Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.1.2007, 2:34   #1
Astra
Novi član
 
Član od: 30.1.2007.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom "Duhovi" na sajtu...

Cao svima!

Čitam redovno časopis, pa reših da se javim i da vam iznesem svoj problem. POkusaču da budem što sažetija kako vam ne bih oduzimala vreme. Nadam es da nisam pogresila podforum, ali ne vidim gde bih mogla ovaj moj problem sa postavim. Ovako:
VEc tri meseca pokusavam da napravim sajt:
Uzela sam php skriptu za forum i joomla skriptu za sajt.
Nisam ja, platila sam da mi se to uradi.
DAkle, koji sam ja maler... prvi tip koji mi je obecao sajt, izbrisao mi je pola postova na vec instaliranom i postojecem forumu, koji mi je instalirao tip kod koga sam uplatila hosting... a mozda nije on! Uglavnom, obecavao mi je joomlu jedno 2 meseca, pa posle skrpio nesto sacuvaj boze! Dete se ocigledno ucilo na mom sajtu. Uglavnom, izbrisu mi se postovi iz poslednjih dana sa php foruma, clanovi koji su se uclanili, smajlici i sve ostalo.

Zatim ja lepo nadjem drugog tipa da mi uradi sajt, i on mi uradi (mada opet joomla mesec dana rada...), znaci, poveze mi to sa php forumom, sto znaci da moji korisnici moraju dva puta da se registruju, ali mi je rekao da ne moze sa pho foruma da mi prebaci postove na joomlin, pa u redu...

Vrhunac dogadjaja je danas, kad sam je na moje oci nestao sadrzaj sa sajta, i to opet samo ono sto je radjeno u poslednja dva dana. Odem na forum, kad i tamo ista prica. Korisnici i postovi izbrisani, znaci komplet sve isto kao i prosli put, samo sto sam sada imala sajt na kome se potpuno ista stvar desila.

I onda ja preko MSN-a sa topim koji mi pruza usluge hostinga i paralelno sa deckom koji mi odrzava sajt (forum odrzavam sama, zato sto on ne ume sa php) i naravno, opet niko pojma nema sta se dogodilo... znaci, oba put nestaje sadrzaj u roku od mesec dana. Mislim, kao da imam duhove na site.admin koji brisu li brisu, a ova dvojica nemaju pojma sta je. Da napomenem sa samo ja i taj decko sto mi je uradio Joomlu i ja smo administratori. Ovaj iz hostinga pljuje jednog, ovaj pljuje hostig i tako se siti napljuvase, a problem ne resise!

I sada, ajde da dodamo ponovo sve sto smo radili, nove kategorije, ali ako se ovo dogodilo u 2x u roku od mesec dana, ko mi garantuje da nece opet za nedelju? A clanovi sajta i foruma samo salju mailove ogorceni, ljudi koji su postavili neke svoje prezentacije takodje...

Dakle, udavih vas! Moje pitanje je da li neko od vas bar moze da nasluti sta se dogadja, ako je normalno da se to desava, onda ok, idemo dalje, ali ako nije, sta da radim? Ovako je suludo, em gubim vreme, em placam neadekvatnu uslugu, em je jako lose za reputaciju mog sajta i foruma!

Izvinite sto pisem ovoliki post, nadam se da ce ga neko i procitati i bar mi preporuciti nesto sto bih mogla da uradim.

Hvala vam unapred na vremenu i pomoci.
Astra je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2007, 2:56   #2
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: "Duhovi" na sajtu...

Da nije tužna priča bi bila smešna ali pošto mi takvi "stručnjaci" nisu nepoznanica u svakodnevnom radu razumem te potpuno.

