Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.2.2008, 21:26   #441
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Apostol kaže: Pregled poruke
Procitajte "Knjiga pet prstenova" Mijamota Musasija. Videcete i sami zasto.
Ajde nam kaži, dok ne nađemo knjigu.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2008, 21:33   #442
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Znam sve to Corwine, još davno sam na fakultetu radila esej o mačevima, specijalnost su mi bili upravo oni pravljeni od XIV do XVI veka širom Evrope.

Ceremonijalni mačevi su bili još lakši od regularnih obzirom da su se pravili od zlata, ili sa pozlatom. Ovaj konkretan koji sam ja držala nije bio ceremonijalni, definitivno . Fora sa težinom mačeva se ogleda u čistoći ruda, odnosno legura koje danas koristimo. Nađi poređenja u težini između mačeva kovanih od gvožđa, čelika i drugih ruda...

Osim toga, preci današnjih Britanaca, Škota i Nemaca su bili izrazito jaki i stameni, nakit i oružje koje se koristilo je bilo izuzetno veliko i teško čak i za to vreme... uporedi samo veličinu i težinu keltskog mača i rimskog gladijusa, a nađi i veličinu i težinu torkvesa koje su nosili Kelti - takav "nakit" nijedna osoba koju znam ne bi mogla ni u snu da nosi oko vrata!
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2008, 21:36   #443
Apostol
Član
 
Član od: 29.11.2005.
Poruke: 384
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 88 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Corwin kaže: Pregled poruke
Ajde nam kaži, dok ne nađemo knjigu.
Necu!
Link

Link 2
Apostol je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2008, 21:43   #444
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Da, znamo, ali jedan je Musaši
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2008, 21:44   #445
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Apostol kaže: Pregled poruke
Necu!
Link

Link 2
Dobro, dao si njegovu biografiju, kakve to veze ima sa težinom mačeva?
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2008, 21:51   #446
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Moraš da čitaš između redova
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2008, 22:00   #447
Iilija64
Banned
 
Član od: 20.9.2007.
Lokacija: Tomislavgrad
Poruke: 1.547
Zahvalnice: 181
Zahvaljeno 281 puta na 200 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Iilija64
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Iris kaže: Pregled poruke
Da Corwine, ali koliko vidim, tekst o dvoručnim mačevima na istom sajtu kao primere navodi veličine i težine nemačkih mačeva. Mogu da potvrdim da sam lično držala originalni dvoručni mač u jednom muzeju u Škotskoj koji ima oko 1.30cm a težak je preko 10kg! Čuveni Škotski Claymore je takođe bio težak oko 10kg u originalu...
Zar niste gledali Hrabro srce. Osim toga najbolji mač svih vremena je katana. To je mač. Lagan i učinkovit.
Moje najdraže oružje je pilum. To je ugodno oružje.
Iilija64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2008, 22:07   #448
Apostol
Član
 
Član od: 29.11.2005.
Poruke: 384
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 88 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Corwin kaže: Pregled poruke
Dobro, dao si njegovu biografiju, kakve to veze ima sa težinom mačeva?
Pogledaj i drugi link...
Apostol je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2008, 22:09   #449
Iilija64
Banned
 
Član od: 20.9.2007.
Lokacija: Tomislavgrad
Poruke: 1.547
Zahvalnice: 181
Zahvaljeno 281 puta na 200 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Iilija64
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Apostol kaže: Pregled poruke
Pogledaj i drugi link...
Di je točno u njemu težina.
Iilija64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2008, 22:39   #450
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Exclamation Re: Drevni nacini ratovanja...

Najbolji mac je Zweihander!
Duzine i do 180 cm, odlicno je sluzio protiv kopljanika, a imate i snimak na youtubeu: http://www.youtube.com/watch?v=YFAKTjOQJwQ

BTW, da li je neko imao iskustva sa http://www.akademija.co.yu/ ?
Planirao sam da pocnem treniranje, ali me interesuje da li je neko vec imao iskustva?
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2008, 16:54   #451
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: Drevni načini ratovanja...

http://www.znanje.org/i/i25/05iv09/0...aoruzanje1.htm
http://www.znanje.org/i/i25/05iv09/0...et1/t%2044.htm

P.S. A ukrali su slike iz Hearts Of Iron-a
Auror je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2008, 0:01   #452
Geronimo
Veteran
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Banjica
Poruke: 636
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 79 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

Gledao sam trailer za Empire total war, u kojoj je radnja u 18tom veku, i video da su jedna od jedinica slonovi. Da li postoji neka informacija kada su slonovi poslednji put upotrebljeni u borbi? Ne vidim mnogo smisla u koriscenju slonova kad su oni ogromna meta za pusku.
Geronimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2008, 0:28   #453
Lokigodofirendlies
Član
 
Član od: 21.8.2007.
Lokacija: {Julie's} in the Drug Squad
Poruke: 317
Zahvalnice: 241
Zahvaljeno 178 puta na 92 poruka
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

Jeste ali mozes da na njega stavis top. A i prostori na kojim su slonovi korisceni nisu bas tehnoloski i vojno razvijeni. Mislim da su pre kraja 19 veka ostali samo kao teglece zivotinje.

