Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Pregled rezultata glasanja: Koji je OS po vama bolji
Windows 56 50,91%
Linux 54 49,09%
Glasova: 110. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.12.2005, 16:12   #101
TtuEd
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 157
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku TtuEd Slanje poruke preko MSN-a korisniku TtuEd Slanje poruke preko Skypea korisniku TtuEd
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Da, zamalo da zaboravim, glasao sam za linux (po mogucstvu Slackware)

I, da ne bude da samo plujem , moram da kazem da su svi "NT-based" Windowsi (NT/2000/XP/2003) solidni operativni sistemi i uz malo extra truda mogu cak da budu i stabilni i sigurni Narocito Windows Server 2000/2003, koji je jedini Windows koji (za cetvorocifrenu sumu dolara) nudi sve funkcionalne opcije koje (besplatno) nudi skoro svaka standardna Linux distribucija.
TtuEd je offline  
Stara 27.12.2005, 16:29   #102
TtuEd
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 157
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku TtuEd Slanje poruke preko MSN-a korisniku TtuEd Slanje poruke preko Skypea korisniku TtuEd
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Jeste da nije meni upuceno ali moram da odgovorim:

Citat:
FiresnakE kaže:
E,sad nisi mi bas adekvatno odgovorio na pitanje, sta ce Linuxu Cedega ako je tako savrsen, za emuliranje da bi igre radile?Windows to nema.
1. Zato sto se igre isporucuju u verziji za Windows. Za mnoge igre nije potrebna Cedega, posto moze da se nabavi i verzija za Linux
2. Cedega nije emulator.

Citat:
FiresnakE kaže:
Mozes li ukratko da mi objasnis postupak pokretanja(instaliranja) War Crafta na Cedegi?
1. cd /mnt/cdrom
2. cedega autoplay.exe
3. next next next next next
4. cd /home/ttued/.cedega/drive_c/Program Files/Warcraft III
5. cedega war.exe
TtuEd je offline  
Stara 27.12.2005, 17:15   #103
FiresnakE
Veteran
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 502
Zahvalnice: 127
Zahvaljeno 80 puta na 51 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku FiresnakE
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Citat:
TtuEd kaže:
Jeste da nije meni upuceno ali moram da odgovorim:


1. Zato sto se igre isporucuju u verziji za Windows. Za mnoge igre nije potrebna Cedega, posto moze da se nabavi i verzija za Linux
2. Cedega nije emulator.


1. cd /mnt/cdrom
2. cedega autoplay.exe
3. next next next next next
4. cd /home/ttued/.cedega/drive_c/Program Files/Warcraft III
5. cedega war.exe
Hvala
FiresnakE je offline  
Stara 27.12.2005, 18:16   #104
TtuEd
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 157
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku TtuEd Slanje poruke preko MSN-a korisniku TtuEd Slanje poruke preko Skypea korisniku TtuEd
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

no problemo
TtuEd je offline  
Stara 28.12.2005, 3:29   #105
Frozen
Novi član
 
Član od: 28.12.2005.
Poruke: 22
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Moje licno misljene je da je Linux mnooogo bolju OS,
ali toliko sam se navikao na Windows da nemogu da se
odviknem, a i nisam mazoxista da kuckam po ceo dan.
Frozen je offline  
Stara 31.12.2005, 1:52   #106
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Ovaj...najveca razlika izmedju windowsa i Linuxa je ta da Linux korisnik moze skoro sve da uradi na windowsu kao sto moze na Linuxu ( skoro, zbog ogranicenja windowsa ) dok windows korisnik ne ume da uradi skoro nista na Linuxu sto moze na windowsu...
AxeZ je offline  
Stara 31.12.2005, 1:53   #107
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Citat:
Frozen kaže:
Moje licno misljene je da je Linux mnooogo bolju OS,
ali toliko sam se navikao na Windows da nemogu da se
odviknem, a i nisam mazoxista da kuckam po ceo dan.
ako, ako..samo ti klikci.....
AxeZ je offline  
Stara 31.12.2005, 15:09   #108
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Moje licno misljenje je dokle god se ne ujedine nekoliko velikh software-skih kompanija da naprave jednu bas komercijalnu verziju nece biti od toga nista.Microsoft is just too stong.Takodje moje misljenje je da obicnom korisniku sasvim odgovara WinXp.I takodje moje licno misljenje je da ovo treba zakljucati jer ne vodi ikuda.
ACHTUNG je offline  
Stara 31.12.2005, 17:18   #109
fLuXx
Novi član
 
Član od: 31.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 27
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

E, to ce tesko da se desi! Pogledaj samo sta se desava sa ostalim kompanijama koje pokusaju da zaiebu microsoft: odma ih kupe i zatim uniste! Zato linux i opstaje, zato sto je open source i ne postoji kompanija koju microsoft moze da kupi. Sta se desilo sa Netscapeom? Zasto se isto ne desi sa Firefoxom? Open Source je ono sto ce da unisti microsoft i njegov windows.

