Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Pregled rezultata glasanja: vaš izbor:
TFT 32 66,67%
CRT 16 33,33%
Glasova: 48. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.2.2006, 18:59   #1
Tetanus
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: www.guildwars.rs
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom TFT vs. CRT

O ovome se puno prica, ali nema jos otvorena tema.
Hteo bih da kupim 19` monitor, pa me zanijaju (realne) prednosti i mane oba tipa monitora. Sta dobijam, a sta gubim kupovinom TFT monitora? Da li je TFT monitor samo smekerski detalj na stolu ili vredi dati pare za njega? Koji model (oba tipa) mi savetujete.
Tetanus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2006, 19:26   #2
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Šmekerski detalj na stolu koji oslobađa prostor, čuva zdravlje, ima prijatniju sliku i veću vidljivu dijagonalu.
Ako si rešio da se potrošiš i kupiš 19" TFT kupuj, ali 17" je sasvim dovoljan.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2006, 19:36   #3
Merjadok
Član
 
Član od: 11.2.2006.
Lokacija: Vreoci
Poruke: 201
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

CRT (Cathode-Ray Tube) je tehnologija stara 80 godina. Katodni top ispaljuje elektrone koji predaju fosforu na ekranu energiju i on svetli. Skretanje elektronskog mlaza od ivice do ivice ekrana vrši se magnetnim poljem. To je najjednostavnije objašnjenje, tehnologija je dosta razvijena, sve je mnogo komplikovanije. Posledica takvog prikaza je elektromagnetno zračenje koje je sasvim veliko i zato treba tražiti monitor koji zadovoljava najnoviji TCO standard. Čini mi se da je sada na snazi TCO 03. To je slično kao za automobile. Što viši euro standard to manja šteta po okolinu, u ovom slučaju oči korisnika. Prednost ovih monitora je velika brzina odziva (svaka tačka na ekranu se prvo isključi pa onda boji), mana pomenuto zračenje i dimenzije.

TFT je zapravo LCD tehnologija. Kontrolu bojenja svake tačke vrše tranzistori, otud i naziv "Thin Film Transistor". To je novi tip LCD ekrana (i oni digitalni satovi i mobilni telefoni imaju monohromatske LCD, to je takozvana pasivna matrica). LCD je skraćeno od Liquid Crystal Display tj boju proizvode tečni kristali koji se polarizuju strujom i za određenu polarizaciju daju određenu boju, ali samo boju. NE SVETLE!!! Svetlost je pozadinska i u zavisnosti od primenjene tehnologije, svašta može da je proizvodi. Prednost su male dimenzije nema zračenja (mada ovo ne znači da ne šteti očima, jer konstantno gledanje u svetlost određenog intenziteta, naprezanje i smanjeno vlaženje rožnjače više štete nego samo zračenje CRT monitora), a mana spor odziv tački na ekranu. Naravno, i TFT monitori imaju različite brzine, pa se sa 8ms (što manje to bolje) spor odziv jedva primećuje i kad je slika veoma pokretna, u filmovima ili igrama.

Zaključak: Ako imaš novca za 8ms TFT monitor, ne razmišljaj, uzmi ga. Ali imaj u vidu da i oni štete očima!

Poslednja ispravka: VojaM (17.2.2006 u 19:54) Razlog: Nije raZ nego raY
Merjadok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2006, 15:53   #4
Tetanus
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: www.guildwars.rs
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Imam 17` CRT i hocu da uzmem veci monitor.
Stvari koje me jako brinu kod TFT/LCD monitora se sledece:
1. Mrtvi pikseli (znam da neki proizvodjaci daju "zero dot" garanciju, ali ...)
2. Brzina odziva
3. Prikaz boja (vernost)

Neznam kako bi podneo da na ekranu imam tackicu koja ne radi kako treba. Ma koliko ona mala bila mislim da to jako smeta.
Tetanus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2006, 16:14   #5
kamper
Član
 
