Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Pregled rezultata glasanja: Da li svako može instalirati Windows XP?
Može svako 35 45,45%
Ne može svako 42 54,55%
Glasova: 77. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.2.2008, 16:32   #41
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Citat:
dbaja kaže: Pregled poruke
Da ali ko od običnih korisnika uopšte pogleda uputstvo. Nekad sam na sebe ljut jer i ja tu grešku činim dosta često.
Ne kažu džabe da mi čitamo uputstva tek ako stvari ne idu kako treba
Pa to, kad nešto ne ide kako treba, onda "... 'de mi je ono uputstvo...".
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2008, 12:06   #42
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Citat:
Sonic kaže: Pregled poruke
Zato postoji nLite...
Čekaj Sonic, za šta postoji nLite? Zar početniku da kažem: "Ako hoćeš da reinstaliraš mašinu, uzmi nLite pa odradi s njim"?
nLite zahteva vrlo veliko poznavanje Windowsa, načina funkcionisanja sistema i još mnogo toga ako hoćeš da uspešno odradiš stvar i da to posle radi kako treba. Ako početniku pomeneš taj program, visiće ti na vratu dugo dok ne shvatite i ti i on da on s tim ništa neće postići. I onda "Jovo nanovo". Ideš kod kre+ena da mu instaliraš sistem. A to baš gledam da izbegnem kad mogu.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2008, 12:54   #43
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Jedno potpuno laičko mišljenje: naziv teme, a naročito pitanje u zaglavlju (ono za glasanje) je trebalo da glasi - "Da li svako može ispravno da instalira Windows?". Onda bi (po meni) trebalo glasati "ne", ovako se mirne duše može glasati "da".

Da, svako može da instalira Windows, a posle nek' mu je Bog u pomoći.

P.S. Naravno da ne mislim samo na "golu instalaciju" OS-a (mada ni ta procedura nije baš "foolproof"), već još više na instaliranje drajvera (sa svim pikanterijama od kojih su neke ovde već pomenute, a ima ih), i ostala podešavanja "u sitna crevca".
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2008, 16:05   #44
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Onda bi tema trebala da se zove nesto kao "instaliranje i podesavanje sistema". Sto se instalacije Windows-a tice, nema tu sta da se razmislja: Microsoft nas je ogranicio setapom onakvim kakav jeste i tu nema suvise prostora za egzibicije. Sto mesate nLite u ovu price? I sa njim i bez njega, sam proces instalacije Win-a ide svojim tokom, sta je tu komplikovano, nejasno ili misteriozno?
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2008, 16:56   #45
Sonic
Banned
 
Član od: 22.2.2008.
Poruke: 251
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 119 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Citat:
dbaja kaže: Pregled poruke
Čekaj Sonic, za šta postoji nLite? Zar početniku da kažem: "Ako hoćeš da reinstaliraš mašinu, uzmi nLite pa odradi s njim"?
nLite zahteva vrlo veliko poznavanje Windowsa, načina funkcionisanja sistema i još mnogo toga ako hoćeš da uspešno odradiš stvar i da to posle radi kako treba. Ako početniku pomeneš taj program, visiće ti na vratu dugo dok ne shvatite i ti i on da on s tim ništa neće postići. I onda "Jovo nanovo". Ideš kod kre+ena da mu instaliraš sistem. A to baš gledam da izbegnem kad mogu.
Ma znam, to sam tebi odgovorio na onaj specifičan problem sa čupanjem kartica i drajverima. Pretpostavljam da ako instaliraš potrebne drajvere u okviru Widows setup-a ne moraš da prolaziš kroz dodatnu torturu svaki put. Naravno da su za obične korisnike to španska sela.

