Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.6.2008, 21:24   #1
Monk Psycho
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 269
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 22 puta na 20 poruka
Određen forumom PCLinux kuhinja :D

Razmisljao sam se puno odaklen da krenem.....
I eto, krenuh .
Voleo bih ako ima nekog na ovom forumu da je ovo probao da mi kaze utiske.
I meni je uhvatila Linux manija i posto sam video kod druga da je koristio pclos odlucih i ja. Ali, ne lezi vraze. Posto imam "brzu" masinu (p3-450 sa 256MB rama) navikao sam da koristim jako "ogoljene verzije" operativnih sistema (win2k3 i microXP eXPerience editions uglavnom). Videh da isto to skoro postoji i za PCLinux.
E sad da li je neko mozda probao nesto od sledecih

TinyMe http://tinyme.mypclinuxos.com/forums/
PCFluxboxOS
http://pcfluxboxos.wikidot.com/
Konkretno me zanima razlika u odnosu na PCLinux jer je zadnja verzija izasla pred kraj 2k7.
I jos jedno pitanje (procitao sam tonu stranica ali opet moram da pitam, moderatori ne zamerite )
Da li potoji nacin da se ukloni GRUB i vrati NT loader nakon deinstalacije linuxa? Pitam posto ako ikada budem pozeleo da vratim NT loader necu moci posto je win2k3 micro koji koristim slipstrimovan i iako sam procitao lozinku u last session iniju ona ponekad ne radi, a svi kazu da treba da se koristi win repair konzola, a ja, na zalost ne znam koju verziju bih mogao da koristim posto win2k3 nema konzolu (ne zelim flejm tipa "sto si stavio to dzubre" )
Boze, dugackog li i zbunjujuceg li posta
Monk Psycho je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2008, 21:30   #2
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: PCLinux kuhinja :D

Možeš vratiti NT Loader, odnosno prethodno stanje MBRa tako što:

Bootuješ XP instalacioni disk
sačekaš da on iskilavi svoje
kad ponudi da stisneš R za Recovery console stisni R
loguj se na instalaciju Windowsa koju hoćeš da čačkaš
eventualno ide administrator password
posle toga fixmbr rešava stvar.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2008, 22:42   #3
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: PCLinux kuhinja :D

Citat:
Monk Psycho kaže: Pregled poruke
Razmisljao sam se puno odaklen da krenem.....
I eto, krenuh .
Voleo bih ako ima nekog na ovom forumu da je ovo probao da mi kaze utiske.
I meni je uhvatila Linux manija i posto sam video kod druga da je koristio pclos odlucih i ja. Ali, ne lezi vraze. Posto imam "brzu" masinu (p3-450 sa 256MB rama) navikao sam da koristim jako "ogoljene verzije" operativnih sistema (win2k3 i microXP eXPerience editions uglavnom). Videh da isto to skoro postoji i za PCLinux.
Linux, odnosno GNU/Linux je kernel tj. osnova bilo koje distribucije na koju budeš naišao. Ono na šta ti moraš da obratiš pažnju, obzirom na snagu svoje mašine, jeste podrazumevano grafičko okruženje koje neki distro koristi. Ako želiš iole komotan rad na toj mašini izbegavaj KDE ili GNOME okruženja jer su ona "najteža" za komp (ali sa druge strane i najkompletnija su).


Citat:
Monk Psycho kaže: Pregled poruke
E sad da li je neko mozda probao nesto od sledecih

TinyMe http://tinyme.mypclinuxos.com/forums/
PCFluxboxOS
http://pcfluxboxos.wikidot.com/
Konkretno me zanima razlika u odnosu na PCLinux jer je zadnja verzija izasla pred kraj 2k7.
Nisam probao konkretan distro, ali koliko vidim na njihovom sajtu, ovo bi moglo da prođe kod tebe. Ako su zadržali PCLinuxOS repoe, onda imaj na umu da je ovo rolling release distribucija (nema povremenih verzija distribucije, nego se sistem nadograđuje i update-uje preko paket menadžera i online repozitorijuma što podrazumeva neki od broadband varijanti pristupa netu)

Citat:
Monk Psycho kaže: Pregled poruke
I jos jedno pitanje (procitao sam tonu stranica ali opet moram da pitam, moderatori ne zamerite )
Da li potoji nacin da se ukloni GRUB i vrati NT loader nakon deinstalacije linuxa? Pitam posto ako ikada budem pozeleo da vratim NT loader necu moci posto je win2k3 micro koji koristim slipstrimovan i iako sam procitao lozinku u last session iniju ona ponekad ne radi, a svi kazu da treba da se koristi win repair konzola, a ja, na zalost ne znam koju verziju bih mogao da koristim posto win2k3 nema konzolu (ne zelim flejm tipa "sto si stavio to dzubre" )
Boze, dugackog li i zbunjujuceg li posta
Postoji više načina da vratiš stari MBR i sigurno ćeš naći onaj koji ti najviše odgovara ako odlučiš da se maneš linuxa. Pošto sam ja uveren da do toga neće doći ovog puta neću ni navoditi moguće postupke za backup MBR-a
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2008, 22:50   #4
Svrbisha
Banned
 
Član od: 13.1.2008.
Lokacija: CyberSpace
Poruke: 235
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 61 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: PCLinux kuhinja :D

