Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.4.2006, 14:17   #61
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Covenant kaže:
Neozbiljan i los u smislu da vec skoro celu deceniju nije uopste poradjeno na njemu nesto kapitalno,vec su samo dodavane sitnice i sminke-toliko o revolucionarnosti MS-ovih prozivoda-sta je drugo Vista do nasminkani XP,a XP je nista durgo do nasminkani Win2000,Millenium je nasminkana 98-ica....
Jedini Win koji je zaista uneo neku svezinu u njihovu liniju proizvoda je Win98 koji je ujedno i njihovo najbolje i najstabilnije izdanje...
Teško da se mogu složiti sa ovim. XP se ne može ni porediti sa Win 98. Da li si stvarno radio u obadva operativna sistema? Ako je Win98 najstabilnije izdanje onda verovatno nisi radio u xp-u više od par sati sveukupno. Ja sam na poslu svaki dan radio u win 2000 i bilo mi je drago kada sam konačno prešao na XP. Nije razlika nebo i zemlja, ali sitnice život znače. 98 i XP su već nebo i zemlja
Nisi u pravu ni za Vistu - već su beta verzije pokazale da će potrošnja hardverskih resursa biti na nivou XP-a ili čak i manje. Itekako se pominje bezbednost, pročitaj malo detaljnije koje su novine.

Citat:
Vidis i to je neozbiljno-kod MS je udobanost koriscenja na prvom mestu o sve ostalo je podredjeno tome-kod ozbiljnog OS-a kakav je linux ili unix stabilnost,robusnost i sigurnost je na pravom mestu,a tek posle ide udobanost i sve ostale stvari....
Ako je to tačno, kako onda tumačiš da je trenutno broj jedan operativni sistem za servere Windows (možeš pročitati na linkovima koje sam ostavio u prethodnoj poruci)? Ako si ikad imao prilike da administriraš server, znaćeš da li je tu bitan izgled ili stabilnost i robusnost. Što se tiče udobnosti korišćenja, ne bunim se - mnogo mi je brže da sa dva klika napravim novog korisnika na serveru nego da čukam dsadd...

Citat:
Miloš kaže:
Јес' вала. Једини Windows који по мени нешто ваља је 2000, зато што је базиран на NT технологији и (како-тако) је стабилан.
P.S. Windows XP i 2003 su takođe bazirani na NT tehnologiji
Bryan Fury je offline  
Stara 25.4.2006, 15:49   #62
seymourc64
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Sombor
Poruke: 245
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
I šta je to taj „ring“ koji pominješ (predpostavljam da misliš na The Ring i Ringu?)
Evo ti objasnjenje:Pa ringovi u osu bi trebali da predstavljaju nivoe prava pristupa(nivoe privilegija) za odredjene programe.Mislim da na windowsima,a bogami i na linuxu(ima) postoji tacno dva(neka me neko ispravi ako gresim,verovatno ce vista doneti vise nivoa,sto automatski znaci veca bezbednost...).Elem,postoje dva ringa na windowsima i to su:
ring 0-program se izvrsava sa najvecim privilegijama,moze pristupiti svim hardverskim resursima.Na tom nivou se izvrsava sam kernel,drajveri...
ring 3-ovaj nivo ima manje privilegija,mogu se pozivati samo razni API-ji i interfaceovi OS-a,da se ne bi omogucio pristup hardverskim(low level) stvarima.Obicne aplikacije se izvrsavaju na ovom nivou.
Ozbiljniji Os-ovi od windowsa i linuxa(zamisli) imaju vise ovih ringova...

E sada posto vidim da to ne znas,kako sebe mozes nazvati "naprednim" korisnikom?Znaci tebi je dozvoljeno da ne znas to sto ne znas,a "obicnim" korisnicima se ne prasta,sto ne vole da rade u konzoli?Zasto bi iko znao sta je virtualna i segmentacija memorija(sa sve problemima u arhitekturi procesora),ako zeli da pise mailove i krstari internetom,eventualno napravi cestitku mami za rodjendan u wordu!?!??Enkapsulacija je majka...

Citat:
A ako je neko hteo iskljucivo da se igra mogao je da uzme i neku konzolu-em je jeftinija dva puta,em nema drajvera,zongliranja,directX-a i ostalih Win-ovih "poslastica",potrebno je samo pritisnuti power taster i ubaciti cd/dvd....
Ili pak neki standalone DVD/divX player koji je 5x jeftiniji nego bilo koji PC-a moze da pusta i muziku i filmove,a ima i daljinski upravljac-eto raja za muziku i filmove-zasto bi takav lik kupovao uopste kompjuter ako ga interesuje samo to...
Mozda da se u komsiluku pohvali da je kupio novu Pentijum cetvorku..
A zasto ljudi kupuju savremene mobine aparate sa sve kamerom,fotoaparatom i igrama,kada mogu da kupe YYY uredjaja koji jos i bolje rade taj jedan posao za koji su namenjeni?

