Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.5.2006, 12:16   #81
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Pozdrav svima,
Moram da kazem da ste me zesce iznervirali oko ovog prepucavanja Linux VS Win, Sta ste zapeli toliko koji je sistem boji, nijedan nije boljii nego nema doborog sistema. Bavim se od svoje pete godine racunarima i do sada sam uvek koristio Microsoftowe operativne sisteme, i sad imam jedno pitanje za Linuksase!!!

bavim se Muzikom i studiram Harmoniku na univerzitetu u Austriji, i sad mene lepo zanima, lepo ste vi naveli te ovaj program za montazu te ova zamena za ovo te za ono, slazem se svaki os ima prednosti i mane ali ajde recite vi meni gde ja da nadjem CUbase sx koji lepo da radi na Linuksu a pri tom da mi se u masini nalazi zvucna karta Creamware Luna od 350e a pritom da mi svi VST instrumenti budu portabilni ili pisani za linuks???

Samo da naznacim, nisam ni za jedan OS opredeljen volim promene i izazove!!!!

Poslednja ispravka: urke (22.9.2006 u 9:20)
optimus_prime je offline  
Stara 7.5.2006, 13:43   #82
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
optimus_prime kaže:
Moram da kazem da ste me zesce iznervirali oko ovog prepucavanja Linux VS Win, Sta ste zapeli toliko koji je sistem boji, nijedan nije bolji nego nema doborog sistema.
Prepucavanja ce uvek biti,i to ne toliko zbog nadobudnih linux korisnika,vec onih drugih koji nisu nikad probali linux,ili su ga probali ovlas,te nisu uspeli da namste graficku ili modem(a pritom nisu ni pipnuli readme ili pogledali na nekom linux forumu koji ima toliko),pa su posto-poto krenuli da pljuju bez ijednog argumenta...
I uvek u svakoj ovakvoj raspravi ima najvise takvih likova koji zastupaju Win stanoviste....
Po meni,takvi likovi uopste ne bi trebalo da bilo kada ili gde probaju neki linux ili unix-nek se oni u sreci i veselju drze svog Win-a....

Citat:
optimus_prime kaže:
Bavim se Muzikom i studiram Harmoniku na univerzitetu u Austriji, i sad mene lepo zanima, lepo ste vi naveli te ovaj program za montazu te ova zamena za ovo te za ono, slazem se svaki os ima prednosti i mane ali ajde recite vi meni gde ja da nadjem CUbase sx koji lepo da radi na Linuksu a pri tom da mi se u masini nalazi zvucna karta Creamware Luna od 350e a pritom da mi svi VST instrumenti budu portabilni ili pisani za linuks???
Ja se slazem da je Win daleko bolji u nekim segmentima PROFESIONALNE upotrebe-sam si rekao za audio,a ja bi dodao i video obradu,fotgrafiju,web dizajn,CAD i DTP.....
Sto se tice ostalih tipa mreze i interneta,servera,programiranja,3D renderinga(LOTR scene su renderovane na linux grafickim stanicama)linux je prosto naprosto sjajan,plus dobijas jeftiniji,brzi i stabilniji sistem nego Win....
To je to sto se tice profi upotrebe-samo linux pretenduje i na dekstop trziste koje cine obicni korisnici koji kompjuter koriste za uobicajene stvari(muzika,filmovi,kucanje...),a takvih je oko 99%
Sto se toga tice Linux moze da zameni Win apsolutno u potpunosti,a paradoksalno najvise takvih korisnika koristi upravo Win...
Neko ce reci da je linux tezi za konfigurisanje i instalciju,a sve to zavisi od distroa-a mnogi nisu svesni da postoje distroi poput MDK-a,SuSE-a ili Fedore koji za razliku od WinXP-a imaju graficku instalaciju kod koje se sve svodi na par klikova misa,a tu je i gomila user-friendly GUI alata za konfigurisanje sistema....
Tako da mnogi argumenti(sem igra)da je Win jedino resenje padaju u vodu....

PoZ!

Poslednja ispravka: urke (22.9.2006 u 9:20)
Covenant je offline  
Stara 7.5.2006, 16:31   #83
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Upotpunosti se slazem sa tobom, mislim na Caovenanta, Linux sam koristio vrlo malo ali me privlaci sve vise, nemo da pradjem u potpunosti na njega jer nemam te programe koje ja koristim za njega, ako ih nekad bude bilo preci cu.