Član od: 11.1.2006.
Poruke: 172
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku kamper
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Extra objasnjenje MerjadokSvaka cast
kamper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2006, 16:40   #6
Jim Bravura
Banned
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: N45°56" E19°06"
Poruke: 801
Zahvalnice: 212
Zahvaljeno 87 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Citat:
Merjadok kaže:
Zaključak: Ako imaš novca za 8ms TFT monitor, ne razmišljaj, uzmi ga. Ali imaj u vidu da i oni štete očima!
Molio bih autora da pojasni ovo sto je bold. Zbog ovoga sam najvise i zeleo TFT, kad sad ispada da i oni stete ocima. Kako to? Hvala unapred.
Jim Bravura je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2006, 16:50   #7
Marko Belsak
Član
 
Član od: 12.12.2005.
Poruke: 134
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 16 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Ja sam skoro kupio 17TFT Samsung 740n. Zasad nisam primetio neke mrtve piksele na njemu, tako da ako ih i ima ja ih ne vidim. Verovatno znas koje su prednosti TFT tako da ih i ne spominjem. Mane su, pored duplo vece cene i verovatno kraci rok trajanja od klasicnih monitora, kao i cuveni ugao gledanja. Mozda ti se cini da to i nije bitna stvar. Proizvodjaci navode neke horizontalne i vertikalne uglove koji bi trebalo da pruze dobru vidljivost. Veruj mi, cim malo vise skrenes od osnovnog ugla u najboljem slucaju ces videti sliku poremecenih boja i osvetljenja. Ovo zna da bude nezgodno ako imas jos nekoga koji sedi ili stoji pored, ali ne i direktno uz tebe.
Ovo si verovatno vec i znao, ali da ti skrenem paznju na nesto sa cim mozda nisi upoznat ( ja barem nisam bio ) TFT monitori su prokleto osetljivi. Losa uzemljenja, kablovi i blizina drugih elektricnih uredjaja znaju dosta da uticu na ponasanje monitora. Konkretno, u mom slucaju, u pitanju je problem sa TV karticom. Tacnije ne sa njom nego sa kablom koji ulazi u nju ( kablovska SBB televizija ) Cim ukljucim kabl u karticu slika na monitoru pocne da treperi. Poprilicno. Nije cak ni potrebno da ukljucim kabl. Dovoljno je da njime dodirnem kuciste. U servisu su mi rekli da je to uobicajen problem kod kablovske TV. Razvlace kabl preko velikih razdaljina a da ga ne uzemlje. Mozda bih ja mogao sam da probam da ga uzemljim, ali oni nisu sigurni da li je to neko vec radio u svojoj kuci.
Inace ako ti treperenje ne smeta, slika sa TV kartice je normalna. Na klasicnim CRT monitorima je ovo gotovo ako ne i sasvim neprimetno. Ja sad kad hocu nesto da gledam na TV moram da se zavlacim iza kucista da utaknem kabl. Inace mi stoji iskljucen. I naravno moram da istrpim treperenje.
Sve u svemu, da sam znao ovo sto sad znam, ne verujem da bih uzimao TFT. Ipak dobra stvar je sto sada papire mogu da drzim i na stolu, a ne da vadim pomicnu plocu pa da ih stavljam preko tastature.
Marko Belsak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2006, 16:59   #8
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Citat:
Jim Bravura kaže:
Zbog ovoga sam najvise i zeleo TFT, kad sad ispada da i oni stete ocima. Kako to? Hvala unapred.
Ovo je ipak zanemarljiva vrednost i daleko manje štetan uticaj na oči. Zbog same tehnologije "katodne cevi" CRT monitori emituju enormno veću radijaciju i toplotu, time i štetno elektromagnetno zračenje. Sve to je svedeno na apsolutni minimum kod TFT tehnologije. Pogotovo ako se govori o novijim, usavršenim modelima. To što želiš od TFT monitora zasigurno dobijaš, jer zanemarljiva radijacija i predstavlja jednu od njegovih najvećih prednosti.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2006, 18:05   #9
Tetanus
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: www.guildwars.rs
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Ovako nesto kao sto je Marko Belsak napisao sam i zeleo da cujem. Znaci utiske ljudi koji stvarno koriste TFT/LCD monitore. Mrtvo slovo na papiru proizvodjaca mi bas i ne znaci puno. Sve je to marketing.

