Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.5.2007, 22:49   #21
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Nebulozni uđžbenici za omladinu

@ JC
Izgleda da nisi student cim tako govoris, videces kakve ces sve gluposti morati da ucis od kojih neces imati nikakve vajde a usporice te dosta, oduzeti ti vremena i volje. Bolonja je lepo zamisljena samo sto se jos uvek ne primenjuje kod nas u potpunosti. I svi studenti ce se sloziti samnom da koji kod fakultet da se studira uvek ce se naici na nekog diletanta od profesora, e po bolonji je taj kontakt sveden na minimum, i sve se moze proveriti, student ima po zakonu pravo da pregleda svoje testove, a o upotrebi testova u procenjivanju znanja studenata i njihovom kasnijem znanju koriscenjem planiranog programa (negde se vec sprovodi) se vec dosta pricalo, i svi strucniji ljudi su se slozili da je tako bolje (primer: prof. Panta Kovačević sa Odseka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu) i uostalom, oni su i ti koji su iposrzali uvodjenje bolonjske deklaracije, vecinom, a ostale grupacije nisu vredne pomena.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2007, 23:05   #22
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Nebulozni uđžbenici za omladinu

NikolaS je u pravu, bolonja bi trebalo da donese više prava i slobode studentima. A to da naši studenti znaju više od stranih su prazne priče, nas ovde teraju da bubamo teoriju a njih tamo uče na primerima, lepo i polako, i onda šta mislite ko više zna kad se zaposli, mi ili oni?
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2007, 23:32   #23
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: Nebulozni uđžbenici za omladinu

Ja se iskreno nadam da neke stvari u našem školstvu idu u pozitivnom smeru, ne znam da li ste čuli da je svaka treća viša škola u Srbiji ostala bez dozvole. Akreditaciju za rad su dobile samo 33 škole u Srbiji, više o tome možete pročitati ovde:
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2007, 23:36   #24
ssSss
Član
 
Član od: 26.12.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 199
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 71 puta na 22 poruka
Određen forumom Re: Nebulozni uđžbenici za omladinu

Citat:
Highlander kaže: Pregled poruke
NikolaS je u pravu, bolonja bi trebalo da donese više prava i slobode studentima. A to da naši studenti znaju više od stranih su prazne priče, nas ovde teraju da bubamo teoriju a njih tamo uče na primerima, lepo i polako, i onda šta mislite ko više zna kad se zaposli, mi ili oni?
Dok kod nas zazivi bolonja proce bar 20 godina. Objasni ti profesoru koji je godinama predavao po jednom sistemu da sad mora da predaje po drugom. Ne ide to tako. Sve dok oni ne odu u penziju i pocnu mladji da predaju nema od nase bolonje nista.
ssSss je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 0:07   #25
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Re: Nebulozni uđžbenici za omladinu

Jos gore je sto u nizim razredima decu uce sabiranje i oduzimanje kao posebne operacije, ne zalazeci u negativne brojeve, pa kad im neki "uca" odjednom grune da je oduzimanje u stvari negativno sabiranje, i postavi novu predstavu ovih operacija nastaje opsta pometnja...
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 0:11   #26
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Nebulozni uđžbenici za omladinu

Pogledajte knjigu iz Fizike za prvi srednje...osecam se kao u vrticu
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 0:12   #27
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Nebulozni uđžbenici za omladinu

Citat:
ssSss kaže: Pregled poruke
Dok kod nas zazivi bolonja proce bar 20 godina. Objasni ti profesoru koji je godinama predavao po jednom sistemu da sad mora da predaje po drugom. Ne ide to tako. Sve dok oni ne odu u penziju i pocnu mladji da predaju nema od nase bolonje nista.
E pa moraće i oni da se povinuju novom sistemu. A i oni već polako, ali sigurno, odlaze. Mada, ni to ne vredi kad ti predaju neki mladji koji nemaju veze s mozgom...
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 0:18   #28
JCDenton
Član
 
Član od: 13.12.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 159
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Nebulozni uđžbenici za omladinu

Citat:
NikolaS kaže: Pregled poruke
@ JC
Izgleda da nisi student cim tako govoris, videces kakve ces sve gluposti morati da ucis od kojih neces imati nikakve vajde a usporice te dosta, oduzeti ti vremena i volje. Bolonja je lepo zamisljena samo sto se jos uvek ne primenjuje kod nas u potpunosti. I svi studenti ce se sloziti samnom da koji kod fakultet da se studira uvek ce se naici na nekog diletanta od profesora, e po bolonji je taj kontakt sveden na minimum, i sve se moze proveriti, student ima po zakonu pravo da pregleda svoje testove, a o upotrebi testova u procenjivanju znanja studenata i njihovom kasnijem znanju koriscenjem planiranog programa (negde se vec sprovodi) se vec dosta pricalo, i svi strucniji ljudi su se slozili da je tako bolje (primer: prof. Panta Kovačević sa Odseka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu) i uostalom, oni su i ti koji su iposrzali uvodjenje bolonjske deklaracije, vecinom, a ostale grupacije nisu vredne pomena.
Ja jesam student i to poslednje 4 godine, thank you very much.

