Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.11.2007, 14:46   #1
NSadian
Član
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Klub obožavalaca stripa
Poruke: 263
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 126 puta na 62 poruka
Arrow Kako testirati Monitor pri kupovini?

Poštovanje svima na forumu. Pošto kupujem novi monitor Samsung 223BW, a pre njega sam koristio Samsung CRT 753s, ili tako nešto, jako popularan (jeftin) model od pre par godina, nemam baš nekog iskustva sa ovim novim TFT-LCD panelima. E sad, pri kupovini, ako ih ubedim da mi uključe monitor, da vidim da li radi, na šta da obratim pažnju. Odnosno, ovako:

1. koliko dugo monitor treba da bude uključen da bi se pojavili ti "mrtvi" pikseli, ako ih ima (pu, pu, daleko bilo...)?

2. koja boja desktopa, odnosno pozadine se koristi u toj situaciji?

3. na šta od nekih mehaničkih potencijalnih kvarova treba da obratim posebnu pažnju?

Unapred hvala svima voljnim da pomognu.
Pozdrav
NSadian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2007, 14:53   #2
Dyca
Starosedelac
 
Član od: 15.7.2007.
Lokacija: Bg
Poruke: 1.243
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 203 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dyca
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

1.Ako ih ima trebali bi se pojaviti odmah..mada ako se pojave,probaj da ih uklonis jacim pritiskom na njih sa krpom..deluje u nekim slucajevima..

2.Pa sumnjam da ce ti dati da ga testiras pola sata..tako da je najbolje da vidis kako izgledaju crna i bela..i neka ti upale neku sliku da vidis kakve su ostale boje..mada i da ti na prvi pogled ne odgovaraju,mozes da podesi sliku iz menija kako tebi odgovara,mada sumnjam da ce ti dozvoliti da toliko cackas monitor..

3.Pa samo pogledaj da li je negde cuknut ili sl...Nista drugo ne bi trebalo da pretstavlja problem po tom pitanju,a cak i kasnije da otkrijes da ima nekih mehanickih kvarova,tu je reklamacija i oni su duzni da ti daju nov monitor bez istih...pozz
Dyca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Dyca na korisnoj poruci:
Master Neo (2.11.2007), NSadian (2.11.2007)
Stara 2.11.2007, 15:18   #3
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Citat:
NSadian kaže: Pregled poruke
... ako ih ubedim da mi uključe monitor, da vidim da li radi,...
To im je posao. Nikako ne prihvataj bilo kakvo izvrdavanje. Kad sam kupovao LCD monitor (LG LS1819), tražio sam da mi otpakuju jedan, uključe i prikažu jednobojnu svetlu i tamnu sliku. Srećom nije bilo "mrtvaka", ali treba obavezno pogledati.
Tolerancija je (kod većine proizvođača) 2 do 3 "mrtva piksela" (ako ih ima toliko, smatraju da je monitor u redu i neće ti ga zameniti za drugi), ali (valjda) ne smeju da budu preblizu jedan do drugog i ne u samom centru ekrana. Imaš i neke modele kod kojih se garantuje da nemaju mrtve piksele, ali su oni, naravno, skuplji.

Problem je u tome što se mrtvi pikseli obično javljaju naknadno: proveriš monitor u radnji, odneseš ga kući i posle nekog vremena (rekoše mi da interval varira od "smesta" do posle par meseci) - cap! - eto ih.

Zaključak, uvek ti je to sa m.p. lutrija, ali bar gledaj da ne kupiš monitor koji ih već ima.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
NSadian (2.11.2007)
Stara 2.11.2007, 15:25   #4
Dyca
Starosedelac
 
