Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Tekstovi u SK

Tekstovi u SK u rubrikama Internet i WWW vodič

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.5.2008, 10:58   #1
HaveBreak
Veteran
 
Član od: 27.4.2008.
Lokacija: Αικατερίνη
Poruke: 1.120
Zahvalnice: 230
Zahvaljeno 255 puta na 137 poruka
Određen forumom Internet u razvijenim zemljama

Unapred se izvinjavam ako je ovo napisano u majskom broju SK-a,nisam bio u mogucnosti da ga kupim.U jednom od proslih brojeva u tekstu Tamo Daleko ste opisali internet u zemljama okruzenja.Na kraju teksta ste napisali da cete se prosetati malo dalje.U sledecim brojevima niste nista napisali.Mene zanima brzina,cena interneta u razvijenim zemljama.Pa bih vas zamolio da napisete u nekim od sledecih brojeva SK-a

Poslednja ispravka: Iris (24.5.2008 u 11:13) Razlog: link
HaveBreak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2008, 11:32   #2
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Internet u Razvijenim Zemljama

Cene i brzina Interneta su zapravo nekoliko puta pominjani i na samom forumu, u okviru različitih tema u Internet podforumu - npr. ovde ili ovde, a ako još malo pretražiš forum, naći ćeš ih još desetak


Verujem da će kolega napisati pomenuti tekst uskoro, čim bude realnog razloga za to. Ipak se najviše trudimo da predstavimo prvenstveno najaktuelnija pitanja vezana za Internet...
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Iris na korisnoj poruci:
HaveBreak (24.5.2008)
Stara 29.5.2008, 20:38   #3
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Internet u Razvijenim Zemljama

Obratite pažnju na razliku u T-Com-ovoj ponudi u Crnoj Gori i Hrvatskoj. Ne bez razloga, ovdje ih zovemo Pi(h)-kom.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2008, 21:23   #4
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Internet u Razvijenim Zemljama

Citat:
Corwin kaže: Pregled poruke
Obratite pažnju na razliku u T-Com-ovoj ponudi u Crnoj Gori i Hrvatskoj. Ne bez razloga, ovdje ih zovemo Pi(h)-kom.
Svjestan sam toga, cijene su zaista velike. Ali, ako pogledas sa neke vedrije strane, prisustvo tako velikog svjetskog brenda u Crnoj Gori moze da donese samo boljitak. Pojacava se konkurencija sto je kljucna stvar za napredak naseg IT i mobilnog sektora, zatim, T-Mobile kao ogromna kompanija stalno uvodi nove tehnologije i usluge, koje nedugo nakon korisnika u razvijenijim zemljama Evrope dobijamo i mi. Kao trece, kada je takav brend u nekoj drzavi to dosta govori i potencijalnim investitorima, jer sticu utisak da je ovo normalna drzava i da ulozeni kapital moze da se isplati. A uzgred, mozda marginalno, ali opet, zgrada sjedista T-Mobilea u Podgorici je zaista stakleno savrsenstvo kakvo dolikuje evropskim metropolama (sto Podgorica jos nije, ali izgleda da hrli u tom smjeru)
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2008, 22:01   #5
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Internet u Razvijenim Zemljama

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
Svjestan sam toga, cijene su zaista velike. Ali, ako pogledas sa neke vedrije strane, prisustvo tako velikog svjetskog brenda u Crnoj Gori moze da donese samo boljitak. Pojacava se konkurencija sto je kljucna stvar za napredak naseg IT i mobilnog sektora, zatim, T-Mobile kao ogromna kompanija stalno uvodi nove tehnologije i usluge, koje nedugo nakon korisnika u razvijenijim zemljama Evrope dobijamo i mi. Kao trece, kada je takav brend u nekoj drzavi to dosta govori i potencijalnim investitorima, jer sticu utisak da je ovo normalna drzava i da ulozeni kapital moze da se isplati. A uzgred, mozda marginalno, ali opet, zgrada sjedista T-Mobilea u Podgorici je zaista stakleno savrsenstvo kakvo dolikuje evropskim metropolama (sto Podgorica jos nije, ali izgleda da hrli u tom smjeru)
Ne slažem se, sve što se desilo imalo je upravo suprotan efekat. Samo ću reći da je jedino što je stvoreno monopol, i situacija gdje korisnicima mogu da rade šta im padne na pamet, a da me zabolje peta što im je zgrada lijepa (a i nije). I ne mislim da prisustvo svjetskog brenda u nekoj državi govori bilo što dobro o njoj, inače bi pola azijskih zemalja važile za jako stabilne, jer su im NIKE, ADDIDAS i ko zna još koliko svjetskih brendova u zemlji i još imaju fabrike.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2008, 23:00   #6
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Internet u Razvijenim Zemljama