Citat:
Pre bi rekao da si nazadovao,kada si sve svoje znanje o DOS-u ili Workbenchu odlucio da bacis u vodu,zarad prividne komfornosti Win-a i par klikova misa...
Pa ako mi za obavljanje posla treba 1 minut preko kliktanja i 160 minuta preko veoma intelektualno izazovne konzole ja biram ono prvo->vreme je novac.By the way,nisam ni rekao da mi je os windows,ili da imam samo windows...
seymourc64 je offline  
Stara 25.4.2006, 15:50   #63
seymourc64
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Sombor
Poruke: 245
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Posto nije sve stalo -> nastavak

Citat:
Ja mislim da je to normalna zabava, a ne jurcanje po bojnom polju. Green?
Za ovo sto si napisao se apsloutno slazem,mada ne vidim kako mozes da poredis to sto neko izaziva sudare,gde ljudi ginu i sto neko laicki koristi racunar(citaj za igru)...Sta tebe provocira sto neko klikce po celi dan,ako ti to ne nabacuje na nos...Veruj mi,nisu svi pametni,a neki i ne zele da to budu.Sto se mene tice,ja samo ponekad odigram boks na emulatoru za atari520...

Komparacija linux/unix?Mislim da bi te Ken Thompson ubio(ili makar tesko ranio) na licu mesta za ovo..

Inace,najvise me nervira sto vi koji zastupate "ja sam genije,ja koristim linux" stav, nemate apsolutno nikakav autoritet ili bilo kakvu osnovu za te vase stavove(niste profesionalni programeri,niste projektanti niti hardwera niti softwera,nemate nikakvu ulogu u IT industriji),vec ste obicni korisnici,koje izgleda najvise nervira sto postoji jos gomila takvih(dobro koji vise vole da klikcu,a manje da kompajliraju sa gcc-om svoj novi kernel).
Ovde treba primetiti,da se ja uopste nisam izjasnio koji je bolji:LINUX ili WIN...

A oni koji kao jedini adut u raspravama na strani windows-a vide igre,ti su kompetentni kao i ovi gore pomenuti...
seymourc64 je offline  
Stara 25.4.2006, 16:30   #64
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Bryan Fury kaže:
Teško da se mogu složiti sa ovim. XP se ne može ni porediti sa Win 98. Da li si stvarno radio u obadva operativna sistema? Ako je Win98 najstabilnije izdanje onda verovatno nisi radio u xp-u više od par sati sveukupno. Ja sam na poslu svaki dan radio u win 2000 i bilo mi je drago kada sam konačno prešao na XP. Nije razlika nebo i zemlja, ali sitnice život znače.
Radio sam na 98-ici tri godine,i jos toliko na XP-u za tvoju informaciju-e pazi sad kada mi je 98-mica radila kao sat sve do trenutka kada sam kupio bolji hardver i odlucio da stavim(nevoljno)XP(a prestali su da pisu i drajvere),koji retko moze da izdrzi vise od pola godine bez formatiranja-a trudim se da sistem odrzavam i sve sto uz to ide...

Citat:
Bryan Fury kaže:
98 i XP su već nebo i zemlja
Pogotovu po hardverskoj zahtevnosti u korist XP-a,koji tek sa 512MB RAM-a lici na ono sto bi trebalo(a totalno neopravdano),dok 98-ica radi odlicno na 32MB RAM-a...

Citat:
Bryan Fury kaže:
Nisi u pravu ni za Vistu - već su beta verzije pokazale da će potrošnja hardverskih resursa biti na nivou XP-a ili čak i manje. Itekako se pominje bezbednost, pročitaj malo detaljnije koje su novine.
Videcemo,to grakcu za svaki Win,a znamo koliko je super-sigurni XP imao problema sa virusima pa su SP 1 i 2 tezine 200MB(mislim sta reci-zakrpe od po stotinu MB)popravili sve to i to samo donekle-dokle god se MS bude drzao uboge NT arhitekture nista dobro ne treba da se ocekuje od Win-a sem hardverske zahtevnosti

