Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.12.2005, 14:59   #1
iska
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 110
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku iska
Određen forumom Umrežavanje sa dodatnim hardverom i bez njega

Mozda se ja jos uvek nisam snasao ali mi se cini da na ovom forumu ne postoji tema koja bi se bavila umrezavanjem racunara a da to nije vezano za internet.Jesam li u pravu?
iska je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2005, 15:32   #2
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje

Citat:
iska kaže:
Mozda se ja jos uvek nisam snasao ali mi se cini da na ovom forumu ne postoji tema koja bi se bavila umrezavanjem racunara a da to nije vezano za internet.Jesam li u pravu?
U pravu si.
Za početak neka to bude ovde, a lako ćemo preseliti kada smislimo gde.

EDIT: Prebačeno ovde, u Test Drive - Komukacione uređaje. Nema ništa što bolje odgovara...

Poslednja ispravka: VojaM (19.9.2006 u 18:14)
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2005, 22:16   #3
bojongo
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NBGD
Poruke: 400
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje

Jel moze ... ?
Imam dva P4 sa Win XP-SP2. Sta mi treba od opreme i koji je postupak da se povezu ova dva PC (za prebacivanje podataka)? Zamolio bih nekog ko ima znanja i vremena da napise detaljan tutorial.
bojongo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 0:51   #4
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: umrezavanje

Ukratko, potrebne su ti dve mrežne karte (za svaki računar po jedna).E sad, računare možeš da povežeš direktno za šta će ti trebati jedan crossover UTP mrežni kabl sa konektorima ili preko switch-a za šta će ti trebati dva straight UTP kabla sa konektorima i naravno switch.Crossover kabl ima ukrštene parove, a straight nema, pa ćeš lako prepoznati koji je koji, mada je u većini slučajeva dovoljno reći prodavcu "Treba mi takav i takav kabl" i on će ti to dati, ali pomenuo sam kako da ih razlikuješ čisto zbog "muljara" ili pak nesikusnih prodavaca koji ni sami ne znaju razliku, kakvih svakako ima.U principu, to ti je to od opreme.Sada to treba povezati.E sad, pošto predpostavljam da ćeš ti raditi direktno povezivanje, jer ionako imaš samo dva računara, evo kako ćeš.Prvo instaliraj mrežne karte na oba računara (tj. ako već nisu instalirane), a onda ih poveži crossover UTP kablom tako što ćeš jedan kraj kabla (tj. konektor) "ubosti" u jednu mrežnu kartu, a drugi u drugu, logično.E sad ti ostaje samo da podesiš mrežu.Ako si sve dobro priključio računari bi već trebalo da imaju fizičku vidljivost (tj. da svetle lampice na mrežnim ako ih ima).Sada ćeš otići na My Network Places ikonicu i klikni desnim dugmetom pa properties.Zatim nađi gde ti je Local Area Connection i opet desno dugme pa properties.Zatim u prozoru koji si dobio odaberi Internet protocols TCP/IP i klikni na properties, a zatim kao ip adress upiši 192.168.0.1 na jednom a 192.168.0.2 na drugom računaru.Kao subnet mask na oba računara stavi 255.255.255.0.Default gateway ti za sada ne treba osim ako hoćeš da deliš konekciju.Ukratko to je to i mreža bi trebalo da radi.Ako te interesuje nešto konkretnije, pitaj.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 0:54   #5
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: umrezavanje

E da, da ne zaboravim potrebno je i da vam workgoup bude isti kako bi se računari "videli".To ćeš podesiti u My Computer > Control Panel > System > Computer Name pa tamo vidiš šta piše za workgroup.Obično se po defaultu tako i zove, tj. workgroup : WORKGROUP, tako da bi računari trebalo da se vide, ali ako to nije slučaj, ti onda to podesi.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 0:58   #6
mfritz
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 74
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje

butting in:

da li nesto radim pogresno, ili se xp sp1 i sp2 ne vide nikako preko direktnog povezivanja paralelnim kablom?
mfritz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 1:55   #7
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: umrezavanje

Kako neko da zna da li nešto radiš pogrešno, kad ne znamo ni šta radiš ?
Najverovatnije je problem do samog kabla.Prvo da li si siguran da je to kabl koji podržava DCC ? Zatim, da li si siguran da je kabl apsolutno ispravan (nema prekida, nije oštećen, ima sve pinove na konektorima...) ? Zatim, ako je kabl ručno pravljen, da si siguran da je dobro napravljen ?

