Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.8.2009, 2:14   #1
Sale2322
Član
 
Član od: 2.1.2006.
Lokacija: Uzice
Poruke: 152
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sale2322
Arrow MSi EX623x problem...

Nedavno sam kupio navedeni model i sasvim sam zadovoljan istim, sve radi super, samo me nervira malo oko igara. Naime dok igram neke zahtevnije igre (Prototype, GTA4, CoD 5) nebitno na kojim detaljima, posle nekog vremena, samo zakuje komp na nekoliko sekundi, zatim nastavi da ide igra, ali sa dosta manje fps-a i jedva je igrivo. Problem resim restartom celog kompa ali se opet pojavi nakon nekog vremena igranja... Jedino sto mi pada na pamet je da dolazi do pregrejavanja i da se gase neke opcije da bi se ohladilo, pa me samo zanima da li sam upravu, a odavno razmisljam da uzmem neki Notepal Infinite, samo ne bih ako nemam koristi od njega... Hvala...

Pregrejavanje (koje 'ladjenje) ili nesto drugo...?
Sale2322 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2009, 3:23   #2
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

Moguće da je grejanje samog laptopa, konkretno karte glavni razlog. Preporučujem da pročitaš ovaj text i da postupiš po njemu. Zameni drivere (pročitaj text sa postavljenog linka) i vidi da li ti se isti problem javlja. Ako nastavi sve po starom, naravno pogledaj temperature kolike su. Imaš besplatni PCWizard pa proveri. Ako ne znaš kolike su sigurne temperature, možeš postaviti na forum one temp. koje ti PCWizard izbacuje pa ćemo zajedno da vidimo i po mogućnosti sredimo problem.

Što se tiće postolja, preporuka za CM Notepal X1 ili Thermaltake T1000. Koristi naravno da ima, jedno od ova 2 postolja vredi svaku paru jer zaista spušta temperaturu. Meni lično se više sviđa X1 (koristio sam ga malo duže i upoznat sam sa njegovim mogućnostiima), em takođe ima potenciometar za podešavanje obrtaja ventilatora unutar samog postolja kao i metalnu mrežicu u odnosu na T1000 koji je od plastike. Naravno, ne treba zaboraviti i da X1 radi od 800-1500 obrtaja, što znači da ima veći protok vazduha i naravno, bolje hladi. Gledaj da nađeš X1, ako ne uspeš onda je tu T1000.

Poslednja ispravka: dzonihsv (12.8.2009 u 3:35)
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2009, 10:18   #3
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.724
Zahvalnice: 4.564
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

@dzonihsv
Hvala za ovaj program za kontrolu temperature!
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2009, 14:02   #4
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

Nema na čemu.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2009, 15:04   #5
Sale2322
Član
 
Član od: 2.1.2006.
Lokacija: Uzice
Poruke: 152
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sale2322
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

Ovako, poslusao sam savete, sto se tice novih drajvera, posto imam Vistu skinuo sam direktno sa nVidia sajta. Moj trenutni je 176.0 a novi ima 186.0, ali postoji problem jer kad skinem ne mogu da instaliram jer mi u toku instalacije iskoci da ne postoji hardver u mom notebook-u koji podrzava ove drajvere... Na msi sajtu imaju drajveri, ali nisu update-ovani pa imaju ovi isti koje ja imam... Stvarno mi nije jasno kako da ubacim nove drajvere... Da ne dodje do zabune, nisam promasio pri download-u jer je sam pretrazivac nasao koji meni drajveri trebaju... Kako do novih drajvera, to stvarno ne znam?

A sto se tice temperature, pratim je odavno i ovako je stanje u normalnom radu, znaci nikakve igre nista (idle):

GPU: 65-68c
CPU: 60-65c
HDD: 45c

E sad nisam proveravao kakvo je stanje posle igara, ali vec mi ovo izgleda kao dosta toplo... Odoh da probam posle mucenja u igrama, pa javljam temperature
Sale2322 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2009, 15:19   #6
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

Ovo gore znači da nisi isčitao text prema kome sam ti dao link.

