Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.9.2012, 0:53   #1
Stefan1090_
Član
 
Član od: 18.1.2010.
Poruke: 115
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Problem sa Maticnom plocom A8M2N-LA

Zdravo,
ja imam maticnu plocu K9N6GM



Ali mi se cesto desava da mi pukne browser, tj ovo:



Gledao sam neka uputstva na google, cistio od virusa kompjuter, cekirao particije, ali nije pomagalo, ona sam naleteo na jeftin hard disk i kupio ga i racunao da nema virusa ali to nije pomoglo. Zatim sam sumnjao na kondenzatore, neke koji su mi bili malo naduti i sumnjivi sam menjao ali ista prica sto se tice sistema, imam dve ram memorije i ako ih ne ubacim savrseno dobro nece kompjuter da se upali, pa sam mislio da nije nesto u redu sa njima pa sam izvadio jednu da bih video sta ce se desiti, ali opet je isto radilo. Nisam pomenuo da mi se racunar restartuje kad ga opteretim, tj kad otvorim vise kartica na chrome u isto vreme. Tako mi je izgorela i graficka pa sam sad na integrisanoj.

Sve ovo pricam da bi ste znali sta sam radio da se resim ovog problema i da nista nije vredelo.

Onda sam na limundo video jeftinu maticnu plocu, onu iz naslova A8M2N-LA i resio da zamenim maticnu, jer ima isti socket i integrisanu graficu pa ce vadlja i problemi sa restartovanjem i ovim odozgo, sto nemam pojma sta je da prestanu.



Kad mi je maticna stigla i prepakovao moje komponente dobio sam ovo na ektranu:



pa sam mislio da je problem zapravo u procesoru i kad kupim novi da ce sve moje muke biti resene, bas pre par dana sam kupio novi procesro, do duse ne neki prejak ali AMD Athlon x2 +3800 ako se ne varam. Napakovao ga na ovu maticnu ali sam dobio istu sliku odozgo, kad sam procesor stavio na staru maticnu onda je sve bilo ok i nestao je problem sa restartovanjem, pa mislim da je procesor tu predstavljao problem, ali jos uvek imam problem sa browserom i to uzasan, moram po 10 puta da udarim refresh dok se ne ukljuci da radi, radi 10 minuta i onda sve iz pocetka.

Maticna mi dozvoljava pristup biosu i on prepoznaje procesor pa evo i te slike:



To je moj stari procesro jer je nov u staroj maticnoj, stavio sam mu i pastu pa da ga ne vadim.

Sve je ovo zbog problema koji imam sa browserom i mislim da je hardver krivac, jer sam i linuks instalirao pa se isto ponasao tako. Ako mozete da mi pomognete da popravim novu maticnu ili pak da resim problem sa starom bio bih veoma zahvalan.

Unapred hvala, Stefan
Stefan1090_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2012, 1:07   #2
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Problem sa Maticnom plocom A8M2N-LA

Ne bih da ti kvarim volju,ali tebi puca plug-in i to Shockwave ako se ne varam sto tesko da moze imati bilo kakve veze sa maticnom plocom ili procesorom.. Probaj drugi browser za pocetak.. Ili potrazi tips & tricks kako izbatinati bagove na relaciji Chrome <-> Shockwave
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2012, 1:38   #3
Stefan1090_
Član
 
Član od: 18.1.2010.
Poruke: 115
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem sa Maticnom plocom A8M2N-LA

Probao sam sve one savete i ni jedan mi nije ustepo, za mozilu i operu mi se pokaze ovakva slika:



a safari se samo iskljuci bezi ikakvih znakova upozorenja.

Mislio sam da je nesto oko windowsa pa su mi neki preporucili linux da probam. Isto to je radilo i na Linux Mint i Linux Ubuntu. Kako sam cuo linux nema viruse niti ista slicno, a i da su losi sektori na hard disku to bi svakako bilo reseno jer sam kupi novi hard disk, a problem je jos uvek bio tu.

Ne znam vise sta da probam i da ga resim.

