Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.5.2010, 22:07   #1
zlatibor
Član
 
Član od: 28.10.2009.
Poruke: 198
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Wireless Eksperiment

Izgleda da sam osudjen da patim muke sa wirelessom... :-)
Da li je uopste potreban jak signal za wireless?
Danas sam isprobavao,isti provajder na 65% nece da se konektuje na net,sa 55% konektuje radi solidno,pa sporije,a na 35% najbolje od svih znaci bas kako treba da bude.
Da li je to u pitanju zagusenje provajdera ili necega sta vec...
Danima pisem teme o Access point-u,oko kupovine,prelaska na 5ghz,itd.
zlatibor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 22:19   #2
zlatibor
Član
 
Član od: 28.10.2009.
Poruke: 198
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

A da...ovaj od 35% je kao prvi AP,a ovaj od 55% kao drugi AP...recimo ap se zove: net, a drugi net2 - taj ap je od mene leko 5,5km nezamsilivo za Reinkjet 2.4ghz...a AP od 65% signala je 3,2 km,postoji jedna prepreka a to je veliki dimnjak od neke fabrike koja pokriva deo na kojoj je ap...Dimnjak je od mene daleko oko 2km, a od Ap do dimnjaka oko 1 km.
zlatibor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 22:43   #3
starx
Starosedelac
 
Član od: 30.1.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.396
Zahvalnice: 341
Zahvaljeno 281 puta na 187 poruka
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Idi u podesavanje kartice i vidi ako postoji gde je limit za signal, na mojoj lever one rtl 8185 kartici u drajverima ne prima signal koji je manji od 60dB, glupost. Da ti do nije u dB ono -35dB sto ide vise to je gori signal a bolje ti je kada tezi ka nuli ? ili citas procente sa AP-a.
starx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 22:49   #4
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Nije samo jačina signala presudan faktor da li će wifi net raditi ili neće. Dodaj tu i količinu šuma, odnos primljenih/poslatih paketa, kvalitet primopredajne bazne stanice kao i link iste... možda čak i problem sa ''opremom'' kod korisnika.

Tih 65% koje spominješ mogu biti dovoljne za normalno funkcionisanje interneta, ali pošto različiti proizvođači imaju različite stavove po pitanju obeležavanja jačine signala, moraćeš videti na sajtu (tog proizvođača, pretpostavljam AP-a) kakav je sistem po tom pitanju, tj. malu tabelu gde je prikazano (otprilike) koliko mbit/s se može izvući pri kojoj jačini signala. To znači da npr. tih 35% može znači da je signal najmanje zagušen ili slično. Ovo je naravno čisto okvirno da znaš, pravu statistiku je nemoguće odrediti baš zbog konfiguracije terena koji okružuje različite korisnike.

Ne mogu baš sve da po'vatam šta si napisao jer si prepletao misli, ali što se tiče ovog oko dimnjaka. Ne znam šta si očekivao ako dimnjak direktno zaklanja tebe, tačnije tvoju antenu od AP-a provajdera? Logičan sled dešavanja, hvataš ''zakrivljen'' signal te nastaju problemi. WiFi (pogotovo) na 2.4GHz je svakim danom sve pretrpaniji, nije ni na 5GHz nešto ultra super, ali je opet mnogo bolje. Najbolje rešenje jeste zakup licenci za određene opsege, pa tako niko ne može da utiče na tebe i tvoje pružanje usluga. Ovako, može baba da posadi drvo, (lupam) brezu iza tvoje kuće a tebi je antena tamo okrenuta, breza raste, neke zaista brzo i eto, čim dođe proleće, breza lista i tvoj net ide u 3 lepe.

Ako sam dobro sve shvatio, tebi je problem taj što imaš dimnjak između tebe i AP-a, tu samo postoji jedno rešenje - sruši ga. Šalim se, to nemoj da radiš bez mene. Hehe... Što se ostalih baznih stanica tiče, to sve zavisi od njih, ali i tvoje ''opreme''. Jer, ne mora svako opterećenje bazne biti isto, neka je više opterećena, neka manje. Viđao sam brdo takvih primera, bilo to u BG-u ili van njega. Naravno, tu može biti još nekih ''prepreka'', npr. ima još jedan provajder, još ako emituje signal na istom kanalu kao i ovaj drugi, pa onda ''kućni'' ruteru na 2.4Ghz kojih ima sad na hiljade, množe se brže nego ovi sa ''našeg'' foruma kada se svađaju oko igara.

Sve u svemu, najbolja opcija je uvek i bila da se čuješ sa provajderom, popričaš i vidiš u čemu je problem. Ako su drski, pripreti malo sa Ratel-om, ako nisu, ''nađi se u spiki'' sa njima i dođite do razumnog rešenja za obe strane. Da ne zaboravim da dodam, slobodno napiši ko ti je provajder, dopuni me (ili ko već upadne u konverzaciju) sa informacijima koje mogu biti od pomoći) ali znaj da je ta frekvencija koju ti koristiš odavno dostigla svoj maksimum u naseljenim područjima. Da se razumemo, tu uvek postoje izuzeci koji još uvek guraju net na 2.4Ghz, ali njih je sve manje svakim danom pa nemoj misliti da je kod njih sve bajno i sjajno, mahom su to korisnici kojima je homepage Facebook.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:05   #5
zlatibor
Član
 
Član od: 28.10.2009.
Poruke: 198
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Ja sam iz prvog sela od Jagodine,a provajder je Intercom Cuprija,imaju svoj sajt mozete da pogledate...Sta znam nisu losi kod drugih...
zlatibor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:07   #6
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Ok za to, to je čisto infromativna informacija.