Citat:
glitch kaže: Pregled poruke
Sto se instalacije Windows-a tice, nema tu sta da se razmislja: Microsoft nas je ogranicio setapom onakvim kakav jeste i tu nema suvise prostora za egzibicije. Sto mesate nLite u ovu price? I sa njim i bez njega, sam proces instalacije Win-a ide svojim tokom, sta je tu komplikovano, nejasno ili misteriozno?
Nije uvek baš sve tako jednostavno. Ponekad postoje situacije (pogledaj neki od ranijih dbajinih postova npr.) gde zbog specifičnih hardverskih zahteva ili nekompatibilnosti setup može da zapne. Sad se setih recimo starijih ploča za koje si morao da instaliraš drajvere za RAID sa flopija u toku samog setup-a. Teoretski, za iskusnijeg korisnika to nije nikakav problem, ali zamisli npr. nekog ko meša drajv sa drajverom, a takvih ima i ovde na forumu... Za takve situacije je nLite majka!
Kao i za situacije sa ortacima koji te zovu na smenu svakih nedelju dana da im reinstaliraš Windows, jer je jedan pokušao da "sredi" komp koji neće da mu pusti novi divx, drugi je hteo da krekuje igru u system32 folderu i sl. Uradiš im lepo jedan unattended XP u nLite-u, podeliš diskove, i vozi Miško!
Sonic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2008, 20:43   #46
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Da svi mogu ne bi postojale takve usluge u računarskim radionicama. Objasniti čovjeku koji se muči da nauči šta je copy/paste da Windows treba da se instalira i da postoji nešta drugo osim windowsa je đavolji posao.... Ja nisam zano da linux postoji dok nisam uzeo da čitam SK, čak ga ni u Gameru koji sam uzimao jedno godinu dana nikad nisam ni pročitao da postoji.

Ja prvi put XP nisam uspio da instaliram, već sam jedno dva puta morao hard da formatiram....
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 0:51   #47
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Citat:
Sonic kaže: Pregled poruke
Sad se setih recimo starijih ploča za koje si morao da instaliraš drajvere za RAID sa flopija u toku samog setup-a. Teoretski, za iskusnijeg korisnika to nije nikakav problem, ali zamisli npr. nekog ko meša drajv sa drajverom, a takvih ima i ovde na forumu...
Pazi, dovoljno je da si iole zainteresovan za materiju pa da sve provalis sam. Pitanje je da li svako moze da instalira Win a moj odgovvor je da moze samo ako hoce. One ostale treba osisati u servisu kao mlade ovce zato sto su lenji (kupio je masinu da bulji u desktop, jel'?) i oni su obicno zalutali na ovaj forum...

Mnogo takvih zalutalih ustvari i ima, kada se malo zamislim... "Horde nas preplavise", sto rece Nikolas : (
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 1:19   #48
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Citat:
glitch kaže: Pregled poruke
Pazi, dovoljno je da si iole zainteresovan za materiju pa da sve provalis sam. Pitanje je da li svako moze da instalira Win a moj odgovvor je da moze samo ako hoce. One ostale treba osisati u servisu kao mlade ovce zato sto su lenji (kupio je masinu da bulji u desktop, jel'?) i oni su obicno zalutali na ovaj forum...

Mnogo takvih zalutalih ustvari i ima, kada se malo zamislim... "Horde nas preplavise", sto rece Nikolas : (
Ајде мајчин сине заинтересуј свога дједа или бабу да инсталирају Пенџере ХР, и дам ти медаљу...

Видите назив теме...
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 2:05   #49
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Zacudio bi se, majcin djeticu da si upoznao te o kojima pricas! Da je u njihovo vreme, medju njihovom generacijom to bilo popularno i da im je bilo potrebno, sigurno bi bilo zanimljivih prica unucima a ti i ja bi vozili BMW "sedmicu" jer bi svi ostali vozili svemirske brodove.
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 3:02   #50
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Sto bi rekao moj ortak iz kraja, instalacija windows-a ti je kao voznja bicika ili plivanje, kada jednom naucis posle je sve podmazano, cak sta malo se razlikuju instalacije razlicitih verzija windows-a, znaci imao sam 95, 98, 2000, me [ovaj sam najvise voleo], xp i vistu nisam probao, ali cu uskoro... Dakle, iako vecina ljudi sa ovog foruma zna sta radi i kako radi, ima jos uvek ljudi koji "serviserima" kao sto smo mi ovde, jelte, daje novac za instalaciju operativnog sistema...