Poslednja ispravka: urke (22.9.2006 u 9:11)
optimus_prime je offline  
Stara 7.5.2006, 16:36   #84
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Covenant , imam jedno pitanjce za tebe!!!
Prosle godine sam ovamo kupi neki Magazin posvecen na linuksu, i dobio sam Debian, i Dobio sam Suse 10, instalirao sam suse to nije bio problem ali mi se javio problem, ne moze da prepozna DVD romove i kaze da je potreban Mount, mislis da znam o cemu se radi samo jos kako da uradim, a inache trenutno skidam PClinuxOS sa neta, pa me interesuje tvoje iskustvo sa njim?
Poz!!!
optimus_prime je offline  
Stara 7.5.2006, 19:14   #85
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
optimus_prime kaže:
a inache trenutno skidam PClinuxOS sa neta, pa me interesuje tvoje iskustvo sa njim?
Poz!!!
Ево ја ћу: Одличан је! За почетника је супер, све је испеглано, аутоматизовано, и упште је добар и за кориснике који емигрирају са Windowsa и за искусне Линуксаше. А најбоље је што га је могуће покренути као Live дистрибуцију и тако га користити, а после га нормално инсталирати. Пробао сам га и стварно ме је одушевио, и има пристојан број програма.
Miloš je offline  
Stara 7.5.2006, 20:12   #86
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

ako nekoga interesuje jos jedna solidna (live) mini distribucija Linuxa, neka proba NimbleX - oko 180MB, tj. staje na jedan 8cm CD, a ima svasta nesto

http://nimblex.net/
ZoNi je offline  
Stara 7.5.2006, 20:40   #87
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Hvala na odgovoru, taj ninblex cu da skinem cim se skine PclinuxOS!!!

imam jos jedno pitanjce, kako se uopste instaliraju programi u linuksu, i kako se na primer podesava kablovski internt?
optimus_prime je offline  
Stara 8.5.2006, 12:23   #88
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Wink Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
korisnik kaže:
Soft links nisu stvar sistema. Imao jih je i Windows do NTFS 5.0 Inace jos postoje ali nisu dokumentovani, zovu se junktion points, a u novije vreme reparse point.
Znaci cisto za rekord ima i toga ali niko ne koristi

Prave se inace sa fsutil naredbom (hardlinkovi) te Sysinternalovim Junction.exe programom (Soft Linkovi).
Kod mene na XP PRo SP2 nema tog junction.exe-a nigde a fsutil ima.

Citat:
korisnik kaže:
Jedno malo protupitanje: Jel ima Linux sytem restore, inplace upgrade, domain support, system file checker, group policy ...?
Čemu služi sistem restore? Mislim, čemu to? Šta je inplace upgrade? Domain support... nešto oko mreže? (nema veze sa desktopom, cenim?), system file checker (to je ono kad oćeš da modifikuješ tastaturu a windows ti kaže da je sistemski file izmenjen i pita te da li hoćeš da ga zadržiš ili da vratiš originalni? Ako je to, čemu to služi, ako sam modifikovao tastaturu, znači da sam to hteo da uradim). Group policy, jesu li to korisničke dozvole iliii... nešto drugo?
urke je offline  
Stara 8.5.2006, 16:51   #89
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Kako se zove i gde moze da se skine onaj emulator za Win na Linukasu, ako gresim u pitanju isoravite!!! P,S Iskalaisao sam Linuks na racunar i evo dva dana se ne skidam sa njega , bas je super
POZDRAV, SVIMA!!!!
optimus_prime je offline  
Stara 8.5.2006, 17:41   #90
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

System Restore je super stvar! pomogao mi je par puta!
ZoNi je offline  
Stara 12.5.2006, 18:08   #91
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
optimus_prime kaže:
Kako se zove i gde moze da se skine onaj emulator za Win na Linukasu, ako gresim u pitanju isoravite!!! P,S Iskalaisao sam Linuks na racunar i evo dva dana se ne skidam sa njega , bas je super
POZDRAV, SVIMA!!!!

Ako mislis na Wine, imas ga ovde> http://www.winehq.com/
AxeZ je offline  
Stara 28.6.2006, 1:42   #92
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
ATI` kaže:
Hocu li da instaliram Linux pa da masinu od 100 i kusur hiljada da gledam kao ukras na stolu ??? samo da bih bio korisnik Linuxa i da se razlikujem od ostalih ?!?!
Uh,uh-opet pominjes neke vrtoglave cifre-mora da ti je tata kupio tako opasan hardver....
Ali morao si prosto da napomenes....

Citat:
ATI` kaže:
Zaradjujem na Corelu koji sam platio 280 eura i imam NOD32 koji sam platio 58,5 $ ostalo je free software ! Sto znaci da nema kradje!!!!
Pa ti rece da ti softver vredi 1000e u onom topic-u

Dolazim do zakljucka da si ti jedan najobicniji spamer koji nema blage veze sa zivotom i koji se zabave radi ukljucuje u ovakve teme....
Puno trucanja bez vidnih argumenata...

