Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.5.2015, 16:22   #1
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Programiranje mikrokontrolera

Trenutno na faksu imamo predmet Mikroračunarski sistemi, i vežbe iz predmeta (programiranje PIC mikrokontrolera) su ponovo probudile moju strast prema hardveru. Zanimljivije su mi oblasti koje se dotiču i rada sa hardverom nego čisto softverske oblasti.

Eh, sad, kontam ja da mikrokontroleri imaju ogromnu primenu u embedded uređajima ali koliko ima posla i kakvo je stanje tržišta, da li je potražnja za ljudima koji se razumeju u mikrokontrolere konstantna ili fluktuira?

Takođe, ako ima zaposlenih u toj grani posla, da li ste zadovoljni time što radite? Da li često radite na projektovanju novih stvari ili jednostavno većinu vremena redizajnirate postojeće sisteme i optimizujete kod i uređaje over and over again?

Već sam na trećoj godini Računarstva i uskoro bih trebao da se opredelim za neku oblast i počnem da se usavršavam. Projektovanje softvera i OO dizajn su mi sve smorniji i gledam da se orijentišem ka nečemu kreativnijem (hard/soft kombinacije, web dizajn i programiranje itd.), pa stoga i ovo pitanje o ovom poslu.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2015, 16:37   #2
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Zavisi sta vise volis da radis i koliko para zelis da zaradis Sto se tice samog prvljena hardvera sa nekim kontrolerom tu nema neke prevelike nauke vecina vremena ode na pisanje koda, unapredjivanje i debagovanje. E sada racunaj da ti je plata jednog programera hardvera uvek dosta manja i dosta se sporije napreduje sa platom od recimo java programera, a nazalost zivi se od para a ne od ljubavi.
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku cane.prebranac na korisnoj poruci:
doctor (6.5.2015)
Stara 6.5.2015, 19:18   #3
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Nema nešto preterano posla, a pritom se od "programera hardvera" se očekuje da je potkovan i u projektovanju kola i crtanju šema, zapravo to vrlo često rade elektroničari koji su se priučili programiranju (pa je i programski kod takav ). Sad ozbiljno, kad se gledaju primeri koda za mikrokontrolere, često se vidi da ih je pisao neko ko je na faksu slušao samo programiranje 1 i eventualno 2 (srećom pa su moderni kompajleri dovoljno napredovali da optimizacijom kompenzuju manjak programerske veštine).

Inače nemam mnogo iskustva sa mikrokontrolerima, radio sam na MSP430 i na STM32F4, primarno se bavim sistemskim programiranjem na ARM-ovima pod Linuxom (drajveri, programi koji interaguju s drajverima, shell skripte za automatizaciju). Zato bih mogao da preporučim da, osim ako nećeš da praviš hard real-time sisteme, pogledaš i low-power ARM platforme sa Linuxom (npr. Beaglebone) i proučavaš drajvere za periferije. Em ćeš imati potpuno odrešene ruke i mnogo više mogućnosti (npr. nećeš morati da porodiš mečku ako budeš hteo da na uređaju podigneš web server za daljinski menadžment uređaja), em su drajveri koji stižu uz Linux najčešće funkcionalniji i manje bagoviti od drajvera uz mikrokontrolerska okruženja, em ćeš da usavršiš C (smeo bih reći da je upotreba C-a u Linux kernelu i drugim Unixoidima jedina prava, i da je C-ovsko programiranje na mikrokontrolerima primitivnije).

Za detalje, pitaj na PM sve što te interesuje.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
doctor (6.5.2015)
Stara 6.5.2015, 22:15   #4
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

http://www.mikroe.com/posao/

Ete ti poso

Samo što se ova firma bavi i pravljenjem mikrokontrolerskih platformi, pišu se kompajleri.

Kad se pročita ovaj gore, a onda i tekst iza linka "Kako napisati CV?", vidi se da je čovek ozbiljan i da ga boli lakat za marketinške gluposti, lepo oglas na srpskom i to normalnom, bez glupih lista potrebnih kvalifikacija. Ima jednostavan opis posla, ako misliš da možeš prijavi se, a oni će da procene da li stvarno možeš.

Poslednja ispravka: ivan90BG (6.5.2015 u 22:38)
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2015, 22:27   #5
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

E jes posao u mikroelektronici, kao da radis kod gonica robova
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2015, 22:47   #6
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

https://www.youtube.com/watch?v=2mY3bfWqV1U

Šalu na stranu, sav moj kontakt sa njima su ovi napisi na sajtu, što sam jednom vido gazdu da priča na TV-u, i što je moj ortak jednom kupio neki sitan uređaj od njih da se zanima. Ali realno, ova delatnost mi baš deluje primamljivo. Sad ako je istina to što kažeš, onda jbg.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2015, 22:57   #7
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Upravo danas je bio tekst na B92 kako ima idealne uslove za rad radnika, a moj sef pobegao iz te firme pa je ceo dan pizdeo na novinara koji je objavio tekt, znam jos par ljudi sto rade ili su radili tamo, niko nije odusevljen.
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2015, 23:02   #8
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Bilo je korektno pre par godina, mada mi je logično da su se u međuvremenu uslovi svuda pogoršali (znam da kod mene jesu).
Uglavnom, razmotri i RT-RK.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2015, 23:27   #9
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
http://www.mikroe.com/posao/

Ete ti poso

Samo što se ova firma bavi i pravljenjem mikrokontrolerskih platformi, pišu se kompajleri.