PS Evo sad sam nasao poslednju bitku. Panipatska bitka 'medj Avganima i Indijcima (znaci treca).
http://www.haryana-online.com/histor...anipat_iii.htm

Poslednja ispravka: Ulmawen (6.10.2008 u 10:14) Razlog: citat ubiven
Lokigodofirendlies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2008, 20:50   #454
Ice-Man
Veteran
 
Član od: 8.2.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 1.076
Zahvalnice: 2.076
Zahvaljeno 574 puta na 229 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ice-Man
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

Samuraj protiv viteza! Koriscenje vatrenog oruzja je dozvoljeno!
video
Ice-Man je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2008, 14:24   #455
marko river
Veteran
 
Član od: 13.8.2006.
Poruke: 654
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 119 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

Bas bih voleo da se ova tema ozivi ali da se teme i drzimo. Tek sam je pre 2 dana nasao i procitao celu (trebalo mi je malo vremena). Volim da slusam o starim tehnikama ratovanja.

Mislim da je svaka diskusija tipa "sta je bolje" uzaludna. Treba diskutovati o tome kako se sta i za sta koristilo da bi se shvatila namena nekog oruzja, tehnike, formacije ili taktike. Da li je bolji longbow ili katana u poredjenju sa drugim oruzjem je diskusija bez smisla. Otkad su bitke prestale da budu skupljanje na livadi pa udri ko koga stigne jer se neko setio da je organizovana borba bolja ideja, nije bilo borbe u kojoj se koristilo samo jedno oruzje. Sve je zavisilo od strategije koja se primenjuje.
Takodje, da boj bije srce u junaka je kljucna stavka u diskutovanju o samom oruzju. Ni katana ni koplje ni luk (kompozitni, veliki ili neki drugi) nisu bili toliko korisni ako vojnici koji su ih koristili nisu dobro utrenirani.

Sto se tice koriscenja, koplja su najkoriscenije oruzje u istoriji ratovanja, i u evropi i okolini i na istoku. Naravno, mnogo je razlicitih vrsta kopalja bilo, ali su u svim podnebljima bila primarna oruzja (cak i u Japanu). Naravno, mislim na ratove i bitke, ne na duele i tuce po kafanama.

Dakle svaki tip jedinice se primenjivao za nesto i njihovo kombinovanje i uklapanje bi trebalo da bude tema ovog topica. Nadam se da topic nije zamro iako vidim da je dosta star.

I da, nemojte vise pricati kako bi ste voleli da budete spartanac, samuraj, nindza, vitez ili sta ti ja vec znam (oni koji su to izjavljivali ovde). Sumnjam prvo da je veliki broj vas uopste sposoban da npr svako jutro radi vezbe 45 minuta, a kamoli da svaki dan podvrgava telo ogromnom fizickom naporu. Ne mislim da ste fizicki nesposobni, mislim na voljni momenat. A kao drugo i najjvaznije, pricate o tome kako bi voleli da ste vojnik koji ratuje i ubija. Alo ljudi (ili klinci), nemojte olako davati takve izjave. Ne verujem da ste svesni tezine takvih reci cim mozete to da kazete. Rat i borba je jedno na ekranu, drugo je kada te neko mlatne pa vidis koliko boli, a kad bi se obreo na poljani gde nista ne cujes i ne vidis od dima, prasine, zveketa, povika i jauka i gacas preko mrtvih i polublatu nastalom od krvi... KAkve god da su tehnike ratovanja, rat nikada nije bio lepa i privlacna stvar. Povrediti nekoga nije stvar cak ni za za*****ciju, a kamoli ubijanje.
marko river je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku marko river na korisnoj poruci:
zdravkelja (3.11.2008)
Stara 3.11.2008, 1:36   #456
rapsod
Član
 
Član od: 29.10.2006.
Poruke: 193
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

Ej ja svaku vece vjezbam 4 sata i gledam tv u isto vrijeme a nisam bolji ratnik neko sto sam bio prije par godina.
rapsod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2008, 11:07   #457
Gordon Freeman
Starosedelac
 