Cudo kako niko nije imao komentare na postove #37 i #59 u ovom topic-u BrainZ i Kerber su u par pasusa rekli sve sto treba da se kaze o ovakvim likovima-procitati od slova do slova.....
Covenant je offline  
Stara 28.6.2006, 8:57   #93
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

junktion.exe je tool koji skines s neta.

Sta je group policy? Korisnicka prava, da. Ali ne na nivou user, group, world, nego na nivou kontejnera active direktorija.

Ajmo reci ovako, jer vidim da ovde ima mnogo zaljubljenika u Linux bez nekih corporate iskustava.
Kako se resavaju problemi oko managiranja hiljadu korisnika na Linuxu. Recimo onima 30 korisnika u racunovodstvu treba da instaliram open office, a kada neki predje u neki drugi odelak da mu se to samo izbrise. Ili recimo da proverim patch, pa kada sam siguran da radi to pustim u neki department. Pa recimo kazem, koja grupa moze od kada do kada da pristupa mrezi preko neta. Pa da dam grupe zaposlenih sa dva klika u mailing liste.

Ili recimo system restore. Da se ne pravimo pametni, probas nesto iz sourca da kompajliras, pocne da klasicno gnoji o dependencima, probas malo rpm, popizdis das --force pa onda hoces da odinstaliras, pa ***** da nije ni instaliran. kad imas system restor vratis lepo to na tacku kada je radilo.

System file checker, posto je to sa --force lepo s****lo neke knjiznice, ajmo mi vratiti kljucen fajlove u radno stanje. sfc/scannow

ima toga jos i treba Linux mnoooogo jos godina do tada. Svaka cast Linuxu na jednostavnijim i utoliko robustnijim stvarima koje radi, a to je naravno vecina network servisa. A sto se tice domain enviromenta, osim sto se trudi uvalit sa sambom ...

