, treba ti 20 tovarnih brodova...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sarmatian na korisnoj poruci:
leonardo1 (4.10.2008)
Stara 16.2.2007, 7:39   #49
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Pa napravio sam Flyte! Ma neću da spamujem više...
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2007, 19:56   #50
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Thumbs up Србија

Citat:
Sarmatian kaže:
Uspeo sam ja. Osvojio ceo Balkan i jos po koju teritoriju i pokorio turke. Ali to negde vec pred kraj 18. veka. Znaci napatio sam se kao Isus. Kretao sam 20 puta dok nisam konacno provalio kako se otprilike razvija situacija na balkanu.

Otisao sam na onaj sajt koji si dao i video da pod "Country guides" nema Srbije. Neke Engleske, Rusije i Turske...

Sad je to ispravljeno . Napisao sam vodic za srbiju: http://www.europa-universalis.org/wi...erbia_strategy

Voleo bih da cujem misljenje kakav je. Sve primedbe, predlozi i ispravke (posebno ispravke) su dobrodosli, posto sam ipak jos neiskusan igrac u EU...
Ово је кључни доказ да је тројка лакша од двојке, или се игра на слабијим подешавањима. У двојци сам са Србијом преживео само када сам измодовао игру, и уз лудачку срећу.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2007, 20:53   #51
Geronimo
Veteran
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Banjica
Poruke: 636
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 79 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Србија

Citat:
DukeofSerbia kaže:
Ово је кључни доказ да је тројка лакша од двојке, или се игра на слабијим подешавањима. У двојци сам са Србијом преживео само када сам измодовао игру, и уз лудачку срећу.
I meni je dvojka bila teza, ali nju sam i igrao na vecoj tezini. Ovde igram na normal, zato sto je samo tako i realno jer ti na hard i vh igra smanjuje takse i jos neke stvari a za AI povecava iste. Jeste da to zahteva bolje igranje ali nema smisla u ovakvoj igri. Bolje da su uradili poboljsan ili agresivniji AI, a ne ovo.
Geronimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2007, 22:59   #52
masteri
Veteran
 
Član od: 17.1.2007.
Lokacija: Beograd, Mirijevo
Poruke: 1.044
Zahvalnice: 1.014
Zahvaljeno 231 puta na 107 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku masteri
Smile Re: Europa Universalis 3

Sada ste me zarazili igrom uskoro cu je instalirati
masteri je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2007, 23:09   #53
Martok
Veteran
 
Član od: 24.1.2006.
Lokacija: U Gostima
Poruke: 844
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 302 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Evo taktike koja je delimicno palila u dvojci u pokusaju da napravis neki uspeh sa Srbijom.
Bankrot Taktika.
Kada jednom osvojis Zetu, Bosnu i Albaniju, imaces dovoljno teritorije da mozes da regrutujes dovoljno placenika da nepadnes neku vecu susednu teritoriju. Da bi regrutovao placenike uzumas kredite bez namere da ih vracas, vrlo brzo ces bankrotirati, onda ces opet moci da podignes nove kredite naravno onda odma ih uzmes sve koje mozes, kupujes placenike i napadnes cim ti se stability digne sa -3 ili kada neko tebe napadne sto je jos verovatnije sa Srbijom i tako sve u krug.
Cim bankrotiras stanje u drzavi ce ti se drasticno pogorsati, stalno ces imati bune i svi ce ti biti neprijatelji, u popravljanje stanja mozes da se upustis tek kada ti teritorija dovoljno naraste, pa da niko ne sme da te napadne. Dok se to ne desi sve probleme resavas kupovanjem sto vecih kolicina placenika.
Na ovaj nacin sam uspeo da osvojim skoro celu Austriju, Tursku, sve sitnije drzave u oklini (ne secam se vise sta tacno), na zalost kampanju nikada nisam priveo kraju, kad nabavim trojku pokusacu opet.
Da li sam zaboravio da kazem da je ovo bilo na nekom od laksih nivoa tezine
Martok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2007, 0:34   #54
Marko
Član
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Ecka
Poruke: 337
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 61 puta na 43 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko
Određen forumom Re: Србија

