Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.4.2012, 16:12   #1
Knez Lazar
Novi član
 
Član od: 17.3.2011.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 20
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Corsair Force GT Series 120GB Sata 3 SSD

Tehničke specifikacije


Brend: Corsair
Tip: Force Series GT
Model: CSSD-F120GBGT-BK
Dimenzije: 2.5" drive
Kapacitet: 120GB
Formatirani kapacitet: 111,79GB
Interfejs: SATA 6Gb/s (SATA III)
Kontroler: SandForce SF-2281
Max sekvenc. brz. čit.: 555MB/s
Max sekvenc. brz. pis.: 515MB/s
4KB Random Write: 85,000 IOPS
Radni vijek: ~ 2,000,000 časova
Masa: ~ 81 gram
Ostale karakteristike: -Nativna TRIM podrška (Zavisi od O/S);
-RAID podrška;
-BGC (Background Garbage Collection);
-Povećana pouzdanost i tiši rad u odnosu na standardni HDD
-Znatno manja potrošnja energije u odnosu na HDD (bitno za notebook i laptop računare)
-U sklopu pakovanja nalazi 2.5" na 3.5" adapter za instalaciju na desktop računare



Negdje polovinom prosle godine u prodaji je se pojavio Corsair Force Series SSD 120GB.
U želji da ostane rame uz rame u takmičenju sa ostalim proizvođačima SSD-ova Corsair je predstavio Force Series 3 seriju SSD-ova zasnovanih na SandForce SF-2281 kontroleru upakovanih skupa sa ONFi2 NAND, a u cilju zadovoljavanja očekivanja entuzijasta na tržištu.



Svrha Coirairovog predstavljanja ovog 120GB modela SSD-a je vjerovatno bila da bude direktna konkurencija možda i najbolje prodavanom modelu od svih SSD-ova ovog kapaciteta OCZ Vertex 3 120GB.

Ovde ne treba biti veliki genijalac i znati da sa kupovinom SSD-a većeg kapaciteta i performanse dobijene od istog će biti očekivano veće.



Sljedeće pitanje koje sam ja sebi postavio kod kupovine koji kapacitet mi treba i koliko mogu da platim, tako da je pala odluka na ovaj model, jer po mome mišljenju 60GB ili manje je dovoljno za sistemski disk nekome ko će stvarno da vodi računa šta instališe na disk ili jos bolje da se uposli kao ssd caching (kod ploča koje ga podržavaju).



Sa ovom serijom ssd-ova Corsair je išao sa interesantnim izborom boja (crvena i crna koje će se najviše dopasti ljudima koji imaju modovana kućišta i/ili ljudima koji imaju bočne prozirne stranice na kućištima).



Ispod haube

Otvaranjem kućišta Corsair Force GT 120GB možemo vidjeti da pored SandForce SF-2281 kontrolera tu se nalaze još i NAND čip moduli. Da budemo precizni, 16 slotova su popunjeni sa 8 čipova u 2 reda po 4 čipa.



Tip NAND flaš memorijskih čipova korišćen ovde je sljedeći: radi se o sinhronim, 25nm čipovima tipa Micron 29F64G08CBAAB ONFi 2 koji su razlog boljih performansi ovog SSD-a od "običnih" Corsair Force 3 SSD-ova.

Još da napomenem da je ovo isti tip NAND fleš memorije koji može biti viđen na mnogim drugim SSD-ovima visokih performansi.

Sa ovim SSD-om u pakovanju dolazi i 2.5” to 3.5” drive adapter i 2 kesice sa 8 vijaka za montiranje



Rezulati sintetičkih testova



Zaključak:

Za ljude koji imaju više love, bolje performanse i više prostora će da im pruži neki SSD od 240 ili više GB, međutim zbog razlike u cijeni Corsair Force GT 120GB će se činiti mnogo privlačniji većini kupaca u odnosu na modele većeg kapaciteta.

Za:
-Dobar izgled;
-Dobre performanse;
-Odličan Corsairov korisnički servis;
-Uz SSD dolalzi adapter 2,5 " na 3,5 ";
-Bolje performanse ovog SSD-a sa sinhronim NAND Flešom u odnosu na modele sa Asinhronim NAND Flešom.
-Bolje performanse od nekih drugih SSD-ova sličnog kapaciteta baziranih na drugim kontrolerima (JMicron, Indilinx, SF-1222 itd)

Protiv:
-Cijena;
-Dostupnost na srpskom tržištu;
-Znatno sporiji od istih modela većeg kapaciteta.

