Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.5.2016, 17:09   #61
Machinaeguns
Član
 
Član od: 14.7.2012.
Poruke: 146
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 12 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Porobih tri rase. Fallen Empire koji ne voli robovlasnike pošalje par desetina hiljada brodova i odvali me k'o ništa.
Osećam da postoji neka pouka ovde >.>
Machinaeguns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2016, 17:23   #62
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Sve zavisi kako je nastrojen fallen empire koji ti zapadne i koliko je udaljen od tvojih granica, u suštini su neutralni i drže se po strani ali ako ih iznerviraš... Meni su zapali neki papagaji pacifisti još se i graniče sa mojom imperijom, nisam još ratovao ali kontam da ću doživeti tvoju sudbinu
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2016, 2:02   #63
Kidja
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.3.2011.
Lokacija: District 9
Poruke: 3.667
Zahvalnice: 760
Zahvaljeno 647 puta na 452 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

nisam ni cuo da ovako nesto izlazi. Jel na istu foru kao homeworld?
Kidja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2016, 2:14   #64
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Ne, ovo je 4X simulacija kao Master of Orion ili recimo Endless Space i Galactic Civilizations od novijih.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Kidja (13.5.2016)
Stara 13.5.2016, 2:39   #65
pentraksil
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 12.349
Zahvalnice: 4.513
Zahvaljeno 3.826 puta na 2.384 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pentraksil
Određen forumom Re: Stellaris

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Ne, ovo je 4X simulacija kao Master of Orion ili recimo Endless Space i Galactic Civilizations od novijih.
Mozda vise vuce na Grand Strategy. Nije bas cist 4X, bar meni tako deluje.
pentraksil je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2016, 11:05   #66
Arcibalde
Veteran
 
Član od: 2.8.2010.
Poruke: 581
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 86 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Kako ste resili probleme sa sektorima? Mislim konkretno na to da sektori ne postuju bonuse koja daju polja cak i kada se ukljuci opcija da se ti bonusi na poljima postuju i da se na njima grade gradjevine za te bonuse a ne da na mineralni depozit stave struju i obratno. Ja jos nisam dosao do stadijuma da mi treba sektor kada razvijem pet planeta do kraja i izgradim sve sto treba na njima prebacicu ih u zaseban sektor i zabraniti kompu da ista radi
Arcibalde je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2016, 16:26   #67
Strelok
Član
 
Član od: 15.10.2008.
Lokacija: Pripyat
Poruke: 293
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 73 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Igra je odlična mešavina standardnog 4X sistema i grand strategy igara po kojima je Paradox nadaleko poznat.

Što se igre tiče (imam nekih 30tak sati uloženih) podeliću svoje iskustvo.

Igra je pravo osveženje na tržištu zbog već pomenutog mešanja dva tipa strategija. Ima više događaja i naracije nego većina 4X igara koje sam ja igrao što je dobro za generalni utisak i atmosferu.

Ono što nije standardno ni za jednu 4x igru pa ni PDX igre je nestandardni tehnološki napredak - randomizovan je. Iako na prvi pogled potpuno negira planiranje (jer ne možete se uzdati u nešto što je nasumično) odražava pravi šmek naučnog istraživanja - nikad ne znaš kad će da se otkrije nešto. Na početku se bira jedna od tri tehnološke kartice - kad se završi istraživanje generišu se nasumično sledeće tri, izabere se jedna, i tako dalje.

Na primer tokom prve partije koja je trajala više od 250 godina nisam ni jednom dobio unapređenje za module na svemirskoj stanici (crew quarters i engineering bay) dok sam u drugoj partiji dobio odmah, ali nisam dobio neke druge tehnologije.

A i kada se jednom propusti, velike su šanse da ista tehnologija neće skoro doći na red pa je pametan odabir tehnologije jako bitan i često surov. Recimo cela flota vam je izgrađena oko brodova sa torpedima i raketama a neprijatelj ima point-defense sisteme i energetsko naoružanje. Poskidaće vaše rakete i razvaliti vam brodove laserima a vi nemate načina da mi odgovorite. Istraživanje novih tehnologija em traje dugo em treba baš da vam se zadesi da jedna od tri randomizovane opcije bude baš ona koja vam treba. Zbog toga je planiranje izbalansiranog tehološkog razvoja jako bitno.

Još jedna stvar samo oko tehnologije - ima je PUNO! I to je odlično. Ako neko hoće može da replicira čitavu Republiku iz Star Wars franšize. Tu je vojska klonova, droida, veliki brodovi nosači manjih letelica, različiti sistemi vladanja itd. Šta vam padne na pamet - možete napraviti. Svaka imperija/republika/federacija koja se ikad pojavila u Sci Fi može biti reprodukovana ovde.