Elem, domaća radinost je pri izradi kvalitetnog i pre svega stabilnog sajta uvek bila ulazna karta za neku kvalitetnu tragediju

Kao prvo, ukoliko sama ne poznaješ tematiku izrade i kasnijeg održavanja sajta veoma ćeš teško moći da zaključiš ko je ozbiljan u svom poslu a ko ne. Nego da ja preskočim filozofski deo

Kao prvo ja lično mrzim Joomlu i razne CMS sisteme koje su što se sigurnosti tiče bušne kao sito. Kada se na to dodaju razni moduli za njih rađeni u domaćoj radinosti nastaje haos.

Konkretan razlog za to što se tebi dešava može da leži u raznim činjenicama. Možda su neki od modula "doterivani" (opet u onoj kućnoj radinosti) pa su "genijalci" prevideli nešto važno. Možda imaš problema sa samim provajderom.
U svakom slučaju dobra praksa je uvek na svakih nekoliko dana (pa čak i na dnevnom nivou) raditi backupe baza pošto ako se nešto ovako i desi uvek možeš da uradiš vraćanje informacija a gubitak istih je minimalan.

Možda bi najbolje bilo da nam daš linkove ka forumi i sajtu pa da na osnovu njih probamo da nešto zaključimo
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2007, 11:09   #3
Astra
Novi član
 
Član od: 30.1.2007.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: "Duhovi" na sajtu...

Hvala na odgovoru

Ovako, znaci, ja vec drugi put, placam drugu izradu sajta i stvarno sam vise umorna od svega! To je sajt za promociju srpskih rukotvorina, bez ikakvog profita (mog), pa se pitam sta mi je uopste ovo trebalo. Da se razumem u sve to, uradila bih sama, a ne bih placala. Ok, na joomlu sam pristala iz dva razloga: nemam pare da mi neko uradi "pravi" sajt, a drugo, zato sto mogu sama da ga administriram, u fazonu, da ubacujem nov sadrzaj, a osoba koja ga odrzava da uskoci samo kad nesto zapne (za to placam mesecno, bilo problema ili ne), plus kad treba da se doda neka kategorija, da se malo reorganizuje (to placam ekstra)... Taj momak mi je rekao da je on sam pravio gomilu skripti sam za joomlu, i to ne za moj sajt, nego za prethodne koje je uradio, tako da ih je vec imao gotove i isprobane.

Dakle, ovo je sajt: www.craftartshop.com ,ova verzija koju vidite ne potpuno nedovrsena, zato sto se nova izbrisala. Osoba kod koga placam mesto na serveru kaze da radi backup na 24h i da imam to na site, admin, medjutim, decko ne moze da je nadje, iako sam mu poslala mail sa komplet podacima koje sam dobila od hosting provajdera. Sad, ja ne znam da li je joomla kriva zato sto su se i na forumu izbrisali postovi (i top jos dok joomle nije bilo, dok je radio samo forum), jednostavno, kao da podaci u poslednja 2 dana ne postoje. Takodje mi se non stop brisu cirilicna slova na forumu, ima-nema!

Molim vas, pogledajte, pa mi predlozite sta da radim. Vredi li trositi pare na to ili da se jednostavno okanem corava posla.

Hvala jos jednom.
Astra je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2007, 12:38   #4
pyost
Član
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: Vancouver, BC
Poruke: 475
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 95 puta na 75 poruka
Određen forumom Re: "Duhovi" na sajtu...

Uvek postoji mogucnost da je to uradio neko sa strane. Ja imam dva sajta radjena u Joomli, od kojih je jedan poveci, i nikada mi se nije desilo da ih neko obori, sto bi moglo biti ocekivano. Dakle, ako je Joomla dobro instalirana/podesena, sanse da neko upadne su jako male. Stavise, sada sam malo "izguglao" i video da se vecina exploit-a za Joomlu zasniva na zasebnim komponentama, ili starijim verzijama.

Medjutim, vidim da za forum koristis phpBB, koji je nasirokom poznat po svojim brojnim propustima - ukratko, treba ga izbegavati. Dobra alternativa je SMF, koji je jedan od najbezbednijih besplatnih foruma.