Sve vise i vise srecem linux samo kod siromasnih stranki/firmi, ko ima pare ima MS
korisnik je offline  
Stara 28.6.2006, 11:51   #94
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
korisnik kaže:
Ili recimo system restore. Da se ne pravimo pametni, probas nesto iz sourca da kompajliras, pocne da klasicno gnoji o dependencima, probas malo rpm, popizdis das --force pa onda hoces da odinstaliras, pa ***** da nije ni instaliran. kad imas system restor vratis lepo to na tacku kada je radilo.
Ti mora da nikada nisu cuo za yum(Fedora)koliko ja znam sve zavisnosti u obliku RPM-a se automatski vuku sa neta ili iz lokalnog repozitorijuma po zelji....
Slicno je i u SuSE 10.1 preko Yast-a a za Mandrivu ne znam.....
Takodje tu je i Debian-ov apt
Tesko da ce ti ikad i source zatrebati pored ovakvih stvari-jedino ako hoces da patch-ujes kernel....
A sto se kompajliranja tice-probaj Gentoo ili FreeBSD-bice dovoljno da ukucas emerge ime paketa ili make clean install i cao....
U kojoj godini vi zivite-1997?Mora da na masinama vrtite jos uvek neprevazidjeni RH 7.0 Enterprise....
Covenant je offline  
Stara 28.6.2006, 12:25   #95
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Da, yum isto radi fantasticno, masu puta mu fali dependencie. A i za povratak sistema u stanje od pre recimo tjedean dana je dobar Sve je to vrlo stihijsko, mada se radi na unapredjenjima. uglavnom kada bi Linux imao system restore bio bi bolji.
korisnik je offline  
Stara 28.6.2006, 23:47   #96
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Postoji nezvanična vest(ili trač)da će od septembra svi korisnici Windowsa xp morati da instaliraju Windows Genuine Advantage Tool (WGA Tool) koji će periodično javljati Microsoftu da li je Windows legalan ili piratski.Ukoliko u roku od 30 dana ne instalira WGA,korisniku će Microsoft navodno “isključiti” operativni sistem. http://arstechnica.com/journals/micr...6/6/28/4465/p1
iurisvulgaris je offline  
Stara 29.6.2006, 0:28   #97
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
korisnik kaže:
Da, yum isto radi fantasticno, masu puta mu fali dependencie. A i za povratak sistema u stanje od pre recimo tjedan dana je dobar Sve je to vrlo stihijsko, mada se radi na unapredjenjima. uglavnom kada bi Linux imao system restore bio bi bolji.
Ja sam koristio Fedoru jedno mesec dana i nisam uopste primetio da je yum prijavio da mu nesto fali-kako je,bogati,mogao da prijavi da mu nesto fali,kada ima razresavanje zavisnosti?
I sta ce BILO KOJEM korisniku linux/unix-a uopste System Restore-udjes preko instalacionog cd-a u rescue mod,mount-ujes particije,uradis chroot i ispravis sam u konzoli ono sto ti treba....
Tacnije,sta se uopste nekom unix-oidu System Restore-to je rezervisano za "ozbijne" sisteme poput Win-a...
Aposolutno,ponavljam,nepotrebna stvar za bilo koji unix-tako da ti argument nikakav....
Covenant je offline  
Stara 29.6.2006, 8:28   #98
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Covenant kaže:
Ja sam koristio Fedoru jedno mesec dana i nisam uopste primetio da je yum prijavio da mu nesto fali-kako je,bogati,mogao da prijavi da mu nesto fali,kada ima razresavanje zavisnosti?
I sta ce BILO KOJEM korisniku linux/unix-a uopste System Restore-udjes preko instalacionog cd-a u rescue mod,mount-ujes particije,uradis chroot i ispravis sam u konzoli ono sto ti treba....
Tacnije,sta se uopste nekom unix-oidu System Restore-to je rezervisano za "ozbijne" sisteme poput Win-a...
Aposolutno,ponavljam,nepotrebna stvar za bilo koji unix-tako da ti argument nikakav....
Ma genijalno! Znaci kada neznas sta se desilo, a veruj mi neznas uvek, udjes malo u init 1 i ne budi len krenes malo u sredjivanje sistema. Vrlo produktivno. A da ima system restore, onda bi bilo kakva kanta je taj XP, da nema. Isto je verovatno vrlo slaba funkcija "shadow copy", koja ti omogucava spremanje verzija dokumenata na sharu. Da sigurno imas argumenata, da je to gubitak prostora na disku, i da korisnik, koji sam pobrise doklument ili bi hteo staru vrziju bolje da trazi admina, da mu ovaj povrati dokument iz najverovatnije .tgz fajla, nego da sam preko explorera kaze previous versions i resi problem.
korisnik je offline  
Stara 29.6.2006, 11:14   #99
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
korisnik kaže:
Ma genijalno! Znaci kada neznas sta se desilo, a veruj mi neznas uvek, udjes malo u init 1 i ne budi len krenes malo u sredjivanje sistema. Vrlo produktivno.
Vidis,vrlo interesantna stvar u vezi linux/unix-a je da ti u principu uvek znas sta se desilo-jer nesto moze da krene naopako samo zaslugom korisnika,opet za razliku od Win koji moze da se upuca iz cista mira iz samo njemu poznatih razloga....
Ono o cemu ti pricas je karakteristika Win-a,a ne linux-a

I jos nesto-pomenuo si podesavanje linux-a da bi to na kraju izgledalo i radilo kao XP-kada instaliras recimo SuSE ili Slackware ostaje ti samo da skines par paketa i mozes poceti sa poslom/zabavom....
A kada instaliras Win potrebno ti je bar dva sata za instaliras sve drajvere i programe(jer gospoda iz MS-a nisu nasla za shodno da stave makar koji koristan program) i da to dovedes u red,tek da ne pominjem cuveni reset zarad najobicnijih stvari

I nisi odgovorio za yum-ja ama uopste nisam primetio da pravi bilo kakve probleme...
Covenant je offline  
Stara 29.6.2006, 13:16   #100
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
voodoo_nbgd kaže:
A kako će da nas nateraju? Ućiće u kuću s drugovima organima i pod pretnjom batinama će nam instalirati? Oće to...
Pa ako ne instaliraš u roku od 30 dana operativni sistem će ti biti isključen.Navodno,takva mogućnost je ugrađena u sve Windowse XP počev od SP 1.Da li će računar morati da bude priključen na net da bi se to postiglo ne znam,ali navodno ni to neće biti potrebno,jer u Windowsu xp ima timer koji odbrojava do septembra/oktobra 2006 a ukoliko ne instaliraš WGA,onda će sistem postati neupotrebljiv.
iurisvulgaris je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Dual Boot između Windows XP i Vista RC1 sistema Kostarum Rex Persia Operativni sistemi 5 26.12.2008 22:05
windows Vista! Master Neo Operativni sistemi 316 5.11.2006 17:35
Windows Vista Sale2322 Operativni sistemi 117 20.5.2006 1:42
linux i windows kole racunic Slobodni softver 27 6.3.2006 16:44
windows Vista theme pack Master Neo Modovi 1 6.12.2005 20:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com