E setih se jedne anegdote sa posla, o liku koji je resio da se bavi grafickim dizajnom ali mu nije bas polazilo za rukom ...

Dakle, imao je 19 godina kada je dosao na probni rad, i moj ortak ga pita: Dobro, majstore sta znas da radis?

On mu odgovori: Znam brate da menjam slike?

A moj ortak ce: U, pa super jel to radis u Photoshopu? Jel mozes da mi pomognes nesto?

A Pedja [gore pomenuti lik] mu odgovori: Ma kakav photoshop brate, znam ono desni klik pa properties pa wallpaper da promenim...
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2008, 0:57   #51
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Citat:
ukimafija kaže: Pregled poruke
Ko makar malo zna engleski i raume sta mu komp trazi moze, a i lako se uci,ja sam nekad bezao od toga a i drug me je pogresno ucio (komplikovanije) a i tad nismo imali butabilan XP. A za sve je dovoljan samo instalacioni disk sisitema(butabilan) ON sve i formatira i odradi,samo da mu se naredi sta i gde.Godine su prosle,ja ne samo da sam naucio da instaliram XP,Nego sam uspeo da napravim i DUAL BOOT(Dva sistema)malo sam se pomucio ali zbog neiskustva,sad bih znao iz prve jer znam caku. Poenta, svako moze da nauci nije to nista komplikovano,ali prvih par puta to ne treba raditi sam vec gledati pa probati ili raditi uz nadzor, posle je sve lako...
a sta pise prilikom instalacije windows-a nesto kao da je dual boot iliegalan ili tako nesto?
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2008, 4:23   #52
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Citat:
NIx Car kaže: Pregled poruke
a sta pise prilikom instalacije windows-a nesto kao da je dual boot iliegalan ili tako nesto?
Ako su ti Windows-i legalni, zašto bi dual boot bio ne legalan? Čak i ako imaš 1 Win niko ti ne brani da ga instaliraš na 6 particije.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2008, 13:54   #53
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Ako imas butabilan disk i barem malo bolje znas enegleski onada uopste nije tesko. Ja sam pre neki dan naucio druga da instalira windows iako je pre toga znao samo osnovne stvari o kompu. Cak sam ga i naucio kako da trazi drajvere ako nema cd-ove koji su dosli uz masinu.E sad ovo se odnosi na windows operativne sisteme za druge ne mogu da tvrdim jer ni ja nemam iskustva sa njima.
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2008, 17:36   #54
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Klinac od 9 godina je uspeo iz mog komsiluka je uspeo da reinstalira Windows XP, ali se nije snashao sa instalacijom dravera
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2008, 8:42   #55
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