Citat:
Bryan Fury kaže:
Ako je to tačno, kako onda tumačiš da je trenutno broj jedan operativni sistem za servere Windows (možeš pročitati na linkovima koje sam ostavio u prethodnoj poruci)?
E sad si me slatko nasmejao-70% servera pogoni linux ili neka unix varijanta-ne kazem da je bas svaki server na linuxu,jer ih ima dosta i pod Solarisom...
Mora da Google-u jako lose ide,kada njegove super servere pogoni FreeBSD...
A isto tako Yahoo i Sony Inc koriste isti OS-sve same minorne komapnije...
Tek hardvesku zahtevnost da ne spominjem-ja P I mogu pod BSD-om ili linux-om da namestim za router,firewall ili server kako hocu i da radi ekstra,a to ce sa Win 2003 serverom malo teze da ide+treba li da kazem da cu 10e(toliko kosta PI sada)dobiti server out of the box...
Ko imam para za bacanje,mazohista je i voli da se cupa za kosu i udara po kompjuterskim komponentama i plus ima makar prosecnu konfiguraciju(za razliku od PI koji sam pomenuo)-samo napred-nek stavlja Win za server-samo oni znaju koje su to muke
Covenant je offline  
Stara 25.4.2006, 16:39   #65
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Malo ste odlutali od prvobitne diskusuije.
Ovde smo poceli da kritikujemo ignorantne neznalice koje pljuju ono sto ne poznaju. Evo i posle koliko dana ovaj Ati ne moze da nadje odgovor na ova prilicno prosta pitanja koja sam postavio.


P.S.Google je na Linuxu
AxeZ je offline  
Stara 25.4.2006, 18:14   #66
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Arrow Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
seymourc64 kaže:
Evo ti objasnjenje:Pa ringovi u osu bi trebali da predstavljaju nivoe prava pristupa(nivoe privilegija) za odredjene programe....
Odlično. Ja i daljene znam kako je to implementirano na GNU/Linux platformi. Da li su ti ringovi „po srpski“ sitem korisničkih i grupnih dozvola dozvola ili nešto treće?

Citat:
seymourc64 kaže:
E sada posto vidim da to ne znas,kako sebe mozes nazvati "naprednim" korisnikom?Znaci tebi je dozvoljeno da ne znas to sto ne znas,a "obicnim" korisnicima se ne prasta,sto ne vole da rade u konzoli?
Gde si ti video da sam ja rekao ili napisao da sam napredni korisnik? TO tako klasifikuju lameri one koji koriste GNU/Linux|*BSD sisteme, ili znaju da isčačkaju neki detalj u Registryju i da narežu DVD na OS-u koji koriste. Ja sam kućni korisnik računara, nisam školovani programer...

Citat:
seymourc64 kaže:
Zasto bi iko znao sta je virtualna i segmentacija memorija(sa sve problemima u arhitekturi procesora),ako zeli da pise mailove i krstari internetom,eventualno napravi cestitku mami za rodjendan u wordu!?!??Enkapsulacija je majka...
„Segmentacija memorija“ nem' pojma šta je (naslućujem, kad deo nekog programa, loše projektovan, ne može da se snađe u radu sa memorijom pa pukne. Je l' to to ili grešim? Mene nije sramota da pitam ono što ne znam, a ni da pomognem ono što znam, onome ko pita

[QUOTE=seymourc64]A zasto ljudi kupuju savremene mobine aparate sa sve kamerom,fotoaparatom i igrama,kada mogu da kupe YYY uredjaja koji jos i bolje rade taj jedan posao za koji su namenjeni?

Pa ljudi kupuju fancy mobilne telefone zato što Pera ima isti takav, a Laza ima stariji model (stariji 3 dana) i nema dva pixela širi ekran od tog modela koji ima Pera. I svi gledaju u Peru kad stavi telefon na sto u kafiću i kad telefonom uzme da slika cice koje su mu u društvu. Možda zbog toga? Evo meni na mom Siemensu A57 smeta samo što nema reminder. Sve ostalo mi zadovoljava potrebe. Za slike u boji imam računar

Citat:
seymourc64 kaže:
Pa ako mi za obavljanje posla treba 1 minut preko kliktanja i 160 minuta preko veoma intelektualno izazovne konzole ja biram ono prvo->vreme je novac.By the way,nisam ni rekao da mi je os windows,ili da imam samo windows...
A zašto umesto kliktanja ne iskoristiti mogućnost skriptovanja, ako već može? Mene recimo i ta lakoća i jednostavnost skripting jezika lepi za GNU/Linux. I tako ne moram da kliknem čak ni jednom, već da otkucam dva-tri slova, pritisnem TAB i Enter. Ovo recimo za dovlačenje, konfigurisanje i kompajliranje nove verzije kernela, sa instalacijom i izmenama u BOOT konfiguracionim skriptama. Ili recimo nadogradnja grafičkog okruženja. Zašto bi to radio ručno (kliktao i kuckao) ako skripta u pozadini, bez moje intervencije, sve to može da odradi i samo me obavesti da je završila posao, a za to vreme ja da gledam film, ili recimo slušam muziku, ili čak šetam po parku?
urke je offline  
Stara 25.4.2006, 18:22   #67
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