Ćitaj ponovo, polako. Skini nVidia Mobility Modder Tool (to je ono najvažnije) i nastavi sa čitanjem.
Temp. jesu visoke, malo probaj da očistiš laptop, možda spadnu za koji stepen. Pročitaj i ovo ujedno.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2009, 15:25   #7
Sale2322
Član
 
Član od: 2.1.2006.
Lokacija: Uzice
Poruke: 152
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sale2322
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

Procitao sam text do kraja, sve uradio i modifikovao, ali kad pokrenem instalaciju pise mi da sistem nije modifikovan i imam samo finish... Vise mi ne pise da nijedan hardver ne podrzava, vec pocne instalacija ali pise da sistem nije modifikovan... Skinuo sam nove drajvere sa nVidia-e, pa cu sad da probam sa malo starijim, tj onim koje imaju direktno da se skinu na ovom sajtu, pa javljam sta sam uradio... Hvala puno.
Sale2322 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2009, 16:11   #8
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

Jel taj MSI beše ima 9500m grafičku? Ja bih to šibnuo na servis bez razmišljanja, MSI se ionako hvali nekim expres servisom. Još treba da pucaš pare za neka hlađenja....

Poslednja ispravka: vlajo (12.8.2009 u 16:40)
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2009, 19:22   #9
Danijela1
Član
 
Član od: 11.6.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 273
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 24 puta na 21 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Danijela1
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

Mozda je neki virus u pitanju..
Danijela1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2009, 23:19   #10
Sale2322
Član
 
Član od: 2.1.2006.
Lokacija: Uzice
Poruke: 152
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sale2322
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

Pa laptop je kupljen pre manje od mesec dana, sto se tice virusa nije sigurno, imam anti virus, ako nista oko toga makar pazim... A sto se tice servisa, ne znam sta bih mogao da navedem kao kvar. Sve radi lepo, igre rade dobro, GTA super igrivo, ali je jednostavno problem sto se posle sat-dva jednostavno ugase neki detalji, slika postane drugacija i dosta manje frejma (5-10)... Citao sam na mnogim forumima da se izgleda grafika zagreje i onda da ne bi doslo do zapaljenja, jednostanvno iskljuci svoje neke funkcije...

Uspeo sam konacno da instaliram nove drajvere, mada nisam primetio nikakvu bitnu razliku...
Sale2322 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2009, 23:27   #11
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

Ako je već GPU na temperaturi od oko 65 u idle-u, pri load-u je sigurno preko 80C i verovatno karta sama spušta taktove (tako smanjuje potrošnju i zagrevanje) pa zato i dolazi do navedenih problema.

Izdigni malo laptop, daj mu malo bolji protok vazduha pa vidi kako se ponaša pri igrama. Ako ima napretka i ako ne obara taktove ponovo onda će ti postolje sigurno pomoći. X1 ostaje kao odličan izbor za te pare.

Ako odlučiš da ga nosiš u servis, reci da se pregreva.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 2:28   #12
Sale2322
Član
 
Član od: 2.1.2006.
Lokacija: Uzice
Poruke: 152
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sale2322
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

E konacno sam uspeo da ubacim najnovije drajvere i sad je to sve u redu... Odigao sam notebook na cetiri nozice na jedno 20cm i probao sam GTA4 jedno satic i sve je bilo ok... U toku igre povremeno sam pratio temp. GPU=80, CPU=78, ali preko toga nije islo, to je bio maximum i na tome je i ostalo... Igre mi rade malo bolje, mada nisam nesto preterano igrao... Ako se opet desi isti problem ja cu javiti, a u medjuvremenu poslao sam email MSi tehnickoj podrsci pa cekam da vidim sta oni imaju da mi preporuce... Hvala svima, pa javljam konacne utiske
Sale2322 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 2:43   #13
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

Kao što sam i mislio, nema dovoljno ''svežeg'' vazduha. Kupi slobodno postolje (ako imaš para, isplati se) jer X1 ujedno ima i nagib pa je lakše kucati a naravno i hladi laptop.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2009, 0:15   #14
[]D.[].[]v[].[]D.
Veteran
 
Član od: 2.11.2007.
Lokacija: ™™™ Cp6uja ™™™ Rank: Master SK*
Poruke: 1.182
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 189 puta na 138 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku []D.[].[]v[].[]D. Slanje poruke preko Yahooa korisniku []D.[].[]v[].[]D.
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

