Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.4.2010, 4:09   #1
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

Veoma prosto. Evo članka koji sam napisao sinoć za druga. Ako nekome treba prevod na srpski, recite.

http://www.webupd8.org/2010/04/how-t...ration-in.html

Stvarno je vrh
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2010, 4:25   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

2d na 5750?
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2010, 8:47   #3
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

Pa, dabome. Kao sto rekoh, ovo jedino radi za vlasnike kartice koje podrzava fglrx.

A ako si mislio sarkasticno, pogledaj sta tacno znaci Direct2D
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2010, 10:44   #4
Haker95
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.462
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 129 puta na 109 poruka
Određen forumom Re: Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

Ja imam nVidia karticu, kako da pogledam da li mi je Direct2D ukljucen?
Haker95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2010, 11:30   #5
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

jel to DrirextX 2d ubrzanje ?
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2010, 11:37   #6
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

Laički prevedeno (ako sam ja dobro shvatio) ova akceleracija prenosi opterećenje koje je inače na procesoru (video decoding, GUI operacije i slično) na GPU.

Eh, sad, kako videti da li je ovo aktivno na mojoj 8600GT? (Ubuntu 9.10)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2010, 11:50   #7
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

Citat:
Mr.Eco kaže: Pregled poruke
jel to DrirextX 2d ubrzanje ?
Nije. DirectX ne postoji na Linux-u.

@doctor u pravu si. GPU počinje da preuzima odgovornost polako. Nažalost, tek se sada polako pojavljuju aplikacije koje koriste GPU (osim igara naravno). Na primer, najnoviji VLC (1.1pre2) ima eksperimentalnu funkciju uključivanja hardverske akceleracije, u prevodu korišćenja grafičke kartice umesto CPU-a. To opet u prevodu znači da će i slabije konfiguracije moći da se nose sa 1080p filmovima (naravno, ako je grafička sposobna da izdrži tako nešto).

Nisam 100% siguran kako proveriti da li je 2D ubrzanje uključeno, ali ovako sam ja uspeo da proverim (opet, ja imam ATI, tako da nisam siguran da li ovo radi za nvidia-u)

U terminalu:

Kod:
grep hook /var/log/Xorg.0.log
Rezultat toga kod mene je:

Kod:
(**) fglrx(0): 2D Acceleration through direct hook is enabled
Alternativno, probajte "grep direct" ili "grep 2d" pošto je fraza možda drugačija.

Poslednja ispravka: Deusdies (18.4.2010 u 12:02)
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2010, 11:51   #8
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

Ako sam dobro video tamo si opisao aktiviranje na Linux-u. Kako se to radi na Win 7? Ili je to vec ukljuceno i kako da proverim?
galebns je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2010, 11:59   #9
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

Citat:
galebns kaže: Pregled poruke
Ako sam dobro video tamo si opisao aktiviranje na Linux-u. Kako se to radi na Win 7? Ili je to vec ukljuceno i kako da proverim?
Pojma nemam
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2010, 12:02   #10
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

hm pa to je na nvidi uključeno još od kraja 2008 godine zove se VDPAU ati kasni 2 godine skoro http://en.wikipedia.org/wiki/VDPAU
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2010, 12:10   #11
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

Citat:
Mr.Eco kaže: Pregled poruke
hm pa to je na nvidi uključeno još od kraja 2008 godine zove se VDPAU ati kasni 2 godine skoro http://en.wikipedia.org/wiki/VDPAU
Nije to isto. VDPAU je emulacija (samo je u pitanju biblioteka) i nvidia-in odgovor na DirectX. Dođe mu kao nešto između D2D i običnog Xv.
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2010, 17:10   #12
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

Auuuuu kolko dezinformacija. Čitajte dalje ako hoćete išta da naučite .

1) Video akceleracija
VDPAU je API za tzv. offloading dekodovanja video stream-a na GPU. Sve što VDPAU radi je da šalje video stream (video sadržaj iz nekog .avi-ja, .mkv-a, .mp4 ili nečeg trećeg) grafičkoj kartici na dekodovanje. Pri klasičnom dekodovanju sav posao obavlja CPU. VDPAU je nVidia API pa je stoga vezan za nVidia grafičke kartice. Mogućnosti VDPAU API-ja umnogome zavise od mogućnosti same grafičke kartice. Današnje generacije nVidia grafičkih kartica, GT 2xx, mogu da dekoduju video stream u AVC/h264, VC-1, XviD/DivX i MPEG2 formatu. VDPAU je API koji služi isključivo za akceleraciju dekodovanja video sadržaja i kao takav nema nikakve veze ni sa Direct2D, ni sa DirectX, ni sa Xv. Nema nikakav značaj za akceleraciju 2D funkcija. Ekvivalent na Windows-u je DXVA 2.0 (Vista i 7).