U svakom slučaju, pogledaj sledeće, mislim da će ti pomoći:
za DCC paralelne kablove
http://www.windowsnetworking.com/art.../dcccable.html
za upoznavanje sa DCC-om
http://www.windowsnetworking.com/art...s/dccmain.html
za proveru DCC konekcije
http://www.windowsnetworking.com/art.../dccdebug.html

Inače, da se neko ne zbuni DCC = Direct Cable Connection
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 2:33   #8
bojongo
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NBGD
Poruke: 400
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje

Malo sam dosadan, ali stvarno ne znam.
Ako za obe ploce na racunarima pise da imaju integrisan LAN 10/100, jel to znaci da nisu potrebne dodatne mrezne karte i da treba samo kupiti crossover UTP mrežni kabl ?
bojongo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 2:49   #9
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: umrezavanje

Naravno, ukoliko oba računara imaju integrisane mrežne karte, dodatne nisu potrebne.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 11:13   #10
bojongo
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NBGD
Poruke: 400
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje

Hvala na pomoci.
Ovakvo objasnjenje (za pocetnike) trazim vec mesecima.
bojongo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 17:09   #11
mfritz
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 74
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje

@marko l

Hvala hvala. Idem da vidim sta kazu linkovi. Inace, kabla funkcionise, vec sam kacio dva sp1, i sve radi, lepo i krasno, ali nesto me muci sa sp2. Pa rekoh da vidim jel moze biti do toga.
mfritz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 17:20   #12
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: umrezavanje

Pa ne znam, ne bi trebalo da bude do toga, jer u principu, u pitanju je isti sistem.Jedino što mi pada na pamet je to što SP2 ima dodatna sigurnosna podešavanja, pa među njima i firewall, te je možda tu negde problem.Jesi li probao da isključiš firewall-ove i ostale sp2 sigurnosne "feature" ?
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 22:46   #13
mfritz
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 74
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje

Bice pokusano u sledecoj turi. hvala lepa
mfritz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.12.2005, 19:08   #14
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje

Citat:
mfritz kaže:
butting in:

da li nesto radim pogresno, ili se xp sp1 i sp2 ne vide nikako preko direktnog povezivanja paralelnim kablom?
Ugasi firewall na SP2 i nema problema...
Jao vidi novi smajliji........
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2006, 17:32   #15
Lord Elendil
Član
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 168
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 7 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Lord Elendil Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lord Elendil
Određen forumom Re: umrezavanje

Citat:
Marko_L kaže:
Zatim u prozoru koji si dobio odaberi Internet protocols TCP/IP i klikni na properties, a zatim kao ip adress upiši 192.168.0.1 na jednom a 192.168.0.2 na drugom računaru.Kao subnet mask na oba računara stavi 255.255.255.0.
Interesuje me, ako imam vise kompjutera koje su onda IP adrese. Umerezio sam se sa drugovima proslog vikenda ali neshto je meni tu smrdelo. Stalno nam je izbacivao neki error gde pishe Ip adress in conflict. Inace mi nismo kucali ove nevedene vec svoje!
Lord Elendil je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2006, 17:45   #16
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje

Konflikt znači da ste negde potrefili bar dve iste. Proverite i ispravite.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2006, 18:01   #17
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: umrezavanje

Prva tri broja ostaju ista, dakle 192, 168 i 0, a četvrti broj menjaš u rasponu od 1 do 255 i paziš da na dva različita kompa ne budu 2 ista broja, odnosno adrese. Najbolje je držati se pravila "svaki komp, jedan broj više", dakle 1, 2, 3...
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2006, 23:30   #18
firefly
Član
 
Član od: 24.1.2006.
Poruke: 408
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje

Citat:
Lord Elendil kaže:
Interesuje me, ako imam vise kompjutera koje su onda IP adrese. Umerezio sam se sa drugovima proslog vikenda ali neshto je meni tu smrdelo. Stalno nam je izbacivao neki error gde pishe Ip adress in conflict. Inace mi nismo kucali ove nevedene vec svoje!
Samo obrati paznju da ne pustis da XP sam namesta adrese jer ce automatski da uzme APIPa-u (169.254.x.x)jer ce onda svakih 5 min. da proverava adresu i racunar nece biti vidljiv na mrezi nekih 30sec.(dovoljno da prekine prenos podataka).
Ove adrese sto ti je Marko_L naveo (192.168.x.x)su privatne adrese(nisu rutabilne,al'sam ga sklepao),i samim tim se koriste za privatne mreze sto je slucaj i sa vasom mrezom.
firefly je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2006, 1:06   #19
Lord Elendil
Član
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 168
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 7 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Lord Elendil Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lord Elendil
Određen forumom Re: Umrežavanje sa i bez dodatnog hardvera

Hvala na svemu ali da li mozesh da mi objasnish kako josh da napravim workgroup tj. da sharujemo fijlove
Lord Elendil je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2006, 1:26   #20
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Umrežavanje sa i bez dodatnog hardvera

Foldere sharuješ tako što odeš na properties pa na share i čekiraš share this forder.

Mada se ovaj postupak pomalo razlikuje od slučaja do slučaja, ali u principu ovako se radi.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Sta sa (pra)starim racunarima? Nemesis Brbljaonica 21 12.11.2006 18:31
leadtek Winfast 2000 expert - nemogu da dobijem signal na s-video ulazu sa sat. risiv ural Foto i audio/video 17 30.8.2006 1:36
sporo startanje windowsa sa wirelessom Paladin Internet usluge 9 19.7.2006 20:40
problem sa PIO i Ultra DMA Mungos Kvarovi 5 6.7.2006 19:27
Problem sa DVD rezacem i MP3 Playerom… Mefisto Kvarovi 3 7.4.2006 12:55


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com