Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Phone Zone > Aparati i oprema
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Aparati i oprema Mobilni telefoni i dodaci

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.8.2008, 4:26   #1
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLAN)

Ne znam koliko vas uopšte koristi svoje telefone za bežični pristup netu, ali meni je ova opcija na Nokiji E51 vrlo zanimljiva (jedan od razloga zašto sam baš ovaj tel. kupio). LM, povezivanje na AP može da predstavlja problem (meni je trebalo nekoliko sati da sve provalim), pa sam rešio da vas poštedim cimanja i podelim ovo svoje saznanje sa vama!

Dakle, ako ste u svoju mrežu tek uveli AP ili bežični ruter (kao u mom slučaju), najpre je potrebno njega konfigurisati. U adress baru svog browsera ukucajte IP adresu rutera (na TP-Link ruterima je to 192.168.1.1). Ukucajte username i password (admin/admin po defaultu). Tada ćete pristupiti podešavanju rutera. Pošto pretpostavljam da ste podešavanja vezana za broadband konekciju i/ili ostatak mreže već obavili, u ovom slučaju nas zanima samo stavka Wireless. Prvo što treba uraditi je promeniti naziv bežične mreže koja po defaultu nosi naziv samog uređaja. Ovo je jedna od bezbednosnih mera. Posle toga treba izabrati standard u kome uređaj radi (danas su to najčešće b i g standardi, s tim što uređaji koji rade po g standardu mogu da funkcionišu i sa b uređajima). Odaberite dakle 802.11g standard. Nakon toga treba čekirati stavku Enable Wireless Router Radio ako već nije (time se uključuje sam primopredajnik na ruteru). Stavku Enable SSID Broadcast bih vam savetovao da isključite kako neko drugi ne bi otkrio ime vaše mreže i pokušao da se nakači, ali to tek kasnije, kada na telefonu definišete pristupnu tačku. Sada dolazimo do sigurnosnih mera, tj. kriptovanja bežične mreže. Odaberite jedan od načina zaštite (moj predlog je WEP, jer se najlakše konfiguriše). Dužina ključa za šifrovanje zavisi od samog uređaja, tj. koliku enkrpiciju podržava. Ja sam odabrao 64bit ključ, jer nemam nameru da mi šifra ima 20+ karaktera. Podesite da ključ bude u hexadecimalnom formatu, lakše se unosi. Kada ste sve ovo odradili, kliknite save i sačekajte da se ruter resetuje.

Sada prelazimo na podešavanja na samom telefonu.
Najpre treba potražiti dostupan WLAN. Kada ga telefon pronađe, sačuvajte ga kao pristupnu tačku. Nakon toga treba mreži dodeliti isto ime koje je definisano na ruteru i podesiti parametre ->MENU-TOOLS-SETTINGS-Connection-Access Points

Connection Name = Naziv pod kojim želite da sačuvate ovu pristupnu tačku (npr. Kužna mreža)
Data Bearer = Wireless LAN
WLAN Network Name = SSID tj. ime bežične mreže definisano na ruteru
Network Status = Public
WLAN Network Mode = Infrastructure
WLAN Security Mode = U ovom slučaju smo izabrali WEP
WLAN Security Settings = Unesite šifru za WEP koju ste definisali na ruteru

Sada je potrebno podesiti IP adresu na telefonu

Na istom ekranu pritisnite OPTIONS - Advanced Settings. Ne dirajte ništa sem sledećeg:

IPv4 Settings

Phone IP Address = Dodelite telefonu IP adresu. Npr. Ako je adresa rutera 192.168.1.1, adresa telefona neka bude 192.168.1.x (1<x<255)

Subnet Mask = U ovom slučaju, ona je 255.255.255.0 (tako je u većini slučajeva)

Default gateway = Adresa preko koje se pristupa broadband netu, tj. adresa samog rutera, dakle 192.168.1.1

Takođe je potrebno podesiti i DNS samog provajdera (u mom slučaju Neobee), koji možete videti u podešavanju rutera ili u slučaju Neobee-ja