Inace, mislim da je linux bolji i imam ga instaliranog. Sada vec postoji mnogo softvera koji moze da parira komercijalnim izdanjima za windows. Ne koristim Linux samo iz jednog razloga: ne mogu da namestim internet da mi radi. Prvo sam imao problema sa dial-upom. Lucent NECE da radi na linuxu, jer je pravljen samo za win. Sada imam wireless, ali ne znam da podesim VPN konekciju. Jednostavno, da se ubijem. Inace, upravu su oni koji kazu da linux jos nije dovoljno korisnicki orijentisan, ali se tu gazi krupnim koracima, evo, recimo, Mandrake, RedHat/Fedora i SuSe su veoma blizu da predju granicu. Nema preterano mnogo potrebe za 'kuckanjem', mada ce pravi Linuxashi ipak vishe ceniti stari dobri shell.
fLuXx je offline  
Stara 31.12.2005, 18:06   #110
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Citat:
fLuXx kaže:
E, to ce tesko da se desi! Pogledaj samo sta se desava sa ostalim kompanijama koje pokusaju da zaiebu microsoft: odma ih kupe i zatim uniste! Zato linux i opstaje, zato sto je open source i ne postoji kompanija koju microsoft moze da kupi. Sta se desilo sa Netscapeom? Zasto se isto ne desi sa Firefoxom? Open Source je ono sto ce da unisti microsoft i njegov windows.

Otkud ti uopste ideja da je cilj bilo Linuxa bilo OpenSource-a da unisti microsoft ili neku drugu kompaniju?


Citat:
Inace, mislim da je linux bolji i imam ga instaliranog.

....

Ne koristim Linux samo iz jednog razloga: ne mogu da namestim internet da mi radi.

Zanimljivo, mislis da je bolje nesto sto ne koristis


Citat:
Prvo sam imao problema sa dial-upom. Lucent NECE da radi na linuxu, jer je pravljen samo za win.
Sto je naravno potpuno pogresno.
Lucent modemi rade sasvim fino na Linuxu ( osim ako imas agere, onda ti ni bog otac ne pomaze )
Pretpostavljam da nisi ni pokusao da nadjes resenje i da si jednostavno zakljucio da to ne radi.


Citat:
Sada imam wireless, ali ne znam da podesim VPN konekciju.

Kao sto ne znas da podesis ni modem.......pravo strucno misljenje koje ima tezinu...



Citat:
Inace, upravu su oni koji kazu da linux jos nije dovoljno korisnicki orijentisan
Ozbiljno!!!
Evo ja sam korisnik i tvrdim da je Linux sasvim fino orjentisan prema meni kao korisniku.


Citat:
Nema preterano mnogo potrebe za 'kuckanjem',
Hoces da kazes da je to nesto dobro?


Citat:
mada ce pravi Linuxashi ipak vishe ceniti stari dobri shell.
...i to kaze lik koji ne ume da namesti modem?
AxeZ je offline  
Stara 31.12.2005, 19:46   #111
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
Moje licno misljenje je dokle god se ne ujedine nekoliko velikh software-skih kompanija da naprave jednu bas komercijalnu verziju nece biti od toga nista.Microsoft is just too stong.Takodje moje misljenje je da obicnom korisniku sasvim odgovara WinXp.I takodje moje licno misljenje je da ovo treba zakljucati jer ne vodi ikuda.
Što će nam još jedan komercijalni OS pored Windowsa?Nije poenta da neko drugi zameni Microsoft već da Os i softver bude besplatan.
iurisvulgaris je offline  
Stara 31.12.2005, 19:57   #112
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Što će nam još jedan komercijalni OS pored Windowsa?Nije poenta da neko drugi zameni Microsoft već da Os i softver bude besplatan.
Linux nije po defaultu besplatan, vec slobodan softver.
Ja mogu, a i mnoge kompanije to cine prodaju Linux distribucije i podrsku za njih pod uslovom da se ispostuju pravila GPL licence koja apsolutbno ne negira mogucnost da se zaradjuje na GPL softveru.
Sa druge strane ja vise volim da koristim malo preformulisan tvoj prethodni odgovor, a to je: " Nije poenta da neko drugi zameni Microsoft već da Os i softver budu kvalitetni sto sa microsoftom nije slucaj".
AxeZ je offline  
Stara 1.1.2006, 12:05   #113
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Au bre AxeZ, nemoj da si preoštar, budi fini

Nego, Nije stvar da softver koji koristim bude besplatan, već da kad mi se ne sviđa kako je rešen prozor za mail, ja mogu slobodno da izmenim kôd tog programa i rekompajliram ga i koristim ono što meni odgovara, a ne da čekam godinama, i nadam se da će neko drugi, ko je napisao program, to da uradi za mene.