@Covenant

Pazi, sve zavisi od ličnog iskustva. Ja sam neko vreme radio na PII/233 sa 32 i kasnije sa 64Mb ram-a i imao instaliran Win98 pa Win98SE i to je bilo pravo mučenje. Mislim, radilo je sve, ali daleko od toga da je bilo savršeno. Mislim da u situaciji kad 512Mb ram-a košta jedva 50 evra to više nije neka bitna stavka; tim pre što količinu memorije više ne diktira OS već aplikacije. Meni je XP radio zadovoljavajuće (mislim funkcije OS-a) na 96Mb ram-a, ali kada bih hteo da pokrenem nešto zahtevnije (Photoshop, Nero, itd) sigurno da ne bi bilo dovoljno; ne vidim da je to velika krivica samog OS-a.
Što se tiče virusa, naravno da ima propusta u Windows-u, ali ipak su korisnici ti koji svojim rizičnim ponašanjem i nepridržavanjem nekih osnovnih stvari (da kažem opšte kulture pri korišćenju interneta) najčešće navuku sebi bedu na vrat.
Nemoj izvrtati moje reči, rekao sam da je win server trenutno najprodavaniji serverski OS što je činjenica sviđalo se to nekom ili ne, a ne da su ostali serverski sistemi bedni ili jadni. Naprotiv, drugi su ovde izjavljivali kako je windows nesposoban za ozbiljan rad što u svetlu toga jednostavno ne stoji. Uzgred, mislim da se veliki broj ljudi neće složiti da je Unix=Linux, ali stvarno nisam kompetentan na tu temu
Na PI nećeš namestiti Win2003 da radi kako treba ali na PIII verovatno da hoćeš, a razlika u ceni između ta dva je možda 40 evra
Bryan Fury je offline  
Stara 25.4.2006, 19:26   #68
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Covenant kaže:
... XP ... retko moze da izdrzi vise od pola godine bez formatiranja-a trudim se da sistem odrzavam i sve sto uz to ide...
hm... ovo mi je uvek bilo zanimljivo... instaliram svake nedelje bar 20 programa, i vecinu ih ubrzo deinstaliram... u ovom trenutku imam instalirano preko 150 programa, svih mogucih namena... ne koristim nikakve programe za "odrzavanje" registryja, tweakovanje i slicno... nikakve programe za ubrzavanje sistema... surfujem po svakakvim sajtovima Maxthonom (baziranim na IE-u)... imam samo 3 godine stari besplatni firewall i takođe besplatni antivirus...

i?

pa, sve funkcionise savrseno... ne primecujem nikakvu razliku u odnosu na trenutak instalacije WinXP-a... a taj trenutak je bio otprilike dve nedelje nakon izlaska SP2 (ne secam se kad je to bilo)...
ZoNi je offline  
Stara 25.4.2006, 22:07   #69
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Samo jedno neutralno stanovište, odnosno razjašnjavanje. Windows 98 ni u snu ne može da bude najstabilniji operativni sistem koji je potekao iz Microsofta. Daleko od toga. Čistokrvni 98 je klasičan primer "iz šupljeg u prazno" sistema sa brdom propusta (nebitno koja je sfera u pitanju). Najstabilniji OS je windows 95, što se itekako osetilo posle tranzicijie 95 -> 98. A Windows XP je u poređenju sa 98-icom više nego pojmovna stabilnost i funkcionalnost.
Magneto je offline  
Stara 25.4.2006, 23:00   #70
bobzilla
Član
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 162
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
seymourc64 kaže:
Ozbiljniji Os-ovi od windowsa i linuxa(zamisli) imaju vise ovih ringova...
Ali ne na PC platformi.

Citat:
Building on the Multics approach, Intel
x86 processors have supported a ring based protection
architecture (Figure 1) since the 286 chip. This four level
design, with ring 0 being the most privileged and ring 3
the least, is intended to allow the operating system kernel,
(which implements the reference monitor) to operate at a
higher level of hardware enforced privilege than device
drivers, other operating system components and code
libraries which in turn can have higher privilege than
users and application processes. The higher level of
privilege ensures that the reference monitor mechanism is
more resistant to bypass or tampering by other less
trusted processes running in rings of lesser privilege. The
quantity and complexity of code that must be trusted to
enforce the mandatory security policy is thereby
substantially reduced. This makes it easier to establish
confidence in its correctness. The x86 hardware
architecture is capable of supporting highly secure and
trustworthy operation. When correctly utilised, its ring-
based architecture combined with its fine-grained
memory segmentation allow it to enforce effective
domain separation and confinement at the hardware level.
Unfortunately, with rare exceptions, (e.g. the GEMSOS
OS described in Schell et al. (1985)) the protection rings
and memory segmentation/capability features of the Intel
x86 have not been used by mainstream, general purpose
operating system designers as they were intended.
Mainstream operating systems use only the most and least
privileged rings for system and user space respectively,
emulating two state machines.
While PC operating
systems may not have been designed with security as a
high priority, the same cannot be said of the processor on
which they are based"

http://eprints.qut.edu.au/archive/00...dComputing.pdf
Šta se babi snilo, to joj se i htilo. Ajde da prvo vidimo to u praksi, pa onda da pričamo o tome... Zaboravio si da Microsoft veoma polaže na kompatibilnost... A ovakvi sistemi bi zahtevali drugačiju arhitekturu i drugačije drajvere nego prethodne verzije.

