Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.4.2008, 20:32   #1
srka
Član
 
Član od: 11.8.2007.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Question Wireless wireless router

Čudi me kako do sada uopšte nisam razmišljao o ovome. Ljudi da li postoji router koji se i ne internet i na lokelnu mrežu povezije wireless

Imam wireless internet konekciju i tri računara u kući koji imaju WLAN kartice. Trenutno mi je ova infrastruktura potpuno neiskorišćena, jer jedan računar koristim kao Gateway za internet dok je jedan na njega prikačen običnim LAN-om, a treći i nema net. E sad, da ne bih komplikovao stvari i bušio još zidova po kući rešio sam da sve wireless povežem sa router-om koji će opet wireless da se kači na net.

Ajde ako neko zna da li je ovako nešto moguće i ako jeste koji je router najbolji. A ako nije moguće dajte predlog kako ovo što elegantnije da rešim.
srka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2008, 21:12   #2
Sasa90
Veteran
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Subotica Reputacija:■■■■■□□□□
Poruke: 994
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 291 puta na 162 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sasa90 Slanje poruke preko Yahooa korisniku Sasa90 Slanje poruke preko Skypea korisniku Sasa90
Određen forumom Re: Wireless wireless router

Zar ne bi bilo jednostavnije da stavis ruter tamo gde ti je telefonski kabel (pretpostavljam da je ADSL u pitanju) i da ruter posle povezes sa wireless access point i na to nakacis kompove. Nema smisla komplikovati stvari.
Sasa90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2008, 22:29   #3
srka
Član
 
Član od: 11.8.2007.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Wireless wireless router

Nisi me lepo razumeo. Ja NEMAM fiksni telefon i zato se na net kačim wireless.

Poslednja ispravka: VojaM (5.4.2008 u 15:31)
srka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2008, 14:52   #4
Strike
Član
 
Član od: 23.8.2007.
Lokacija: Ispred monitora
Poruke: 74
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 39 puta na 12 poruka
Arrow Re: Wireless wireless router

1. Mozes li da dovedes signal do ap-a antenom tipa jagi ili pacific (mislim da su bolje od rucno pravljenih) a na ap da se kacis antenama sa kartica, dodusa one imaju mali domet i ovo smatram nesigurno.
2 Od starog kompa na koji instaliras mikrotik mozes da napravis ruter na koji mozes da postavis rucno pravljene antene sa uglom od 180 ili 360stepeni, i da tako pokrijes siri prostor, mozda i nakacis kojeg suseda pa uzmete neki jaci net isplati se deliti.
U svakom slucaju guglaj, ima resenja i solucija dosta dok se nije pojavio ADSL wireless je bio u ekspanziji. Mislim da na sajtu http://wireless.uzice.net mozes naci sve sto ti treba a mozes i pitati admine za savet.
Strike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2008, 22:13   #5
srka
Član
 
Član od: 11.8.2007.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Wireless wireless router

Pošto mi deluje kao da niste razumeli moje pitenje pokušaću da preformulišem.

Da li postoji router koji se wireless kači na internet, tj. da li postoji bilo koji standalone uređaj koji wireless internet konekciju može da prosledi svim računarima u lokalonoj mreži?
srka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2008, 9:43   #6
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Wireless wireless router

Ljudi su ti lepo odgovorili. U principu je moguće da se koristi isti bežični urežaj za Internet i lokalnu mrežu, ali to nije uobičajeno. Najčešća je varijanta da se mrežni kabl koji dolazi iz gejtvej računara ubodeš u drugi bežični uređaj (recimo access point ili wireless ruter u bridge modu - da izbegneš duplo rutiranje jer ti gejtvej već rutira) koji će ti služiti za lokalnu mrežu.

E sad, da li su u upotrebi "dupli" bežični ruteri... to ne bih znao da ti kažem. Tebi tu komplikuje stvar i prostiranje radio talasa - na mestu gde ti je dobar prijem od wireless provajdera verovatno ti nisu dobri uslovi za vezu sa ostalim bežičnim uređajima u kući, pa je pitanje da li sa jednom spoljašnjom antenom možeš da opslužiš i lokalne računare.

U svakom slučaju, ako grešim, neka me neko ispravi.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2008, 19:26   #7
srka
Član
 
Član od: 11.8.2007.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Wireless wireless router

Meni je u stvari problem to što hoću da uvek imam internet bez obzira koji je računar ukjučen. Izgleda da to i nije tako lako izvodljivo.

Inače hvala svima na odgovorima.
srka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2008, 23:08   #8
Strike
Član
 
Član od: 23.8.2007.
Lokacija: Ispred monitora
Poruke: 74
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 39 puta na 12 poruka
Arrow Re: Wireless wireless router

Pa nije komplikovano, malo ce da te kosta i trebace ti vremena. Probaj da napravis AP od starog kompa (486 pa nadalje) imas masu uputstava po netu, ili kupi gotov wireless ruter u koji ces da utaknes mrezne kablove do svakog kompa. Tako svi kompovi koriste njega, imaju internet i nije ti potreban bilo kakav server ili racunar koji ce da ti radi non-stop! Radi samo ruter.
Strike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2008, 23:28   #9
srka
Član
 
Član od: 11.8.2007.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Wireless wireless router

Pa da, to mi i treba, router koji se wireless kači na net. Imaš li neku preporuku, koji model da izguglam malo pošto nisam uspeo sam da neđem. Uvek nekako nabodem router koji se na lokalnu mrežu kači wireless, a na net nekom žičanom DSL vezom.
srka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2008, 10:53   #10
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Wireless wireless router

Imaš, brate, wireless rutere na sve strane. Recimo, mi u SK-u smo imali neki Air Live, ima i modela marke Ovislink itd.

Ali ja sam mislio da ti hoćeš da se kačiš na Net bežično, a da se kompjuteri takođe kače bežično. To baš i nisam video.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2008, 19:47   #11
srka
Član
 
Član od: 11.8.2007.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Wireless wireless router

Lepo si me razumeo. Prvo sam tražio oba bežično kao neko idealno rešenje, ali sad vidim da to i nije tako jednostavno pa sam rešio da izburgijam par rupa i završim s' tim.

Hvala svim još jednom.
srka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2008, 23:00   #12
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Wireless wireless router

To što ti hoćeš je moguće upotrebom rutera sa repeater opcijom kao što je recimo ovaj. Njegova cena je preko 100EUR.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.4.2008, 19:47   #13
Strike
Član
 
Član od: 23.8.2007.
Lokacija: Ispred monitora
Poruke: 74
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 39 puta na 12 poruka
Arrow Re: Wireless wireless router

Jos bih ti preporucio da juris svu opremu na 5 giga, ima neke razlike u ceni (+), ali je mnogo manje zakrcenje nego na 2,4 a to mnogo znaci. Sto se ponude bezicnog neta tice meni se vise svidjaju paket nego sa adsl-a ono tipa 512 1:1, pa imas jaci ping ako krljas igrice na netu itd. Jedino je malo komplikovano dok ga dovuces. A sto ti ne trazis od provajdera opremu na revers (da ne kupujes) i da ti to srede, doduse neznam da li to ima u mestu gde zivis odnosno ko ti je provajder.
Strike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Wireless router problem!!! VlackeFON Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 4.8.2008 22:11
Koji ADSL wireless router? plavis ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 28.3.2008 19:03
misterija Adsl- wireless router tetaLija Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 14.11.2007 0:33
wireless me ubi... forrest_gump Internet tehnologije 17 20.10.2007 11:41
Wireless ADSL router Freeman88 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 15 12.7.2007 10:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:11.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com