Primary DNS 80.74.160.35
Secondary DNS 80.74.160.11

Kroz sve menije se vratite sa back funkcijom. Sada kada je sve podešeno, možete uživati u WLAN-u sa svog mobilnog telefona!
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 10 korisnika se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Bokile (1.7.2010), donator99 (23.10.2008), godzilla (22.2.2010), Igor_ue (20.1.2009), ikiM (31.1.2009), Predrag Stankovic (19.8.2008), smeker (2.9.2008), Stefan programer (28.12.2013), urke (17.4.2009), _NEBOYSHA_ (7.3.2010)
Stara 16.8.2008, 6:03   #2
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

Svaka cast. Samo da dodam da je princip isti i za bilo koji drugi WiFi koji hocete da ubacite u sistem (na na primer, digitalni video snimac ili tako nesto).

Ovo vazi i za slucaje kada hocete da prosirite mrezu. Tada mozete sa jos jednim ruterom koji ubacite da se kaci na isti SSID i bude u istom opsegu IP adresa da prosirite opseg osnovne mreze i time prosirite pristup internetu maltene neograniceno (zgrada, dvoriste, njiva u blizini ).
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2008, 17:37   #3
illidan
Starosedelac
 
Član od: 28.10.2005.
Poruke: 1.706
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 352 puta na 254 poruka
Određen forumom Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

imam jedno pitanje. kontam da treba jos nesto podesavati za moj slucaj. imam wireless access point koji bih da ubodem u adsl ruter (koji naravno ima izlaz na net). trenutno mi je wap u racunaru na jednoj mreznoj kartici , a ruter na drugoj mreznoj (ip wap 192.168.168.1 a rutera 10.0.0.2). kako podesiti takvu konfiguraciju da bih se mogao nakaciti telefonom. btw kada trazim wlan na telefonu pronadje mi moj access point.

pretpostavljam da bi trebao promeniti ip access pointa da bude u ovom network range 10.0.0.x

edit: radi

hvala za info o podesavanjima

Poslednja ispravka: illidan (18.9.2008 u 20:12)
illidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2008, 9:03   #4
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

Ako sam te dobro razumeo, zakačio si AP na drugu mrežnu kompa? Mislim da bi ti bilo bolje da AP zakačiš direktno na ADSL ruter, da ne bi morao da uključuješ komp kad hoćeš na net preko mobilnog. Ne moraš da ga kačiš preko WAN porta, dovoljno je da jedan LAN konektor zakačiš na drugi LAN konektor ADSL rutera i onda će ti AP raditi kao običan switch sa Wireless-om. Ja sam tako uradio i šljaka k'o zmaj.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2008, 18:22   #5
illidan
Starosedelac
 
Član od: 28.10.2005.
Poruke: 1.706
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 352 puta na 254 poruka
Određen forumom Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

nemam wireless ruter vec obican. da nakacio sam wap na jedan od lan ulaza na ruter i radi sve, samo sam morao da promenim ip adresu wap_a.

inace racunar mi je uvek upaljen, tako da ne moram da ga palim
illidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2008, 7:04   #6
Rajah
Novi član
 
Član od: 2.10.2008.
Lokacija: Zyntharew
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

I ja sam uzeo E51 iz istih razloga, ali je situacija - ubi bože.

Kućna konfiguracija mi ide ovako:
1. Laptop - bežično se konektuje na
2. WLAN - kućna wireless mreža (potpuno otvorena). U pitanju je običan Acces ponit koji je patch kablom spojen na
3. Drugi AP - kablom je vezan na antenu kojom gađam
4. AP provajdera kod kojeg imam nalog

Laptop mi se kači na kućnu mrežu čim ga upalim, a na provajdera idem klasičnom VPN konekcijom.
Može li tu umesto laptopa da uskoči E51???

Inače, ceo grad je premrežen pristupnim tačkama ovog mog provajdera i nema šanse da se nakačim na neku od njih (VPN). Imam nalog kod još jednog provajdera, ali on radi sa PPPoE - ni sa njim ne mogu ništa.
Šta i kako podesiti da mogu da igde da ukucam Username i password?

Ili, da jednostavno vratim telefon jer on to ne može?

