Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.3.2015, 15:20   #1
brkabre
Član
 
Član od: 4.10.2011.
Poruke: 149
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Kondezatori na ploci

Da li moze neko da mi objasnije koja je razlika izmedju ove konezatore (crveni,plavi,ljubicasti)??


Hvalaa
brkabre je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2015, 23:11   #2
C64freak
Banned
 
Član od: 3.5.2009.
Lokacija: Tunguzija x)
Poruke: 2.905
Zahvalnice: 1.239
Zahvaljeno 438 puta na 374 poruka
Određen forumom Re: Kondezatori na ploci

Citat:
brkabre kaže: Pregled poruke
Da li moze neko da mi objasnije koja je razlika izmedju ove konezatore (crveni,plavi,ljubicasti)??


Hvalaa
Snaga , pishe ti
C64freak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2015, 15:45   #3
Howard1
Član
 
Član od: 31.3.2013.
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Poruke: 319
Zahvalnice: 187
Zahvaljeno 45 puta na 42 poruka
Određen forumom Re: Kondezatori na ploci

Citat:
C64freak kaže: Pregled poruke
Snaga , pishe ti
Snaga???

Elektrolitski kondenzator je element u elektronici i elektrotehnici koji cuva energiju u obliku elektricnog polja (zato u njima postoji napon i nakon iskljucivanja uredjaja) . Ima dve elektrode koje su razdvojene izolatorom ili takozvanim dielektrikom. Postoje kondenzatori koji su polarisani i imaju plus i minus (oni se najcesce koriste u elektronskim uredjajima) i elektrolitski kondenzatori sa istim polom. U racunarima se u 99% slucajeva koriste elektrolitski kondenzatori koji imaju plus i minus pa prilikom ugradnje mora da se pazi kako se okrece. Dva glavna parametra bilo kog elektrolitskog kondenzatora su kapacitet i radni napon koji on moze da trpi. Te dve oznaku su uvek oznacene na kondenzatoru. Ovi kondenzatori koje si ti prikazao na slici su radjeni u SMD tehnici. Razlika izmedju SMD i klasicnih elektrolitskih kondenzatora je samo u velicini (gabaritu).

Poslednja ispravka: Howard1 (18.3.2015 u 16:27)
Howard1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2015, 16:38   #4
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Kondezatori na ploci

Donja 2 na slici su identicna sto se tice kapaciteta(560uF) kao i napona(6,3V) ali se verovatno razlicitih prozivodjaca/serije/... Naravno, kapacitet i napon u danasnjoj elektronici su daleko od dovoljnih podataka pri odabiru odgovarajuci elektrolita. Potrebno je voditi racuna o radnoj temperaturi, ESR vrednosti, talasanju napona, da li su pogodni za ugradnju u uredjajima koji rade na visokim frekvencijama(maticne ploce, graficke kartice...).
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
boba511 (22.3.2015), Howard1 (18.3.2015)
Stara 18.3.2015, 16:48   #5
Howard1
Član
 
Član od: 31.3.2013.
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Poruke: 319
Zahvalnice: 187
Zahvaljeno 45 puta na 42 poruka
Određen forumom Re: Kondezatori na ploci

Covek je pitao samo razliku izmedju dva kondenzatora na slici, pa sam mu to ukratko i odgovorio . Sto se tice odabira kondenzatra najbitnije je da je od kvalitetnog proizvodjaca, da se uzme odgovarajuci kapacitet i radni napon i da trpi temperaturu 105 C. Ostali parametri nisu toliko bitni jer kada bi toliko vremena trosili na odabir kondenzatora u zemlji Srbiji verovatno ne bi imali vremena nista drugo da uradimo. Prvo, ponuda kondenzatora u Srbiji je ocajna, drugo, musterija nece da ceka tako da cesto puta ugradim i kondenzator srednjeg kvaliteta ako nemam drugi i to radi dugo godina. Ja da gledam i kolika je frekvencija i talasanje napona za sitne pare, nema sanse a i ovako to sto kupimo, pitanje je koliko je to zaista kvalitetno. Juce narucujem Panasonic kondenzatore i stize mi roba, vidi se da su dobri ali nigde ne pise Panasonic ? Hocu da kazem da kupovina po svim parametrima kakva bi trebala da bude u Srbiji ne prolazi, zato kazem, temperatura, kapacitet i radni napon su bitni samo kod kupovine i naravno, da je neki kvalitetniji proizvodjac. Generalno, za maticne ploce i Jamicon resava posao za neredne 3 godine
Howard1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Howard1 na korisnoj poruci:
boba511 (22.3.2015)
Stara 18.3.2015, 17:41   #6
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Kondezatori na ploci

Joj kad se povede prica o konezatorima ispade nauka nad naukama Sto se tice slike razlika u boji moze da bude da isti poizvodjac isti kondezator oznaci razlicitim bojama zavisno od serije, jednostavno im nestalo boje pa stave drugu boju (lemim ih skoro svaki dan pa znam sta nam kad stigne). Howard1 svi eletroliti su polarisani (pleonazam )
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku cane.prebranac na korisnoj poruci:
Howard1 (18.3.2015)
Stara 18.3.2015, 20:16   #7
Howard1
Član
 
Član od: 31.3.2013.
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Poruke: 319
Zahvalnice: 187
Zahvaljeno 45 puta na 42 poruka
Određen forumom Re: Kondezatori na ploci

Citat:
cane.prebranac kaže: Pregled poruke
Joj kad se povede prica o konezatorima ispade nauka nad naukama Sto se tice slike razlika u boji moze da bude da isti poizvodjac isti kondezator oznaci razlicitim bojama zavisno od serije, jednostavno im nestalo boje pa stave drugu boju (lemim ih skoro svaki dan pa znam sta nam kad stigne). Howard1 svi eletroliti su polarisani (pleonazam )
Naravno da su svi polarisani nego sam se ja malo pogresno izrazio . Hteo sam da kazem da postoje oni sa plus i minus polom i oni sto imaju samo jedan pol ali se nisam u tom trenutku pravilno izrazio
Howard1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Graficka MSI R4830 nabubreli kondezatori Filip89x Kvarovi 27 13.5.2013 20:58
Gledanje online filmova uz prevod na srpskom Parsifal Video/TV softver 23 24.5.2012 15:38
[Monitor] BenQ G2420HD Aibo Opisi, recenzije i testovi 31 6.4.2011 15:04
Problem prilikom povezivanja TV-a na komp... Razial Video/TV softver 3 14.4.2009 22:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com