Posto sam i ja skoro uzeo ovaj model , i da ne otvaram novu temu hteo bi nesto da vas pitam nevezano za Saletov problem ! Npr, dok mi je laptop ukljucen u struju baterija je na 100 % , i kad zavrsim rad iskljucim adapter iz struje al ne i iz laptopa , e sad kad ponovo upalim laptop ono baterija bude 99 % i tako stoji , posle jedno 3 - 4 sata moguce da ostane na 99 % ali sigurno posle kad iskljucim laptop i ponovo ga ukljucim bice 98 % . i tako mi se malo po malo trosi baterija ... Neznam dal to tako treba mislim laptop je na sturju ukljucen nije ono na bateriji, jedino me to zanima ???? Moj drug kaze da je to sve normalno i da ne treba da se uzbudjujem .. Znaci kad mi je ugasen laptop ja izvadim adapter iz stuje da se ne bi zagrejavao .... Dal treba da ga vadim iz stuje ili samo da izvucem iz laptopa posle kad ga uskljucim ??? Ako se i Saletu isto desava nek kaze !!!

P.S. oko igrica , ovako igram WOW WOTLK , COD 4 i 5 , Crysis Wars i WarIII TFT preko laptopa i to po 8 sati dnevno i nemam nikakvih problema . Mislim sve ove igre igram MP , da ne mislite da visim na SP . Mozda je zato sto imam Termaltake T1000 hladjenje .... !!!! Uzmi ga ja sam prezadovoljan .. .jedino baterija, ovo me brine
[]D.[].[]v[].[]D. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2009, 0:19   #15
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

I ne treba da se uzbuđuješ. Jedino možeš da vadiš bateriju dok si na struji, time produžavaš radni kapacitet baterije. Ja se lično oko toga nikada nisam ni štrecao što se i pokazalo dobrih u jednom slučaju kada je nestalo struja a ja radio jedan važan rad. Naravno, pošto je tu baterija rad je ostao netaknut.
Što se tiče vađenja adaptera iz struje, ne uzrujavaj se, neće mu biti ništa. U prevodu, ne moraš ništa da vadiš.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2009, 0:43   #16
[]D.[].[]v[].[]D.
Veteran
 
Član od: 2.11.2007.
Lokacija: ™™™ Cp6uja ™™™ Rank: Master SK*
Poruke: 1.182
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 189 puta na 138 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku []D.[].[]v[].[]D. Slanje poruke preko Yahooa korisniku []D.[].[]v[].[]D.
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
I ne treba da se uzbuđuješ. Jedino možeš da vadiš bateriju dok si na struji, time produžavaš radni kapacitet baterije. Ja se lično oko toga nikada nisam ni štrecao što se i pokazalo dobrih u jednom slučaju kada je nestalo struja a ja radio jedan važan rad. Naravno, pošto je tu baterija rad je ostao netaknut.
Što se tiče vađenja adaptera iz struje, ne uzrujavaj se, neće mu biti ništa. U prevodu, ne moraš ništa da vadiš.
Ma ok je to , ne strecam se ja puno nego mi je cudno, dok sam na struji trosi mi se Baterija % po % ... I iz tvog posta sam zakljucio da treba kad isljucim laptop da ne vadim nista iz stuje, (ni adapter iz laptopa -onaj kabl ni iz stuje (uticnice) i da treba da vadim bateriju iz laptopa (al mi je prodavac reko , veoma dobar prijatelj i dosta se razune u laptopove mi je reko da ovi novi modeli od leta , da oni ne treba da vade baterije .. Znaci ono baterija mi je stalno u laptop-u , i stalno je prikljucen na stuju . Prijatelj mi je rekao da na svakih 10 dana ispraznim po jednom skroz bateriju i da je napunim ..

da ne duzim vise ...

Znaci nista ne vadim iz stuje , ne vadim ni bateriju , a ovo za % sto se smanjuje dok sam na stuji da se ne brinem - jel je to normalno ??? Ispravi me ako sam odatle nesto pogresno rekao ???