Citat:
Corwin kaže: Pregled poruke
Ne slažem se, sve što se desilo imalo je upravo suprotan efekat. Samo ću reći da je jedino što je stvoreno monopol, i situacija gdje korisnicima mogu da rade šta im padne na pamet, a da me zabolje peta što im je zgrada lijepa (a i nije). I ne mislim da prisustvo svjetskog brenda u nekoj državi govori bilo što dobro o njoj, inače bi pola azijskih zemalja važile za jako stabilne, jer su im NIKE, ADDIDAS i ko zna još koliko svjetskih brendova u zemlji i još imaju fabrike.
Monopol je postojao i prije dolaska T-Mobilea, jos za vrijeme crnogorskog Telekoma (koji je danas dio T porodice). Znaci, to nije stvar do T-Coma, vec do nesposobne konkurencije olicene u Pro Monteu i M-Telu. M-Tel doduse sa svojim wireless paketom predstavlja ozbiljnu konkurenciju, jer koliko znam, nudi paket od 19 evra sa 1MB/256Kbps flat, uz vrlo stabilnu vezu, sto je paket koji po mom misljenju potire svaki iz T-Coma (doduse, wireless signalom je pokriven daleko manji dio Crne Gore nego ADSL-om, sto je i glavni minus). Sto se Pro Montea tice, oni su broj jedan u mobilnoj telefoniji, ali su iz ugla prosjecnog internet korisnika beznacajan igrac. Dobise li oni licencu za WiMAX skoro? Ako da, to moze samo da smanji monopol, sto naravno ide u korist nas obicnih korisnika.
Sto se svjetskog brenda tice, imaju azijske zemlje sve te fabrike, ali nista od toga ne ide njima, vec se plasira na evropski/USA trziste, a oni dobijaju maxom neki fake (mislim na pomenute drzave). Tako je da ja znam. A sa druge strane, pogledaj recimo Extra TV. Da li bi smo ga imali da nije T-Mobilea? Neko bi sigurno kupio licencu za tu tehnologiju, ali kada? Kada cio svijet to bude smatrao elementarnom potrebom. Ovako kad imas jednog ovakvog igraca na domacem trzistu, dobijas sve pogodnosti i nove tehnologije koje ima i korisnik u Njemackoj, i Slovackoj, i Madjarskoj. Nesto kasnije i mnogo skuplje, da, ali za to je vec kriv monopol, nasa informaticka neobrazovanost i zastarjelost infastrukture.

Generalno, po mom misljenju, prednosti dolaska T-Mobilea (kao i M-Tela) odnose prevagu nad nedostacima.

Poslednja ispravka: Iris (29.5.2008 u 23:21)
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2008, 20:19   #7
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Internet u Razvijenim Zemljama

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
A sa druge strane, pogledaj recimo Extra TV. Da li bi smo ga imali da nije T-Mobilea? Neko bi sigurno kupio licencu za tu tehnologiju, ali kada? Kada cio svijet to bude smatrao elementarnom potrebom. Ovako kad imas jednog ovakvog igraca na domacem trzistu, dobijas sve pogodnosti i nove tehnologije koje ima i korisnik u Njemackoj, i Slovackoj, i Madjarskoj. Nesto kasnije i mnogo skuplje, da, ali za to je vec kriv monopol, nasa informaticka neobrazovanost i zastarjelost infastrukture.

Generalno, po mom misljenju, prednosti dolaska T-Mobilea (kao i M-Tela) odnose prevagu nad nedostacima.
Monopol, kada je državni, ima nekog, kažem nekog, smisla, i negdje mu se može naći opravdanje. Kao, recimo, za struju, ili distribiciju cigareta. Ali kada se prepusti privatnoj firmi, zna se šta se dešava - katastrofa za krajnjeg korisnika, a puni džepovi i vlasnika i onih koji su im to dozvolili.
Extra TV?Dobar primjer. Da, T com je otkupio tehnologiju za extra TV koja nudi otprilike one kanale koje nudi i većina kablovskih televizija, uz oko 30% veću cijenu. A kako T com prodaje taj paket? Tako što je uprkos svemu što je bilo dogovoreno prilikom privatizacije, blokirao 5 kablovskih operatera ne dozvoljavajući im da zakupe i koriste njihovu infrastrukturu. I tako umjesto 7 kablovskih provajdera, danas imamo 2 (drugi distribuira signal bežično). Neću da ulazim u priču o privatizaciji, ali ovo je upravo dobar primjer toga kako se održava monopol i kako zbog akcija te firme crnogorski građani ostaju uskraćeni za dobru uslugu. Baci samo pogled na cijene ADSL-a u T com-ovoj ponudi u Hrvatskoj, kud će ti bolji primjer.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2008, 22:36   #8
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Internet u Razvijenim Zemljama