Au al' se rastegla tema
urke je offline  
Stara 1.1.2006, 13:03   #114
diablo_
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 311
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Citat:
AxeZ kaže:
Otkud ti uopste ideja da je cilj bilo Linuxa bilo OpenSource-a da unisti microsoft ili neku drugu kompaniju?
Ih axez nemoj odma da se bacas u vatru.Naravno da nije to bio culj linuxa, covek je samo hteo da kaze da je to cinjenica.
diablo_ je offline  
Stara 1.1.2006, 16:21   #115
fLuXx
Novi član
 
Član od: 31.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 27
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

@AxeZ
Da, imam agere, onaj kome nema pomoci, a agere je kupio lucent, pa sam se zato prevario. VPN ne mogu da podesim, nisam toliko dobar sa linuxom.

Citat:
Otkud ti uopste ideja da je cilj bilo Linuxa bilo OpenSource-a da unisti microsoft ili neku drugu kompaniju?
Jel si ti to dobro procitao? Procitaj josh jednom: jesam li ja negde spomenuo da je cilj linuxa da unisti windows? Ja sam samo naveo moje subjektivno vidjenje buducnosti: stvarno mislim da ce linux preuzeti primat nad os-ovima PC racunara.

Citat:
Zanimljivo, mislis da je bolje nesto sto ne koristis
Ko je rekao da ga ne koristim?!

Windows koristim za net i za neke programe vezane za audio koji NE POSTOJE za linux.

Za sve ostalo koristim linux

Citat:
Evo ja sam korisnik i tvrdim da je Linux sasvim fino orjentisan prema meni kao korisniku.
Ja to govorim iz iskustva: instalirao sam linux visegodisnjim korisnicima windowsa, i oni se ni posle duzeg vremena (mesec-dva) nisu mogli snaci: "kako ja da instaliram programe", "gde su mi sad ti programi".... Ne prilici jednom user-friendly os-u da bude toliko komplikovan za pocetnike. To sto se ti dobro snalazis....koliko ti je trebalo da sve to savladash? Cak i da ti je trebalo malo, sve to opet ne garantuje da bi se svi tako lako snashli. Da nisam imao neta sa svim tim tutorijalima, nikada se ne bih snashao i josh uvek uchim i imam josh mnooogo da nauchim. A ne poznajem nikog u mojoj okolini ko poseduje linux. Pa sad ti vidi kako je nekom jadniku koji je koristio windows godinu-dve, pa mu instalirash linux! Ne bi znao ni da ugasi komp. Zato nemoj da pricas sta je user friendly kada si se ti vec navikao. User-Friendlyness se ne ravna po tebi, nego po korisnicima koji prvi put koriste neki sistem.

Citat:
Citat:
Nema preterano mnogo potrebe za 'kuckanjem'
Hoces da kazes da je to nesto dobro?
Pocetnicima jeste!
Zato sam i napisao da ce pravim linuxashima (poput trebe) biti ipak interesantnija konzola, bez koje se retko moze, osim ako si neko ko samo ima potrebu za Xmms-om i OpenOffice-om. Koristio sam konzolu, iako ne znam puno.

I rest my case!

P.S.

Shto se, bre, choveche odma' drkash! Jel sam te dirnuo u neku bolnu tachku!

Poslednja ispravka: fLuXx (1.1.2006 u 16:27)
fLuXx je offline  
Stara 1.1.2006, 21:28   #116
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Citat:
fLuXx kaže:
@AxeZ
Jel si ti to dobro procitao? Procitaj josh jednom: jesam li ja negde spomenuo da je cilj linuxa da unisti windows? Ja sam samo naveo moje subjektivno vidjenje buducnosti: stvarno mislim da ce linux preuzeti primat nad os-ovima PC racunara.
Pa spomenuo si kao jednu od mogucnosti, ili mozda kao jedan od ciljeva sto je pogresno.
Linux ne interesuje windows, niti microsoft, dokle god microsoft ne pocne da bude agresivan prema Linuxu.


Citat:
Ko je rekao da ga ne koristim?!
Pa ti...

