Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.9.2006, 8:43   #221
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Exclamation Re: Windows (XP) VS Linux

~----------------------- S T O P ! -----------------------~

Od ovog trenutka za ovu temu važe sledeća pravila:
  1. Nema ličnog vređanja drugih učesnika u temi, pogotovo ako su već banovani. Svako ko to uradi dobiće upozorenje u obliku dvodnevnog bana sa foruma uz brisanje cele poruke ili kompromitujućeg dela teksta. Prva žrtva je „Covenant” (znam da se neće ljutiti; ovako će samo malo da spusti loptu i da sastaviti listu argumenata u korist OSa koji koristi, BEZ pljuvanja i upoređivanja sa onim drugim).
  2. Nema vređanja na bilo kojoj osnovi (član 4 Pravilnika foruma). Ako još član pokaže globalno nepoštovanje pravila i ni trunku kulture, dobija upozorenje banom na 7 dana. Prva „žrtva” u ovoj kategoriji je ATI
  3. Nema više poruka tipa „moj OS može ovo, tvoj OS ne može ono”. Dozvoljeno je samo i jedino iznositi činjenice (Linux mi odgovara/ne odgovara zato što mogu da uradim/ne mogu da uradim ovo i ono).
  4. Sve poruke tipa „Slažem se” biće obrisane.
  5. Nemojte iznositi lične utiske zasnovane na neuspelom kratkotrajnom pokušaju da nešto uradite, kao ni neargumentovane iskaze. To nikome neće pružiti uvid u pravo stanje stvari. (Ako meni ne radi web kamerica pod Windowsom a drugima radi, onda je verovatno problem do mene što ne znam da instaliram kamericu, a ne do Windowsa.)
VAŽNO: U ovoj temi se ne trudite da pokažete zašto je jedan OS BOLJI od drugog, jer joj to nije cilj, već navedite kvalitete/nedostatke OS-a koji koristite, ili kvalitete/nedostatke drugog OS-a, ali ne na osnovu tuđih priča već ličnog iskustva koje je trajalo duže od pet dana (neki relefantni rok da se otkrije zašto nedostatak postoji i eventualno otkloni).

Nadam se da će poštujući ova pravila tema prestati da bude bojno polje a postati izvor argumentovanih informacija za korisnike računara.

Hvala svim učesnicima u temi na razumevanju.
urke je offline  
Stara 22.9.2006, 17:41   #222
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Jedna cinjenica iz licnog iskustva:

Sve distribucije na kojima sam probavao desktop okruzenje, su mi bile u radu mnogo sporije od Windows desktopa. Probao sam Manrivu, FC i Ubuntu.
Generalno mi se sistem monog vise vukao nego recimo u WinXP ili Vista RC1.
korisnik je offline  
Stara 22.9.2006, 17:43   #223
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Probao si "najteže" distribucije.
Tradicionalno najlakše su Slackware i od skora Simply Mepis.
voodoo_ je offline  
Stara 22.9.2006, 17:49   #224
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Najteze u cemu? Racunar je bio sa 2 GB rama i p4@ 4Ghz.
korisnik je offline  
Stara 22.9.2006, 18:13   #225
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Možeš li konkretno da kažeš kako su se to „vukle“? Isključio si nepotrebne servise (daemone), podesio grafiku, nivo „šareniša“ i drugo? Ili onako, default?
urke je offline  
Stara 22.9.2006, 18:53   #226
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Nesto to tebi nije u redu, kod mene na Athlon 64 sa (momentalno) 1gb ram kubuntu i ubuntu naprosto lete. Nesto tu ne stima,
optimus_prime je offline  
Stara 22.9.2006, 20:09   #227
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Pa ponajvise kod otvaranja aplikacija, kopiranja, brisanja datoteka. Bilo je da tako kazem "slugish" osecaj. Kod vise otvorenih programa, sta ja znam office, mozzila. Doatno mi je islo nak da kada nesto das copy (tekst recimo) pa onda zatvoris recimo mozzilu (kopirao si iz nje) nema onda toga da "pastujes".
Tako da sam batalio desktop na Linuxu, a za firewalle i postne servere (dok se ne dodje do groupwarea) posvuda mecem linux u textu.
Za groupware i funkcionalnost je ipak neprikosoven exchange + outlook.
korisnik je offline  
Stara 22.9.2006, 22:43   #228
pioneer
Novi član
 