Xv (X Video) je preteča video akceleracije. Omogućava da grafička kartica pomaže pri prikazivanju video sadržaja ali ne i da učestvuje u dekodovanju video sadržaja. Grafička karta nudi overlay površinu, radi resize slike, konverziju prostora boja, korekciju boja, IVCT, deinterlace, deblocking, deringing i druge tehnike za poboljšavanje kvaliteta prikaza video sadržaja. Mogućnost da se ove radnje obave na grafičkoj kartici donekle smanjuju opterećenje CPU-a ali ne mnogo. Ekvivalent na Windows-u je Overlay Mixer.

Pored VDPAU API-ja na Linux-u postoje još neki:

- XvMC (X Video Motion Compensation) - naslednik Xv, dodaje još mogućnost kompenzacije pokreta pri dekodovanju MPEG2 video sadržaja. Nije od velikog značaja i pao je u zaborav. Ekvivalent u Windows-u je DXVA 1.0 (Win XP).
- VA-API (Video Acceleration API) - ekvivalent VDPAU. Trenutno ga podržavaju Intelovi čipovi. Postoji VA-API wrapper za VDPAU i XvBA pa ga je moguće koristiti i na nVidia i ATI kartama.
- XvBA (X Video Bitstream Acceleration) - Odgovor ATI-ja na VDPAU. Trenutno se može iskorititi samo preko VA-API wrapper-a. Još nije u dovoljno funkcionalnom stanju.

Za sve ove API-je neophodna je podrška u video player-ima. Koliko mi je poznato, VDPAU i VA-API je već podržan u većini player-a - mplayer, xine, VLC. Nije mi poznato kako funkcioniše XvBA i da li uopšte funkcioniše.

Kao što je već pomenuto, video akceleracija nema veze sa akceleracijom 2D funkcija. Pomaže pri gledanju video snimaka ali ne i pri iscrtavanju sadržaja prozora - dugmići, meniji, padajuće liste itd. slike i tekst.
bvitnik je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
A M G (18.4.2010), Covenant (14.12.2010), jozvan_Kg (19.4.2010), Mr.Eco (18.4.2010), player1 (18.4.2010)
Stara 18.4.2010, 17:11   #13
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

2) 2D Akceleracija
Pod 2D akceleracijom se obično podrazumeva akceleracija iscrtavanja 2D grafičkih primitiva na ekranu (ili u okviru prozora). U 2D primitive spadaju pixel, linija, elipsa, pixmap uzorak itd. Laički rečeno, kada se koristi 2D akceleracija grafičkoj karti se govori "Iscrtaj liniju te i te boje od te do te tačke" umesto da se govori koji svaki pojedinačni pixel da iscrta. Ovo ima direktan uticaj na brzinu iscrtavanja sadržaja prozora jer se sadržaj porzora iscrtava upravo pomoću ovih primitivnih radnji.

Na Windows-u već odavno postoji GDI API koji je verovatno najbolje podržan i najbolje akcelerisan API među proizvođačima grafičkih kartica. U Visti je doživeo fijasko jer više nije bio hardverski akcelerisan nego su se sve operacije obavljale softverski - na CPU. Razlog je bio uvođenje kompozitora prozora pa se DWM i GDI nisu baš najbolje slagali. Otuda dolazi i deo Vistine sporosti. XP je ostvarivao mnogo bolje performanse. U Win 7, GDI je ponovo hardverski akcelerisan ali samo delom. Uvidevši da je GDI zastareo API, ne primeren vremenu i današnjim mogućnostima grafičkih kartica, M$ je smislio novi API pod nazivom Direct2D. S obzirom da su 2D funkcije samo podskup 3D funkcija, Direct2D se verovatno oslanja na 3D mogućnosti grafičke kartice radi akceleracije. Ovaj API se trenutno slabo koristi i tek u budućnosti možemo da očekujemo programe koji ga koriste. Stari dobri ali sada više ne akcelerisani GDI se i dalje koristi. Znači, programi moraju eksplicitno da koriste Direct2D kako bi imali koristi od njega. Programi ne mogu magično da postanu brži samo zbog toga što je Direct2D API prisutan na sistemu.