A sto se tice maticne, da li ima nade da se popravi jer bih hteo nju da koristim iz nekoliko razloga, a jedan od njih je i taj sto mi je na ovoj izgorela muzicka, pa mi sad jedan PCI slot zauzet muzickom, a imam samo 2, a sa novom bih imao 3 jer joj je muzicka ok.
Stefan1090_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2012, 11:41   #4
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Problem sa Maticnom plocom A8M2N-LA

Ne mogu da verujem kakav si kralj...
Čekaj da li si ti ispitao sve temperature pre nego što si krenuo u svu tu silnu kupovinu ?
Grafička ti je riknula jer si otvorio mnogo chrome tabova ?
Šta bi onda bilo da si upalio neku igru ?
Iskreno mislim da je do memorije moooooožda eventualno napajanja. Da li si siguran da memorija nije overklokovana i da radi na dobroj frekvenciji ?
Ja kući imam jednu od 512 rama koja ima iste simptome i kod druga i kod mene. Verovatno je pregorela to je inače ortakova memorija, ceo komp mu se pregrevao a da mu ne bi pištao on je ugasio zvučnik i tako je držao komp da se pregreva i sredio je jedan stik od 512.
Restartovanje kompa, pucanje pretraživača, pucanje u starijim igrama to se sve dešavalo sa tim jednim faličnim stikom ubodenim.
Na mom starom kompu po defaultu stoji klok na 400 mhz za obe memorije, ali je fsb procesora 333. Sve dok nisam oborio frekvenciju memorije na 333 imao sam identičan problem kao i ti, samo se nije javljao toliko često.

Dakle za početak lepo ti uzmi ako ništa smanji klok memorije ako je 800 stavi na 667 ili ako je 667 stavi 533. I testiraj svaku ponaosob.

Poslednja ispravka: Endless (15.9.2012 u 11:56)
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2012, 12:43   #5
Stefan1090_
Član
 
Član od: 18.1.2010.
Poruke: 115
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem sa Maticnom plocom A8M2N-LA

Citat:
Endless kaže: Pregled poruke
Ne mogu da verujem kakav si kralj...
Čekaj da li si ti ispitao sve temperature pre nego što si krenuo u svu tu silnu kupovinu ?
Grafička ti je riknula jer si otvorio mnogo chrome tabova ?
Šta bi onda bilo da si upalio neku igru ?
Nisi rezumeo, graficka mi je riknula od silnog restartovanja racunara, a racuna r se restartuje cim ga malo opteretim, a kao primer za to opterecivanje sam naveo recimo kad otvori vise tabova na chrome. Hard sam kupio jer je moj bio od 80, a ovaj sam uzeo za male pare od 320GB, Maticnu sam kupio jednim delom jer mi se komp restartovao, a drugim delom zbog one muzicke koju sam dole naveo naknadno.
Sto se tice temperature i ako imam AMD procesor za koji svi kazu da greje, meni nikad nije iznad 35 stepeni.

Citat:
Endless kaže: Pregled poruke
Iskreno mislim da je do memorije moooooožda eventualno napajanja. Da li si siguran da memorija nije overklokovana i da radi na dobroj frekvenciji ?
E samo jos RAM i napajanje nisam menjao... Obe ram memorije su na 667, ali rekao sam da mi je sad samo ova od 1GB u kompu jer nece da se ukljuci kad stavim obe, u pocetku sam mislio da imaju los spoj u racunaru i da su mi slotovi losi, ali izgleda da ram nije u redu.

Sto se tice promene frekvencije moj bio mi ne dozvoljava nista da menjam od toga.

A da li ima nade za ovu novu maticnu?
Stefan1090_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2012, 13:33   #6
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Problem sa Maticnom plocom A8M2N-LA

Da si pitao odma rekao bi ti odma da je verovatno problem na vezi procesor/memorija jer verovarno i jeste. Pod advanced potraži dram frequency, ako nema jbg.
Uslikaj ceo advanced deo pa okači...