Što me vodi dalje do brodova. Letelice su modabilne a modovanje je lako. Dakle postoje standardna četiri tipa brodova, svaki ima odredjeni broj slotova za naoružanje, oklop, pogon, senzore, onboard targeting computer itd. Pritom veći brodovi imaju još i mogućnost promene delova - više različitih delova ima različiti broj mount-ova. Neki deo će imati više prostora za manje letelice, neki će imati više prostora za gomilu malih topova dok će neki sve to zameniti jednim mestom za ogroman top. To je takođe zabavno raditi jer dok jedan brod sa tri ogromna plazma topa može da razvali skoro sve, pitanje je kako će se snaći protiv neprijatelja sa raketama ako nema i point-defense oružije. Tako da je izuzetno bitno naći savršeni balans i imati čak i više modela brodova iz iste klase - recimo jedan razarač natankan torpedima i raketama, druga klasa razarača koji će služiti kao odbrambeni brod itd. Broj varijacija nije ograničen i svaki brod je moguće snimiti pod drugim nazivom koji će iza sebe dobiti '-class'. Tako da recimo možete napraviti Aurora-class Battleship 'Dreadnought'. Da, svaki brod, planeta, čovek mogu da se rinejmuju po želji

Što se kastomizacije rase tiče, tu su išli baš široko. Od odabira kulture, preko rasnih trejtova do odabira oblika vladavine. Ja sam recimo imao Aryan Empire - rasu militaristničnih ksenofoba koji su prirodno inteligentni i organizovani u vojnu diktaturu gde se kao vladar imperije bira jedan od generala ili admirala koji su vam do tad vodili vojsku ili flotu. Ima 15 vrsta vlada a kroz tehnologije se otvara još 15 naprednih verzija i može se menjati u toku igre ako su ispunjeni određeni uslovi. Svaki detalj oko kastomizacije rase ne samo što daje na šmeku nego u potpinosti određuje gejmplej.

Diplomatije je takođe zanimljiva i tu je možda najzanimljivije napraviti federaciju. Ako imate 4 ili više imperije u savezu, možete se reorganizovati u Federaciju. Na 10 godina se bira predsednik federacije koji može da pokreće ratove. Pritom, postoji opcija pravljenja Federacijskih Flota koje su na raspolaganju predsedniku federacije. Standardni ship designer s tim što su vam omogućene SVE TEHNOLOGIJE koje poseduje vaša federacija. Tako da ako ste se specijalizovani za torpeda a vaši saveznici za lasere ili nešto drugo, možete napraviti prave zveri od brodova koje kose sve pred sobom. Zbog toga federacije koje su sastavljene čak i od gomile malih rasa mogu da se kače sa daleko većim unitarnim imperijama.

I za kraj, koja reč o 'kraju' igre. Igra nema zaista kraj (za koji ja znam) ali ima seriju 'end game' događaja koji će vam debelo zagorčati život. Na mapi se na početku igre pored određenog broja standardnih imperija (od kojih vi birate broj onih koje su napredne, tj duže imaju tehnologiju interstelarnog putovanja te samim tim su razvijenije) postavlja i jedna takozvana Fallen Empire. To je ostatak drevne civilizacije koja je postojala pre bog-te-pita koliko vremena (i one imaju različite stilove vlada specijalno za njih napravljenih), nenormalno napredne ali su rešile da budu u izolaciji (neće da se mešaju sa mravima ). Problem je što ako im se previše približite, razljutite ih ili primete da polako možete da im parirate (vi ili neka druga AI imperija), Fallen Empire se budi i kreće u galaktičko osvajanje svih inferiornih rasa.

Postoji još i opcija da se pojavi neki miks Zergova i Tiranida iz druge galaksije i izvrši ivaziju na vašu - nenormalno su jaki i imaju praktično neograničenu flotu. Planete koje zauzmu postaju trajno nenaseljive. Sve čemu možete da se nadate je da se upali događaj da im je kraljica ranjena i da je vi zarobite kako bi invazija prestala. To može da traje nekoliko decenija a može i nekoliko vekova. Vezano je delom i za to koliku štetu učinite neprijatelju.

Ima još tih 'end game crisis' događaja ali teks je ionako predugačak.
Eto, to je možda malo poduži opis ali mislim da sam ono bitno obuhvatio. Da rezimiram - igra ima odličan replay value kad se uzme u obzir kojem žanru pripada, pravo je osveženje na terenu obzirom da je miks dva žanra i svaka preporuka za ljubitelje kako grand strategy tako i 4X sveta.