Bolonja smanjuje nivo gradiva koje se uci i to je cinjenica + sve ovo sto si ti naveo je tacno i tu se slazem.

@Highlander
Praksa bez teorije je slepa, a teorija bez prakse je glupa. Dakle, nema jednog bez drugog.

Kazes "njih uce na primerima", pa upravu si. Samo ima jedna "kvaka" u celoj prici (dacu primer iz kompjuterskih nauka): Kada nesto projektujes, tj. dizajniras i programiras, pa otkucas nekoliko linija koda, vecina njihovih studenata zna sta se desava, a nas student zna zasto se to desava, jer je potkovaniji sa teorijske strane. Ne znam koliko je ovo dobar primer....
JCDenton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 0:24   #29
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Nebulozni uđžbenici za omladinu

Хех, што се опремљености тиче, наша пљеваљска гимназија је супер: имамо 30 нових компова, АДСЛ интернет, клупе су све нове, сала нам је супер, само пријеподневну смјену( не могу да спавам ), ал једна ствар ме ужасно нервира. Наша школа је била једна од јачих у СФРЈ (није да се хвалим, ал јесте, и била је веома призната, плус што је основана 1901., плус што је Шк. зграда у коју идемо моћна из Аустроугарског времена )
Ал, једна ствар ме ужасно и веома нервира. Рецимо, моја (и не само моја) тројка из математике је јача (поткованија знањем) него некога ко има 5 у гимназији рецимо у бијелом Пољу, или Пријепољу.
И онда, рецимо мој друг је све досад имао 5це, и прошле године имао 4 из српског (у некој другој школи би је дали због успјеха).
Па кад дођемо да се уписујемо, ови из ових (не знам могу ли рећи јадних) школа имају предност у односу на нашу јер има поклањања оцјена!
Код нас у ЦГ је укинут пријемни... Јесте да се можеш одмарати читаво љето без учења, али опет те школе у односу на нашу имају предност. И имаће је.
побогу, ми имамо само једног ђака у разреду који је сво школовање имао све петице, а гледам неке школе, и по пет Лучаша (ви у Србији то зовете вуковцима).
И да не будем бјесан
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 0:32   #30
ssSss
Član
 
Član od: 26.12.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 199
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 71 puta na 22 poruka
Određen forumom Re: Nebulozni uđžbenici za omladinu

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Хех, што се опремљености тиче, наша пљеваљска гимназија је супер: имамо 30 нових компова, АДСЛ интернет, клупе су све нове, сала нам је супер, само пријеподневну смјену( не могу да спавам ), ал једна ствар ме ужасно нервира. Наша школа је била једна од јачих у СФРЈ (није да се хвалим, ал јесте, и била је веома призната, плус што је основана 1901., плус што је Шк. зграда у коју идемо моћна из Аустроугарског времена )
Ал, једна ствар ме ужасно и веома нервира. Рецимо, моја (и не само моја) тројка из математике је јача (поткованија знањем) него некога ко има 5 у гимназији рецимо у бијелом Пољу, или Пријепољу.
И онда, рецимо мој друг је све досад имао 5це, и прошле године имао 4 из српског (у некој другој школи би је дали због успјеха).
Па кад дођемо да се уписујемо, ови из ових (не знам могу ли рећи јадних) школа имају предност у односу на нашу јер има поклањања оцјена!
Код нас у ЦГ је укинут пријемни... Јесте да се можеш одмарати читаво љето без учења, али опет те школе у односу на нашу имају предност. И имаће је.
побогу, ми имамо само једног ђака у разреду који је сво школовање имао све петице, а гледам неке школе, и по пет Лучаша (ви у Србији то зовете вуковцима).
И да не будем бјесан
Nemoj da se nerviras zbog toga. Kad dodjes na fakultet videces da ocena nije merilo znanja. Konkretno, moja drugarica ima 10 iz informatike, a ne zna ni komp da ukljuci, a ja imam 6, jer knjigu (izdanje 2004, svako ko zna nesto o kompjuterima naci ce minimum 50 gresaka) nisam nastrebao napamet, nego sam pricao svojim recima i ono sto ne pise u knjizi (profesorica nije bila obavestena o tome).
ssSss je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 0:36   #31
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Nebulozni uđžbenici za omladinu

Уф, таквих профана информатике из 80тих ми је на врх главе. Срећом, наша информатичарка је била право злато и увјек нам је повјеравала комплетне компликоване рачунарске операције.... И никога није оштетила за оцјену, и ако се тада учио смор од турбо паскала.