Član od: 22.9.2006.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Ovo je zaista previse!
Iako sam do sad koristio podjednako oba operativna sistema, sad cu definitivno da pobrisem Linux zbog ovakvog omalovazavanja.
pioneer je offline  
Stara 23.9.2006, 20:18   #229
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Evo i jednog posta u skladu sa pravilima:
Prema mom ličnom iskustvu koje je trajalo duže od pet dana, Nedostatci Linuxa su:
-Linux nema nedostatke, Linux je kupusara koja nema standardizovanu tehničku podršku jer je svaka distribucija slučaj za sebe (za razliku Windowsa XP gde je minimalna razlika između Home i Pro varijante), pa se za svaki problem mora pretraživati po forumima ili listati neka glomazna uputstva.
-sistem koji nema previše virusa, jer nijedan virusopisac nema nameru da se zamara pisanjem virusa za sistem koji koristi najviše 5% staniovništva Zemlje.
-Linux je sistem na kome ne možeš ništa da uradiš na jednostavan način (zašto prosto kad može komplikovano), recimo pomenimo samo mountovanje diskova ????? Ne znam da li postoji distribucija na kojoj to ne mora da se radi, ali ja na takvu nisam naleteo. Ili recimo nepostojanje podrške za mp3 po defaultu (neki Ubuntu koji mi je došao pod ruku) ili recimo biseri poput menjanja konfiguracionih fajlova da bi se omogućilo scroll dugme na mišu, podesila podrška za central european u titlovima, podesio kodni raspored... (razne distribucije)
-Linux nema Visual Studio
-Za dosta uređaja se ne mogu jednostavno naći drajveri, niti ih proizvođač isporučuje za Linux
Prednosti Linuxa su:
-Sviđa mi se onaj LIVE CD koji može da bude koristan u nekim situacijama
-Nešto bolji user menagment sistem (mada i Windowsov u većini slučajeva završava posao)
Marko_L je offline  
Stara 23.9.2006, 20:25   #230
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Nebih se slozio sa user management sistemom. On je na Linuxu sto se tice korisnickih prava upravo siromasan. Osim toga da svako ima svoj home i da su prava na datoteku user group i world (dobro ima i neke extended atrribute) je to protiv Windows user managementa prava bula. Neznam mozda ako ti se da za sve da uredjujes sudoers i slicno.

i ja bih dodao da je svaka distribucija i svaki release malo po svoje, da fali taktirka razvoja i da je sve dosta kupusara. Jedino sto je vrlo hvale vredo jeste kada sve to i postimas radi dosta dugovecno, mada i Windowsi na NT strukturi rade posao stabilno.
Izlaskom Viste u novembru rasprave stial WinXP VS Linux nece biti potrebne.
korisnik je offline  
Stara 23.9.2006, 21:18   #231
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Danas sam u jednom Austrijskom casopisu(necu da kazem kom) dobio disk na kome je Live Windows, tako da i tu linux nema sta da trazi.
Mada mi se svidja Linux, eto cisto ucenja novog, potreban mi je na faksu, i eto cisto da promenim Home Use atmosferu prebacim se na linux.
optimus_prime je offline  
Stara 23.9.2006, 21:23   #232
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Hahahahaha, još će da ispadne da ja branim Linux
Marko_L je offline  
Stara 23.9.2006, 21:26   #233
pioneer
Novi član
 
Član od: 22.9.2006.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Moja iskustva:

- Linux cesto zna da uspori rad sa diskom iz neobjasnjivog razloga i par minuta da nesto radi sa njim.

- Integrisana zvucna i sound blaster live! na Linuxu nisu mogle da rade zajedno

- Desavalo mi se na Linuxu da po paljenju racunara jednostavno ne radi zvucna, bilo integrisana bilo sb live!.

- Program za jednu distribuciju odbijao da radi na drugoj, iako mislim da to ne bi trebalo da se desava.

- Takodje, nikako ne mogu da se otmem utisku da pointer misa u Linuxu ne ide glatko kao u Windowsu, bez obzira na podesavanja.

- Windows cesto zna da se poremeti instalacijom velike kolicine softvera, ali to je valjda i posledica ogromne, zaista ogromne baze softvera za njega, i verovatno znatizelje korisnika da probaju ono sto im treba i ne treba.

- Sto se tice stabilnosti, ni na jedan nemam zamerku, oba mi rade OK, sem ako izuzem to "drljanje" po disku od par minuta u Linuxu i usporen rad u toku tog procesa.

imam jos ponesto da napisem ali kasnije, zurim
pioneer je offline  
Stara 23.9.2006, 22:20   #234
Pr3dat000r
Član
 
Član od: 20.2.2006.
Lokacija: Uvek pored kompa
Poruke: 113
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pr3dat000r
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Ovako ljudi da ne bih otvarao novu temu samo ovo da vas pitam.Da li je istina da se na Linuxu dok radish na njemu uci kao C++.Meni juce drug nesto o tome pricao kao kad imash linux ti on te tera da ucish C++.samo me zanima da li je to istina?
Pr3dat000r je offline  
Stara 23.9.2006, 22:33   #235
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Pr3dat000r kaže:
Ovako ljudi da ne bih otvarao novu temu samo ovo da vas pitam.Da li je istina da se na Linuxu dok radish na njemu uci kao C++.Meni juce drug nesto o tome pricao kao kad imash linux ti on te tera da ucish C++.samo me zanima da li je to istina?
Pazi da slucajno ne pretera, onda nevalja.