Citat:
E sada posto vidim da to ne znas,kako sebe mozes nazvati "naprednim" korisnikom?
A po čemu bi on to trebalo da zna? Ili bilo ko drugi... Ovo su koncepti koje ne može naučiti napredni korisnik. To su koncepti koje uče studenti tehničkih nauka, tako da je to vrlo stručna oblast. Osim toga, pošto taj koncept nije zaživeo u praksi (mislim na Intel x86 i kompat.), nema vrednosti ni za admine. Tek kad bilo koji OS za x86 implementira gore rečeno, tek onda se može postaviti pitanje: "kako to ne znaš?", itd...
bobzilla je offline  
Stara 25.4.2006, 23:13   #71
bobzilla
Član
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 162
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
a "obicnim" korisnicima se ne prasta,sto ne vole da rade u konzoli?Zasto bi iko znao sta je virtualna i segmentacija memorija(sa sve problemima u arhitekturi procesora),ako zeli da pise mailove i krstari internetom,eventualno napravi cestitku mami za rodjendan u wordu!?!??
Ček... A što si zapeo za tu konzolu... Po tebi neko ko ne poznaje konzolu ne može koristiti Linux? Po čemu to...

BTW, urke lepo reče za skripting... Doduše ja bih dodao još nešto... Nadovezao bih se na ovo tvoje:

Citat:
Pa ako mi za obavljanje posla treba 1 minut preko kliktanja i 160 minuta preko veoma intelektualno izazovne konzole ja biram ono prvo->vreme je novac.
Dok ti odradiš 10 stvari koje želiš kliktanjem naokolo za 1-2h, jednostavni skript jezici u Linuxu ti omogućavaju da te stvari odradiš parelelno za manje od 15 minuta. Doduše i u Linuxu možeš da kliktaš, samo to smanjuje efektivnost... A kao što ti reče, vreme je novac.

BTW, nisam expert, samo korisnik nekog viseg srednjeg nivoa... Nisam uber-hacker...Jock... Nikad to nisam ni tvrdio.

Inače, u ovakvim diskusijama se ne može govoriti o manama i prednostima jednog ili drugog... U njima se obično govori samo o manama suprotne strane. Pogotovo što suprostavljene strane imaju vrlo različita mišljenja. Ali, koliko sam ja primetio uglavnom se svodi na napadanje i branjenje Linuxa. Čak je i win zilotima manje važno da dokažu da je on bolji, od toga da dokažu da je Linux đubre. Totalno pogrešna filozofija. Pogotovo što su im "dokazi" traljavi.
bobzilla je offline  
Stara 26.4.2006, 4:24   #72
seymourc64
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Sombor
Poruke: 245
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
A po čemu bi on to trebalo da zna? Ili bilo ko drugi... Ovo su koncepti koje ne može naučiti napredni korisnik. To su koncepti koje uče studenti tehničkih nauka, tako da je to vrlo stručna oblast. Osim toga, pošto taj koncept nije zaživeo u praksi (mislim na Intel x86 i kompat.), nema vrednosti ni za admine. Tek kad bilo koji OS za x86 implementira gore rečeno, tek onda se može postaviti pitanje: "kako to ne znaš?", itd.
U pravu si...Ja sam i rekao da me neko ispravi ako gresim,jer nisam bio siguran da li x86ce imaju implementirana samo dva ringa...I tacno je da je to znanje specifino za oblast primene i da cak i vecina aplikativnih programera o tome nema pojma.Znaci ovo nije neophodan preduslov za koriscenje racunara.Sta jeste?E u tome je problemno sto znate,vi proglasavate kao apsolutno potrebno za koriscenje racunara,a ono sto ne znate,to je,naravno,ne bitno...Ajde jedva cekam da vidim taj vas manifest pa da vidim da li zadovoljavam makar delimicno vase kriterijume
I zapamti,obican korisnik ne zeli da menja kernel i okruzenje da podesava sistem u sitne detalje i pise skriptove...
Citat:
Dok ti odradiš 10 stvari koje želiš kliktanjem naokolo za 1-2h,
Ko te je slagao za ovo?Za sta ti to treba 2 sata,a sa konzolom radis neuporedivo brze?Skriptovi,ok,ali to treba znati napisati?Kazes lako?Ja kada vidim te skript jezike sa gomilom $#@%@./ znakova po.izdim,licno...
Citat:
Pa ljudi kupuju fancy mobilne telefone zato što Pera ima isti takav
Inace ne kupuju svi,recimo,n-gage zato sto su fensi,vec zato sto im je potreban i telefon i zanimacija(igrice) u jednoj spravi...Sta ti imas protiv fensera,da nisi bio autsajder u srednjoj?Ja sam bio i ostao,evo i posle faksa,pa ih ne mrzim,cak sta vise,svaki "fenser" mi je apriori bolji od bilo kog agitatora fanatika...