Наравно, ко није учио, а није знао ни комп да укључи
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 1:14   #32
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.864
Zahvalnice: 2.928
Zahvaljeno 3.854 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Nebulozni uđžbenici za omladinu

Citat:
ssSss kaže: Pregled poruke
Nemoj da se nerviras zbog toga. Kad dodjes na fakultet videces da ocena nije merilo znanja. Konkretno, moja drugarica ima 10 iz informatike, a ne zna ni komp da ukljuci, a ja imam 6, jer knjigu (izdanje 2004, svako ko zna nesto o kompjuterima naci ce minimum 50 gresaka) nisam nastrebao napamet, nego sam pricao svojim recima i ono sto ne pise u knjizi (profesorica nije bila obavestena o tome).
Tuzna realnost kod nas...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 3:50   #33
Rexferitus
Banned
 
Član od: 2.5.2007.
Poruke: 2
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nebulozni udžbenici za omladinu

Pitam vas, kakav je profesor koji primeti da imaš predznanje iz programiranja pa te tera da ti objašnjavaš razredu dok on sedi na bulji i čita tabloide... cccc... A onda kasnije kaže kao vidite da se može naučiti... samo što mi je ćalac programer, a ovaj pomenuti profesor nema pojma o programiranju...

p.s. jedna linija vamo tamo(uđžbenik ilil udžbenik, , može i užgnjöbenik), nije svejedno! Nektar... vidite kako snažnu ispirajuću moć mozga imaju medije...
Rexferitus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 11:09   #34
alesandro
Veteran
 
Član od: 31.1.2007.
Lokacija: Beograd/Zrenjanin
Poruke: 1.150
Zahvalnice: 438
Zahvaljeno 587 puta na 232 poruka
Određen forumom Re: Nebulozni udžbenici za omladinu

Citat:
Rexferitus kaže: Pregled poruke
Pitam vas, kakav je profesor koji primeti da imaš predznanje iz programiranja pa te tera da ti objašnjavaš razredu dok on sedi na bulji i čita tabloide... cccc... A onda kasnije kaže kao vidite da se može naučiti... samo što mi je ćalac programer, a ovaj pomenuti profesor nema pojma o programiranju...

p.s. jedna linija vamo tamo(uđžbenik ilil udžbenik, , može i užgnjöbenik), nije svejedno! Nektar... vidite kako snažnu ispirajuću moć mozga imaju medije...

Svaka ti cast...
No, i ja imam par primedbi (hm, par?). Recimo, pre koji cas smo iz informatike ucili mrezu (internet) i sve od prvih umrezenih kompova do (a)DSL2 ili Wirelessa itd. Na pocetku casa je naglasila da iskljucimo PC i da uzmemo papir i olovku da pisemo. Posebno je to "pisemo" naglasila i gledala u mene, jer ja od pocetka skolske godine nisam poneo udzbenik niti svesku iz racunarstva. Cak je ni nemam. I pisemo mi, pisemo, ona "kao" objasnjava, niko je ne razume (osim mene), kaze imate IntenetExplorer, Operu i tamo imate Tools>Options...Ja je bledo gledam i zaboravljam da trebam da pisem... LAdno nam je diktirala kako da podesavamo privacy i security. Mislim, zar nije bilo lakse da imam upaljen PC i da sve lepo tako radimo?! To je bio prvi cas (imali smo blok), a sa drugog je otisla jer je imala nekih poslova za obaviti. KAda je izdimila svi slezu ramenima, niko nema pojma sta je ona tu sada pricala. I ja lepo, sta cu, kazem svima da upale PCe i polako, polako i svima sam objasnio kako da podese konekciju, kako da odu na net, gde, sta, kako?...!!! I tako...Uzas!
alesandro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 12:04   #35
masteri
Veteran
 
Član od: 17.1.2007.
Lokacija: Beograd, Mirijevo
Poruke: 1.044
Zahvalnice: 1.014
Zahvaljeno 231 puta na 107 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku masteri
Thumbs down Re: Nebulozni udžbenici za omladinu

