Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.1.2007, 18:08   #1
Vladimir Majakovski
Član
 
Član od: 4.1.2007.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 261
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 18 puta na 18 poruka
Thumbs down kratak spoj i racunar mrtav...

lemio sam zice na dzojstiku koje mi je buraz pokidao. Napravio sam kratak spoj i pojavila se nebesko plava boja smrti... Nisam ni stigao procitati obavjestenje jer ga je brat u panici izgasio. Racunar je mrtav. Kad ga ukljucim u struju samo se pali prekidac 0-1 i zelena lampica na ploci. Ni kuler se ne cuje, nista...
Probao sam napajenje koje bi trebalo biti ok da stavim na komp i sve je isto. Da li je to pouzdan znak da je ploca (s obzirom da je kratak spoj dosao preko USB porta) ili je mozda nesto drugo?
Ima li sanse popraviti plocu ili mora druga. Ploca je inace Asus P4P800-X
Hvala svima na pomoci...
Vladimir Majakovski je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2007, 18:26   #2
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: kratak spoj i racunar mrtav...

Citat:
Vladimir Majakovski kaže:
lemio sam zice na dzojstiku koje mi je buraz pokidao. Napravio sam kratak spoj i pojavila se nebesko plava boja smrti... Nisam ni stigao procitati obavjestenje jer ga je brat u panici izgasio. Racunar je mrtav. Kad ga ukljucim u struju samo se pali prekidac 0-1 i zelena lampica na ploci. Ni kuler se ne cuje, nista...
Probao sam napajenje koje bi trebalo biti ok da stavim na komp i sve je isto. Da li je to pouzdan znak da je ploca (s obzirom da je kratak spoj dosao preko USB porta) ili je mozda nesto drugo?
Ima li sanse popraviti plocu ili mora druga. Ploca je inace Asus P4P800-X
Hvala svima na pomoci...

Nisam shvatio ta nebesko plava boja smrti gdje se pojavila, dal misliš na plamen ili plavi ekran smrti. I taj dzojstik gdje se kači, jer na usb ili na serijski port. Predpostavljam da je na USB. E sada on ima 4 linije, 2 za podatke, 2 za napajanje.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2007, 21:10   #3
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: kratak spoj i racunar mrtav...

Citat:
Vladimir Majakovski kaže:
Nisam ni stigao procitati obavjestenje jer ga je brat u panici izgasio........ (s obzirom da je kratak spoj dosao preko USB porta)...
Po ovom gore navedenom mnogo liči da si spalio matiču ploču ....... Nosi komp u neki servis gde mogu da testiraju svaku od komponenti sistema zasebno .....da ustanove šta je sve u konfiguraciji crklo.......

@JovanK
Iz gore navedenog teksta se vidi da nije bila "vatra" već Plavi ekran "smrti" i nije seriski nego USB Port....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2007, 21:45   #4
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: kratak spoj i racunar mrtav...

neka ti neko proveri dolazak struje na maticnu plocu sa napojne jedinice, ne verujem da ti je izgoreo racunar, maticna ploca, jer ti se posle kratkog spoja pojavio "plavi ekran" ..znacida je racunar primetio kvar, da je kratak spoj bio takvog vida da ti nesto izgori, verovatno bi cuo neki pucanj i dim, s toga odnesi ga negde da se iztestira, ili da ti neki elektricar s aparatima proveri gde ima dovoda struje a gde ne..
meni to ne vise lici kad ga upalis na izgorelu napojnu jedinicu.. al posto kazes da si probao s drugo.. onda tacno neznam al tvrdim da nije maticna izgorela
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2007, 22:44   #5
Bug[Su]
Član
 
Član od: 6.4.2006.
Poruke: 226
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: kratak spoj i racunar mrtav...

pa da nevalja napojna onda mu ne bi svetlela zelena lampica
Bug[Su] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2007, 23:33   #6
Milan91
Nepotvrđena registracija
 
Član od: 30.12.2006.
Poruke: 320
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 57 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: kratak spoj i racunar mrtav...

ja sam imao problem da mi se prvo gasio komp,ja ga ukljucim i on stoji i ugasi se i jednog dana ga nisam uspeo upaliti.Isto kad sam ga ukljucio u struju,upali se LED na maticnoj i zavrti se kuler na procesoru i to je to.Posle ciscenja,vadjenja memorija,gledanja i testiranja,ustanovio sam da je napajanje,odlucio sam da uzmem novo napajanje cim sam ga prikljucio i probao da ukljucim racunar,on se odmah ukljucio i sad sve radi bez problema.Ti kazes da si probao sa nekim napajanjem,da li si siguran da to valja.