Citat:
fLuXx kaže:
@AxeZ
Ne koristim Linux samo iz jednog razloga: ne mogu da namestim internet da mi radi
Ali nema veze, verujem da si se mozda i pogresno izrazio


Citat:
Ja to govorim iz iskustva: instalirao sam linux visegodisnjim korisnicima windowsa, i oni se ni posle duzeg vremena (mesec-dva) nisu mogli snaci: "kako ja da instaliram programe", "gde su mi sad ti programi".... Ne prilici jednom user-friendly os-u da bude toliko komplikovan za pocetnike. To sto se ti dobro snalazis....koliko ti je trebalo da sve to savladash? Cak i da ti je trebalo malo, sve to opet ne garantuje da bi se svi tako lako snashli. Da nisam imao neta sa svim tim tutorijalima, nikada se ne bih snashao i josh uvek uchim i imam josh mnooogo da nauchim. A ne poznajem nikog u mojoj okolini ko poseduje linux. Pa sad ti vidi kako je nekom jadniku koji je koristio windows godinu-dve, pa mu instalirash linux! Ne bi znao ni da ugasi komp. Zato nemoj da pricas sta je user friendly kada si se ti vec navikao. User-Friendlyness se ne ravna po tebi, nego po korisnicima koji prvi put koriste neki sistem.
Postoji jedan sig na netu i kaze

“Unix is user-friendly. It's just very selective about who its friends are.”


Prevedeno na naski...ne mozes ocekivati da se Unix/Linux...nesto cetvrto ponasa, i podesava kao nesto sto si do sada koristio. Nije poenta da se od Linuxa napravi jos jedan windows da bi average Joe mogao da ga koristi bez ukljucivanja mozga. Ima on windows za to.
Zamisli sebe da naprimer odes u Englesku i sednes u kola i onda pizdis sto je volan na suprotnoj strani i sto se ti ne snalazis sa takvom voznjom......******, prilagodi se ako hoces da vozis, nece valjda cela Engleska tebi da se prilagodjava.
Let's face it, Linux je drugaciji i to je tako.

Citat:
Shto se, bre, choveche odma' drkash! Jel sam te dirnuo u neku bolnu tachku!
Pa gde si video da se ja drkam, bas sam lepo, mirno i stalozeno odgovorio...
AxeZ je offline  
Stara 1.1.2006, 22:11   #117
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Citat:
AxeZ kaže:
...i to kaze lik koji ne ume da namesti modem?
A možda čovek u stvari ima agere modem (iz vremena kada agere i lucent još nisu bili ista firma, znači ne lucent modem ili lucent/agere modem) koji zaista ne može da se potera pod linuxom? Kao recimo ja...
voodoo_ je offline  
Stara 2.1.2006, 0:12   #118
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Thumbs up Re: Windows VS. Linux

Citat:
fLuXx kaže:
Ja to govorim iz iskustva: instalirao sam linux visegodisnjim korisnicima windowsa, i oni se ni posle duzeg vremena (mesec-dva) nisu mogli snaci: "kako ja da instaliram programe", "gde su mi sad ti programi".... Ne prilici jednom user-friendly os-u da bude toliko komplikovan za pocetnike.
E vidiš kako ljudi greše. Mada je AxeZ plastično uporedio stvar sa engleskim saobraćajnim pravilima, pomenuću ti samo sledeće - daj nekome ko nikad nije ni video komp, a kamoli video/koristio widows, dve mašine. Na jednoj instaliran i podešen Linux, na drugoj Windows. Onda prvo neka koristi onu Linux mašinu par godina, a da ne pogleda u Windows osim na screenshotu. Posle tih par godina, pusti ga na Windows pa neka ti kaže je l' on user-firiendly OS ili nije.

Dakle, da presečemo, navika ne znači realni ne-kvalitet nečeg drugačijeg, već znači upravo to - drugačije.
urke je offline  
Stara 2.1.2006, 0:57   #119
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Citat:
Frozen kaže:
Moje licno misljene je da je Linux mnooogo bolju OS,
ali toliko sam se navikao na Windows da nemogu da se
odviknem, a i nisam mazoxista da kuckam po ceo dan.
Ja uvek mogu da razumem ovakvo iskreno mišljenje,da ljudi priznaju da na Windowsu ostaju zato što što su navikli na njega a ne da kao neki(po meni neiskreno) ističu da je Windows bolji i kvalitetniji.S druge strane moramo uzeti u obzir i da postoje ljudi koji ili nemaju vremena ili ne žele da se imalo upuštaju u funkcionisanje OS-a i računara,ili žele samo da se igraju- takvi će verovatno uvek biti na Windowsu-čak im ni ja ne bih mogao preporučiti Linux.I takav je pristup legitiman jer svako ima pravo da odluči kako će koristiti svoj računar.
Mada se ne bih složio sa delom o "kuckanju u konzoli"jer je u savremenim user friendly distribucijama potreba za konzolom svedena na minimum.Nakon instalacije drajvera za modem i 3d-akceleraciju(ako to već nije podešeno po defaulty po instalaciji) prosečan kućni korisnik vrlo retko ili gotovo nikad ne mora da ulazi u konzolu jer se velika većina stvari obavlja automatizovano kao i u Windowsu-mislim na prosečne kućne korisnike koji su do tada koristili samo Windows i koji su tek skoro prešli na Linux.
iurisvulgaris je offline  
Stara 2.1.2006, 2:12   #120
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows VS. Linux