Moj savet ti je da se ne oslanjas na neke nazovi strucnjake, vec da sve uradis sama. Kada se jednom uhodas, ti poslovi nisu teski i ne treba dozvoliti da ti neko preterano naplacuje njihovo obavljanje, a posebno ako lose to radi. Naravno, ja ne okrivljujem gorepomenute osobe, vec samo kazem da je uvek najbolje sve podesiti sam. Cak i ako ti je hitno, moze se naci neki raspolozeni dobrovoljac koji ce ti sve pravilno podesiti, i to besplatno - to nije veliki posao.
pyost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2007, 13:45   #5
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Wink Re: "Duhovi" na sajtu...

Jeste, skini lepo XAMPP, instaliraj kod sebe na kompu to (apache+php+mysql) skini joomla instalaciju i smf forum instalaciju, instaliraj oboje, sama, da vidiš kako se to radi, a veruj mi, kad vidiš koliko je lako i jednostavno ima da plačeš što si to ikad plaćala... Mislim, OK je platiti da ti neko uradi temu/skin za joomla ili forum, ali da instalira besplatan sistem... pa... kao "ruke" eventualno 10 evra... sve preko toga i opljačkana si...
Onda nabavi neki bridge i poveži joomla i smf da ti se korisnici ne reguju dva puta, sve to lepo isprobaj kod sebe na XAMPP... Ako ne znaš da napraviš, nađi na netu free temu i isprobaj...

Kad sve uvežbaš, uzmi i uradi sae da te niko ne zeza i gotovo...
A ono što sama naučiš, znaćeš uvek...

PS
Seti se vica "Jesus saves!" i bekapuj najmanje jednom nedeljno, ili još bolje, svako veče oko 4 ujutro kad je najmanje ljudi na sajtu...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 21:16   #6
Sasha_SB
Član
 
Član od: 18.10.2007.
Poruke: 60
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 49 puta na 26 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Sasha_SB
Određen forumom Re: "Duhovi" na sajtu...

Moj savet:

Hosting: izaberi neki dobar hosting kod stranog ili domaćeg provajdera koji posreduje u prodaji stranih hosting paketa. Obavezno biraj hosting koji pruža 99% uptime vremena i svakodnevni backup sajtova. Obavezno da ima PHP MySQL PhpMyAdmin cPanel CGI Perl server side skripte instalirane na serveru. Postoji dosta stranih i par domaćih provajdera koje možda ovde ne bih smeo da reklamiram, ali u svakom slučaju mogu preko PM-a.

Izbor dizajnera: Najpre proveri portfolio dizajnera, programera ili programerske kuće. Vidi na kojim su projektima radili, ko su im klijenti, proveri interaktivne servise njihovih postojećih sajtova, analiziraj kod i oceni profesionalnost dizajna. Ne veruj komšikama na reč kako neki mali iz njihovog komšiluka radi na kompijuterima pa može i tebi... Veb sajt je ipak prezentacija koja tvoj biznis trena u najboljem svetlu da predstavi tvoj biznis tako da se ta stvar ne prepušta klincima iz komšiluka.

Aplikacija: Nije bitno da li je CMS Mambo, Joomla, Drupal, E107, PhpNuke, Open Reality ili samo dinamička prezentacija u domaćoj izradi skockana sa par PHP skripta. Bitno je da je lepa, funkcionalna i praktična. Takođe, ako se na sajtu nalazi više interaktivnih servisa (forum, galerija, chat, knjiga utisaka itd) bitno je da sve budu deo sistema. Loša je organizacija ako se korisnici posebno registruju na galeriji, posebno na forumu, posebno za chat. Dakle sve aplikacije bi trebale da budu objedinjene u jedan praktičan celoviti sistem. Samim tim je i olakšana organizacija i vama i krajnjim korisnicima.