Poslednja ispravka: Milan91 (5.1.2007 u 4:07)
Milan91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2007, 2:17   #7
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: kratak spoj i racunar mrtav...

govorim iz iskustva, inace mi je centralna otvoren pa mi se fata mnogo prasine u napojnoj, kada mi je izgorela gorela mi je zelena lampica na racunaru i nista vise, i da, kad kliknem POWER dugme malo se ko hoce zavtet kuler al odma stane, al nisam mogao da ga gasim nego sam morao da ga istekam iz uticnice....
zato mislim da nije nista izgorelo radi prijavljivanja plavog ekrana, probaj ponovo sa napojnom jedinicom
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2007, 4:04   #8
Milan91
Nepotvrđena registracija
 
Član od: 30.12.2006.
Poruke: 320
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 57 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: kratak spoj i racunar mrtav...

jonathan,i ja govorim iz iskustva ovo isto mi se desilo pre 20 dana,i eto isto kao tebi,kad pritisnem POWER,gori LED na maticnoj i zavrti se kuler na procesoru i stane i to je to.Uzeo novo napajanje od 400W,jest da sam uzeo za 10E(jer nisam hteo da bacam vise,ako mozda nije do napajanje) bacio to staro napajanje i gotovo.
Milan91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2007, 9:06   #9
Vladimir Majakovski
Član
 
Član od: 4.1.2007.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 261
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 18 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: kratak spoj i racunar mrtav...

Da, pojavila se na ekranu plava pozadina sa tekstom koji nisam stigao procitati jer mi je brat iskljucio komp. Ja sam stigao da iskljucim dzojstik i ekran je i dalje bio plav. Posle gasenja on vise nije davao znake zivota. Ranije prilikom samog ukljucivanja u struju, kuler bi se cuo kratko. Sada ni toga nema. Samo zelena lampica na ploci. Nikakve eksplozije, smrada ili sl. nije bilo. Tiho da ne povjerujes. Na ploci se nista vidno ne moze primijetiti (al i ne mora da se primijeti). Posumnjao sam na napajanje jer znam da je napajanje +-5 i +-12v. Jedno drzi elektroniku, a drugo hard, optiku i ostale komponente... Za ovo napajanje koje sam probao covjek mi je rekao da je ispravno. Probacu ga na drugi komp. Naravno da je dzojstik na USB. Imaju na ploci 2x2 USB prikljucna (cini mi se). Ploca je Asus P4P800-X. Mozda sam to i gore napisao. Probaci da raskacim memoriju, optiku kako bi vidio da li ce prozujati ploca... Ne znam da li bi moglo sta drugo stradati osim ploce. A i odnijeti plocu kod bilo koga je bez veze jer se bojim da kod mene u okruzenju ima malo dobrih majstora. Oni prodaju i ugradjuju komponente, a ne servisiraju...
Hvala svima jos jednom...
Vladimir Majakovski je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2007, 15:40   #10
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: kratak spoj i racunar mrtav...

ako mislis da ima malo dobrih majstora oko tobe, nista od toga..
mozes ti ti i sam, pa eto, govori kako prodje u nastavku..
sretno
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2007, 16:58   #11
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: kratak spoj i racunar mrtav...

Najverovatnije je crkao Southbridge na ploči jer on kontroliše (pored ostalog) rad USB uređaja. Tu nema popravke, meni je isto crkao pre par dana. Ipak, proveri u nekom servisu, možda je crkao samo neki čip zadužen za napajanje.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2007, 17:04   #12
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: kratak spoj i racunar mrtav...

Ako sam ja dobro shvatio, ti si lemi zice na dzojstiku dok je on bio utaknut u komp koji je uz to bio ukljucen?
Ako je tako, onda i nije cudo sto ti je komp otiso u materinu. Ne znam sta si ocekivao...
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2007, 20:57   #13
noskich
Član
 
Član od: 4.11.2006.
Lokacija: Sidnej
Poruke: 181
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Cool Re: kratak spoj i racunar mrtav...

Citat:
Rocker kaže:
Najverovatnije je crkao Southbridge na ploči jer on kontroliše (pored ostalog) rad USB uređaja. Tu nema popravke, meni je isto crkao pre par dana. Ipak, proveri u nekom servisu, možda je crkao samo neki čip zadužen za napajanje.
E, bas me zanima sta si tek ti experimentisao sa kompom kada ti je riknuo Southbridge.
noskich je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2007, 21:05   #14
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: kratak spoj i racunar mrtav...