Ma kakvi, ti ako hoces ucis, ako ne ne, ja cak i nemam neko razvojno okruzenje u linuxu. Niti ti je potrebno znanje iz c++ da bi radiou linuxu.
optimus_prime je offline  
Stara 23.9.2006, 23:07   #236
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Verujem gore navedeni korisnici windowsa da imaju original verzije doticnog sistema kada ga brane.
evo sada cu da navedem moje misljenje izmedju windowsa i linuxa

-Linux je besplatan a windows nije
-Linux ima puno bolji GUI od windowsa sto nemoze niko da porekne
-Linux dolazi sa mnostvo softvera pa tako i nemoras da se cimas oko necega ako bas treba neka aplikacija koristis wine ili cedegu da bi je otvorio i igrice lepo rade na linuxu
-Linux prepozna 90% hardvera pa nema potrebe za silnim istalacijama drajvera jedino graficku treba instilrat
-Linux se razvija iz dana u dan a sta je windows uradio u zadnjih 5 godina neracunajuci sigurnosne nadogradnje bez kojih bi se njegov sistem shrvo i nebi se podigao,a pritom sav taj njihov antivirus firewall usporava sistem dokazano.
-Linux ima zajednicu u kojoj svaki linux korisnik ce pomoci drugom Open Source duh.
-Jesam li spomenuo da je Linux besplatan
Mr.Eco je offline  
Stara 23.9.2006, 23:22   #237
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Marko_L kaže:
Evo i jednog posta u skladu sa pravilima:
-Linux nema nedostatke, Linux je kupusara koja nema standardizovanu tehničku podršku jer je svaka distribucija slučaj za sebe (za razliku Windowsa XP gde je minimalna razlika između Home i Pro varijante), pa se za svaki problem mora pretraživati po forumima ili listati neka glomazna uputstva.
Opet ta tehnička podrška.Ko u Srbiji koristi tu privilegiju windowsa,kada 99 % ima piratske kopije?Beznačajna manjina oko 1 %,na nivou statističke greške.
Citat:
Marko_L kaže:
-sistem koji nema previše virusa, jer nijedan virusopisac nema nameru da se zamara pisanjem virusa za sistem koji koristi najviše 5% staniovništva Zemlje..
Za linux uopšte nema nikakvih virusa meni je nepoznato da je ijedan korisnik desktop linuxa ikada imao problem sa tim.
Citat:
Marko_L kaže:
-Linux je sistem na kome ne možeš ništa da uradiš na jednostavan način (zašto prosto kad može komplikovano), recimo pomenimo samo mountovanje diskova ????? Ne znam da li postoji distribucija na kojoj to ne mora da se radi, ali ja na takvu nisam naleteo. Ili recimo nepostojanje podrške za mp3 po defaultu (neki Ubuntu koji mi je došao pod ruku) ili recimo biseri poput menjanja konfiguracionih fajlova da bi se omogućilo scroll dugme na mišu, podesila podrška za central european u titlovima, podesio kodni raspored... (razne distribucije
Imaš distribucije u kojima su odmah posle instalacije sve particije montirane u My computer(Suse)ili Devices(mandriva).Ove distribucije imaju i grafičke alate za particionisanje i mountovanje particija koji su slični partition magicu.Bitno je da postoji dosta distribucija pa i one za korisnike koji vole da im je sve po defaultu podešeno odmah posle instalacije.Važno je odabrati pravu distribuciju za sebe,to je i poenta ovolikog broja distroa,jer ima različitih korisnika,a ne zbog svoje greške u izboru distroa kritikovati sve Linuxe.
Citat:
Marko_L kaže:
-Linux nema Visual Studio
-Za dosta uređaja se ne mogu jednostavno naći drajveri, niti ih proizvođač isporučuje za Linux
"Dosta uređaja" je vrlo neodređeno,samo neki bizarni komadi hardvera još nemaju drajvere.
paterfamilias je offline  
Stara 23.9.2006, 23:39   #238
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Opet ta tehnička podrška.Ko u Srbiji koristi tu privilegiju windowsa,kada 99 % ima piratske kopije?Beznačajna manjina oko 1 %,na nivou statističke greške.
A ko priča o Srbiji ? Pričamo o OS-evima koji koliko ja znam nisu ograničeni na jednu zemlju, već se koriste u celom svetu. To što tehnička podrška u Srbiji funkcioniše kao i sve ostalo u toj zemlji, nije problem Windowsa kao OS-a.
Citat:
Za linux uopšte nema nikakvih virusa meni je nepoznato da je ijedan korisnik desktop linuxa ikada imao problem sa tim.
Pa ni ja ne znam za nijednog korisnika Windowsa, koji isti koristi na normalan način, a da ima problema sa virusima.
Citat:
Imaš distribucije u kojima su odmah posle instalacije sve particije montirane u My computer(Suse)ili Devices(mandriva).Ove distribucije imaju i grafičke alate za particionisanje i mountovanje particija koji su slični partition magicu.Bitno je da postoji dosta distribucija pa i one za korisnike koji vole da im je sve po defaultu podešeno odmah posle instalacije.Važno je odabrati pravu distribuciju za sebe,to je i poenta ovolikog broja distroa,jer ima različitih korisnika,a ne zbog svoje greške u izboru distroa kritikovati sve Linuxe.
E vidiš, u tome i jeste glavni problem Linuxa, prvo moraš da pretražiš brdo foruma, sajtova, da bi izabrao distribuciju koja će MOŽDA da ti odgovara. A kod Windowsa XP nema zime, imaš Home i Pro verziju sa jasno označenim razlikama koje su obično vezane za mrežu i još par servisa koji nisu nešto posebno značajni (tačnije nisu potrebni za 90% korisnika). Neko ima vremena za to, a neko drugi pak nema. Uostalom, čak i da nađem distribuciju koja mi na prvi pogled odgovara i radim neki posao sa njom, šta ja da radim ako naiđem na neki problem... da kažem klijentima "E, aj sačekajte da pronađem neku drugu distribuciju" ?
Citat:
"Dosta uređaja" je vrlo neodređeno,samo neki bizarni komadi hardvera još nemaju drajvere.
Ja ni uz jedan uređaj iz svoje konfiguracije nisam dobio drajvere za Linux. Jel ja sad treba da gledam u pasulj koja Linux distribucija može da prepozna te uređaje ili da izgubiim nekoliko sati da ih sve pronađem na internetu, čak i ako ih ima.
Marko_L je offline  
Stara 23.9.2006, 23:40   #239
pioneer
Novi član
 