Cela moja prica:Vi koji niste iskodirali ni p od programa znate sve i apsolutno ste merodavni da objektivno procenite bolji izmedju ova dva sistema!?!??Pa da,kada znate bolje da sastavite reprezentaciju od selektora ,sto ne biste znali i da napravite bolji os od mswin-a?U stvari vec ste ga napravili...GNU/LINUX, uvod u novo hriscanstvo i fanatizam...A Stallman da je lik i strucnjak,jeste,ali verovatno kada ostane sam kuci,smeje se vama,******ma...
Na kraju:Ja ne mrzim LINUX,naprotiv,ali mrzim ljude koji se pale na bilo sta(pa i na njega),a samo paljevine mogu da pisu LINUX RULLS,WINDOWS SUCKS i prosto zapene kada objasnjavaju vrline njihovog os-a(pardon mane onog drugog)...

Poslednja ispravka: urke (28.4.2006 u 10:29)
seymourc64 je offline  
Stara 26.4.2006, 10:54   #73
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
seymourc64 kaže:
Inace ne kupuju svi,recimo,n-gage zato sto su fensi,vec zato sto im je potreban i telefon i zanimacija(igrice) u jednoj spravi.
Jes-dati brdo eura da bi se igrao Doom negde na ulici-ajde bre....
No to su ti fenseri....
A i ovi mobilni-nabuzdeni kojecime,a coveku realno na mobu ne treba nista vise do samog telefona,poruka,reminder-a i gprs-a.....
Kome treba multipraktik-eto Plam-ova,a tu je i,eto,digitalna kamera ciji je kvalitet video zapisa 10x bolji nego neki mob sa kamerom koji kosta par stotina eura....
Pazi kad vec tri i po godine koristim Nokiu 3330 kojoj baterija(pride NiMH)jos uvek drzi nekoliko dana za razliku od ovih ultra-modernih didza-bidza kojima tek oformljene baterije(Li-Jon) drze plafon dva dana,te kada uopste nisam osetio potrebu da kupim novi mob-jedino sto nema gprs vec wap...

Citat:
seymourc64 kaže:
cak sta vise,svaki "fenser" mi je apriori bolji od bilo kog agitatora fanatika...
Nikad!
Kako da gotivim ljude koji se oblace u bele zenske providne pantalone i bermude,nose tesne majcice kao kakvi pedercici-fale im jos samo tange,i uzane paticice kao curice,kukaju kako se nema para,a svakog bogovetnog dana bleje u Plato-u....
A slusaju techo ili narodnjake-treceg nema-kao da su svi liveni u istoj fabrici....
I koji se eto deklarisu kao neki predstavnici strejt omladine-a pankeri,rokeri,reperi,metalci i ostali su bagra i narkomani...
I da-imaju telefone od po 500e,a na njima verovatno samo salju poruke...
Begaj...

Citat:
seymourc64 kaže:
Vi koji niste iskodirali ni p od programa znate sve i apsolutno ste merodavni da objektivno procenite bolji izmedju ova dva sistema
Naravno da sam merodavan kada Win vec koristim 6 godina,a linux skoro 4-tako da sam vise nego kompetentan da tvrdim kako je jedan bolji od drugog i obrnuto....
Ono-kao moram da budem programer da bi znao koji OS valja ili ne valja-znam gomilu super programera koji razbijaju C++,a ne znaju ni Win da instaliraju ili da ubace TV karticu-i takav covek da mi prica o prednostima ovog ili onog OS-a ili kernela

Citat:
seymourc64 kaže:
Na kraju:Ja ne mrzim LINUX,naprotiv,ali mrzim ljude koji se pale na bilo sta(pa i na njega),a samo paljevine mogu da pisu LINUX RULLS,WINDOWS SUCKS i prosto zapene kada objasnjavaju vrline njihovog os-a
Mozda sam bio takav kada sam tek poceo da koristim linux-ali nigde ovde nisam rekao Win sucks,Linux rules....
Sto se penjenja tice-pa vidis ljudima koji znaju zaista nesto(citaj koriste linux )je stalo da razrese neke "dileme",koji im serviraju neupuceni(u najmanju ruku)Win korisnici...
Cisto da ljudi koji hoce da probaju linux,ne steknu neku pogresnu predstavu.....
Covenant je offline  
Stara 26.4.2006, 11:42   #74
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Magneto kaže:
Ako si radio ikad, u ono vreme, na Win 95 i prešao na 98 i kasnije prelazio na njegove sledeće derivate, znao bi o čemu govorim
da, radio sam na Win 95 (legalni) na legalnom Compaq-u, gotovo od trenutka njegovog pojavljivanja... 95 sam koristio jako dugo, tj. do 98, koji je bio jadan... e, onda se pojavio 98se, koji je bio stabilan skoro kao winXP... uzgred, sve su bile ciste instalacije...