E sad, možeš li videti da li i komšije (poznanici, drugari...) imaju iste ili slične probleme kao ti?
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:09   #7
zlatibor
Član
 
Član od: 28.10.2009.
Poruke: 198
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

StarX imam tp-link wn551g na xp mi nudi instaliranja programa i drivera,a na visti samo driver...ja koristim vistu....Kod drugog provajdera sam izvuko 95% signala,ali sam se otkacio jer je skup duplo od ovih a najvise ima brzin 512 kb...Tako da kako da podesim moju kartu?
zlatibor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:10   #8
zlatibor
Član
 
Član od: 28.10.2009.
Poruke: 198
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Drug pored mene zaobilazi dimnjak ne znam tacno koliko i ima 80&
Radi mu kako treba,nekada dodje do malog downloada.
zlatibor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:14   #9
zlatibor
Član
 
Član od: 28.10.2009.
Poruke: 198
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Dzonishv - Kako da vidim koliko mogu da izvucem mb sa toliko i toliko signala?
zlatibor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:16   #10
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Nemoj to bukvalno s'vatati. To ti je kao smernica... Idi na tp linkov sajt, nađi svoju karticu i traži nešto tipa product sheet.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:19   #11
zlatibor
Član
 
Član od: 28.10.2009.
Poruke: 198
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Dzonishv - Na tom ap gde mi je 65% i dimnjak ima jos jedan provajder taj kod koga sam bio,ali nisam tu imao 95% nego na drugom mestu nebitno...Drug tu hvata 80% ali zaobilazi dimnjak,on i ja imamo istu opremu i kartice,zajedno smo kupovali.
zlatibor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:20   #12
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Nemoj to bukvalno s'vatati. To ti je kao smernica... Idi na tp linkov sajt, nađi svoju karticu i traži nešto tipa product sheet.
Edit:

Našao sam ti ja (slika dole). Te procente vidi nekako da konvertuješ u decibele da bi utvrdio šta tačno znače.



Iz svega ovoga zaključujem (kao i u mom prvom postu u ovoj temi) da tebi smeta dimnjak.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:26   #13
zlatibor
Član
 
Član od: 28.10.2009.
Poruke: 198
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Koliko moram da ga zaobidjem,hvala.
zlatibor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:26   #14
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Onoliko da vidiš AP.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:31   #15
zlatibor
Član
 
Član od: 28.10.2009.
Poruke: 198
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Vidim,ali odzak ga krnji pola.
zlatibor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:33   #16
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Pa pazi, ako ga odžak krnji, plus ako je sektor na tom AP-u (na koji bi se nakačio) okrenut na neku drugu stranu... ništa od ovoga ti ne ide u korist.

Gde si do sad bio, na kom AP-u?
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:39   #17
zlatibor
Član
 
Član od: 28.10.2009.
Poruke: 198
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Provajder mi je reko da se na taj zakacim to kao ide na nasu stranu moju i drugovu,ali nece prima dobar signal ali nece(dimnjak)...do danas sam bio na onom od 55%,ako to pitate...Da li ima veze da li je kao sto sam naveo da net bude jaci od net2 (ime provajdera Ap su jedan blizu drugog)
zlatibor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:42   #18
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

Znaš kako, pošto smo ja i ti kilometrima daleko, ja nemam uvid u statistiku AP-a, pa ti ni ne mogu mnogo pomoći.

Sutra, zovi provajdera i reci njima ono što si meni rekao. Jedino ti oni mogu dati 100% validne informacije u vezi tvoje nemogućnosti korišćenja interneta. Plus, kao što ti kažeš, oni su ti rekli da se nakačiš na taj AP, neka ti budu sad od pomoći.

Sa srećom!
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2010, 23:43   #19
zlatibor
Član
 
Član od: 28.10.2009.
Poruke: 198
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

1M: -90dBm@8% PER ,ja imam uplaceno 640/192 ,drug cesto ima down po 78 konstanta,ja ponekad...to je sigurno 768 kb/s ,ali su tako stavili ako zakoci da sluzi za pravdanje.
Ovaj:sta znaci 8% Per?
zlatibor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.5.2010, 0:16   #20
zlatibor
Član
 
Član od: 28.10.2009.
Poruke: 198
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Wireless Eksperiment

na istoj pristupnoj tacki gde je taj dimnjak ima 6 provajderovih antena koje zrace u razlicitim pravcima,sad sam se konektovao na jednoj gde imam 25%,i dobio sam 3 puta vise na uploadu,cini mi se da ovoj tacki ne smeta dimnjak nego antena reflektuje signal na drugoj strani pa zbog toga i nemam neki jak signal.Dosao sam do zakljucka nije bitna jacina signala.
zlatibor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Umrežavanje 2 računara preko wireless rutera i ADSL rutera Sale013 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 25 24.2.2011 0:57
Nokia N95 kao wireless modem dkdnt Komunikacioni uređaji i umrežavanje 20 13.9.2010 20:51
Kablovski modem + wireless ruter kombinacija Ivan452 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 16.4.2010 22:46
Wireless wireless router srka Komunikacioni uređaji i umrežavanje 12 12.4.2008 19:47
wireless me ubi... forrest_gump Internet tehnologije 17 20.10.2007 11:41


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com