Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.2.2013, 1:42   #1
neme93
Novi član
 
Član od: 26.2.2011.
Poruke: 17
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom iOS programiranje za početnike

Ovako, zeleo bih da krenem da se bavim programiranjem na ios-u. Mislio sam da cu na faksu sve to nauciti, ali stvarno presporo napredujemo tamo. Sto se tice predznanja, radio sam dosta u c-u i c++, javu ne znam.
Bilo bi dobro ako bi mogao neko da mi isprica ukratko, odakle poceti, koje knjige uzeti, kroz koje tutorijale proci...
neme93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2013, 3:01   #2
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: iOS programiranje za pocetnike

Kao odgovor na ovakvo pitanje pre par godina prvo bih rekao da moraš da imaš računar sa Mac OS X operativnim sistemom (Mac ili hakintoš) i da se aplikacije za iOS prave u Objective-C jeziku.

Ali danas to više nije slučaj. Apple dozvoljava da se aplikacije za iOS pišu u bilo kom jeziku dokle god mogu da se kompajliraju u standardni format i poštuju ograničenja rada na iOS-u. Tako da danas možeš da biraš da li ćeš pisati iOS apliakcije u Objective-C-u (za to se koristi Apple-ov Xcode IDE na Mac OS X-u) ili u C#-u putem MonoTouch platforme.

Ako želiš da ti aplikacija bude na AppStore-u onda se plaća članarina Apple-u (99$ godišnje, ne znam da li postoji mogućnost da se ovo izbegne pod posebnim uslovima ili ne) ovo je fiksno bez obzira na broj aplikacija koje izbaciš. A potrebni alati za razvoj u Objective-C-u (Xcode i iOS SDK) su bestplatni. Što se tiče MonoTouch-a to nije besplatno već se plaća ohoho, 400$ prvi put, a obnavlja se svake godina za 250$, (opet samo ako hoćeš da stavljaš na AppStore, SDK može da se proba besplatno bez prava na distribuciju preko AppStore-a) Realno ako imaš neku dobru ideju, možeš da skineš besplatnu verziju, napraviš aplikaciju, pa ako smatraš da bi mogao sa normalnom cenom da zaradiš rizikuj pa kupi. Programiranje je svakako lakše u C#-u nego u Objective-C-u, mada ni on nije loš kada se navikneš.

A najnovija mogućnost koja bi trebalo uskoro da se pojavi je pisanje iOS apliakcija u C++-u koristeći Qt biblioteku. Obećavaju da bi na proleće mogla da se pojavi preview verzija zvaničnog Qt 5 porta za iOS i Android. Postoji nezvaničan Qt 4.8.x port, mada bih ja ipak sačekao na zvaničan.

Kao što rekoh u Obj-C-u se radi na Mac OS X-u, Mono ima svoj IDE MonoDevelop koji je multiplatformski, može da se radi na Win,u Macu ili Linuxu, samo što GUI mora da se pravi na Mac OS-u, jer samo Apple Xcode može da generiše te fajlove. Qt takođe ima svoj IDE Qt Creator koji isto radi na 3 OS-a. Ali nemam pojma kako je izveden GUI (iskreno ne bi me čudilo uošte da su portovali Qt Widgete na iOS i da GUI može da se dizajnira direktno u Creator-u ili Qt Desginer-u bez Xcode-a).

To bi od prilike bio okvir situacije.

Ah, da, za iOS programiranje imaš silne knjige na Engleskom, tu bi već morao da ti preporuči neko iskusniji.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivan90BG na korisnoj poruci:
neme93 (14.2.2013)
Stara 14.2.2013, 13:33   #3
chaami
Član
 
Član od: 15.12.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 120
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 39 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: iOS programiranje za pocetnike

C i C++ su ti sasvim dovoljni za razvoj aplikacija za IOS platforme. Objectiv C kao i Objectiv C++ su samo nadogradnje C i C++ jezika. Ti možeš kompletnu aplikaciju da uradiš recimo u C++ a Objektiv C ti je potreban samo za osnovni interfejs. Mac ti je zaista neophodan ako misliš da se ozbiljno baviš razvojem aplikacija za IOS. Kao što ti je Ivan već napomenuo, možeš ti da koristiš i C#, ali pošto si rekao da već znaš C i C++ ne vidim za koji će ti moj C#.

Dakle, nabavi neki polovni Mac (oko 300€ minimum) i iskoristi to što već znaš
chaami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku chaami na korisnoj poruci:
neme93 (14.2.2013)
Stara 14.2.2013, 15:10   #4
neme93
Novi član
 
Član od: 26.2.2011.
Poruke: 17
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: iOS programiranje za pocetnike

Ok, hvala puno na odgovorima. Znaci ipak treba malo ozbiljnije da se udje u ovo, i sa kesom, definitivno moram nesto iskombinovati, jer imam veliku zelju da radim ovo
neme93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2013, 17:29   #5
nikola25
Član
 
Član od: 18.3.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 49
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: iOS programiranje za pocetnike

Najlakši način ti je da Mac OS X instaliraš kao virtuelnu mašinu tj koristiš VMVare ili VirtualBox. Nađi već gotov image da se ne bi zezao sa instaliranjem osx-a. I da proveri samo da li ti procesor podržava Hardware virtualization.
nikola25 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2013, 1:28   #6
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: iOS programiranje za početnike

A Embracadero Delphi i onaj njihov FireMonkey Framework, da li preko njih moze nesto da se smulja za pravljenje aplikacija za iOS?
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2013, 11:51   #7
chaami
Član
 
Član od: 15.12.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 120
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 39 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: iOS programiranje za početnike

@Nix Car ... može ... za tričavih 1000€
chaami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Uvod u programiranje Milan1997 Programiranje 19 8.3.2013 22:42
Programiranje u ET racunara KecmaNedjo Programiranje 10 11.9.2010 8:20
Programiranje u slobodnom svetu Djordje Turjacanin Programiranje 13 16.3.2009 21:47
Pomozite mi da još više zavolim programiranje! Nikola92 Programiranje 19 19.9.2008 23:34
Programiranje? Wo[R]MY Programiranje 1 3.3.2006 18:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:33.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com