Za sve greške koje pronađete oprostite, nisu namjerno napravljene.
S poštovanjem
KnezLazar

Poslednja ispravka: Freško (30.4.2012 u 21:41)
Knez Lazar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Knez Lazar na korisnoj poruci:
emailnikola (3.5.2012), flamingos (3.5.2012)
Stara 6.5.2012, 12:20   #2
Knez Lazar
Novi član
 
Član od: 17.3.2011.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 20
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Corsair Force GT Series 120GB Sata 3 SSD

Razlika u vremenu trajanja prilikom podizanja OS sa:
HDD WD Caviar Blue 500GB i SSD Corsair Force GT 120GB





Naravno, na ove vrijednosti u stvarnom svijetu mozete da dodate jos par sekundi.

Poslednja ispravka: Freško (11.5.2012 u 14:54)
Knez Lazar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2012, 11:54   #3
arki
Član
 
Član od: 25.1.2010.
Lokacija: Petrovac
Poruke: 370
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 29 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Corsair Force GT Series 120GB Sata 3 SSD

Ja sto sam uzeo Force 3,samo nakon tri dana je totalno crkao
arki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2012, 17:38   #4
Knez Lazar
Novi član
 
Član od: 17.3.2011.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 20
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Corsair Force GT Series 120GB Sata 3 SSD

Citat:
arki kaže: Pregled poruke
Ja sto sam uzeo Force 3,samo nakon tri dana je totalno crkao
Zao mi je sto ti je SSD crkao , ja sam svoga kupio preko kolege koji je bio u posjeti u Americi i za sada sljaka besprijekorno.

Mislim da je razlika izmedju Force 3 i Force GT u cijeni bila svega 10 US dolara. Medjutim Force 3 ima losiji asinhroni MLC NAND flash cije performanse znacajno padaju kako se zauzima slobodan prostor na disku. Nazalost na nasim prostorim se ne moze uzeti FORCE GT koji je sigurno puno pouzdaniji i ima sinhroni MLC NAND fllash.

E sada, da ne bude da ti ja nesto pametujem, procitao sam milion recenzija za SSD-ove prije nego sto sam se odlucio na kupovinu i da nisam uspio nabaviti ovaj sigurno bi se odlucio za PATRIOT PYRO SE 120GB.

Koliko vidim ima ga u firmi A**M za oko 15 evra nizoj cijeni od Corsaira Force 3. I po mom skromnom misljenju bi trebao biti puno pouzdaniji od ovoga sto ti je krepao.

Ali kako vidim na tvom profilu ti imas OCZ Vertex 3 120Gb FW-2.22 sto je sasvim OK po mom misljenju.
Knez Lazar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2012, 21:56   #5
arki
Član
 
Član od: 25.1.2010.
Lokacija: Petrovac
Poruke: 370
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 29 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Corsair Force GT Series 120GB Sata 3 SSD

Citat:
Knez Lazar kaže: Pregled poruke
Zao mi je sto ti je SSD crkao , ja sam svoga kupio preko kolege koji je bio u posjeti u Americi i za sada sljaka besprijekorno.

Mislim da je razlika izmedju Force 3 i Force GT u cijeni bila svega 10 US dolara. Medjutim Force 3 ima losiji asinhroni MLC NAND flash cije performanse znacajno padaju kako se zauzima slobodan prostor na disku. Nazalost na nasim prostorim se ne moze uzeti FORCE GT koji je sigurno puno pouzdaniji i ima sinhroni MLC NAND fllash.

E sada, da ne bude da ti ja nesto pametujem, procitao sam milion recenzija za SSD-ove prije nego sto sam se odlucio na kupovinu i da nisam uspio nabaviti ovaj sigurno bi se odlucio za PATRIOT PYRO SE 120GB.

Koliko vidim ima ga u firmi A**M za oko 15 evra nizoj cijeni od Corsaira Force 3. I po mom skromnom misljenju bi trebao biti puno pouzdaniji od ovoga sto ti je krepao.

Ali kako vidim na tvom profilu ti imas OCZ Vertex 3 120Gb FW-2.22 sto je sasvim OK po mom misljenju.
Trenutno imam Agility 3,Vertex sam danas zamenio za ovaj Force 3 koji sam uzeo za drugu konfiguraciju pre mesec dana, koji je sam malim popustom uzeo za 100eur
arki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windowsi neće na SATA HDD Obtainer Nosači podataka 19 25.6.2008 0:26
Kao SATA II hoće da radi ali... ivanza Nosači podataka 1 25.1.2008 21:32
Sata cd-rom problem Sallee Nosači podataka 2 24.12.2006 13:24
sata II hdd nikolasmiljanic Nosači podataka 7 20.12.2006 15:46
SATA controler + PATA optika, par pitanja... blueboyns Nosači podataka 3 22.10.2006 2:07


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com