Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.4.2020, 19:28   #1
capitano
Član
 
Član od: 30.1.2020.
Poruke: 35
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Pozdrav,

Koristim laptop Lenovo y 570 koji sam uzeo pre 6 godina kao polovan, i sluzio me je fantasticno do proslog leta.

I dalje ga koristim, i kada radi - radi sjajno, ali kada pocne da se greje - mora da se gasi ili da se hladi fenom..

Ima i7 2gen
16gb rama
2 graficke, jendu integrisanu 3000 intel hd i jednu gt 555 1gb ddr5 128bita dx1
msata ssd 256gb i hdd 2.5"
radi sve vreme na punjacu (mada se identicna stvar desava i na bateriji, a baterija je inace izvadjena, mada se isto desava i akda je u laptopu, a spojen punjac)

Zamenio sam termalnu vise puta i na cpu i na gpu - nista.

Ocstio sam apsulotno ceo kuler i fan - nista.

Fan vrti u sve tri brzine.

Pokusao sam da obrisem drajver eksterne graficke - nista.

Prebacio sam u podesavanjima nvidie da sve obavlja cpu i integrisana graficka - opet nista.

Skinuo sam plasticni poklopac sa donjeg dela kucista, stavio na veliki xwave kuler sa postoljem - nista.

Doslovno.. desava se samo odjednom da laptop krene da se greje nenormalno, fen se pojaca i nema nazad, temperatura odmah skace sa 40-45 na 70-75 stepeni za minut dva i to je to. MOra se da se ugasi ili hladnim fenom da se hladi par minuta pa da se koristi ponoov.

Nema pravila kada se ovo desava.. Nekada kada pustim YT i krenem da igram dotu - odmah krene. Nekada mogu satima tako, nece preci ni 45 stepeni...

Nekada pustim samo yt 480p - krene da skace temperatura.

nekada pustim i yt full hd i igru i par programa pokrenem i otvorim stotinu tabova i photoshop i sve - i nista, do 45-max 50 stepeni radi mirno.

Pokusao sam i da smanjim u podesavanjima da procesor radi na max 75, pa cak i na max 50% snage - opet nista.

Ima li iko ideju sta je u pitanju? Je l imao iko slican problem?
capitano je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2020, 20:33   #2
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Da nije neki malware (virus, ransomware...), koji povremeno u pozadini nešto radi?
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2020, 20:47   #3
capitano
Član
 
Član od: 30.1.2020.
Poruke: 35
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Reinstaliran sistem, 100% clean varijanta.. Prethodno svaki fajl proveren.. Uvek AV tu. Pritom isti sistem program ei ostlao koristim vec godinama i svakih 6 meseci reinstaliram sve ispocetka i sve proverim ispocetka za svaki slucaj...

Da li ima neki program da iskoristim za neku drugaciju pretragu malwarea?

Koristim Aviru. Godinama. NIkada se ni jedan racunar nije zarazio ni jednim virusom niti je ista ikada proslo. A pritom uvek i pazim sta ubacujem, sta skidam, odakle...
capitano je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2020, 21:35   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Skini najsvežiji Kaspersky Rescue Disk, napravi butabilan fleš od njega, pa podigni laptop i skeniraj Windows offline. Ako je neki ozbiljniji rootkit, nećeš ga naći iz Windowsa.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2020, 22:00   #5
capitano
Član
 
Član od: 30.1.2020.
Poruke: 35
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Hocu, odradicu. Ima li jos neka ideja sta moze biti? Dotrajalost komponenti? Mada mi nema logike..
capitano je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2020, 23:09   #6
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Moguće je da si zapatio i neki crypto miner koji ti koristi resurse dok si online. Da li se isti problem dešava i kad nisi na internetu? Ako je problem prisutan samo kad si online, onda te klepio neki maleare/crypto miner ili ko zna šta. Preporučujem ADW Cleaner koji možeš skinuti besplatno.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2020, 9:37   #7
Markius
Veteran
 
Član od: 12.7.2007.
Lokacija: Požega
Poruke: 513
Zahvalnice: 302
Zahvaljeno 56 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

takodje 75c je nista za cpu na laptopu..
Markius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2020, 9:39   #8
capitano
Član
 
Član od: 30.1.2020.
Poruke: 35
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom

Kad si to spomenuo jesam instalirao CryptoTab jos davno, pre jace od godinu dana.
Ali od tad sam i reinstalirao sistem i sve vise puta.
A posto mi se chrome sync na drugim racunarima - tamo nemam taj problem, onda verovatno nije to.