nego, ne razumem poentu topica Win vs. Lin... sta bi trebao da bude neki logican zakljucak? i zasto samo ova dva OSa? Gde je npr. MacOS???
ZoNi je offline  
Stara 26.4.2006, 20:38   #75
seymourc64
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Sombor
Poruke: 245
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Covenant kaže:
Jes-dati brdo eura da bi se igrao Doom negde na ulici-ajde bre....No to su ti fenseri....A i ovi mobilni-nabuzdeni kojecime,a coveku realno na mobu ne treba nista vise do samog telefona,poruka,reminder-a i gprs-a.....
N-gage mozes kupit polovan za 70e,barem je moj drug za te pare...Kazes da je samo gore navedeno treba na mobilnom?Evo meni ne treba gprs,a nekom verovatno ni poruke.I sta sad?Prepostavljam da si ti u pravu,jer,boze moj,ocigledno je da si veci poznavalac potreba za svakog pojedinca i od njega samog...Sto ne napises par knjiga iz filozofije i sociologije,tipa:"Sta sve smete da radite da biste bili normalni po Covenantovim kriterijumima" .

Citat:
Sto se penjenja tice-pa vidis ljudima koji znaju zaista nesto(citaj koriste linux )je stalo da razrese neke "dileme",koji im serviraju neupuceni(u najmanju ruku)Win korisnici...
Pa pusti neuke korisnike windows-a da koriste windows...Sta tebi to smeta?Sto se ms bogati?A ne smeta ti sto se mcDonalds i ostale multinacionalne kompanije bogate,na 10^100 prljavije nacine od MS-a?Bre,bas ne volim te selektivne komuniste...Ili budi iskren,ili nemoj da se foliras...A ljudima mozes pomoci i na druge nacine,osim da ih prepadas kako je glavni njigov problem u zivotu sto koriste windows ili slusaju Draganu Mirkovic...

Edit: obrisan početak jednog veeelikog OffTopica koji nema blage veze sa IT-om

Poslednja ispravka: urke (28.4.2006 u 10:16)
seymourc64 je offline  
Stara 28.4.2006, 2:52   #76
bobzilla
Član
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 162
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
seymourc64 kaže:
U pravu si...Ja sam i rekao da me neko ispravi ako gresim,jer nisam bio siguran da li x86ce imaju implementirana samo dva ringa...I tacno je da je to znanje specifino za oblast primene i da cak i vecina aplikativnih programera o tome nema pojma.Znaci ovo nije neophodan preduslov za koriscenje racunara.Sta jeste?E u tome je problemno sto znate,vi proglasavate kao apsolutno potrebno za koriscenje racunara,a ono sto ne znate,to je,naravno,ne bitno...
Čekaj, čekaj... U jednom trenutku kažeš da sam u pravu, a u drugom da to nije baš tako. Nema toga... Ili jesi ili nisi.

Citat:
seymourc64 kaže:
I zapamti,obican korisnik ne zeli da menja kernel i okruzenje da podesava sistem u sitne detalje i pise skriptove...
Običan korisnik to ni ne radi. To rade napredniji korisnici koji to žele. A zašto žele? Zato što tako mogu podesiti sistem da radi baš onako kako oni hoće, mogu da optimizuju OS za sopstvenu mašinu i izvuku maksimum iz sistema. Nisam siguran da je to moguće sa Windowsom.

Citat:
seymourc64 kaže:
Ko te je slagao za ovo?Za sta ti to treba 2 sata,a sa konzolom radis neuporedivo brze?Skriptovi,ok,ali to treba znati napisati?Kazes lako?Ja kada vidim te skript jezike sa gomilom $#@%@./ znakova po.izdim,licno...
Većina skript jezika za linux su veoma slični C-u, čak i jednostavniji... Toliko pišeš o onima koji nisu kodirali ni p od programa, a problem ti je jednostavan skript jezik? Mada, običnim korisnicima ni nije neophodno poznavanje tih jezika.

Citat:
Cela moja prica:Vi koji niste iskodirali ni p od programa znate sve i apsolutno ste merodavni da objektivno procenite bolji izmedju ova dva sistema!?!??
A po čemu su programeri merodavni po oceni sistema... Običan programer zna o arhitekturi sistema koliko i moja pokojna baba. Druga stvar su sistemski programeri. Ali i oni imaju ograničen uvid u funkcionisanje sistema van njihove stručnosti. A opet kada bi imali, retki su oni koji u detalje poznaju i jednu i drugu platformu.