Član od: 22.9.2006.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Mr.Eco kaže:
Verujem gore navedeni korisnici windowsa da imaju original verzije doticnog sistema kada ga brane.
evo sada cu da navedem moje misljenje izmedju windowsa i linuxa

-Linux je besplatan a windows nije
-Linux ima puno bolji GUI od windowsa sto nemoze niko da porekne...
Zasto mislis da neko brani windows. Koristim oba i samo iznosim svoje utiske.

Sto se tice interfejsa to je stvar ukusa. Iskreno meni je interfejs Linuxa nakaradan u odnosu na Windows-ov.

Tacno je da uz svaku distribucija Linuxa dodje dosta softvera. Uglavnom radi OK, ali ipak njegova upotrebna vrednost se zavrsava na office aplikacijama i multimediji i to nepotpunoj dok se ne instaliraju kodeci. Recimo uz Ubuntu ne dolaze cak ni kodeci za mp3. Jedni je Mepis relativno zaokruzen distro.

Ocekivao sam da ce interfejs MacOS-a biti dostojan windows-ovom ali ipak me nije nesto odusevio.
pioneer je offline  
Stara 23.9.2006, 23:47   #240
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
pioneer kaže:
Recimo uz Ubuntu ne dolaze cak ni kodeci za mp3. Jedni je Mepis relativno zaokruzen distro.
Samo mi odgovori na ovo pitanje dal na windowsu mozes da gledas mpeg4 ili divx ili xvid filmove odma posle instalacije windowsa bez ijednog kodeka?

ako neznas zasto ja cu ti objasnit.
Mr.Eco je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Dual Boot između Windows XP i Vista RC1 sistema Kostarum Rex Persia Operativni sistemi 5 26.12.2008 22:05
windows Vista! Master Neo Operativni sistemi 316 5.11.2006 17:35
Windows Vista Sale2322 Operativni sistemi 117 20.5.2006 1:42
linux i windows kole racunic Slobodni softver 27 6.3.2006 16:44
windows Vista theme pack Master Neo Modovi 1 6.12.2005 20:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com