Kad se pročita ovaj gore, a onda i tekst iza linka "Kako napisati CV?", vidi se da je čovek ozbiljan i da ga boli lakat za marketinške gluposti, lepo oglas na srpskom i to normalnom, bez glupih lista potrebnih kvalifikacija. Ima jednostavan opis posla, ako misliš da možeš prijavi se, a oni će da procene da li stvarno možeš.
Ali ja ne tražim posao
Samo se raspitujem o samoj oblasti rada sa mikrokontrolerima. Još sam na Elfaku
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2015, 0:15   #10
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Batali ti mikrokontorlere bices ceo zivot u zicama ko ja Bolje ti biraj nesto drugo.
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2015, 0:22   #11
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Kojoj god oblasti da se okrenem, vidim mnogo dosade.
Jedina opcija koja mi se čini pravom jeste da otvorim svoju firmu nakon faksa sa još par ambicioznih i kreativnih ljudi i da radim ono što volim.

Jes' tako najteže, ali ne upada mi se u bilo kakvu kolotečinu, zato sam i upisao ovaj fakultet.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2015, 9:26   #12
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Jeste privatna firma sa ljudima koje si lično izabrao, koji su ti bili ortaci na faksu, u kojoj radite ono što volite je najbolja stvar. Ja bi tako radio, čak i ako bih imao manju zaradu nego da sam upošljen kod nekoga. Svima bih dao jednak deo od zarade, čak bih i administrativne poslove oko firme raspodelio među nama.

Trenutno radim u firmi na pravljenju e-commerce sajtova. Govorim sebi da je to samo privremeno dok ne nađem pravi programerski poso . Ova Mikroelektronika mi je zapala za oko jer razvijaju kompajlere za mikro kontrolere, taj bi mi poso baš odgovarao, ali jbg ako su uslovi rad atakvi kao što se priča onda mi realno ne vredi što volim poso, ako ću stalno morati da mislim o tome da li sam dovoljno dobar i da li sam ispunio neka njihova nebulozna očekivanja.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2015, 9:39   #13
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Mislim napravio ja taj lik odlicnu firmu da se razumemo, pre mesec dana sam bio u inostranstvu na nekoj obuci i sa nama u grupi bio je jedan matori tip iz Engleske. Nesto smo pricali odakle sam i tako to, kad on kaze da koristi mikroelktronikin kompajler za PIC kontrolere pod Paskalom jbg on covek naucio Paskal i nije ga zanimalo dalje, tako da je to svetski poznata firma. Naravno mozes da probas da konkurises kod njih pa vidi ako ti se svidja posao i zadovoljan si onda ok. Mozda su mene ovi moji slagali
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2015, 9:46   #14
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

A što je bitno da se što pre odlučiš za nešto?
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2015, 8:51   #15
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.662
Zahvalnice: 1.652
Zahvaljeno 696 puta na 483 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Sto se tice uslova za rad u nekoj firmi, jedino objektivno stanje jeste, da li je plata redovna, da li se i koliko ostaje posle radnog vremena, da li se placa prekovremeno, imas li pauzu, imas li sve uslove za normalan rad itd. Sve ostalo tipa "gazda je robovlasnik, gazda je kul, plata je mala, plata je super" je subjektivno misljenje. Neko jednostavno ne podnosi "naredjivanje" i to mu ide na zivce, makar svi uslovi bili perfektni, a neko nema problema sa tim jer "pos'o je pos'o". Neko je zadovoljan sa platom od 50.000 RSD a nekome je to malo.

Otvaranje svoje firme je hrabar korak i deluje opustenije ali nije bas tako. Kad radis kod nekog poslodavca, ti ne razmisljas o klijentima, placanjima i prodaji proizvoda (osim ako radno mesto nije direktno vezano za prodaju), tebe samo zanima da plata bude na vreme i posle radnog vremena "mozak ti je na pasi" . Kad imas svoju firmu tebe MORA da zanima SVE vezano za firmu, i nemas radno vreme. Nije dovoljno samo da imas dobar proizvod, treba ga prodati. Znaci marketing, prezentacije proizvoda, "obijanje pragova" potencijalnih kupaca, natezanja oko placanja. To sve da bi ti i tvoje kolege mogle da zivite od posla kojeg volite. Znaci, tvoja briga vise nije samo tvoja plata vec SVE plate zaposlenih, plus porezi, troskovi itd.