Citat:
DukeofSerbia kaže:
Ово је кључни доказ да је тројка лакша од двојке, или се игра на слабијим подешавањима. У двојци сам са Србијом преживео само када сам измодовао игру, и уз лудачку срећу.
Mislim da ne mora da znaci. Vecina vladara u to vreme samo je krala pare seljacima i nista vise (kao i sad, kao sto je na ovim prostorima uvek bilo). Dusan je napravio carstvo za jedan zivotni vek zato sto je malo mislio na ekonomiju, odnose itd.
Mislim da se drzava moze spasiti iz "teske" situacije ako se vladar malo potrudi (sto svaki igrac cini buduci da nema zelju da maznjava virtuelni novac).

Ali naravno to je samo moje misljenje.

P.S kad osvajas drzavu:
prvo zauzmes sve teritorije (ili vecinu). Onda trazis mir - demand tribute i prisvojis sto vise teritorija (ali ces moci sve osim jedne). Posle u drugom ratu zauzmes i tu poslednju i onda anektiras.
Marko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2007, 3:56   #55
Serbian Knight
Novi član
 
Član od: 17.2.2007.
Poruke: 12
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
Corwin kaže:
Pa napravio sam Flyte! Ma neću da spamujem više...
Da bi prebacio vojsku sa kopna u brod moras da uradis sledece:
Prvo napravi transportni brod (bilo koji), kada se zavrsi izgradnja brod ce biti postavljen u luku na kopnu. Moras da selektujes brod u luci i da ga posaljes na more oko kopna. Sada klines na jedinicu na kopnu i kliknes na more gde se brod nalazi, pojavice ti se strelica kao kad se kreces po kopnu i to je to.
Serbian Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2007, 4:02   #56
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Србија

Citat:
DukeofSerbia kaže:
Ово је кључни доказ да је тројка лакша од двојке, или се игра на слабијим подешавањима. У двојци сам са Србијом преживео само када сам измодовао игру, и уз лудачку срећу.

Ne znam, nisam igrao dvojku, ali ovo sam igrao na easy nivou tezine...

Poenta je da te niko ne napadne od velikih, a da napadas male...

I to je je bilo jednom od 20-ak puta pokusanih... Znaci zaista sam imao srece.
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2007, 12:40   #57
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Citat:
Serbian Knight kaže:
Da bi prebacio vojsku sa kopna u brod moras da uradis sledece:
Prvo napravi transportni brod (bilo koji), kada se zavrsi izgradnja brod ce biti postavljen u luku na kopnu. Moras da selektujes brod u luci i da ga posaljes na more oko kopna. Sada klines na jedinicu na kopnu i kliknes na more gde se brod nalazi, pojavice ti se strelica kao kad se kreces po kopnu i to je to.
A ja svo vrijeme pokušavao da ih ukrcam dok je brod u luci! Domoroci, crno vam se piše!
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2007, 12:22   #58
Bug[Su]
Član
 
Član od: 6.4.2006.
Poruke: 226
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

ajd daj te screenshot teritorije koje ste osvojili
Bug[Su] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2007, 23:51   #59
TrickyTrix
Novi član
 
Član od: 4.11.2005.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

Zasto ne mogu da gradim brodove sa Srbijom. Osvojio sam Zetu i Albaniju i imam izlaz na more ali ikonica za brodove je siva i kada predjem preko nje kaze: "You can only build navies in one of your core provincies that you control."
TrickyTrix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2007, 0:06   #60
dramle
Član
 
Član od: 23.4.2006.
Poruke: 34
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Europa Universalis 3

pa lepo ti kaze you can only build in your core provincijama a one ti to nisu jos. Moras da cekas neko vreme da prodje i reci ce ti da su ti one u medju vremenu postale core provicije i nesto u stilu branicemo je do zadnje kapi seljacke krvi. Mada nesto nisam siguran da je i meni takobilo. A mogu ti postati i core preko onih pogranicnih nesporazuma koji ti daju ''razlog za rat'' i u isto vreme one ti postaju core.
dramle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
europa universalis, evropa, hoi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com