Da, sve se vrti oko monopola. S tim sto ja smatram da je prisustvo T-Mobilea pozitivna stvar jer dodatni igrac na trzistu povecava konkurenciju sto dovodi do smanjenja cijena. Sjeti se kako je bilo prije 7-8 godina kada je postojao samo Pro Monte. Mogli su da steluju cijenu kako im se htjelo, i nisi imao izbora sem da ih prihvatis, ili uopste ne koristis mobilni servis. Kada je usao Monet na trziste, to je bilo pravo osvjezenje, a sada je T-Mobile tu koji je Monetove usluge unaprijedio na veci nivo i povezao nas sa svijetom. Pogledaj sada M-Tel, ljudi su se masovno prebacili na njih kada su uveli karticu + gomila popusta + roming sa Srbijom sve za 4 evra. Znaci, poenta mog izlaganja je u tome da sto je vise brendova prisutno u Crnoj Gori koji se bave istom djelatnoscu, to neminovno dovodi do trzisne borbe i boljih uslova za nas korisnike.

Sto se interneta tice, kao i Extra TV-a na koji si se osvrnuo, smatram da bi tu drzava trebala da reaguje. Sve imam utisak kako ovakav monopol odgovara kreaturama na vlasti i oni pune dzepove zajedno sa DojceTelekomom. Ovakvo monopolsko ponasanje i sakacenje trzista odgovara samo njima, i cudi me kako nema zakonskih akata koji bi ovo regulisali (ili ih ima, ali su mrtvo slovo na papiru, sto je najcesce slucaj kod nas). Sto se T-Comovih internet ADSL paketa tice, zaista katastrofa, pogotovo kad pogledas recimo Srbiju, koja ima flat pakete po cijeni za koju mi mozemo uzeti najvise Extreme paket (sa 5GB protoka). Nije ni cudo sto nam se domacinstva mahom odlucuju za najjeftiniji Hobi paket koji nosi svega 1GB, a to je jako malo (doduse, doplata za jos jedan gigabajt nije skupa). Sada je M-Tel usao sa wireless resenjima, i ozbiljno ce uzdrmati T-Com svojim paketima, ali ako nastave sirenje. Ovako, kada recimo oblast vec na 3km daleko od centra Niksica nije pokrivena, nema perspektive.

Ono sto takodje mogu da kazem za T-Com je da su vrlo profesionalni, tacni i ljubazni, bilo da se radi o davanju informacija, instaliranju ADSL paketa, kao i tech supportu, zaista sa njima imam odlicna iskustva.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2008, 11:15   #9
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Internet u Razvijenim Zemljama

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
Ono sto takodje mogu da kazem za T-Com je da su vrlo profesionalni, tacni i ljubazni, bilo da se radi o davanju informacija, instaliranju ADSL paketa, kao i tech supportu, zaista sa njima imam odlicna iskustva.
Ajde priznaj, ko ti iz familije radi u T Com-u?
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2008, 13:55   #10
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Internet u Razvijenim Zemljama

Citat:
Corwin kaže: Pregled poruke
Ajde priznaj, ko ti iz familije radi u T Com-u?
Niko, moji svi rade u niksickim fabikama/kompanijama

Zaista imam OK iskustva sa njima (kao i sa M-Telom doduse), i svidja mi se sto nema da objasnjavas puno i ne moras da im crtas, jednom prilikom kada sam zvao da pitam za problem oko modema covjek me je na pola price prekinuo i rekao mi da iskljucim Wait for dial tone opciju i problem je nestao. A i kad su dolazili da mi instaliraju ADSL, covjek ne samo sto mi je regulisao stvari u vezi toga, vec mi je kompletno sve kablove po hodnicima i kuci sproveo u jedan prikljucak tako da ih imam na dohvat ruke i ne moram da zongliram sa njima kao ranije.

Opet, kako god okrenes, sto je vise provajdera i kompanija koje pruzaju net i mobile usluge, to su po diktatu trzista cijene nize, nezavisno radi li se o T-Mobile ili albanskom seoskom preduzecu A sto se monopola tice, ako drzava ne uradi nesto po tom pitanju i ne donese valjanu i primjenljivu zakonsku regulativu koja bi ogranicila diktaturu jednog trzisnog cinioca, i dalje cemo imati ovakvu situaciju i paprene cijene, T-Mobile, Pro Monte i ostatak sigurno nece sami odustati od monopolisticke pozicije i sebi skratiti dzep. Crna Gora je malo trziste i jedan monopolista moze da zagorca zivot svima.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Internet u Zemunu? kinteC Internet usluge 1 13.11.2007 23:28
Japanci menjaju internet! ForceWare Internet usluge 23 3.9.2007 0:43
Sharing internet connection i LAN. diablo_ Komunikacioni uređaji i umrežavanje 7 30.7.2007 18:34
Internet Explorer 8 Beta to begin later this year jonathan Aplikativni softver 6 28.6.2007 17:02
Deinstalacija Norton Internet Securitya Marti Misterija Zaštita 3 5.3.2007 2:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com