U danasnje udzbenik stavljaju koje kakva s***a.
Ja sam 6 osnovne i u prvom polugodistu sam ucio iz biologije Nervni sistem kisne gliste
A pre jedno 20 dana sam iz fizike dobio 3 zato sto mi nije bilo dobro pretvaranje jedinica a rezultati mi tacni.
masteri je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 19:19   #36
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Nebulozni udžbenici za omladinu

Citat:
masteri kaže: Pregled poruke
U danasnje udzbenik stavljaju koje kakva s***a.
Ja sam 6 osnovne i u prvom polugodistu sam ucio iz biologije Nervni sistem kisne gliste
A pre jedno 20 dana sam iz fizike dobio 3 zato sto mi nije bilo dobro pretvaranje jedinica a rezultati mi tacni.
Kakve to veze ima sa udžbenicima?
I koji ti problem imaš sa nervnim sistemom kišne gliste?
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 19:28   #37
Rexferitus
Banned
 
Član od: 2.5.2007.
Poruke: 2
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nebulozni udžbenici za omladinu

Citat:
masteri kaže: Pregled poruke
U danasnje udzbenik stavljaju koje kakva s***a.
Ja sam 6 osnovne i u prvom polugodistu sam ucio iz biologije Nervni sistem kisne gliste
A pre jedno 20 dana sam iz fizike dobio 3 zato sto mi nije bilo dobro pretvaranje jedinica a rezultati mi tacni.
Ovako nešto? (klikni me)



Rexferitus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 20:45   #38
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.864
Zahvalnice: 2.928
Zahvaljeno 3.854 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Nebulozni udžbenici za omladinu

@Rexferitus

Drzi se teme... racunari u skolama i udzbenicima bi odgovaralo profilu ovog foruma.



oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 21:04   #39
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Nebulozni uđžbenici za omladinu

Citat:
JCDenton kaže: Pregled poruke
Ja jesam student i to poslednje 4 godine, thank you very much.

Bolonja smanjuje nivo gradiva koje se uci i to je cinjenica + sve ovo sto si ti naveo je tacno i tu se slazem.

@Highlander
Praksa bez teorije je slepa, a teorija bez prakse je glupa. Dakle, nema jednog bez drugog.

Kazes "njih uce na primerima", pa upravu si. Samo ima jedna "kvaka" u celoj prici (dacu primer iz kompjuterskih nauka): Kada nesto projektujes, tj. dizajniras i programiras, pa otkucas nekoliko linija koda, vecina njihovih studenata zna sta se desava, a nas student zna zasto se to desava, jer je potkovaniji sa teorijske strane. Ne znam koliko je ovo dobar primer....
Da, ali smanjuje nepotrebno gradivo na fakultetima, tj. uže usmerava studente. Primer: šta će mi, kog đavola, filosofija ili geografija na ekonomskom fakultetu?! Samo da mi oduzima vreme...
Nemoj da misliš da oni tamo nemaju teorijsko znanje. Vidim ovde kod nas sve Nobelovac do Nobelovca, kipi nam znanje na uši...

Onaj koga zanima zašto se nešto dešava, će to i znati. Onog koga ne zanima neće naučiti nijedan profesor ili knjiga od 900 strana!
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2007, 21:20   #40
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Nebulozni udžbenici za omladinu

Da su ovi naši kojim slučajem izasli s fakulteta malo "gluplji" kao i ovi na zapadu verovatno bismo danas imali skupstinu i ne bi gubili i zvanicno Kosovo...

A cinjenica je da profanima i slicnima to sada smeta, zasto su se oni toliko cimali a nama sada da bude olaksano, stvar je u tome da nije olaksano, vec rasterecenije, i dalje treba dosta da se uci, kolicinski iz vaznijih predmeta cak i vise samo sto se znanje stice postepeno a ne mesec dana pred ispit nigde iz kuce i posle sledi ono kako je steceno tako ce i ispariti, ako se to upari s onim da su izbacene nepotrebne stvari i da je gradivo "skoncentrisanije" nego ranije dodje se do jednostavnog zakljucka da je ovo idealnija situacija za sve nas.

A drugo, put do profesorskog zvanja je mnogo tezi u inostranstvu nego kod nas, provereno, ni ja nisam verovao ali jednostavno je tako, nama su ispirali mozak, i to im je bilo olaksano (i sada je) jer smo bili otudjeni u velikoj meri od ostatka sveta.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com