Tu dolazimo na početak priče. Na Linux-u je grafički podsistem drugačije organizovan. Imamo X server koji je mrežno orjentisan. Svi grafički zahtevi se pakuju u TCP/IP pakete i šalju serveru, kao preko interneta, čak i kada je X Server tu na mašini. Za 2D grafiku koriti se Xlib biblioteka a njene funkcije se, pretpostavljam, mogu hardverski akcelerisati ali na nižem nivou - negde u grafičkim drajverima. Zato na Linux-u ne postoji nikakav standardni 2D grafički API koji je hardverski akcelerisan. Postoje nekoliko "arhitektura" za 2D akceleraciju i ne postoji opšte prihvaćena arhitektura među drajverima.

nVidia vlasnički drajveri koriste, ako se ne varam, neku svoju internu noname arhitekturu za 2D akceleraciju. Podržava još i matoru XAA, i u skorije vreme se teži na akceleraciju XRender-a. Šta tačno XAA i XRender rade i koje su njihove odgovornosti, koliko se korite pri iscrtavanju sadržaja ekrana i kako se uklapaju u celu priču... nemam pojma .

OpenSource drajveri koriste EXA arhitekturu, UXA kod Intela.

ATI vlasnički drajveri koriste takođe EXA, XRender je očajno akcelerisan, i sada dolazimo do priče da postoji nešto što se zove Direct2DAccel. Ovo očigledno nije isto što i Direct2D API na Windows-u. Direct2DAccel verovatno nije direktno dostupan programu već posredno preko grafičkih funkcija Xlib-a. Zato paljenje Direct2DAccel opcije u drajverima ima direktan uticaj na sve programe - svi programi koriste Xlib. ATI je verovatno deo posla koji je radio da bi napravio odgovarajuću podršku za Direct2D na Windows-u, iskoristio i u drajverima za Linux, međutim, još jednom ponavljam, Direct2D na Windows-u i ova Direct2dAccel opcija u ATI drajverima za Linux su sasvim dve različite stvari. Jedino što im je zajedničko je da imaju veze s 2D akceleracijom.

E sad za one koji se pitaju kako da omoguće "Direct2D" u Linux-u za nVidija kartice, odgovor je nikako. nVidia drajveri već imaju neki vid 2D akceleracije, i to poprilično dobar.

Ako vam se čini da su grafičke performanse u Linux-u loše, tipa pri pomeranju prozora, razvlačenju prozora, scroll-ovanju sadržaja itd., nije ništa čudno. GDI u Windows-u XP je i dalje neprikosnoven jer je najbolje podržan od strane proizvođača grafičkih kartica. U X Server-u niti je sve akcelerisano, niti postoji isto toliko dobra podrška u drajverima, niti postoji neki standardan akcelerisan API, niti su zahtevi X Server-a sinhroni a i sam X Server je napravljen da radi preko mreže a ne za brzu grafiku. Tako će i da ostane i Linux verovatno neće videti brzu grafiku sve dok se X Server ne zameni nečim drugim, 2D funkcije ne implementiraju preko nekog standardnog 3D API-ja tipa OpenGL i dok se ne zbaci gomila legacy stvari.

Eto toliko od mene. Pitanja?

Poslednja ispravka: bvitnik (18.4.2010 u 17:44)
bvitnik je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
A M G (18.4.2010), jozvan_Kg (19.4.2010), Mr.Eco (18.4.2010), player1 (18.4.2010)
Stara 18.4.2010, 20:06   #14
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

Hvala na detaljnom objašnjenu, mene interesuje npr. nevezano od kartice nvidia/ati koliko bi bilo zaista poboljšanje kada bi radio taj Direct2dAccel skroz sa svim mogućnostimam i da xorg nema taj ograničeni TCP protokol...koliko bi to bilo poboljšanje i dal bi to onda značilo da CPU uopšte nebi imao proces zadužen za X, sama pomisao koliko bi se rasteretio CPU me oduševljava ako je to zaista to...
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2010, 21:25   #15
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Uključivanje Direct 2D ubrzanja za vlasnike ATI kartica