Po meni odličan naslov Paradox Interactive i uz Hearts of Iron 4 koji izlazi za manje od mesec dana, PDX je sebi osigurao ovogodišnje (pa verovatno i koju narednu godinu uz DLC i ekspanzije) tržište ljubitelja ovakvih naslova.
Strelok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku Strelok na korisnoj poruci:
choi (13.5.2016), JAZO (13.5.2016), Marko (19.5.2016), Miki1987 (13.5.2016), pentraksil (13.5.2016), real022 (13.5.2016), Vladimirus86 (13.5.2016)
Stara 13.5.2016, 16:44   #68
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Citat:
Strelok kaže: Pregled poruke
Na mapi se na početku igre pored određenog broja standardnih imperija postavlja i jedna takozvana Fallen Empire.
Nije nužno jedna, ja već imam dve na medium mapi i obe su pored mene
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2016, 16:53   #69
Arcibalde
Veteran
 
Član od: 2.8.2010.
Poruke: 581
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 86 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Meni je segment igre oko borbe malo siromasan. Ajde izbili su nam iz ruku opciju da sami upravljamo brodovima ili pravimo tu neke takticke poteze tokom borbe. Ok. Ne zele da igra ima veliki fokus na borbu (kao na primer Sword of the Stars). Dobro. Razlike izmedju brodova svih "rasa" su cisto kozmeticke prirode. Svi ti segmenti koje brodovi imaju su isti sto se tice rasporeda slotova za oruzje i ostalu opremu. To mi je onako malo vise meeh. Medjutim tehnicki "polovina" je cist visak. Naime najjace flote su ili corvette swarm sa max evasion ili battleship swarm sa max armor ili jos bolje onim cristalnim armor. Rakete/torpeda imaju dobar dps na papiru ali kada ka meti poleti 10 projektila a dovoljna su samo dva da se unisti onih osam magicno iscezne... Razlika izmedju velicini oruzja je takodje samo u razlici izmedju dometa i preciznosti...

Sta znam, razumem da nisu zeleli neki veliki fokus na borbu ali bas nisu morali oooovoliko da je uproste. Videcemo sta ce biti sa patchevima.


P.S. Eh sto je Sword of the Stars 2 morao da bude nedovrsen krs...
Arcibalde je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2016, 17:49   #70
JAZO
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2010.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 6.581
Zahvalnice: 783
Zahvaljeno 1.223 puta na 731 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Sistem borbi je kao u skoro svakim Paradox igrama,samo malo izmijenjen.
Nikad se nece moci kontrolisati jedinice
JAZO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2016, 18:37   #71
Strelok
Član
 
Član od: 15.10.2008.
Lokacija: Pripyat
Poruke: 293
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 73 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Nije nužno jedna, ja već imam dve na medium mapi i obe su pored mene
Hmm, čuo sam da može više njih da se generiše u zavisnosti od tipa i veličine galaksije kao i broja imperija ali za sada sam video samo jednu.

U mojoj prvoj partiji je bila jedna, odmah pored mene, možda 5-6 zvezda razmaka. I baš u tu šupljinu je na kraju upao Prethoryn Swarm... bilo je veselo.
Strelok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2016, 23:01   #72
Sakiboj
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 3.363
Zahvalnice: 380
Zahvaljeno 271 puta na 230 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Sakiboj
Određen forumom Re: Stellaris

Kako napraviti transport ship? Treba mi za jednu misiju i nikako ne mogu da ukapiram kako
Sakiboj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2016, 23:08   #73
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Ne postoje fizički u igri. Samo klikni na embark army da bi ukrcao vojsku u transportne brodove.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Sakiboj (13.5.2016)
Stara 13.5.2016, 23:27   #74
Vladimirus86
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2012.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.888
Zahvalnice: 780
Zahvaljeno 681 puta na 431 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Warhammer 40k mod

http://www.pcgamer.com/stellaris-warhammer-mod/
Vladimirus86 je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.5.2016, 14:01   #75
Strelok
Član
 
Član od: 15.10.2008.
Lokacija: Pripyat
Poruke: 293
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 73 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Na žalost, samo kozmetički mod sa slikama i imenima za rase iz WH40K. Ali Paradox ima ogromnu moding zajednicu tako da ne sumnjam da će za par meseci, dok se sve okrpi i sredi, izaći nekoliko totalnih konverzija vrhunskog kvaliteta.

Star Wars, Star Track, WH 40K i drugi.

