Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.11.2008, 12:48   #541
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

Koliko je ljudi znalo za postojanje Kine i trgovackih puteva veoooma malo Grci i ostali su to uvozili iz Persije i sl. i neverujem da su tacno znali odakle sve to dolazi

Sto nije isao na zapad na Kartaginu i ostale bogate fenicanske gradove, Rimljani su osvajali Gale tek kada su sredili grcke kolonije i ostalo na jugu jer su bili pametni da ne ratuju na dva fronta, kad su poceli da ratuju na dva frnota podelili su imperiju

Ali ni slonovi nisu imali top 70mm i mitraljez, tako da je pesadija mogla lako da ih sredi ali kada su se prvi put sreli sigurno im nije bilo svejedno, ipak je su to bili sujeverni mnogobosci, dok su plemena iz Pakistana koja su stalno ratovala protiv slonova imali taktike da ih jako efikasno neutralisu ali opet oni su se borili drugacije nego Grci, dok je vec napomenuto kako su ih Rimljani sredjivali.

Sad rizikujem da me svi popljuju ali cu reci da u Indiji nikad nije bila organizovana imperija i da je uvek bilo desetnine drzavica kojima su vladale radze i sl. mozda su oni nekad bili u nekom savezu ali posto Indiju u celini niko pre i posle Aleksandra, do Kubluj Kana, nije napadao nevidim zasto bi takve alijanse postojale.
I ne ovo nije samo iz wikipedie
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2008, 15:26   #542
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

Ašoka te gleda i tužno odmahuje glavom. Rekoh već da mi ovde, i uopšte Evropljani, malo znaju o indijskoj istoriji iako ne nedostaje podataka da se ona manje više precizno rekonstruiše.
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2008, 15:38   #543
Lokigodofirendlies
Član
 
Član od: 21.8.2007.
Lokacija: {Julie's} in the Drug Squad
Poruke: 317
Zahvalnice: 241
Zahvaljeno 178 puta na 92 poruka
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

Citat:
Equilibrium kaže: Pregled poruke
Koliko je ljudi znalo za postojanje Kine i trgovackih puteva veoooma malo Grci i ostali su to uvozili iz Persije i sl. i neverujem da su tacno znali odakle sve to dolazi

Sto nije isao na zapad na Kartaginu i ostale bogate fenicanske gradove,

Sad rizikujem da me svi popljuju ali cu reci da u Indiji nikad nije bila organizovana imperija i da je uvek bilo desetnine drzavica kojima su vladale radze i sl. mozda su oni nekad bili u nekom savezu ali posto Indiju u celini niko pre i posle Aleksandra, do Kubluj Kana, nije napadao nevidim zasto bi takve alijanse postojale.
I ne ovo nije samo iz wikipedie
A odakle su to uvozili Persijanci?
A Fenicani su mu ili bili saveznici (Grcka je bila u dugom padu tako da im je flota bila oslabljena, te su mu mnogi fenicanski brodovi pomogli) ili ih je pokorio (Grad Tir prema kome je u to vreme Kartagina bila smesna).

A za Indiju bi mogao da procitas Istoriju dr. Jovana Deretica (samo zanemari deo u kome su to srpska plemena, nastala pre ameba). Inace ovo je sjajna knjiga sa par izleta u fantastiku.
Lokigodofirendlies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2008, 18:54   #544
marko river
Veteran
 
Član od: 13.8.2006.
Poruke: 654
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 119 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

Izgleda da je ta Indija toliko daleko da se ni o samoj btici ne znam puno. Mozda ja nisam lepo guglao, ali sam se i pre ovog topica naslusao taktika oko raznih bitaka u staroj grckoj, a nista mi niko nije rekao o toj Aleksandrovoj "pobedi" u Indiji. Kako su uopste vosjke bile rasporedjene i slicno. Znam samo da je i on sam bio ranjen i da je imao velike gubitke.

I jel bese bila neka bitka, valjda jos na pocetku Aleksandrovih osvajanja, koju je naravno dobio i u kojoj je izgubio citavih 12 vojnika????
marko river je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2008, 3:44   #545
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

Citat:
dkdnt kaže: Pregled poruke
prijatelj istoričar mi je jednom rekao da je Nikator mogao imati najviše 30 slonova, argumentujući to, pa istorijom, tj. istoriografijom i istim argumentima kao i ti. sasvim logično i razumno. naravno, ja sam ubeđen da je situacija bila ako ne ista a ono slična, tj. da nije bilo više od 50 slonova.
Generalno, slonovi mogu da imaju neki kratkotrajni efekat zastrašivanja. Čak i indijski slonovi, koji jesu manji i upotrebljiviji od afričkih, imaju mnogo više slabih tačaka nego prednosti koje nude. Respekt slonovima kao životinjama, ali ne verujem da su ikada imali iole odlučujući uticaj u bitkama...

Citat:
što se kočija tiče jedina njihova meni poznata velika bitka je ta, kod gaugamele (ne smej te se ako sam omašio naziv ) i druga između Ramzesa i Hetita gde ih je bilo oko 600. posle toga su narodi koji su prosto jahali konje i odapinjali strele objasnili šta to mobilna artiljerija treba da bude. naime, kočije su se uglavnom koristile za to, a tek onda i za direktne juriše na pešadiju.
Ne, ne smejem se, ja nisam pominjao naziv bojište zato što ni sam ne znam kako tačno glasi. A što se mobilne artiljerije tiče... Ne bih konjičke strelce nazivao artiljerijom... Uopšte, strelce ne bih poredio sa artiljerijom... Strelci su jednostavno nešto što se koristilo pre pešadije naoružane vatrenim oružjem, fitiljačama, kasnije musketama, pa i puškama...



Citat:
slonovi i nisu imali neku realnu primenu u borbi i više su služili zbog psihološkog efekta na neprijatelja. prva organizovana formacija, u kojoj emocija straha nije mogla da prevlada na početku bitke, RImska kohorta, tj legija, tamanila je slonove vatrom i pilumima.
Baš tako, efekat slonova je u najmanju ruku bio kratkotrajan. Kao i svaka korisna životinja, slon ima izražen nagon za samoočuvanjem, a proces dresiranja slona da izađe na kraj sa preprekama koje ga zastrašuju je dugotrajan, ako je uopšte i moguć. Konji, s druge strane, se relativno lako dresiraju, razmnožavaju se u zarobljeništvu, i mnogo su pokretljiviji. Štaviše, efikasnost konja se i dan danas pokazuje kroz njihovu upotrebu u policijskim snagama, konjička policija nije samo predstava na četiri noge... Isto važi i za pse...

A što se kohorte tiče, bitan razlog za disciplinu koja je sprečavala da strah prevlada na početku bitke, bio je i trening vojnika usled kog su oni imali veliko poverenje u svog vođu i naređenja koja im izdaje.

UBR, sad se setih jedne epizode hogara. Kao hogar i vikinzi idu preko nekih planina, i naravno teško napreduju. Srećni Edi se požali, na šta mu Hogar kaže da je Hanibal uspeo da pređe Alpe sa sve slonovima, a Edi mu odgovori: "Lako je bilo Hanibalu, on je imao slonove."...
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2008, 18:07   #546
marko river
Veteran
 
Član od: 13.8.2006.
Poruke: 654
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 119 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

Znam tu epizodu, setio sam je se cim je neko spomenuo Hanibala i slonove
Cini mi se da je rekao "Blago tom Hanibalu kad je imao slonove" ali nebitno, poruka je jasna
marko river je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com