Član od: 15.7.2007.
Lokacija: Bg
Poruke: 1.243
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 203 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dyca
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Jeste njihova obaveza i posao da ga upale ako trazi pre kupovine..ali sumnjam da ce bas svi prodavaci da izadju u susret i pustiti ga da drnda monitor i da vidi da li ima podesavanja slike koje mu odgovara..Sto se tice pixela..ako ih nema na pocetku,veoma retko je da ce ih biti i posle..ali ko zna,desava se...pozz
Dyca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dyca na korisnoj poruci:
NSadian (2.11.2007)
Stara 2.11.2007, 15:36   #5
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Citat:
Dyca kaže: Pregled poruke
Jeste njihova obaveza i posao da ga upale ako trazi pre kupovine..ali sumnjam da ce bas svi prodavaci da izadju u susret i pustiti ga da drnda monitor i da vidi da li ima podesavanja slike koje mu odgovara.
Oni to sami neće da urade, i vrdaju ("Jao, ko će to sad?" "To nam je u magacinu." i sl.), ali treba biti uporan. Ovaj prodavac u Nišu, kod koga sam ja pazario, nije ni reč rekao kad sam tražio da skine sa police kutiju, raspakuje monitor, uključi ga i pokaže mi sliku. Gledao sam desetak minuta, probao različite pozadine i na kraju kupio monitor. Dobro smo prošli i prodavac i ja.

Citat:
Dyca kaže: Pregled poruke
Sto se tice pixela..ako ih nema na pocetku,veoma retko je da ce ih biti i posle..ali ko zna,desava se...pozz
To da se "mrtvaci" javljaju naknadno rekao mi je lično čovek od koga sam monitor kupio. Njemu sigurno ne ide u prilog da kaže tako nešto ako se ne dešava.
A kod mene ih, da čuknem u drvo, nema, evo, već sedam meseci...
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
NSadian (2.11.2007)
Stara 2.11.2007, 15:56   #6
NSadian
Član
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Klub obožavalaca stripa
Poruke: 263
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 126 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Dobro, verujem da je to nešto što, ako se desi, će me u startu mnogo iznervirati. Ali da li je to nešto što baš ozbiljno šljašti, sija ili šta ti ja znam već, ili je to tačkica koju u suštini i neću mnogo primećivati?

Mislim, naravno da ako mi ne daju da pogledam monitor pre kupovine, ja ode' sa svojim parama negde drugde, ali za slučaj da se ipak pojave kasnije, da li je to baš problem?

Uostalom, neću nešto ni da izbaksuziram (pu, pu daleko bilo, kuc-kuc-kuc u drvo...), kupim pa šta bude.

Poz
NSadian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2007, 16:03   #7
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Citat:
NSadian kaže: Pregled poruke
Ali da li je to nešto što baš ozbiljno šljašti, sija ili šta ti ja znam već, ili je to tačkica koju u suštini i neću mnogo primećivati?
Mrtvi pikseli su tamne (crne?) tačke, ne šljašte. Nikad to nisam video, pa (na sreću) ne mogu da ti kažem koliko smetaju. Opet, činjenica da se i takvi monitori (sa m.p.) prodaju i koriste govori da to nije smak sveta i da se da podneti.

Evo ti ovde detaljnije o "mrtvacima" + slika (da vidiš kako izgleda "mrtvi piksel")!
Citat:
NSadian kaže: Pregled poruke
Mislim, naravno da ako mi ne daju da pogledam monitor pre kupovine, ja ode' sa svojim parama negde drugde,...
Tačno tako, (ako bude trebalo) pripreti im time i naglo će postati ljubazni ili će izgubiti mušteriju i pare.

Poslednja ispravka: zoran845 (2.11.2007 u 16:16) Razlog: ubačen link
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
NSadian (2.11.2007)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako menjati boju automobila u photoshopu? freeminder Grafički softver i radovi 16 31.10.2007 17:03
Kako instalirati program na Fedori? dacho Slobodni softver 2 4.10.2007 9:00
Kako da ukljucim mreznu kartu i lan??? wu-gambino Komunikacioni uređaji i umrežavanje 12 11.9.2007 23:19
Deljenje kablovskog interneta: Kako povezati TP-Link TL-WR541G i Thomson Cable Modem? gosn.prirodni Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 31.7.2007 10:41
kako da napravim sljedece (portal za vijesti): alx.iznogood Internet usluge 3 20.5.2007 4:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com