Skinuo sam i ovaj adw, instalirao, obrisao sta mi je ponudilo ali to je bilo samo nesto za kameru i neki redovni programi. MOzda su se samo tako predstavili..

Videcu dalje.

Da nije, ali kad krene da ti laguje obicna dota od toga - onda ipak ima uticaja, a pritom temperatura se ne zaustavlja an 75 stepeni, nedgo nastavlja da raste, samo odmah gasimr acunar. Jednom je dosla do preko 100 kad sam drzao malo duze.. To nije vec dobro da se desava.

Sta je ransomware?
Otmica neka?
To je to - otmica resursa racunara da radi nesto za drugog je l?

To vidim da avira ne proverava..

Poslednja ispravka: DeCoy (8.4.2020 u 10:41)
capitano je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2020, 10:40   #9
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Ransomeware je softver koji ti kriptuje podatke pa ti autor doticnog trazi pare za "ransom" tj otkup tvojih sopstvenih podataka - kad platis podaci ti budu ponovo dostupni. Nema veze sa resursima racunara. Da nije na grafickom cipu bila ona (plava) termalna traka a ne pasta? Ako je ta traka bila pastom njeno odsustvo ne mozes nadomestiti, cesto su te trake i preko 2 mm debele. Termalna pasta takodje ne sme biti naneta u predebelom sloju a one najjeftinije i nisu za preporuku. Kupi neku Arctic MX pastu (moze i najjeftinija). Avira je postala krsic od AV programa. Nije vise za prvu preporuku. Od besplatnih Kaspersky, BitDefender, Avast, AVG, pa cak i Panda...
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2020, 10:41   #10
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Ransomware ti enkriptuje sve fajlove na kompu i ne možeš da im pristupiš dok "otmičarima" ne platiš u kriptovaluti. Da to imaš znao bi
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2020, 10:41   #11
capitano
Član
 
Član od: 30.1.2020.
Poruke: 35
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Sta sve nece izmisliti
capitano je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2020, 11:27   #12
capitano
Član
 
Član od: 30.1.2020.
Poruke: 35
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Ransomeware je softver koji ti kriptuje podatke pa ti autor doticnog trazi pare za "ransom" tj otkup tvojih sopstvenih podataka - kad platis podaci ti budu ponovo dostupni. Nema veze sa resursima racunara. Da nije na grafickom cipu bila ona (plava) termalna traka a ne pasta? Ako je ta traka bila pastom njeno odsustvo ne mozes nadomestiti, cesto su te trake i preko 2 mm debele. Termalna pasta takodje ne sme biti naneta u predebelom sloju a one najjeftinije i nisu za preporuku. Kupi neku Arctic MX pastu (moze i najjeftinija). Avira je postala krsic od AV programa. Nije vise za prvu preporuku. Od besplatnih Kaspersky, BitDefender, Avast, AVG, pa cak i Panda...
Ne, pasta je, pasta bas lepo naleze, stavljam je u tankom sloju oduvek i ramazem lepo plastikom da sve pokrije a ostane tanko.
Koristim Titan TTG-S104

Pa sta znam.. moguce je. Mada Aviru, kazem, koristim doslovno godinama, sjajan je AV uvek bio, nikada nije bilo zaraze kompa niti laptopa, ne iskace stalno sa nekim predlozima za ubrzaje racunara kao Avast i AVG..
A Kaspersky besplatan cini mi se da je mnogo slabiji i mnoogo manje pokriva nego besplatna Avira, mada mozda gresim.
capitano je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2020, 12:06   #13
Psychon@ut
Veteran
 