BTW, uopšte nije važno koliko sam linija koda napisao... A pisao sam... Meni je programiranje već duži niz godina hobi... Bavim se time tu i tamo kad imam slobdnog vremena.

Citat:
GNU/LINUX, uvod u novo hriscanstvo i fanatizam...A Stallman da je lik i strucnjak,jeste,ali verovatno kada ostane sam kuci,smeje se vama,******ma...
Fanatizam? Stalman? Pa nije Stalman jedini u FOSS zajednici... Čak staviše postoje različita mišljenja. Stalman jeste jedna vrlo značajna figura u FOSS zajednici, ali to ne znači da je on "bog i batina".

BTW, nije li ovo "budale" vređanje... Gde li su moderatori?

Poslednja ispravka: urke (28.4.2006 u 10:28)
bobzilla je offline  
Stara 28.4.2006, 2:52   #77
bobzilla
Član
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 162
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Na kraju:Ja ne mrzim LINUX,naprotiv,ali mrzim ljude koji se pale na bilo sta(pa i na njega),a samo paljevine mogu da pisu LINUX RULLS,WINDOWS SUCKS i prosto zapene kada objasnjavaju vrline njihovog os-a(pardon mane onog drugog)...
U svom izlaganju do sada nisam rekao da "windows suckz". Govorio sam da je Linux bolji, ali to je subjektivno mišljenje. Meni je uistinu i bolji. Čak sam izneo i argumente zašto mislim da je tako. A i već rekoh ranije da se ovakve diskusije uglavnom svedu na pljuvanje po suprotnoj strani (pročitaj malo i svoje postove). To je već objektivna činjenica.
bobzilla je offline  
Stara 28.4.2006, 10:21   #78
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

I dobro, hoće li neko da mi kaže zašto je „Windows bolji“ nekim konkretnim činjenicama, ili će doveka biti samo „običan korisnik ne kompajlira kernel, ne petlja po /dev-u i /etc-u...“? Ili je u pitanju jednostavno nedostatak argumenata? Je l' ima taj Windows Svemoćni simboličke veze? Nema? Ništa onda, mogu reći da je s*anje kroz gusto granje. Ili možda ima, pa neću to reći?
urke je offline  
Stara 28.4.2006, 11:41   #79
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
urke kaže:
1. hoće li neko da mi kaže zašto je „Windows bolji“ nekim konkretnim činjenicama
2. Je l' ima taj Windows Svemoćni simboličke veze?
1. hm... reci cu zasto je *meni* bolji... zato sto je jednostavniji za upotrebu, zato sto ima bezbroj programa za njega na sve strane, zato sto je ipak standard, zato sto je stabilan kao stena, zato sto je uobicajen

ne kazem ja da je Lin los (naprotiv), ali kad bih kupovao neki software, jedino bih Win kupio (ostalo ionako skoro sve koristim freeware)... par puta sam isprobavao neke Linuxe na po par dana i suvise sam se smorio... moguce je da je problem navika na Win, pa mi sve u Linu deluje "nakaradno", ali ja sam posle toga izgubio svaku volju da koristim Lin (mada povemeno koristim neke od Live linuxa, kad nemam nista pametnije da radim)

2. nemam ni najblazu ideju sta je to...
ZoNi je offline  
Stara 28.4.2006, 12:10   #80
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
urke kaže:
Je l' ima taj Windows Svemoćni simboličke veze? Nema? Ništa onda, mogu reći da je s*anje kroz gusto granje. Ili možda ima, pa neću to reći?
Soft links nisu stvar sistema. Imao jih je i Windows do NTFS 5.0 Inace jos postoje ali nisu dokumentovani, zovu se junktion points, a u novije vreme reparse point.
Znaci cisto za rekord ima i toga ali niko ne koristi

Prave se inace sa fsutil naredbom (hardlinkovi) te Sysinternalovim Junction.exe programom (Soft Linkovi).

Jedno malo protupitanje: Jel ima Linux sytem restore, inplace upgrade, domain support, system file checker, group policy ...?

Poslednja ispravka: korisnik (28.4.2006 u 12:24)
korisnik je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Dual Boot između Windows XP i Vista RC1 sistema Kostarum Rex Persia Operativni sistemi 5 26.12.2008 22:05
windows Vista! Master Neo Operativni sistemi 316 5.11.2006 17:35
Windows Vista Sale2322 Operativni sistemi 117 20.5.2006 1:42
linux i windows kole racunic Slobodni softver 27 6.3.2006 16:44
windows Vista theme pack Master Neo Modovi 1 6.12.2005 20:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com