'Ajde ovako, da dodam opet neke argumente zbog čega ja smatram da instalacija Windowsa (bez obzira na verziju) nije za svakoga i da ipak treba da postoji i dalje "šišanje ovaca u računarskim servisima":
- preko 80% starijih od 35 godina JAKO loše zna engleski jezik i nema pojma šta znači ono "Cancel". Znaju jedino da je OK nešto DOBRO. A još uvek je veliki broj takvih ozbiljnih korisnika računara (pod ozbiljnim mislim da oni koriste računare za neki profesionalni rad različit od igranja). Njima čak i podešavanje regionalnih setovanja priredi znatan stres.
(A nekako ne mislim ni da mlađi imaju više pojma o engleskom jeziku. Jedino se malo bolje snalaze tako što pitaju svoje prijatelje u vezi toga.)
-instalacija drajvera je posebno problematična kada je mašina pretrpana karticama i usb uređajima koji su povezani i uključeni prilikom prvog restarta računara. Naime, Windows tada registruje sve i svašta kao nepoznate uređaje. I iskusniji korisnici koji znaju da instaliraju sistem imaju problem prilikom "Update driver" kada im sistem ne kaže koji to uređaj treba da updateuju.
(Ja imam praksu da povadim TV kartice, Wireless i ostale specifične kartice dok ne instaliram sistem, a onda ih jednu po jednu ubacujem i instaliram drajvere - ili prvo instaliram drajvere pa ubacujem karticu.)
-neki uređaji zahtevaju prvo instalaciju drajvera pa onda povezivanje i uključenje uređaja. A retko ko čita uputstvo za instalaciju. Posle bude "ti si mi rekao da treba prvo da uključim štampač pa tek onda da instaliram drajvere. Jak si mi ti majstor".
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2008, 12:33   #56
Marko93
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.097
Zahvalnice: 513
Zahvaljeno 679 puta na 573 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Evo ja sam naucio Windows instalaciju sa 13god i kroz to me je prvi put proveo jedan covek. To jedanput shvatis proces i posle nisam imao problema kad sam potpuno sam instalirao Ubuntu. Takodje mislim da bi 99% ljudi mogli da instaliraju Windows (mislim samo da kako-tako dobiju onaj desktop sa taskbarom) jer se to isto svodi samo na next, next. E sad kod ostalih podesavanja to bi neko mogao da podesi, a neko ne bi, al poenta je da je to stvar licnih potreba i ukusa te ne postoji dobro i lose podesen sistem (do neke granice). I mora da se pohvalim da sam juce bio kod druga da mu reinstaliram sistem i zaradio sam 10e .
Marko93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2008, 15:38   #57
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

NEZNA

Ja sam licno skoro jedini u kraju koji zna i stalno me neko cima da mu dignem sistem

Godisnje dignem po 50 windowsa, zato sto cak i likovi koji bi umeli da dignu win nece jer se boje da ce nesto da sje*u
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2008, 21:21   #58
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Citat:
Equilibrium kaže: Pregled poruke
NEZNA

Ja sam licno skoro jedini u kraju koji zna i stalno me neko cima da mu dignem sistem

Godisnje dignem po 50 windowsa, zato sto cak i likovi koji bi umeli da dignu win nece jer se boje da ce nesto da sje*u
Koliko li ti zaradjujes ili im chinis uslugu na lepe ochi
http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=35619
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 11:10   #59
gagi323
Član
 
Član od: 23.8.2012.
Poruke: 487
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 67 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Prosto je instalirati Windows.
Čak ga je lakše instalirati od CCleaner-a!
gagi323 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 12:02   #60
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Svako može da instalira Windows ("hej vidi ovo samo klikaš NEXT NEXT i na kraju se sam PC restartuje pa nemoj se prepasti i pukni FINISH"), ali ga treba znati podesiti, instalirati dodatne programe, imati vremena, strpljenja i znati se snaći oko svega toga. Prvenstveno treba znati instalirati i koristiti antivirus i firewall, a postoji ogroman broj ljudi koji su "pokupili nešto s interneta pisalo YES i ja klikn'o pa je nešto usporilo", i time nahvatali viruse, keyloggere i ko zna šta još. Uvijek postoji razlika između korisnika PC-a i operativnih sistema tipa "znam šta hoću i znam kako to da uradim sam" i "daj ovom mom malom nek čačka one nove igrice i de meni nabudži ono da kuckam slova života ti" (MS Office)
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Marko93 (16.11.2012)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows VS. Linux The Finest Serbian Since '82 Operativni sistemi 175 2.6.2010 8:52
Multi-Boot bojongo Operativni sistemi 32 18.12.2009 17:16
Windows (XP, Vista) VS Linux AxeZ Operativni sistemi 437 5.5.2007 14:35
Windows program, Programer Brummy Programiranje 19 31.8.2006 2:09
Windows Explorer u Full Screen modu Jack In The Box Operativni sistemi 5 13.12.2005 22:38


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:50.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com