Sempron nikad preko 35 stepeni ... ? Ne znam da li je moguće ohladiti sempron tako lako. Verovatno su ti rikinuli neki senzori.
Reci mi jesi dobio uz taj novi procesor i novi kuler(zajedno naravno sa ventilatorom) ili ne ?
Ako si stavljao stari kuler i na taj novi procesor i na novu matičnu verovatno kuler zeza. Takođe proveri da li si ubo u dobar džek kuler na novoj ploči.
Bolje da si sve lepo prodao(umesto što si budžio) i uzeo neki bolji polovan ili nov neki jeftiniji...
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2012, 15:02   #7
Stefan1090_
Član
 
Član od: 18.1.2010.
Poruke: 115
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem sa Maticnom plocom A8M2N-LA

Ne, kupio sam samo procesor bez kulera i hladnjaka. Racunam da je ovaj moj ok.

Ako sam dobro razumeo ti hoces da kazes da ima neke veze ako kuler nije odgovarajuci. Ja sam video da stara ploca ima 4 pinuvam, a kuler 4 izvoda za ukljucenje, nova ploca ima 3 pinova, ali ima i onaj granicnik na dzeku za kuler pa se ukljuci na 3 pina, a cetvrta (plava) zica visi. Nisam znao da to moze ikako da smeta jer kuler normalno vrti.


Nadam se da se vidi

Ono sto mi je cudno kod nove maticne je da cim ukljucim napajanje on pocne da se pali, stigne do onog dela gde kaze da ima demage na CPU i ugasi se, bez da sam ja pritisnuo neko dugme.

Mislis da ne bi bilo problem kad bih nabavio kuler sa dzekom koji ima 3 uboda i da probam neki dugi ram na novu plocu jer kako kazes moze da se ne slaze ram i procesor.

Sto se tice ram memorija obe su PQI i obe su na 667 sam je jedna 1GB a druga 512MB.

Sto se tice ovog hladjenja, sve je ok... cak na Semplon nemam ni pastu, a opet ne dize temperaturu.

Poslednja ispravka: Stefan1090_ (15.9.2012 u 15:12)
Stefan1090_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2012, 21:02   #8
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Problem sa Maticnom plocom A8M2N-LA

Imaš ovde objašnjeno kako da povežeš, ako opet neće onda jbg...trebalo bi da radi u svakom slučaju.
Link

Piše da fan tj kuler ne funkcioniše dal ti nisi dobro ubo ne znam...komp se sam ugasi da bi sprečio da ti se procesor ne pregreje jer se greje ko ringla(čak i brže).
Skini program hw monitor i vidi jel ima šta neobično u očitavanju vrednosti.

Poslednja ispravka: Endless (15.9.2012 u 21:17)
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2012, 1:38   #9
Stefan1090_
Član
 
Član od: 18.1.2010.
Poruke: 115
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem sa Maticnom plocom A8M2N-LA

Ovo za overklok ram memorije je uspelo.. Hvala puno. Sad mi racunar radi stabilno i bez ikakvog izbacivanja.

E sad imam ovu novu maticnu, Semplon proceror, moje staro kuciste, stari hard i neko napajanje. Mogao bih da napravim nesto od toga i dam sestri da se vise ne kaci na moj racunar.

Sto se tice ovog linka sve sam proverio, cak sam isao i neke PDF fajove naknadno gledao u vezi kulera sa 3 i 4 pinova i sve sam provezao bas onako kako tamo pise. A i na ovom dzeku za ubod ima onaj granicnik tako da ne moze drugacije da se ubode i da hocu. Sta drugo moze da bude, ima li neko ideju?

Ovaj program za temperaturu sam instalirao i temperatura na novom procesoru AMD Athlon X2 je konstantno 42 stepena.
Stefan1090_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2012, 19:28   #10
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Problem sa Maticnom plocom A8M2N-LA

Na toj ploči ovde ubadaš cpu fan...

Slika
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Endless na korisnoj poruci:
Stefan1090_ (27.9.2012)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
problem sa plocom gb ep45-ds3p Joca90 Kvarovi 2 22.3.2011 9:29
Problem (valjda) sa pločom jonathan Kvarovi 21 28.2.2011 1:09
problem sa plocom cakija Grafika 0 25.11.2009 23:25
Problem sa TASKBAROM Dapper Operativni sistemi 6 11.12.2008 17:01
Problem sa plocom Skols Osnovne komponente 0 31.12.2007 19:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com