Poslednja ispravka: galebns (8.5.2015 u 10:34)
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku galebns na korisnoj poruci:
doctor (8.5.2015), voodoo_ (8.5.2015)
Stara 8.5.2015, 13:09   #16
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Citat:
Teva kaže: Pregled poruke
A što je bitno da se što pre odlučiš za nešto?
Jer vidim da vreme leti a želim da se zaposlim asap po završetku studija. To sigurno neću moći ako ostanem na nivou na kome sam sada - sve sam zagrebao po površini ali ni u čemu nisam posebno dobar. Tako da bih već sada pokušao da se opredelim za nešto pa ako ne ide da imam vremena da se prešaltam na nešto drugo kasnije.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2015, 15:25   #17
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Citat:
galebns kaže: Pregled poruke
Otvaranje svoje firme je hrabar korak i deluje opustenije ali nije bas tako. Kad radis kod nekog poslodavca, ti ne razmisljas o klijentima, placanjima i prodaji proizvoda (osim ako radno mesto nije direktno vezano za prodaju), tebe samo zanima da plata bude na vreme i posle radnog vremena "mozak ti je na pasi" . Kad imas svoju firmu tebe MORA da zanima SVE vezano za firmu, i nemas radno vreme. Nije dovoljno samo da imas dobar proizvod, treba ga prodati. Znaci marketing, prezentacije proizvoda, "obijanje pragova" potencijalnih kupaca, natezanja oko placanja. To sve da bi ti i tvoje kolege mogle da zivite od posla kojeg volite. Znaci, tvoja briga vise nije samo tvoja plata vec SVE plate zaposlenih, plus porezi, troskovi itd.
Al znaš zašto radiš, i za koga. Čuo sam dosta primera i kad radiš za nekog poslodavca (koliko god jak on bio) da se neretko dešava da zagineš i po 12 sati jer ti je dedlajn blizu.

U principu bitno je da radiš ono što voliš i da te ne opterećuje to, ostalo je po meni manje bitno, iskren da budem ja i kad sam imao radno vreme ja sam u slobodno vreme razmišljao o poslu, jer ne fizikališeš već ti je posao da razmišljaš, ne možeš, bar ja nisam mogao, da ceo dan smišljam način da postavim dobru arhitekturu za modul i kad dođe pet da kažem e dosta, aj sad nešto drugo. Ne znam koliko puta se desilo da u 1 ujutro sednem da pišem neke delove jer mi je pala na pamet ideja pod tušem xD

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Jer vidim da vreme leti a želim da se zaposlim asap po završetku studija. To sigurno neću moći ako ostanem na nivou na kome sam sada - sve sam zagrebao po površini ali ni u čemu nisam posebno dobar. Tako da bih već sada pokušao da se opredelim za nešto pa ako ne ide da imam vremena da se prešaltam na nešto drugo kasnije.
Ima logike, ali ja zastupam onu drugu filozofiju, i za sad neam problema (Hakuna Matata) xD
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2015, 15:47   #18
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.662
Zahvalnice: 1.652
Zahvaljeno 696 puta na 483 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Citat:
Teva kaže: Pregled poruke
Al znaš zašto radiš, i za koga.
Tacno, i to ti i daje najvise snage Ipak, ima ljudi koji jednostavno ne zele (nemaju hrabrosti) da se upustaju u takve price. Sto bi rekli, ili jesi ili nisi...
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2015, 16:14   #19
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Citat:
Teva kaže: Pregled poruke
Al znaš zašto radiš, i za koga. Čuo sam dosta primera i kad radiš za nekog poslodavca (koliko god jak on bio) da se neretko dešava da zagineš i po 12 sati jer ti je dedlajn blizu.
A kad budeš imao svoju malu firmu, zaginućeš 12 sati na projektu plus redovnih X sati dnevno bavljenja menadžmentom i parama

Uglavnom, prvo se definiše biznis model i proizvod ili usluga, pa se onda otvara firma. Otvaranje firme čisto da "ne bi radio za nekog gazdu" je odličan put da osediš i odlepiš u roku od šest meseci.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
doctor (9.5.2015), galebns (8.5.2015)
Stara 8.5.2015, 16:39   #20
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Programiranje mikrokontrolera

Jako zahtevan i dosadan posao,prostor za greske ravan nuli...

Nije za svakoga, bas moras biti pasioniran sto se tice ove oblasti.

Ja sam malo cacnuo to na vezbama i pobegao glavom bez obzira
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Markonije na korisnoj poruci:
doctor (9.5.2015)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Laptop za programiranje (Java, Android, Unity) ~650€ Schnak3 ŠDK - Prenosni računari 0 1.3.2015 20:02
Genericko programiranje (OOP) PeTkO Programiranje 4 5.9.2013 23:05
Kompjuter za programiranje i igre -[ExcorCist]- ŠDK - Osnovne komponente 2 21.1.2013 0:47
programiranje mikrokontrolera - generisanje timer interrupt-a Eddy Programiranje 0 9.9.2011 21:09
Programiranje pic mikrokontrolera... al0cunit Programiranje 42 29.4.2009 7:42


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com