Član od: 20.10.2005.
Poruke: 672
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 111 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Primjetiš li neki konkretan proces koji guši CPU u Windows resource monitoru dok se to događa? Mogao bi i pokrenuti neki Live Linux preko USB-a da vidimo hoće li isto biti i na Linuxu, mada meni ovo ne djeluje kao malware (iako bi bilo najbolje da je samo to).
Psychon@ut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2020, 19:34   #14
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Ono sto se mozda desilo je da je etar tj neki drugi rashladni fluid u toplotnoj cevi ispario. Tj da je kroz neku malu ili mikropukotinu na kuleru iscurio i na sobnoj temp prosto nestao u vazduhu. Kuler je supalj a unutra je etar ili neki drugi rashl fluid, kada se kuler greje rashl fluid isparava i ide ka delu na kome je ventilator, tu se kondenzuje i kroz unutrasnji tj centralnii deo kulera se vraca u zonu zagrevanja pa opet isparava i u vidu pare opet kroz periferni deo kulera ide ka hladnijem delu tj ka ventilatoru gde se opet kondenzuje i tako ukrug. Ako njega u kuleru nema jasno je da je transport toplote do ventilatora funkcionise samo provodjenjem toplote kroz metalni deo kulera sto ni izbliza nije dovoljno a nema ni toplote koja se trosi na isparavanje fluida - svu toplotu treba da iz zone zagrevanja odnese metal toplotne cevi. Toplotna cev prosto ne funkcionise tako. Da li ventilator izduvava topao vazduh ili hladnjikav do mlak?
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2020, 20:54   #15
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Nesto debelo tu nije dobro sa hardverom. Racunar bi morao da bude stabilan ma kakav god softver da se izvrsava.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2020, 23:34   #16
capitano
Član
 
Član od: 30.1.2020.
Poruke: 35
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

I ja mislim da je do hardvera, ali koje komponente.. da li dotrajalosti komponenti generalno.. to ne mogu da resim..

Kada dodje do grejanja, dakle skakanja temperature, izbija vreo vazduh, a ceo ventialtor postane vreo, jedva moze da se drzi prst par sekundi, tj oko 2-3 sek
capitano je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2020, 23:37   #17
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Promijeni to kompletno hlađenje za par dolara i vozi, da se ne patiš oko dijagnostike. Ubodi nov hladnjak, promijeni pastu, reinstaliraj OS i ako sve to propadne onda izvadi matičnu, strpaj u desktop kućište, provjetri ga dobro ili ubaci vodeno hlađenje pa bar desktop napravi od tog laptopa za male pare
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2020, 23:43   #18
capitano
Član
 
Član od: 30.1.2020.
Poruke: 35
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Nema hladjenja za ovaj model ispod 30evra... -.-
Ima samo fen da se prmeni za oko 10ak dolara.. ali sta mi je samo fen..

To sam svakako razmisljao - neki all in one da napravim od nekog 19 ili 22 monitora, lepo da skembam, da bude multimedija, za pustanje filmova, serije, muzike i surf
capitano je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2020, 23:59   #19
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Pa ili uloži tih 30€ u njega ili ga raskupusaj pa napravi desktop, treće nema
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2020, 16:04   #20
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Laptop se greje, odjedanput, suludo ponasanje, pomoc?

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Ono sto se mozda desilo je da je etar tj neki drugi rashladni fluid u toplotnoj cevi ispario. Tj da je kroz neku malu ili mikropukotinu na kuleru iscurio i na sobnoj temp prosto nestao u vazduhu. Kuler je supalj a unutra je etar ili neki drugi rashl fluid...
Nikad mi nije palo na pamet ovako nešto ali ovo je apsolutno moguće jer sam video do sada milion ovakvih slučajeva - uključujući i poslednji laptop koji sam lično posedovao. Šta god da sam mu radio pregrevao se. Jedna golema mentalna beleška.
I izduvavao je mlak vazduh, naravno, nikad vreo, kao i mnogi drugi laptopovi za koje znam da su imali ovakve probleme.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Laptop se previše greje!? ::fy:: Prenosni računari 11 22.1.2013 11:14
Laptop se greje DanteEx Kvarovi 24 18.1.2010 2:01
Pomoc u vezi drajvera za Asus laptop ivan011 Prenosni računari 14 12.10.2007 11:21
laptop - pomoc blue13 ŠDK - Prenosni računari 5 2.9.2006 10:49
Laptop racunar- pomoc pri kupovini firefly ŠDK - Prenosni računari 4 9.3.2006 13:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com