Citat:
noskich kaže:
E, bas me zanima sta si tek ti experimentisao sa kompom kada ti je riknuo Southbridge.



sve ti piše u prvom postu
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2007, 22:45   #15
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: kratak spoj i racunar mrtav...

Citat:
JovanK kaže:


sve ti piše u prvom postu
Ne, ovde misli na mene!
Citat:
noskich kaže:
E, bas me zanima sta si tek ti experimentisao sa kompom kada ti je riknuo Southbridge.
Ovaj put baš ništa! Blejao na netu i odjednom, komp zaglavio! Ja reset, ništa, nikakav zvuk. Pali, gasi, čisti CMOS...ništa. Ja u servis-crko Južnjak JBG, dešava se i najboljima!
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2007, 3:26   #16
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: kratak spoj i racunar mrtav...

Citat:
Rocker kaže:
Ne, ovde misli na mene!

Ovaj put baš ništa! Blejao na netu i odjednom, komp zaglavio! Ja reset, ništa, nikakav zvuk. Pali, gasi, čisti CMOS...ništa. Ja u servis-crko Južnjak JBG, dešava se i najboljima!
bravo, južnjak.. south bridge i north bridge cip set.. kako se toga nisam setio
pa oni prvi crkavaju pri nepravilnosti kacenja necega na nesto, kratki spojevi itd itd.. zato mu je racunar radio a posle nema sanse

za one koji neznaju
south bridge kontrolise sve vanjske utaknute modove, tastatura, mis, monitor, USB itd
north bridge sve unutarnje, RAM, CPU, AGP port, modeme, graficku itd.. ..
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2007, 14:23   #17
Mirun
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Poruke: 40
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: kratak spoj i racunar mrtav...

Citat:
Vladimir Majakovski kaže:
lemio sam zice na dzojstiku... Racunar je mrtav.
Da li si razmišljao o talu sa nekom firmom za prodaju kompjutera. Ti nabadaš džojstik, oni šalju ponudu za nove konfiguracije
Mirun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2007, 8:58   #18
Vladimir Majakovski
Član
 
Član od: 4.1.2007.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 261
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 18 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: kratak spoj i racunar mrtav...

Mir Boziji! Hristos se rodi!
Zalemio sam, a zatim probao na komp. Posle je sve opisano. Definitivno nije napajanje. Probao sam novo i sve je isto. Sve sam skidao osim procesora i ploce. Mislim da je definitivno ploca. Vidjecu ima li joj spasa, probacu da ispitam sta je stradalo, a ako ne moram drugu uzimati. Ne znam isplati li se polovno uzimati ili da novo uzmem.
I jos nesto: ja sam postavio temu radi pomoci. Ja znam da sam glupost napravio, ali je sada kasno, tako da mi ne trebaju ktutike, prepucavanja, vec samo pomoc...
Vladimir Majakovski je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2007, 12:11   #19
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: kratak spoj i racunar mrtav...

Citat:
Vladimir Majakovski kaže:
Mir Boziji! Hristos se rodi!
Zalemio sam, a zatim probao na komp. Posle je sve opisano. Definitivno nije napajanje. Probao sam novo i sve je isto. Sve sam skidao osim procesora i ploce. Mislim da je definitivno ploca. Vidjecu ima li joj spasa, probacu da ispitam sta je stradalo, a ako ne moram drugu uzimati. Ne znam isplati li se polovno uzimati ili da novo uzmem.
I jos nesto: ja sam postavio temu radi pomoci. Ja znam da sam glupost napravio, ali je sada kasno, tako da mi ne trebaju ktutike, prepucavanja, vec samo pomoc...
To sa severnim i juznim mostom vazi za NF 2 ploce i VIA chip setove. Na NF3 koju imam postoji samo jedan most i hyper transport. Sigurno ti je riknula ploca i tu nema dileme. A sto se napajanja tice pa tu ima 3 razlicita napona. Kad se ukljuci komp i upali lampica i zavrte kuleri to znaci da radi 12V ali sta je sa 5V i 3.3V gde radi maticna, procesor, memorija...
Javi se Vladimire na PM da ti dam adresu/telefon ( zabranjena reklama ) gde ces to popraviti. Vec par korisnika foruma je tako popravilo svoju plocu.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem kada gasim racunar internacional Operativni sistemi 7 22.8.2006 22:02
Koji najjeftiniji racunar? Sale2322 Šta da kupim? 8 7.3.2006 22:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com