Poslednja ispravka: Rajah (2.10.2008 u 10:46)
Rajah je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2009, 23:22   #7
znalac
Novi član
 
Član od: 9.1.2009.
Poruke: 1
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Lightbulb Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

zanima me podesavanje nokie e51,imam e-mail preko weba i preko wlana to funkcionise ali me zanima preko pop3 naloga odnosno smtp.takodje me zanima podesavanje voip besplatnog telefoniranja i internet telefoniranja.zahvaljujem za odgovor
znalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2009, 12:27   #8
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

POP3 nisam pokušavao da koristim, a što se VOIP-a tiče, probaj sa Nimbuzz-om (http://www.nimbuzz.com/). Potrebna je registracija, a program je besplatan. Može da se uloguje na Skype, MSN, GTalk i još nekoliko popularnih chat programa. VOIP radi savršeno!
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
znalac (10.1.2009)
Stara 31.1.2009, 2:37   #9
ikiM
Novi član
 
Član od: 21.11.2007.
Poruke: 15
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

@Rocker,
pozdrav tebi i drugima,
posedujem e61, od skora sam kupio wireless router D-Link, neka jeftinija verzija. Na laptopu takodje imam wifi.
Nakon instalacije routera, proradila je konekcija i laptopa i e61 preko njega na net.
Laptop radi normalno, ali nisam siguran da je to slucaj kod e61.
Kad idem u iscitavanje web stranica (koristim nekad Nokijin browser, a nekad OperaMini), desava se da se ucitavanje zamrzne, pa nakon prekida i ponovnog ucitavanja, stvar se resi.
Takodje, kada koristim program Internet radio, kod nekih stanica (mozda ima veze u kvalitetu prenosa signala, jer neke imaju 30kb zvuk, a neke 320kb zvuk), dolazi do prekida emitovanja, pa mora ponovo da usledi buffering...
I ono sto me najvise interesuje je to sto ne mogu lagodno da koristim NIMBUZZ. Za chat je OK, iako i tu postoje kasnjenja (nakon logovanja, treba mu 1min da prepozna ko je aktivan na npr. Skype (iako ja to vidim vec na laptopu). Dva dana ga koristim, juce sam posle nekoliko pokusaja uspeo da pozovem i razgovaram sa drugom koji je bio na Skype preko kompa, ali danas - nikako, on cuje da ja zovem i javi se, tece mu vreme razgovora, ali kod mene se to nista ne primecuje, program mi pokazuje da se jos uvek sprema da zove.
Fring uopste nisam uspeo da pokrenem, nije mogao nikako da se pocetno uloguje.

Izvinjavam se sto sam opsiran, ali pokusavam da olaksam definisanje problema.

Kada proverim Support karticu na wireless konekciji, pise da je IP adresa: 192.168.0.170, ostali parametri su takodje definisani.
Kod mene na e61 je to sve bilo automatski dodeljeno.

Da li je to uzrok tim nedacama koje imam vezano za koriscenje neta preko wireless routera ili to nije slucaj?

Poslednja ispravka: ikiM (31.1.2009 u 2:56)
ikiM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2009, 5:11   #10
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

Odgovorio sam ti na PM, jer nisam siguran da sam ti išta pomogao, pa ako neko zna nešto konkretnije, neka kaže.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2009, 16:48   #11
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

Ovako meni treba da podesim WLAN za E65 u firmi hvatam wireless signall i prikaze mi se Access point i poveze se (status connected) ali kada pokusam web browsing dobijem error message "No gateway reply" dok kolega pomocu laptop-a akodje hvata taj signal i bez problema se povezuje na Net, u firmi je uveden Telekomov ADSL i verovatno je postavljen wirelles router preko koga se povezuju ostali kompjuteri u firmi samo telefon nemoze da se poveze na default podesavanja, cackao sam podesavanja oko access pointa (naziv firme) i kada sam usao u napredna podesavanja i posle hteo da izadjem napisalo mi je da podesavanja nisu kompletna i da treba da obrisem taj access point, ima li neko ideju sta i kako treba a podesim?

