Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.10.2006, 20:17   #1
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom windows xp compression

moze li mi neko na brzinu objasniti kako radi...

recimo kod mene je situacija da imam disk "c",
na njemu folder "arhiva" koji je kompresovan,
i u njemu (izmedju ostalih) fajl "film.mpg" koji nekompresovan zauzima 980GB a kompresovan 470MB.

kako windows pristupa tom fajlu? ocigledno da nije fazon da ga prvo dekompresuje negdje u neki temp (ili u memoriju) pa da mu tek onda pristupa, jer cim kliknem na njega otvara se u playeru i pusta.

da nije da ga malo po malo dekompresuje (onako kako ga pusta)?

to bi znacilo da brzina pristupa izmedju nekompresovanog i kompresovanog fajla zavisi samo od jacine procesora?
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2006, 17:08   #2
interceptor
Novi član
 
Član od: 7.10.2006.
Lokacija: Bgd
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku interceptor
Određen forumom Re: windows xp compression

Prvo ga raspakuje u temp pa ga tek onda player pusti
interceptor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2006, 17:14   #3
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: windows xp compression

Citat:
interceptor kaže:
Prvo ga raspakuje u temp pa ga tek onda player pusti
mozda ti mislis na zip folders?
jer to sto govoris je nemoguce fajl je od skoro 1GB - znas li koliko je potrebno da se dekompresuje toliki fajl? nekoliko minuta u najmanju ruku
a kada ja pustim otvara ga instantno (tj. treba mu 2-3 sekunde - nista sporije nego kada je nekompresovan)
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 11:21   #4
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.573
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: windows xp compression

Na kakvu kompresiju misliš, tj. kako ti je taj folder kompresovan?
- Ako si koristio compress koji je uključen u file sistem (NTFS), tj. koristio si opciju "Compress drive to save disk space" iz properties-a diska (particije) - onda se kompresija i dekompresija izvršavaju na nivou Windowsa, tj. na nivou file sistema (diska) - sve se "u letu" kompresuje i dekompresuje, nema privremenih fajlova i sl. što opterećenje prebacuje na procesor i disk. Problem je što tako nisi mogao da kompresuješ samo neki folder na disku, nego cijelu particiju, osim ako ne koristiš neki dodatni software za to.
- ako se koristi neki arhiver (Winzip ili nešto slično) onda se (automatski) prvo dekompresuje u temp folder, pa se onda otvara.

Nadam se da sam bio razumljiv

Pozdrav
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 12:28   #5
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: windows xp compression

ne koristim nikakav dodatni softver, a sto se tice windowsove ugradjene podrske za zip, to sam odstranio

mislio sam na kompresiju kada samo otvorim disk u exploreru, onda right click na neki folder pa properties pa advanced i tu izaberem compress
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 16:26   #6
madhatterYU
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Lokacija: Krusevac - Nis
Poruke: 631
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 27 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: windows xp compression

File compression overviewCompressing files, folders, and programs decreases their size and reduces the amount of space they use on your drives or removable storage devices. Drive compression decreases the amount of space used by all of the files and folders stored on that drive.

Windows supports two types of compression: NTFS compression and compression using the Compressed (zipped) Folders feature.

NTFS compression versus Compressed (zipped) Folders

NTFS compression


If you do not have an NTFS drive, this option is not available. To determine whether your drive is formatted with NTFS, open My Computer, right-click a drive, and then click Properties. The file system is indicated on the General tab.
You can compress individual files and folders using NTFS compression, as well as entire NTFS drives.
You can compress a folder without compressing its contents.
You can work with NTFS-compressed files without decompressing them.
You can display NTFS-compressed file and folder names in a different color to make them easier to identify.
You may notice a decrease in performance when working with NTFS-compressed files. When you open a compressed file, Windows automatically decompresses it for you, and when you close the file, Windows compresses it again. This process may decrease your computer’s performance.
NTFS-compressed files and folders only remain compressed while they are stored on an NTFS drive.
You cannot encrypt an NTFS-compressed file.
NTFS file encryption is not available on Windows XP Home Edition.

You can only use NTFS compression for files and folders on drives formatted as NTFS. If the Advanced button does not appear, the file or folder you selected is not on an NTFS drive.
If you move or copy a file into a compressed folder, it is compressed automatically. If you move a file from a different NTFS drive into a compressed folder, it is also compressed. However, if you move a file from the same NTFS drive into a compressed folder, the file retains its original state, either compressed or uncompressed.
Files and folders that are compressed using NTFS compression cannot be encrypted.
You can choose to display NTFS-compressed files in a different color. For more information, click Related Topics.


Sve u help i supportu, samo kucaj i trazi..
madhatterYU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 16:28   #7
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: windows xp compression

ali tu ne pise ono sto me interesuje (procitaj prvi post)
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 18:16   #8
madhatterYU
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Lokacija: Krusevac - Nis
Poruke: 631
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 27 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: windows xp compression

delimicno upucuje, kaze da vise oslabljuje performanse rada kompjutera pri otvaranju takvih fajlova (nego sto bi obicno), sad to verovatno znaci da vuce drugu hardversku komponentu, najverovatnije vise koristi ram ili nesto (nagadjam), u sustini iprobaj sa task managerom, pa smesti neki veci fajl i vidi sta se dogadja, nema putanje te vrste kao kod unzipovanja to je ocigledno, to u sustini i pise u helperu.

Tipkaj po netu, mozda i nadjes nesto.
madhatterYU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 19:14   #9
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: windows xp compression

koliko sam skontao iz rada sa njim, odlican je za primjenu na neki folder gdje drzite neke video klipove (koji nisu divx), jer ih dobro kompresuje (skoro 2:1) a pristup nije ni malo usporen (bitrate takvih fajlova je ugl. malen)
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 19:21   #10
madhatterYU
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Lokacija: Krusevac - Nis
Poruke: 631
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 27 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: windows xp compression

svrha je kompresija fajlova koji ce nam jednog dana eventualno trebati, ali trenutno nicemu ne sluze, nista posebno, mozes isto to da odradis i rarom, s tim sto je ovde postupak raspakovanja user frendlier.
madhatterYU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 22:09   #11
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: windows xp compression

Citat:
madhatterYU kaže:
svrha je kompresija fajlova koji ce nam jednog dana eventualno trebati, ali trenutno nicemu ne sluze, nista posebno, mozes isto to da odradis i rarom, s tim sto je ovde postupak raspakovanja user frendlier.
ne znam ali je meni bas korisno... imam digitalni aparat i sa njim snimam video koji je 640x480 na 30fps u mpg formatu... imam nesto vise od 10gb snimljenog materijala, sto na kompresovanom folderu zauzima 5gb, sto je odlicna usteda (a nisam ni malo izgubio na kvalitetu kao sto bih izgubio da sam ga recimo kompresovao u divx -- niti je pristup imalo usporen kako bi bio sa winrar-om)

inace winrar jeste malo uspjesniji pri kompresiji - evo probao sam:
jedan fajl u originalu zauzima: 467mb, u kompresovanom folderu: 223mb, u rar-u: 201mb.
ali ako bih htio nesto pogledati, nacekao bih se dosta... a ovako sa kompresovanim folderom je gledanje instantno!
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows vista__(TM)Beta 2 Evaluation Copy Bullid 5308.60 Rasha019 Operativni sistemi 11 26.11.2006 20:48
WIN Vista yoker86 Operativni sistemi 51 12.11.2006 13:49
WINDOWS u Recycle Binu mmn2911 Kvarovi 41 12.6.2006 10:27
windows Vista theme pack Master Neo Modovi 1 6.12.2005 20:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com