Znaci zanima me stvarno koliko su uocljivi "duhovi" prilikom gledanja filmova i igranja (npr.: 8ms odziva)

Koju matricu izabrati kao obican kucni korisnik (internet,filmovi,igre...)

TN - brza matrica sa losim uglom gledanja i ne bas dobrim bojama...
IPS - dobre bojedobar ugao, a sporija matrica, los prikaz crne boje...
VA - dobre boje, dobar ugao, najbolja crna, ali opet nesto sporiji odziv...
Tetanus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2006, 22:44   #10
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Citat:
Tetanus kaže:
Ovako nesto kao sto je Marko Belsak napisao sam i zeleo da cujem. Znaci utiske ljudi koji stvarno koriste TFT/LCD monitore. Mrtvo slovo na papiru proizvodjaca mi bas i ne znaci puno. Sve je to marketing.

Znaci zanima me stvarno koliko su uocljivi "duhovi" prilikom gledanja filmova i igranja (npr.: 8ms odziva)

Koju matricu izabrati kao obican kucni korisnik (internet,filmovi,igre...)

TN - brza matrica sa losim uglom gledanja i ne bas dobrim bojama...
IPS - dobre bojedobar ugao, a sporija matrica, los prikaz crne boje...
VA - dobre boje, dobar ugao, najbolja crna, ali opet nesto sporiji odziv...
Sa 8ms odziva bices apsolutno zadovoljan. Godinu dana sam gurao na 12ms i bio sam zadovoljan. Sada sam na 4ms a razlike su neznatne i tesko uocljive. Odnosno mogu biti uocljive ako nista drugo ne radis vec gledas kad ce blurovati ( efekat dima, eksplozije ) ili brzo skrolovanje internet stranice ( boldiranje ).
Pa sigurno da je najbolja VA matrica na 8ms ali je i pitanje koliko para zelis da das za LCD monitor.
TN je komercijala i sasvim zadovoljava prosecnog korisnika = igrice, film, internet... Kod novijih TFT monitora ugao vidljivosti je sasvim korektan bar po horizontali. Znaci i trojica mogu biti pored TFT a da ih ugao gledanja ne ugrozava. Po vertikali stvar je nesto losija iako proizvodjaci navode istu specifikaciju recimo 160/160 za horizontalu i vertikalu. Ma lazu ne veruj im!
Tacno je sto Merjadok kaze o stetnosti pozadinskog osvetljenja kod TFT monitora ali postoji i mogucnost smanjenja istog onoliko koliko ocima prija i ne napreze ih. A postoje i preseti ili definisane vrednosti za pozadinsko osvetljenje internet, games, film......
I to je prednost u odnosu na CRT monitore koji nemaju mogucnost stelovanja smanjenja zracenja. I osfezavanje bilo ono i 120 slika u sekundi steti ocnim zivcima i misicima. Mozda mi nismo svesni situacije ali nas mozak to registruje i stalno nesvesno koriguje ocne misice da se prilagode situaciji.
Pre mesec dana bio sam nedelju dana na CRT i kad legnem u mraku mi treperi bela svetlost nekih deasetak minuta. Tako da zaista nemam namere vise da se vracam na CRT ili katodne monitore.
Svim korisnicima koji imaju finansijskih mogucnosti, toplo preporucujem prelazak na noviju tehnologiju.
Pozdrav!
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2006, 23:04   #11
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Citat:
Tetanus kaže:
Imam 17` CRT i hocu da uzmem veci monitor.
Stvari koje me jako brinu kod TFT/LCD monitora se sledece:
1. Mrtvi pikseli (znam da neki proizvodjaci daju "zero dot" garanciju, ali ...)
2. Brzina odziva
3. Prikaz boja (vernost)

Neznam kako bi podneo da na ekranu imam tackicu koja ne radi kako treba. Ma koliko ona mala bila mislim da to jako smeta.
imaj u vidu da ti tft monitor moze prikazati samo jednu rezoluciju kako valja (na 17" i 19" je to uglavnom rezolucija 1280x1024) dok kod prikaza ostalih rezolucija dolazi do zamucivanja i gubitka kvaliteta slike