Član od: 19.1.2007.
Lokacija: KG,West Side! Gang:West Coast!
Poruke: 1.604
Zahvalnice: 712
Zahvaljeno 413 puta na 230 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Gordon Freeman
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

Citat:
marko river kaže: Pregled poruke
I da, nemojte vise pricati kako bi ste voleli da budete spartanac, samuraj, nindza, vitez ili sta ti ja vec znam (oni koji su to izjavljivali ovde). Sumnjam prvo da je veliki broj vas uopste sposoban da npr svako jutro radi vezbe 45 minuta, a kamoli da svaki dan podvrgava telo ogromnom fizickom naporu. Ne mislim da ste fizicki nesposobni, mislim na voljni momenat. A kao drugo i najjvaznije, pricate o tome kako bi voleli da ste vojnik koji ratuje i ubija. Alo ljudi (ili klinci), nemojte olako davati takve izjave. Ne verujem da ste svesni tezine takvih reci cim mozete to da kazete. Rat i borba je jedno na ekranu, drugo je kada te neko mlatne pa vidis koliko boli, a kad bi se obreo na poljani gde nista ne cujes i ne vidis od dima, prasine, zveketa, povika i jauka i gacas preko mrtvih i polublatu nastalom od krvi... KAkve god da su tehnike ratovanja, rat nikada nije bio lepa i privlacna stvar. Povrediti nekoga nije stvar cak ni za za*****ciju, a kamoli ubijanje.
Brate ,malo je teze danas shvatiti davno proslo vreme , npr kazes da je tesko ubijati ,povredjivati etc. to je bez pogovora ,a sta ako ti npr kazem da su nindze krale decu pa istu tu deci sa 5-7 god vodili na predstavu "cerecenje!" ...
Vreme je je bilo ubij ili budi ubiven i treniraj da bi sebi povecao sanse da dozivis max 50 god il sl...
Gordon Freeman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2008, 12:57   #458
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

U potpunosti si u pravu bila su to druga vremena cak i drugaciji moral u zapanoj Evropi do renesanse ubistvo se nije smatralo otezavajucom okolnoscu za ulazak vernika u raj pogotovo ako je ubistvo izvrseno u ratu a postojao je i veoma vazan pojam casti koga nema u ratovanju vec 500 godina. Samuraji su u bitkama trcali na neprijatelje i uzvikivali svoje ime da bi pronasli dostojnog protivnika i sa njim zapoceli duel i bilo je ili casno ubiti ili casno poginuti u njihovim oklopima strele im nisu mogle nista a obicni vojnici se nisu bas zaletali na njih tako da je vecinu bitaka odlucivalo ko ima vestije samuraje, sa barutom se sve to promenilo i od tad rat nije vise casno zanimanje nego prljav posao u kome mozes lako poginuti od duleta ispaljenog sa 300 m daljine, u Evropi je stvar drugacija i rat je uvek bio prljaviji zbog masovne upotrebe opsadnih sprava, nedostatka medicine i cinjenice da je retko ko imao kvalitetno oruzje pa je vecina vojnika umirala od trovanja prouzrokovanog ubodom rdjavog maca ili strele koju nisu mogli da izvade nego u pravoj borbi.

Tako da iako su bila drugacija vremena u moralnom smislu ja bih i dalje razmislio da li bi pozeleo da budem vitez, samuraj ili sl.

Poslednja ispravka: Ulmawen (3.11.2008 u 14:19) Razlog: ne citirajte poruku kada odgovarate direktno ispod nje!
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Equilibrium na korisnoj poruci:
masteri (3.11.2008)
Stara 3.11.2008, 13:01   #459
Gordon Freeman
Starosedelac
 
Član od: 19.1.2007.
Lokacija: KG,West Side! Gang:West Coast!
Poruke: 1.604
Zahvalnice: 712
Zahvaljeno 413 puta na 230 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Gordon Freeman
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

Ubod rdjavog maca je bila problem svuda u svetu ,pa i na istoku ... zato se koristila svila ,koja se ne moze tako lako probusiti i udje u ranu i to je neka sterilizacija....

Kasnije je katana napravljena kako jedino oruzje koje moze preseci svilu u vazduhu...

Poslednja ispravka: Ulmawen (3.11.2008 u 14:19) Razlog: ne citirajte poruku kada odgovarate direktno ispod nje!
Gordon Freeman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Gordon Freeman na korisnoj poruci:
Equilibrium (3.11.2008)
Stara 3.11.2008, 14:13   #460
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Drevni načini ratovanja...

I onda se pojavila profesionalna vojska i masovna upotreba baruta i sje*alo smisao i cari

ratovanja, koje je od tad sve nezanimljivije
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com