Druge njihove igre imaju modove koji su na igre dodali materijala više nego što poseduje originalna igra - jednostavno ljudi vole njihove stvari. I ja sam pravio mod za Hearts of Iron 3. A bilo je slučajeva kada su moderi mogli preko kompanije i da naplate svoje umeće.
Strelok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2016, 19:29   #76
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Како да повећам оно љубичасто?
Колонизовао сам 5 планета, и шта сад?
Да направим флоту и кренем у рат?
За сад ми је слаба, око 500 јачина.
Miki1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2016, 19:34   #77
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Uradiš decentralizaciju imperije, tako što ćeš napraviti sektore sa planetama kojima će upravljati AI. To ti malo rasterećuje paket od 5 planeta kojima možeš direktno da upravljaš, pa onda ideš dalje u kolonizaciju. Input Influencea se povećava izučavanjem nekih tehnologija.

Mana: AI nema pojma, plus sektori koliko sam skontao šalju samo 50% svojih resursa u imperijalni pool, ostalo ide na lokalnu samoupravu.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
alienhunter (16.12.2017), Miki1987 (15.5.2016)
Stara 16.5.2016, 10:35   #78
Strelok
Član
 
Član od: 15.10.2008.
Lokacija: Pripyat
Poruke: 293
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 73 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Uradiš decentralizaciju imperije, tako što ćeš napraviti sektore sa planetama kojima će upravljati AI. To ti malo rasterećuje paket od 5 planeta kojima možeš direktno da upravljaš, pa onda ideš dalje u kolonizaciju. Input Influencea se povećava izučavanjem nekih tehnologija.

Mana: AI nema pojma, plus sektori koliko sam skontao šalju samo 50% svojih resursa u imperijalni pool, ostalo ide na lokalnu samoupravu.
Možeš da biraš koliko će sektor da ti šalje, šta će da ti šalje i kako će da se razvija.

Možeš da biraš da ti šalje 0%, 25%, 50% ili 75%. Kada mu izabereš ulogu i podesiš uslove (da li da poštuje resurse na poljima i da li je dozvoljeno da ruši građevine) onda on radi da ispuni tvoje zahteve.

Ne znam, kod mene radi odlično. Ja sam jednom sektoru zadao da mi pravi tehnologiju i dozvolio sam mu sve, plus mu dao malo početnog kapitala. U roku od par godina sam iz njega dobijao po 70 tehnologije iz sve tri vrste.

Ako mu narediš da bude vojno orijentisan, praviće vojsku na planeti, svemirske odbrambene stanice (ako imaš tehnologiju), energiju taman toliko da izdržava sve i minerale da pravi novo i prebacuje višak tebi.

Iz mog iskustva sistem sektora odlično radi, naročito ako ima i dobrog guvernera.
Strelok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Strelok na korisnoj poruci:
DeCoy (16.5.2016)
Stara 16.5.2016, 12:02   #79
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Stellaris

Odusevljen sam igrom. Za razliku od istorijskih grand strategy igara Paradox nema (prakticno) monopol nad zanrom svemirskih igara slicnog izvodjenja (Distant worlds je preuzeo vodecu poziciju od EU3 za igru koja mi lezi najblize srcu) I odradili su odlican posao sa jednostavnim I zanimljivim sistemom i dobrom naracijom.

Jedina ozbiljna zamerka su neke UI opcije, spisak planeta za kolonizaciju da ne moram da klikcem od sistema do sistema da vidim koliko populacije staje na planetu, da kad izaberem brod ne zumira automatski iz mape svemira u mapu sistema, automatizacija brodova da grade rudnike u granicama imperije, da istrazivacki brod ako mu zadas vise komandi I naleti na neprijatelja u sistemu nastavi istrazivanje drugih sistema kad pobegne a ne otkaze ceo lanac komandi itd.

Takodje mnogo mi nedostaju opcije oko automatskog pauziranja koje su bile tako dobro resene jos od prve Evrope Universalis, prosto ne mogu da verujem da su poptupo izostale, kao i kontrola koje notifikacije se pojavljuju i sl. Verujem da ce ovo resiti u sledecih nekoliko peceva.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2016, 14:18   #80
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Stellaris

Citat:
Strelok kaže: Pregled poruke
Možeš da biraš da ti šalje 0%, 25%, 50% ili 75%. Kada mu izabereš ulogu i podesiš uslove (da li da poštuje resurse na poljima i da li je dozvoljeno da ruši građevine) onda on radi da ispuni tvoje zahteve.
Nisam skontao da može da se podešava količina, meni je ostalo 50 % po defaultu

Inače kod mene uopšte ne poštuje resurse iako mu je ta opcija čekirana, još neko se ovde žalio na isti problem.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com