Koncept i sadržaj sajta: je najbitnija stavka. Ništa nije važno koliko dobar sadržaj i redovno održavanje sajta. Bitan je i dizajn, ali je mnogo bitnija preglednost koncepcija i sadržaj redovno ažuriranog sadržaja sajta.
Sasha_SB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 21:40   #7
M1los
Starosedelac
 
Član od: 13.5.2006.
Lokacija: Prijedor, RS
Poruke: 1.475
Zahvalnice: 781
Zahvaljeno 105 puta na 83 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku M1los
Određen forumom Re: "Duhovi" na sajtu...

Ukasnio si 9 mjeseci sa odgovorom
M1los je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku M1los na korisnoj poruci:
JovanK (19.10.2007)
Stara 19.10.2007, 17:44   #8
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: "Duhovi" na sajtu...

Da, pa šta?
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.10.2007, 19:58   #9
M1los
Starosedelac
 
Član od: 13.5.2006.
Lokacija: Prijedor, RS
Poruke: 1.475
Zahvalnice: 781
Zahvaljeno 105 puta na 83 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku M1los
Određen forumom Re: "Duhovi" na sajtu...

Pa zar nije ovo ono "dizanje teme iz naftalina", koje se mora po svaku cijenu izbjegavati? Tema je stara već devet mjeseci, pa koliko sam shvatio i nije baš OK dizati takve teme, bez dobrog razloga. OVO nije bio dobar razlog...
M1los je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.10.2007, 21:13   #10
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: "Duhovi" na sajtu...

Citat:
M1los kaže: Pregled poruke
Pa zar nije ovo ono "dizanje teme iz naftalina", koje se mora po svaku cijenu izbjegavati? Tema je stara već devet mjeseci, pa koliko sam shvatio i nije baš OK dizati takve teme, bez dobrog razloga. OVO nije bio dobar razlog...
Nisi napisao zašto razlog nije valjan.

Ne razumem se u web hosting, ali čovek (Sasha_SB) je lepo i jasno rekao šta je imao. Ukoliko je neko već to isto napisao (ne znam, nisam čitao temu) to je druga stvar, u protivnom post je više nego na mestu.

Ne vidim kakve veze ima koliko je tema stara i od kad niko ništa u njoj nije postovao: ako neko ima nešto novo i korisno da doda - široko mu polje.

Izvinjavam se što već drugi put pišem o istom, ali mislim da treba, jer se dosta često dešava da se diže prašina kad neko "oživi" neku "staru" temu, a pogotovu ako je u pitanju neki novi(ji) član.

Ovo kažem u principu, ništa lično.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2007, 6:17   #11
ForceWare
Starosedelac
 
Član od: 16.5.2006.
Poruke: 2.080
Zahvalnice: 555
Zahvaljeno 617 puta na 284 poruka
Određen forumom Re: "Duhovi" na sajtu...

Razlog rezurekcije nije valjan zato sto je rec o specificnom problemu koji je postojao pre 8-9 meseci i resen je sigurno 100% ili se do sada vec odustalo od njegovog resavanja.
Da je poruka ostavljena u nekoj univerzalnoj temi tipa "Kako da napravim sajt itd." bila bi "na mestu".
Bar po meni.
ForceWare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ForceWare na korisnoj poruci:
M1los (20.10.2007)
Stara 20.10.2007, 10:18   #12
M1los
Starosedelac
 
Član od: 13.5.2006.
Lokacija: Prijedor, RS
Poruke: 1.475
Zahvalnice: 781
Zahvaljeno 105 puta na 83 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku M1los
Određen forumom Re: "Duhovi" na sajtu...

Upravo to sam ja htio da kažem, ali se nisam dobro izrazio. Svaka čast
M1los je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako nastaviti snimanje na DVD+RW medjiu? Maverick78 Nosači podataka 13 19.1.2007 5:07
dva kompa na tft Rockford Rock Grafika 2 7.7.2006 9:57
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00
Zasto je slika na monitoru losija nego na TV Bosko Bozinovski Video/TV softver 2 18.1.2006 14:21


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com