Citat:
Mr.Eco kaže: Pregled poruke
Hvala na detaljnom objašnjenu, mene interesuje npr. nevezano od kartice nvidia/ati koliko bi bilo zaista poboljšanje kada bi radio taj Direct2dAccel skroz sa svim mogućnostimam i da xorg nema taj ograničeni TCP protokol...koliko bi to bilo poboljšanje i dal bi to onda značilo da CPU uopšte nebi imao proces zadužen za X, sama pomisao koliko bi se rasteretio CPU me oduševljava ako je to zaista to...
Pazi, 2D performanse i "rasterećivanje CPU-a" u Linux-u i Windows-ima Vista pa na dalje, su korak nazad od onoga što nudi Windows XP. Veće performanse od onih u Win XP verovatno ne bi mogao da dobiješ. Što je najgore, današnje grafičke karte više nemaju blokove u GPU koji su zaduženi baš za brzu 2D grafiku. Sve je usredsređeno na 3D performanse. S druge strane, u Linux-u, to bi mogla da bude dobitna kombinacija ako bi se za 2D crtanje koristio OpenGL. Jača 3D grafička karta imala bi i jače 2D performanse. Trenutno se na Linux-u teži tome. GTK (odnosno cairo) bi trebalo da može da koristi OpenGL za iscrtavanje widget-a (ovde se ne misli na one desktop widget-e nego na dugmiće, menije, liste i sl.). Bilo je neke priče o tome. Da li će da koristi OpenGL za akceleraciju ili ne, verovatno zavisi i od teme/theming engine-a. Qt je takođe od verzije 4.6 dobio "OpenGL Painter" šta god to značilo.

Što se tiče X Servera, već postoji Wayland tzv. display server koji će možda u budućnosti biti zamena za X. Za razliku od X-a, on je poprilično jednostavan i "mršav" što se tiče mogućnosti. Sva iscrtavanja su u nadležnosti konkretnog programa. Znači sam program će da iscrta sadržaj svog prozora, kako god on to hoće. Da li će to sve da radi softverski ili će da koristi OpenGL ili nešto treće, na programu je da odluči, odnosno bolje reći, na widget toolkit-u koji se koristi (GTK, Qt...). Iscrta fino svoj prozor u neki bafer u memoriji, pošalje Wayland-u, ovaj to pošalje grafičkom drajveru, koji je ovog puta možda u samom kernelu (KMS), i gotov posao. X postaje totalno nepotreban a Wayland u stvari ne radi ništa posebno. X je s druge strane i dalje potreban u mrežnom okruženju gde ti imaš mašine bez monitora a hoćeš da pokrećeš grafičke programe na takvim mašinama a da ti ih prikazuje kod tebe na monitoru. Uklanjanje X-a ne znači automatski i "rasterećivanje CPU-a" jer će sada sav posao koji radi X biti u nadležnosti delom samog programa a delom kernela. Znači zauzeće procesora će se možda smanjiti a možda i neće, sve zavisi od samog programa. Nažalost uklanjanje X-a nećemo videti u skorijoj budućnosti jer je cela grafika na Linux-u, i drugim slobodnim sistemima, zavisna od X-a. Apple je to davno uvideo i čistokrvne Mac aplikacije zaobilaze onaj ošišani X Server na Mac OS X-u. X Server tu ostaje samo radi kompatibilnosti.

Znači neće to skoro ali ni na Windows-u nije ništa bolja stvar. Ako programeri ne prihvate oberučke Direct2D, ništa od 2D akceleracije.

EDIT:
-----
Tom's Hardware je objavio par članaka na temu GDI performansi u Win XP i Win 7. Ako pogledate benchmark-e, videćete da su performanse u XP-u daleko ispred onih u Win 7, sa ili bez Aera, i da čak neke matore integrisane grafičke kartice ostavljaju u prašini današnje najjače grafičke kartice. Ovo pogotovo važi za ATI-jeve kartice.

Link ka članku.

Poslednja ispravka: bvitnik (19.4.2010 u 0:00)
bvitnik je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
directx, va-api, vdpau

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Za vlasnike SS2 kartica... oluja Zanimljive Web lokacije 4 10.11.2005 2:21


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com