Poslednja ispravka: sasha vukelic (21.2.2006 u 17:44)
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2006, 23:39   #12
Atila
Starosedelac
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Београд
Poruke: 2.351
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Atila Slanje poruke preko Skypea korisniku Atila
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Citat:
Tetanus kaže:
Imam 17` CRT i hocu da uzmem veci monitor.
Stvari koje me jako brinu kod TFT/LCD monitora se sledece:
1. Mrtvi pikseli (znam da neki proizvodjaci daju "zero dot" garanciju, ali ...)
2. Brzina odziva
3. Prikaz boja (vernost)

Neznam kako bi podneo da na ekranu imam tackicu koja ne radi kako treba. Ma koliko ona mala bila mislim da to jako smeta.
1. Не појављује се то тако често, а и ниси ваљда баш тол'ки малер
2. Све испод 12ms сасвим је довољно за играње игара и гледање филмова, имам друга који има Hansol 15'' TFT 25ms па је задовољан.
3. Верност боја и квалитет слике варирају од модела до модела, сматрам да је при куповини овако нечег далеко важније да сам ВИДИШ монитор у раду.Значи немој ни да размишљаш о куповини дотичнпг модела док га не видиш УЖИВО :
И генерално ВЕЋИНА људи је задовољна својим TFT монитора, по форумима сам ретко видео да се неко жали на свој TFT.

На крају оно што је НАЈВАЖНИЈЕ, кол'ко пара можеш да издвојиш.
Atila je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2006, 13:28   #13
Dushan
Veteran
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: N/A
Poruke: 520
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 32 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Poshto bih hteo da kupim tft (17''), zanima me koliko to koshta.
Dushan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2006, 14:36   #14
bojongo
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NBGD
Poruke: 400
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Citat:
Dushan kaže:
Poshto bih hteo da kupim tft (17''), zanima me koliko to koshta.
To kosta od 250-550 €.
bojongo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2006, 21:50   #15
Tetanus
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: www.guildwars.rs
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Hvala vam svima na iscrpnim odgovorima.
Tetanus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2006, 0:26   #16
Dushan
Veteran
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: N/A
Poruke: 520
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 32 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Citat:
bojongo kaže:
To kosta od 250-550 €.
Hvala brate
Dushan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2006, 12:31   #17
Merjadok
Član
 
Član od: 11.2.2006.
Lokacija: Vreoci
Poruke: 201
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Citat:
Jim Bravura kaže:
Molio bih autora da pojasni ovo sto je bold. Zbog ovoga sam najvise i zeleo TFT, kad sad ispada da i oni stete ocima. Kako to? Hvala unapred.
Probaj da gledaš u neonku par sati. E, pa većini TFT monitora osvetljenje daju halogena svetla. Niko nije oštetio vid samo elektromagnetnim zračenjem, već predugim sedenjem ispred računara.
Merjadok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2006, 14:25   #18
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Citat:
Merjadok kaže:
Probaj da gledaš u neonku par sati. E, pa većini TFT monitora osvetljenje daju halogena svetla. Niko nije oštetio vid samo elektromagnetnim zračenjem, već predugim sedenjem ispred računara.
Procitaj post koji sam dao iznad ovog. Jeste malo duzi ali objasnjava ono sto je sustina problema kod CRT vs TFT.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2006, 15:35   #19
Kostarum Rex Persia
Član
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: deep underground Klingon homeworld
Poruke: 321
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Pa možda i štete, ali je dokazano da štete daleko manje nego CRT monitori. Ali, sa druge strane, nijedan TFT se po realnosti i kvalitetu boja ne može ni približiti jednom CRT modelu, tako da je za prosečnog korisnika daleko bolje da uzme CRT negoli TFT.

A tu je i cena, koja je na strani CRT modela.
Kostarum Rex Persia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2006, 0:09   #20
Mr. Garrison
Deo inventara foruma
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: South Park
Poruke: 4.887
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 164 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

upravo suprotno; za prosecnog korisnika je mnogo bolje da uzme TFT monitor, a za graficke dizajnere i ostale (kojih ima 1 promil) koji ce da mrse **** sa bojama je bolji izbor smrdljiva katodnjaca. tako stoje stvari. a sto se tice para, vazi "muzicko pravilo".
Mr. Garrison je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com