Citat:
fLuXx kaže:
Ne prilici jednom user-friendly os-u da bude toliko komplikovan za pocetnike. ....koliko ti je trebalo da sve to savladash?
Linux nije uopšte komplikovan,već zahteva malo učenja.Od same instalacije preko osnovnih podešavanja i kroz korišćenje korisnik se upoznaje sa elementarnim stvarima,particijama,boot loaderima, kompajliranjem,konzolom pred njim se postavlja niz dilema na koje on daje odgovor a ne proizvođač softvera i OS-a(MS ili neko drugi).Na kraju prosečan korisnik Linuxa je daleko napredniji od tipičnog WIndows-korisnika kome su sve ove stvari "špansko selo" i koji je "programiran" da mu Microsoft određuje šta i kako će koristiti.
Citat:
fLuXx kaže:
A ne poznajem nikog u mojoj okolini ko poseduje linux. Da nisam imao neta sa svim tim tutorijalima, nikada se ne bih snashao i josh uvek uchim i imam josh mnooogo da nauchim.
I ja poznajem samo još jednog Linuksaša(ja sam mu instalirao Linux),a to je uzrokovano najvećim delom time što se ne družim sa ljudima koji se nešto posebno bave kompjuterima ali i činjenicom da Linux-korisnika kod nas ima malo.Ali imaš obilje tutoriala i foruma na Mreži koji ti uvek mogu pomoći
Citat:
fLuXx kaže:
Pa sad ti vidi kako je nekom jadniku koji je koristio windows godinu-dve, pa mu instalirash linux! Ne bi znao ni da ugasi komp.
Ovo je nažalost istina,jer Windows zaista ljude zatupljuje, i stvara im naviku da sve neko drugi obavlja umesto njih,stvara od njih robove automatizacije.
Citat:
fLuXx kaže:
Zato nemoj da pricas sta je user friendly kada si se ti vec navikao. User-Friendlyness se ne ravna po tebi, nego po korisnicima koji prvi put koriste neki sistem..
Šta je user friendly za početnike problematično je pitanje.Ako ćemo da početnicima da bude najlakše,onda je najbolje da im neko drugi sve instalira i podesi.Po meni ipak je važnije da korisnik ima barem nekakvu kontrolu i da on upravlja računarom a ne obrnuto,da ne bude sve automatizovano
Citat:
fLuXx kaže:
Zato sam i napisao da ce pravim linuxashima biti ipak interesantnija konzola, bez koje se retko moze, osim ako si neko ko samo ima potrebu za Xmms-om i OpenOffice-om. Koristio sam konzolu, iako ne znam puno.
Nije konzola interesantnija sama po sebi već je ponekad nužna jer se ne može postići tolika fleksibilnost sa grafičkim menijima,ali se većina stvari može obaviti i iz GUI-a kao u Windowsu.Ako je neko početnik ne mora da nakon instalacije drajvera i osnovnog podešavanja sistema odmah "trči" u konzolu već može da se zadovolji i korišćenjem Linuxa na sličan način kao i Windowsa.Zato je bitno da početnik odabere adekvatnu distribuciju a da izbegava distroe tipa Slackware,Gentoo,Debian i sl. dok ne ovlada u većoj meri Linuxom.
iurisvulgaris je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
WIN Vista yoker86 Operativni sistemi 51 12.11.2006 13:49
Windows 98 Second Edition Night Hawk Operativni sistemi 32 16.12.2005 15:19
Windows Explorer u Full Screen modu Jack In The Box Operativni sistemi 5 13.12.2005 22:38
Problem sa Windows Registry-jem Vlado78 Operativni sistemi 10 8.12.2005 17:48
windows Vista theme pack Master Neo Modovi 1 6.12.2005 20:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:11.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com