P.S. evo sad sam na bateriji pa cu da je napunim kad mi padne ispod 10 %, i da dal da punim dok je ukljucen laptop , ili dok je iskljucen ???
[]D.[].[]v[].[]D. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2009, 0:49   #17
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

Ok je to što ti je prijatelj rekao ali odvajkada baterije (pojedine) stalnim punjenjem i pražnjenjem gube na kapacitetu, neke primetnije, neke malo manje.

Ne moraš ništa vaditi, a to što ti se kapacitet smanjuje dok je laptop na struji, ne brini se. Svaka baterija samim svojim ''stajanjem'' se prazni. Naravno, verovatno će ostati na oko 95% i neće padati niže.
Da dopunim, ako primetiš da opada primetno, imaš garanciju na bateriju pa reklamiraj slobodno.

Citat:
P.S. evo sad sam na bateriji pa cu da je napunim kad mi padne ispod 10 %, i da dal da punim dok je ukljucen laptop , ili dok je iskljucen ???
Svejedno ti je, baterija se puni kako god okreneš.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dzonihsv na korisnoj poruci:
[]D.[].[]v[].[]D. (14.8.2009)
Stara 14.8.2009, 0:55   #18
[]D.[].[]v[].[]D.
Veteran
 
Član od: 2.11.2007.
Lokacija: ™™™ Cp6uja ™™™ Rank: Master SK*
Poruke: 1.182
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 189 puta na 138 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku []D.[].[]v[].[]D. Slanje poruke preko Yahooa korisniku []D.[].[]v[].[]D.
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Ok je to što ti je prijatelj rekao ali odvajkada baterije (pojedine) stalnim punjenjem i pražnjenjem gube na kapacitetu, neke primetnije, neke malo manje.

Ne moraš ništa vaditi, a to što ti se kapacitet smanjuje dok je laptop na struji, ne brini se. Svaka baterija samim svojim ''stajanjem'' se prazni. Naravno, verovatno će ostati na oko 95% i neće padati niže.
Da dopunim, ako primetiš da opada primetno, imaš garanciju na bateriju pa reklamiraj slobodno.
Pa da ..... Sad znam .... Meni npr ostane oko 1 do 2 dana ugasen laptop pa se mozda sama baterija isprazni nekoliko procenata ... Inace max se smanjila na 97%, inace rekao sam da dok je u stuji i npr je 99% tako stoji sve dok ne ugasim laptop. Kasnije ako ga upalim i igram duze onda ode na 98% i tako stoji ..... Inace % opada sasvim sporo u toku rada ne ...... HVALA NA ODGOVORU , skinuo si mi kamen sa srca ...
[]D.[].[]v[].[]D. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2009, 1:45   #19
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

baterija se puni samo kad padne ispod nekog nivoa, na primer 95%
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2009, 1:56   #20
Sale2322
Član
 
Član od: 2.1.2006.
Lokacija: Uzice
Poruke: 152
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sale2322
Određen forumom Re: MSi EX623x problem...

EEE nisam odavno pratio temu, ali samo da odgovorim, da je kod mene ista situacija, non stop mi je baterija u notebook-u i non stop je na punjacu i desi se da stoji na 99%. Gledao sam i ja to, al me nije toliko uzbudjivalo, sve je to normalno, nekad 99% a nekad 100%...

Ako ti je lakse, sad mi je 99%

Sto se tice mog problema, trenutno mi stoji notebook odignut jedno 10cm od stola, danas sam igrao ceo dan igre i sve je proslo bez problema... Kontaktirao sam i MSI, rekli su mi da nesto sitno podesim i da ne idem sa visokim rezolucijama u novim igrama jer ovo nije GX model i da je ipak letnje vreme i ako je sama temperatura u sobi visoka moguce da se pregreje posle nekoliko sati... AKo se problem ponovi da ih nazovem u tehnicki servis...

Definitivno ce da padne hladjenje, pa ako se desi problem jos jednom, odnecu ga lisno u servis i traziti GX model

pozz svima
Sale2322 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Gigabyte NX96T 9600GT, čudan problem De_Italiano Grafika 7 19.7.2009 19:31
Problem sa WiFi-om... matke Kvarovi 1 11.1.2008 14:51
Veliki problem sa RAM memorijom leka Kvarovi 10 27.7.2006 10:17
problem sa ramom i klokom procesora mad_skillz Kvarovi 1 18.7.2006 10:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:12.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com