Mom drugu Ubuntu i Kubuntu koce na 1.4ghz, 256rama ipak nije linux za stare racunare, ili probaj Damn Small Linux ili Puppy Linux ili Xubuntu, mada ne verujem da ce ti raditi bas extra, ako to ne uspe bolje ti je da se vratis na neku stariju verziju windows-a 98,2000,Me, cak i XP bi lepo radio na toj masini iz malo twikovanja!
P.S. Linuxasi nemojte da me shvatite kao nekoga ko odvlaci ljude od linux-a samo decku kazem sta mu je najbolje resenje!
Svrbisha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2008, 23:07   #5
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: PCLinux kuhinja :D

A jesi li ti pročitao prvi deo mog prethodnog posta? Lepo je rečeno da se izbegavaju okruženja pod imenom KDE (koji koristi Kubutu) i GNOME (koji koristi Ubuntu) za starije mašine sa manjkom RAM-a. Mogu da se opkladim da kad bi se na toj mašini kod tvog drugara stavilo neko lightweight okruženje tipa IceWM, JWM, fluxbox, XFCE, Openbox itd. da bi priča bila potpuno drugačija.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Monk Psycho (1.7.2008)
Stara 1.7.2008, 2:36   #6
Monk Psycho
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 269
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 22 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: PCLinux kuhinja :D

Citat:
Svrbisha kaže: Pregled poruke
Mom drugu Ubuntu i Kubuntu koce na 1.4ghz, 256rama ipak nije linux za stare racunare, ili probaj Damn Small Linux ili Puppy Linux ili Xubuntu, mada ne verujem da ce ti raditi bas extra, ako to ne uspe bolje ti je da se vratis na neku stariju verziju windows-a 98,2000,Me, cak i XP bi lepo radio na toj masini iz malo twikovanja!
P.S. Linuxasi nemojte da me shvatite kao nekoga ko odvlaci ljude od linux-a samo decku kazem sta mu je najbolje resenje!
@GoranSTX
Hvala na odgovorima, ali me ipak zanima vracanje MBR-a (backup nije frka).
@Svrbisha PCLinuX i Ubuntu su radili na duronu na 1GHz i 384 Rama tako da ti kod druga nesto nije podeseno
A i nisi citao sta koristim (micro 2k3 i/ili micro XP i rade savrseno (po meni ) )
Hehe, iako me vuce nostalgija ne bih se sad vracao na 98-icu, ti dani su iza mene
Monk Psycho je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2008, 8:49   #7
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: PCLinux kuhinja :D

Pa, što se MBR-a tiče, ja najviše volem kombinaciju dd komande i live linux-a (za restore).
Priča počinje sa:

Kod:
dd if=/dev/sdx of=/put/do/mbr count=1 bs=512
čime se MBR sa diska sdx (x zameniti sa odgovarajućom oznakom) kopira u fajl mbr koji se nalazi u /put/do/ direktorijumu. Zameniti bs=512 sa bs=448 ako ne želite da bekapujete i tabelu particija.

Kad zatreba MBR može da se vrati podizanjem nekog live linuxa sa CD-a ili USB-a komandom:

Kod:
dd if=/put/do/mbr of=/dev/sdx count=1 bs=512
Eto, to bi bilo to, mada mi se čini da sam negde na ovom forumu već pisao ovu metodu...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Beagle (1.7.2008), dukenukeme (1.7.2008), Monk Psycho (1.7.2008), stesha (1.7.2008)
Stara 1.7.2008, 11:12   #8
Svrbisha
Banned
 
Član od: 13.1.2008.
Lokacija: CyberSpace
Poruke: 235
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 61 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: PCLinux kuhinja :D

Onda preporucite i meni neki distro za P2-540MHz, 64MB ram, 6GBhdd, 4mb grafika, cd-rom?
Svrbisha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2008, 15:36   #9
DaySleeper
Veteran
 
Član od: 17.7.2007.
Lokacija: /usr/local/bin
Poruke: 806
Zahvalnice: 290
Zahvaljeno 513 puta na 235 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DaySleeper Slanje poruke preko Skypea korisniku DaySleeper
Određen forumom Re: PCLinux kuhinja :D

Probao sam TinyMe sa LiveCD-a, to je u stvari PCLOS kojem je izbaceno gomila programa da bi bila "mini distribucija", ako instaliras na njemu neko lakse graficko okruzenje kao sto rece GoranSTX radice super na tvojoj masini, a tu je i nezaobilazni Puppy Linux 4.0 koji svima preporucujem, i koji ce da radi jos bolje.
DaySleeper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2008, 15:45   #10
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: PCLinux kuhinja :D

A mozes da probas i Xubuntu
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2008, 16:07   #11
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: PCLinux kuhinja :D

Toplo preporučujem SAM Linux, baziran na PCLinuxOS-u, zato što mu je podrazumevani menadžer prozora XFce, a sama distribucija je opskrbljena skoro svim potrebnim programima (GIMP, Open Office, Exaile, Gnome Baker, Skype, GAIM, Opera, Wine, Beryl, Synaptic... ), multimedijalnim kodecima, java-om, flash-om... Doduše, verzija o kojoj ja pišem je iz 2007, ja sam je koristio kao Live CD i nisam imao problema. Sistem i sa CD-a radi brzo i stabilno...
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
PCLinux OS i prepoznavanje stampaca HP LaserJet 1000? ikiM Slobodni softver 5 31.1.2008 22:00
program za crtanje/dizajn kuhinja i namjestaja bebeys Grafički softver i radovi 2 9.4.2006 8:25


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com