EDIT: Ovo sto je Rocker napisao je za vasu sopstvenu mrezu , gde treba da podesite parametre i na serveru i na telefonu, ali kako podesiti za tudju mrezu gde telefon hvata WiFI signal samo na phone-u , recimo odete u neki net caffe i tamo vam phone hvata signal i hocete da koristite net na telefonu, verovatno nece raditi na default podesavanjima
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2009, 3:29   #12
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

Zapravo, ako mreža nije zaključana, radi sasvim OK sa default podešavanjima (probao sam na dosta hot spotova i nakači se isto k'o i lap, skroz automatski). Možda vam je ruter tako podešen da moraš sam da dodeliš IP adresu i DNS-ove.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2009, 4:06   #13
trigon
Novi član
 
Član od: 6.4.2009.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

kakva su generalno vasa iskustva sa ovom nokijom e51 ? meni deluje kao sasvim ok telefon. vidim da su neki imali problema sa podesavanjem wirelessa... ali generalno, sta mislite o ovom telefonu i da li biste ga preporucili ?
trigon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 21:31   #14
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

Mene već 9 meseci savršeno služi. Nisam imao problema sa Wirelessom, kad se podesi kako treba, sve radi OK, probao sam ga na mnogo lokacija. Odgovara mi i što nije prevelik kao npr. E71 ili iPhone ili tako neki nabudženiji "cigla" modeli. Zaista ga ne bih menjao za neki bolji model čak i na poklon da ga dobijem. Daleko od toga da je ovo najbolji telefon na svetu, ali je je najpribližniji onome što ja želim od telefona. Meni npr. smeta što nema prednju kameru i blic za zadnju. Mada, kamera mi je najmanje bitan faktor, ali da ne ispadne da nema baš nijednu manu.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2009, 17:18   #15
max888
Veteran
 
Član od: 20.3.2009.
Lokacija: Хипербореја
Poruke: 775
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 167 puta na 138 poruka
Određen forumom Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

имам сезам адсл на лаптопу,рутер нема вајрлес...
е сада како да подесим да ми лаптоп прави приступну тачку за мобилни.
читао сам ово горе али ја једоставно немам у подешавањима рутера мењање имена и типа везе ...
max888 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2009, 18:30   #16
zika93
Član
 
Član od: 4.6.2009.
Poruke: 39
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Question Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

ja cu da kupim ruter TP-Link (TL-WR340G),da li N82 moze da se poveze snjim???
zika93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2009, 18:39   #17
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

Naravno da može. Bilo koji ruter koji podržava b/g standard će raditi.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
zika93 (5.6.2009)
Stara 15.7.2009, 0:55   #18
JohnnyBravos
Član
 
Član od: 21.8.2007.
Poruke: 138
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

Ja nisam nista podesavao. Samo pustim da skenira mreze i nakacim se kod komsije (kod jednog iz sobe, kod drugog iz kuhinje...)
JohnnyBravos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2009, 20:51   #19
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Podešavanje WLAN-a na Nokia E51 (važi za sve telefone sa Symbian 9.2 i podrškom za WLA

Može i tako, ali ja sam ovo napisao kao uputstvo za zaštićenu mrežu sa korišćenjem šifri...da neko od članova ne bi prošao kao tvoje komšije kojima drpišeš net!
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2009, 13:14   #20
gricko@serbia
Novi član
 
Član od: 23.6.2009.
Lokacija: Srbija, Beograd
Poruke: 21
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Trazim GPS Navigaciju za Nokia-u E51

Zdravo imam ovaj telefon vec nekoliko dana ali mi je potrebna gps navigacija za njega posto putujem svuda po Srbiji pa mi treba i naravno ako neko zna neka mi kaze taj sajt gde mogu skinuti.

Hvala unapred
gricko@serbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
symbian, wlan


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vicevi Oblivion Cvet kompjutera 5481 27.5.2022 5:52
Pesma/e koja vas najviše dirne? Wolverine Opšta kultura 1131 5.9.2019 15:13
[Monitor] BenQ G2420HD Aibo Opisi, recenzije i testovi 31 6.4.2011 15:04
NTFS u FAT32! Branislav Gavric Operativni sistemi 29 28.12.2009 22:04
Pravljenje butabilne WindowsXP instalacije sa SP3 pomocu NLite Win32 Operativni sistemi 8 4.6.2008 15:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com